Ranking lodówek. Top 10 najlepszych modeli

0
424

Zakup sprzętu domowego AGD nigdy nie jest łatwy. Ich ilość na rynku sprawia, że podjęcie ostatecznej decyzji wymaga przeanalizowania wielu czynników i parametrów. Sprzęty do kuchni takie jak np. lodówka powinny być nie tylko funkcjonalne i praktyczne, ale również pasować do stylistyki wnętrza czy jego rozmiaru. Większość osób zdaje sobie z tego sprawę. Jednak, kiedy przychodzi do zakupu, zapomina o najważniejszych parametrach lodówki, skupiając się na jej dodatkowych funkcjach i gadżetach. Sprawia to, że niejednokrotnie kupuje się sprzęty AGD, z których w codziennym użytkowaniu jest się niezadowolonym. Warto więc na spokojnie, jeszcze przed udaniem się do sklepu przyjrzeć się najważniejszym parametrem lodówek.

Spis treści

Polecane lodówki

Najlepsza lodówka do 500 PLN

Ravanson LKK90

 

Najlepsza lodówka do 600 PLN

Candy CCTOS 502WH

 

Najlepsza lodówka do 700 PLN

MPM 125-CZ-08H

 

Najlepsza lodówka do 800 PLN

Whirlpool ARC 2353

 

Najlepsza lodówka do 900 PLN

Indesit LR6 S1 W

 

Najlepsza lodówka do 1000 PLN

Electrolux EJ2302AOW2

 

Najlepsza lodówka do 1100 PLN

Electrolux EJ2302AOX2

 

Najlepsza lodówka do 1200 PLN

Amica FK218.3 AA

 

Najlepsza lodówka do 1300 PLN

Amica FK238.4F

 

Najlepsza lodówka do 1400 PLN

Amica Integra FK328.3 XAA

 

Najlepsza lodówka do 1500 PLN

Bosch KGV36VW32E

 

Najlepsza lodówka do 1750 PLN

Liebherr CNsl 3033 Comfort

 

Najlepsza lodówka do 2000 PLN

Bosch KGN36XL35

 

Najlepsza lodówka do 2500 PLN

Hotpoint-Ariston E4D AA W C

 

Najlepsza lodówka do 3000 PLN

Bosch KGN49XI30

 

Lodówka, ale jaka…?

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń chłodniczych. Osoby szukające lodówki mogą wybierać pomiędzy chłodziarkami, zamrażarkami czy też wybrać połączenie tych dwóch modeli. Zanim jednak zdecyduje się jaki rodzaj lodówki ma stanąć w naszej kuchni, warto dowiedzieć się, czym różnią się one od siebie. Należy pamiętać, że sposobów podziału lodówek jest kilka. Najczęściej stosuje się ten oparty na osiągane przez nie temperaturze. W tym zakresie wyróżnia się:

  • chłodziarki, czyli urządzenia służące do krótkoterminowego przechowywania świeżej żywności; w chłodziarce panuje temperatura od 2 do 8 stopni Celsjusza na plusie; niektóre modele chłodziarek mają wbudowaną zamrażarkę, w której temperatura oscyluje w okolicach -2 stopni Celsjusza; chłodziarki dostępne są w różnej pojemności, te najmniejsze mają ok. 40 litów i występują w opcji bez zamrażalnika;
  • zamrażarki, czyli urządzenia, w których można przez długi termin przechowywać żywność; temperatura w nich to -26 stopni Celsjusza; podobnie jak chłodziarki występują w różnych pojemnościach, z czego najmniejsza to 75 litrów;
  • chłodziarko-zamrażalki – są to lodówki (chłodziarki) wyposażone w osobną komorę będącą zamrażalką; temperatura w takiej komorze wynosi od -6 do -26 stopni Celsjusza; na rynku dostępne są chłodziarko – zamrażarki z różnym rozmieszczeniem komór, komora zamrażająca może być umieszczona na dole, górze lub z boku urządzenia;
  • side by side, z tymi urządzeniami spotkać można się bardzo rzadko, zazwyczaj występują w Stanach Zjednoczonych, łączą one w sobie funkcje chłodziarki i zamrażarki, ale w przeciwieństwie do tych znanych nam modeli posiadają wspólne zasilanie oraz podobną powierzchnię;
  • chłodziarko – zamrażarka french door, jak mówi sama nazwa, jest to jedno urządzenie w dwóch, z tym że nie posiada słupka oddzielającego w środku urządzenia; w tym modelu chłodziarka występuje na górze urządzenia, a zamrażarka na dole;
  • lodówki specjalistyczne, czyli urządzenia, które nie się typowymi chłodziarkami; są one przeznaczone do przechowywania konkretnych produktów lub też wykorzystywane w konkretnych sytuacjach; wśród lodówek specjalistycznych wyróżniamy np. te na wino, turystyczne, ogrodowe czy do cygar.

