Ranking kamer cyfrowych. Top 10 najlepszych modeli

0
613

W dzisiejszych czasach chcemy udokumentować i na zawsze uwiecznić najważniejsze chwile naszego życia. Zręczny, ślub, chrzest, pierwsze kroki czy słowa dziecka, wymarzone wakacje czy towarzyskie spotkania wszystkie te chwile i o wiele więcej zasługują na ich zapamiętania i sfilmowanie. Zazwyczaj proste firmy kręcimy telefonami czy smartfonami, które zawsze są pod ręką. Niestety ich jakość nierzadko odbiega od tej oczekiwanej. Ziarnisty obraz to tylko jedna z wielu wad filmów kręconych telefonem. Jeśli chce się więc uzyskać dobrej jakości obraz najlepiej zainwestować w kamerę cyfrową. Osoby, które uważają, że takie urządzenie jest nieporęczne i mało funkcjonalne bardzo się mylą. Dzisiejsze kamery cyfrowe to sprzęt mały i wygodny. Bez problemu można zmieści go do turystycznego plecaka, a nawet damskiej torebki. Zobacz jak wybrać kamerę cyfrową.

Polecane kamery cyfrowe

Najlepsza kamera cyfrowa do 800 PLN

Sony HDR-CX240E

Najlepsza kamera cyfrowa do 1000 PLN

Sony HDR-CX405B

Najlepsza kamera cyfrowa do 1250 PLN

JVC GZ-R435

Najlepsza kamera cyfrowa do 1500 PLN

Sony HDR-CX450

Najlepsza kamera cyfrowa do 2000 PLN

Panasonic HC-V770

Najlepsza kamera cyfrowa do 3000 PLN

Sony FDR-AX33 4K

Rodzaje kamer cyfrowych

Kamery cyfrowe dzieli się ze względu stopień zaawansowania ich parametrów. Stąd też można mówić o kamerze cyfrowej dla amatorów, półprofesjonalnych, profesjonalnych oraz mini kamerach. Osobną kategorię stanowią również kamery do sportów ekstremalnych. Modele znajdujące się w konkretnych kategoriach różnią się od siebie funkcjonalnościami oraz stopniem skomplikowania obsługi.

Najprostsza, a przy tym najbardziej uboga pod względem funkcji jest kamera amatorska. Jest ona również najtańszymi na rynku modelem, można kupić ją już za kilkaset złotych. Kamery amatorskie są lekkie i poręczne przeznaczone do nagrywanie filmów z wakacji czy urodzin dziecka. Sprzęt półprofesjonalny i profesjonalny to już wydatek wyższego rzędu. W tym przypadku ceny kamer cyfrowych rozpoczynają się od 10 tysięcy i idą w górę. Oznacza to, że na ich zakup nie może pozwolić sobie każdy, a co najważniejsze takie modele nie są nawet potrzebne do codziennego użytku. Kamera amatorska bez problemu poradzi sobie z nagrywaniem filmów, które będzie w dobrej jakości.

Na rynku dostępne są modele, którym nieobecna są innowacyjne rozwiązania i rozbudowane funkcjonalności. Do najlepszych modeli cyfrowych kamer amatorskich zalicza się te, które posiadają możliwość nagrywania w Full HD, duży zoom optyczny oraz pamięć, jasny obiektyw oraz dobrej jakości matrycę. Takie urządzenia można umieszczać na równi z tymi półprofesjonalnymi. Do tych można zaliczyć również kamery cyfrowe wyposażone w trójwymiarowy obiektyw. Pozwalają one na nagrywanie amatorskich filmów w 3D. Trzeba jednak pamiętać, że aby je potem odtworzyć, należy dysponować trójwymiarowym telewizorem.

Rodzajem kamer cyfrowych, o których warto wspomnieć, są też urządzenia wodoodporne. Umożliwiają one nagrywanie pod wodą na głębokości 1,5-3 metrów, a w przypadku lepszej jakości kamer nawet i większej.