Oprócz tego lodówki dzieli się również na te wolnostojące i do zabudowy oraz ze względu na ilość drzwi, czyli jedno-, dwu, trzy oraz czterodrzwiowe.

Najważniejsze parametry lodówek

Zazwyczaj wybierając lodówkę, patrzy się na jej cenę. Trzeba jednak pamiętać, że dobre i popularne modele, które wskazywane są np. w rankingu lodówek, potrafią sporo kosztować. Cena lodówki to średnio 2000 zł. W przypadku renomowanych producentów oraz rozbudowanych funkcji potrafi ono znacząco wzrosnąć. Jednak kierując się przy wyborze tylko ceną lodówki, można dokonać błędnego wyboru. Tanie model często są niepraktyczne i mało funkcjonalne. Jakie kryteria przyjąć więc przy zakupie lodówki?

Klasa energetyczna lodówki

Domowa lodówka to urządzenie, które pracuje przez cały czas, niemal nigdy nie odłącza się jej od prądu. Oznacza to, że je praca znacząco wpływa na wysokość domowych rachunków za energię elektryczną. W związku z tym przy wyborze tego urządzenia, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Klasa ta mówi, jak dużo prądu lodówka zużywa i czy jest ta z serii energooszczędnych. Przyznana klasa opiera się na ustalonej przez Unię Europejską normie. Skala jest uniwersalna i taka sama dla każdego producenta tego sprzętu.  Informacje w tym zakresie można znaleźć bardzo łatwo, aktualnie producenci mają obowiązek umieszczać ją w technicznej specyfikacji urządzenia. Same sklepy również dbają o poinformowanie klienta w tym zakresie, naklejki mówiące o klasie energetycznej lodówki zazwyczaj przyklejone a na jej drzwiach.

Klasy energetyczne lodówek obejmują kilka stopni. Tym najwyższym jest A, przy czym wyróżniamy tu trzy podklasy A+, A++ oraz A+++. Jak nietrudno się domyślić najbardziej energooszczędnymi urządzeniami są te oznaczone klasą A+++, zużywają one poniżej 55% prądu. Najmniej oszczędnymi lodówkami są te oznaczone klasą D, a w przypadku zamrażarek i lodówek do przechowywania win klasą G.

Klasy klimatyczne w lodówkach

Unia Europejska jasno określiła również normy dotyczące temperatur, w jakich może pracować lodówka. Klasy klimatyczne lodówek odpowiadają za to, aby urządzenie pracowało efektywniej i zużywa mniej energii. Podział obejmuje klasę tropikalną (T), subtropikalną (ST), normalną (N) oraz sub normalną (SN). W polskich warunkach klimatycznych właściwie działają lodówki zakwalifikowane do klas normalnej i sub normalnej.

Zamrażalnik w lodówce, gdzie powinien się znajdować?

Istotnym parametrem, który wpływa również na komfort użytkowania urządzenia, jest umiejscowienie zamrażalnika. Zazwyczaj producenci oferują lodówki z zamrażalnikiem dolnym lub górnym. Jak pokazuje ranking lodówek, o wiele popularniejszym wyborem są modele z zamrażarką dolną. Daje ona łatwiejszy dostęp do przechowywanych produktów. Trzeba jednak zaznaczyć, że lodówki z górnym zamrażalnikiem zazwyczaj dysponuje większą powierzchnią komory mrożenia, a przy tym są wygodniejsze dla osób, które nie mogą się schylać.

Liczba agregatów i termostatów w lodówce

Każda lodówka  jest wyposażona w termostat i agregat. Najczęściej podstawowe modele obejmują po jednym z tych elementów. Jednak takie modele mają dość dużo ograniczeń, nie pozwalają np. na regulowanie temperatury w komorze chłodniczej. Dlatego popularnością w rankingu lodówek cieszą się urządzenia wyposażone w dwa agregaty. Dają one możliwość wyłączenia zamrażarki w momencie, kiedy nie jest ona potrzebna, mrożenia większej ilości produktów oraz dodatków zabezpieczają lodówkę w przypadku awarii (kiedy jeden agregat się zepsuje, działa drugi, co sprawia, że lodówka jest w połowie sprawna). Lodówki dwuagregatowe pozwalają też na niezależne regulowanie temperatury w każdej z komór. Trzeba jednak pamiętać, że ich cena jest wyższa niż jedno agregatowego urządzania, a one same są podatne na awarie. Na rynku można także spotkać urządzenia chłodnicze wyposażone w jeden agregat i dwa termostaty. W takim urządzenia nie da się tymczasowo wyłączyć jednej komory, za to nadal można regulować temperaturę chłodziarki, która jest niezależna od zamrażarki.

Jak głośno pracuje lodówka?

Wybierając lodówkę, warto również zwrócić uwagę na jej kulturę pracy, a szczególnie na hałas, jaki wydaje. Jest to ważne przede wszystkim, jeśli urządzenie kupuje się do małego mieszaniu lub jednopokojowe kawalerki, w której kuchnię łączy się z salonem i sypialnią. Emitowany hałas przez lodówkę mierzy się za pomocą specjalnej skali, która obejmuje klasy od A do N. Urządzanie najcichsze klasy A emitują dźwięki poniżej 5dB, te głośne lodówki, które przeszkadzają domownikom, potrafią w czasie pracy hałasować z natężeniem ponad 65 dB.

Rodzaj drzwi w lodówce

Wybór lodówki to nie tylko sprawdzenie jej parametrów technicznych, ale także zadbanie o komfort w jej późniejszym użytkowaniu. W tym celu warto chwilę czasu poświęcić wyborowi odpowiednich drzwi. Z pozoru może to się wydać nie istotnym elementem, ale w praktyce źle dobrane będą znacznie obniżać wydajność w kuchni i ergonometrię. Na rynku dostępne są lodówki jednodrzwiowe. Dobrze sprawdzają się w małych mieszkaniach czy domach letniskowych. W ich przypadku za pomocą jednych drzwi otwiera się i chłodziarkę i mały zamrażalnik. O wiele bardziej funkcjonalnej są jednak lodówki dwudrzwiowe. Mają one najczęściej osobny zamrażalnik. Są wysokie i cechują się dużą pojemnością. Pozwalają na osobne otworzenie chłodziarki i zamrażalnika. Te modele polecane a do domów jednorodzinnych, gdzie przechowuje się duże ilości jedzenia. W sklepach dostępne są również lodówki z drzwiami, które otwierają się na zewnątrz i są położone obok siebie. Ten typ lodówek to side by side. Są one duże i szerokie.

Mówiąc o drzwiach do lodówki, należy także wspomnieć o kierunku ich otwierania. Jest on o tyle istotny, że znacząco wpływa na komfort użytkowania sprzętu oraz swobodny dostęp do półek. W sklepach zazwyczaj występują lodówki prawostronne (drzwi otwierane na prawą stronę). W dużej części modeli zmiana kierunku otwierania drzwi w lodówce nie jest jednak problemem.

Funkcje lodówek

Dzisiejsze lodówki wyposażone są też w szereg funkcji, które mają powyższych wygodę ich używania i konserwacji. Systemów tych jest bardzo dużo, dlatego przed zakupem urządzenia warto się zastanowić, który z nich jest dla nas najważniejszy. Należy również zaznaczyć, że dodatkowe funkcjonalności zwiększają również cenę urządzenia. Do najczęściej spotykanych funkcjonalności lodówek zalicza się: systemy delikatnego zamykania drzwi, tryb automatycznego odszraniania w komorze chłodzącej, systemy antyfinger print, które pozwala chronić obudowę lodówki przed nieestetycznymi odciskami palców, system No Frost, który zamraża schładzanym powietrzem i usuwa wilgoć z wnętrza lodówki, funkcję szybkiego zamrażania, funkcję wakacyjną.

Oprócz tego w rankingu lodówek znajdują się też modele, które wyposażone są a takie udogodnienia jak: panele do sterowania temperaturą możliwość obustronnego montowania drzwi, szuflady i komory służące do dłuższego przechowywania żywności, powłoka antybakteryjna, kostkarka do lodu, dozowniki do wody czy podajniki lodu itd.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here