Oprócz tego na uwagę zasługują kamery do filmowania sportów ekstremalnych, które są małe, lekkie, wytrzymałe. Najnowsze modele pozwalają na nagrywanie w rozdzielczości Full HD. Zazwyczaj są one wodoszczelne i odporne na wstrząsy. Dzięki specjalnym mocowanym można przypiąć je do sprzętu narciarskiego, roweru czy motocykla. Kamery do sportów ekstremalnych filmują najczęściej z poziomu oczu nagrywającego, czyli są w samym sercu akcji. W rankingach kamer cyfrowych tego rodzaju najpopularniejsze są modele ze wbudowanym modułem GPS. Dzięki nim można nie tylko rejestrować przebieg trasy narciarskiej czy motocyklowej, ale i zaznaczać ją jednoczenie na mapie.

W odpowiedzi na coraz większe wkraczania do naszego życia mediów społecznościowych producenci kamer cyfrowych przygotowali również i coś dla fanów tego typu rozrywek. Kamery WiFi pozwalają na szybką komunikację z innym urządzeniem bez konieczności podłączania go do niego kablem. W praktyce oznacza to, że nagrywane firmy można z ręki wrzucać na Facebooka, YouTuba czy Instagramie.

Jak wybrać kamerę cyfrową dla amatora?

Jak widać z powyższego opisu, producenci oferują amatorom wiele możliwości w zakresie kamer cyfrowych. Mogą oni wybierać i przebierać w różnych modelach, które oferują odmienne funkcjonalności i sprawdzają się w najróżniejszych sytuacjach. Wszystko to oznacza, że wybór nie jest łatwy. Przed zakupem kamery cyfrowej warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które będą ważne niezależnie od tego, jaki rodzaj czy model urządzania się wybierze.

Rozdzielczość obrazu w kamerze cyfrowej

Pierwszym parametrem, jaki warto wziąć pod uwagę przy zakupie kamery cyfrowej, jest rozdzielczość obrazu. Starsze i tańsze modele zazwyczaj oferują tą SD, czyli Standard Definition. Rozdzielczość ta wynosi 768×576 i nie jest ona najlepsza. Optymalniej jest zainwestować sprzęt, który może pochwalić się coraz popularniejszą rozdzielczością HD, a nawet Full HD. W pierwszym przypadku otrzymuje obraz 1280×720 pikseli, w drugim 1920×1080 pikseli. Zapewnia one o wiele lepszą jakość obrazu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nagrane filmy będzie chciało się obrobić, konieczne będzie dysponowanie wydajnym komputerem.

Matryca kamery cyfrowej

Kolejnym ważnym parametrem każdej kamery cyfrowo jest jej matryca. Producenci proponują urządzenia z różnymi typami matryc. Te najpopularniejsze to CCD, 3CCD, MOS, 3MOS czy CMOS. To on tego, jak ten element kamery będzie zbudowany zależy, w jaki sposób będzie tworzony i nagrywany obraz. Duże znaczenie ma tu przede wszystkim czułość matrycy na światło. Wybierając matrycę kamery cyfrowej, należy sprawdzić przede wszystkim ilość elementów światłoczułych wykorzystanych do jej zbudowania. Standardem przy rozdzielczości HD jest 2 mln pikseli, można także postawić na modele 5,7, a nawet 10 milionów. Dobrze jest też spojrzeć na czułość matrycy. Ten parametr podawany jest w luksach. Im mniej ich jest, tym większa czułość kamery. W praktyce oznacza to, że będzie ona pozwalała na komfortowe filmowanie w słabych warunkach oświetleniowych. Jeśli szuka się kamery z wysoką czułością matrycy najlepiej postawić na modele posiadającą 3 lusky.

Obiektyw w kamerze cyfrowej

Następnym ważnym elementem kamery jest jej obiektyw. W przypadku modeli cyfrowych najważniejsza jest możliwość przybliżania i oddalania filmowanych obiektów. W tym zakresie wyróżnia się zoom optyczny oraz cyfrowy. Zalecanym rozwiązaniem jest wybór kamery z zoomem optycznym. Gwarantuje on wysoką jakość nagrywanych materiałów. Zoom powinien być również dość wysoki. W przypadku zoomu cyfrowego przybliżanie obiektów spowoduje utratę jakości oraz pojawianie się na obrazie ziarnistego rozmycia. Wybierając obiektyw kamery cyfrowej, należy również sprawdzić parametry dotyczące ogniskowej oraz jasność. Ogniskowa w obiektywie kamery uzależniona jest od tego, do jakich celów chce się wykorzystywać sprzęt. Ta mała pozwala na nagrywanie szerokich kadrów i stosowana jest do filmowania krajobrazów czy obrazów w niewielkich pomieszczeniach. Standardowa wartość ogniskowej w kamerach cyfrowych to między 33 a 35 mm. Jasność obiektywu kamery odpowiada natomiast za to, jak ostry i jasny będzie obraz. Im ona jest niższa, tym jasność będzie większa. W dobrych kamerach cyfrowych jasność można regulować samodzielnie.

Stabilizacja obrazu w kamerze cyfrowej

W amatorskim sprzęcie do filmowania do czynienia mamy również z system do stabilizacji obrazu. Pomaga on wyeliminować z nagrywanych materiałów tzw. efekt roztrzęsiona obrazu, który spowodowany jest drganiem rok. Amatorskie kamery cyfrowe mogą mieć wbudowany system optyczny lub cyfrowy. Optyczna stabilizacja obrazu w kamerze cyfrowej opiera się na obiektywie, który jest za to obwiedziony. Mechanizmy w niej zawarte poruszają się w ten sposób, aby maksymalnie wyeliminować drgania ręki nagrywającego. Stabilizacja optyczna jest tym najlepszym rozwiązania, ale i drogim. Alternatywą są kamery ze stabilizacją elektroniczną. W jej przypadku obraz modyfikowany jest już po nagraniu za pomocą wbudowanych w kamerę elektronicznych układów.

Ile czasu może nagrywać kamera cyfrowa?

Na to ile czasu kamera będzie mogła nagrywać, wpływa akumulator. Im bardziej jest on pojemny, tym większa jest wydajność czasowa urządzenia. Na czas działania kamery bez ładowania  wpływają też takie czynniki jak: wielkość wyświetlacza, odtwarzanie nagranych filmów, pojemność karty SD, jakość rejestrowanego nagrania oraz wykorzystywanie zewnętrznych urządzenie np. lamp. Jeśli chce się przedłużyć czas nagrywania, warto zainwestować w kamerę cyfrową z dodatkową baterią. Można włożyć ją do urządzenia, gdy pierwsza się wyczerpie.

Dźwięk kamerach cyfrowych

Należy pamiętać, że kamery cyfrowe oprócz obrazu nagrywają również i dźwięk. Mechanizmy pozwalające na jego otworzenie również są niezwykle ważne przy wyborze dobrej kamery cyfrowej. Jego niska jakość może negatywnie wpłynąć na nagrany materiał i sprawić, że będzie on nieatrakcyjny. Dobre kamery cyfrowe wyposażone są zazwyczaj w mikrofon, którego zadaniem jest wyciszenie niepożądanych dźwięków z otoczenia. Na rynku dostępne są też kamery cyfrowe z zoomem dźwiękowych, który wzmacnia dźwięki z otoczenia.

Komfort użytkowania kamery cyfrowej

W przypadku amatorskich kamer cyfrowych duże znaczenie ma również komfort ich użytkowania. Zazwyczaj kamery zabiera się na wakacje czy rodzinne, towarzyskie spotkania. W tym przypadku ważne jest, aby było one solidnie wykonane i niepodatne na uszkodzenia, a także lekkie oraz w kompaktowych rozmiarach. Kamera cyfrowa dla amatora powinna dobrze leżeć w dłoni, posiadać łatwy interfejs oraz wygodne i szybkie w użyciu przyciski. Dodatkowe funkcje, w jakie jest wyposażona, powinny również ułatwiać nagrywanie laikom. W tym zakresie sprawdzają się takie funkcjonalności jak tryb nagrywanie przy słabym świetle, funkcja aparatu fotograficznego, GPS, ręczne lub automatyczne ustawianie balansu bieli oraz ostrości oraz dodatkowe porty np. złącze HDMI, które pozwala na bezpośrednie odtwarzanie filmów na telewizorze. Osoby, które nagrywają w gorszych warunkach oświetleniowych i pogodowych, powinny pomyśleć o kamerze lampą. Ranking kamer cyfrowych pokazuje również dużą popularność modeli, które pozwalają na nagrywanie niestandardowych filmów. Wyposażone są one wtedy w programy filmowania po klatkowego czy możliwość nagrywania w efektach specjalnych np. sepii, czy obrazie monochromatycznym.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here