Ranking kuchenek mikrofalowych. Top 10 najlepszych mikrofalówek

0
456

Kuchenki mikrofalowe – jedni uważają je za niezbędne kuchenne wyposażenie, inny jako zbędny dodatek zajmujący miejsce w kuchni i w dodatku niebezpieczny dla zdrowia. Bez względu na to, jakie  ma o nich zdanie, trzeba przyznać, że ten sprzęt kuchennego AGD cieszy się niesłabnącą popularnością, odkąd tylko pojawił się na rynku, czyli do połowy lat XX wieku. Już wtedy były postrzegane jako sprzęty, które podwyższają jakość życia w gospodarstwie domowym i pozwalają na zaoszczędzenie czasu, który przeznacza się na gotowanie i podgrzewanie. Wraz z upływem czasu rynek kuchenek mikrofalowych znacznie się rozwinął. Dziś do wyboru mamy wiele modeli, które proponują różnorodne funkcjonalności i rozwiązania. Pytaniem pozostaje więc jak z tej bogatej oferty wybrać model, który jest najlepszy. Odwiedź, można znaleźć w naszym artykule oraz w rankingu mikrofalówek.

Spis treści

Polecane kuchenki mikrofalowe

Najlepszy kuchenki mikrofalowe do 200 PLN

AMICA AMG 20M70V

Najlepszy kuchenki mikrofalowe do 250 PLN

Sharp R-200BKW

Najlepszy kuchenki mikrofalowe do 300 PLN

Zelmer 29Z020 (ZMW3001W)

Najlepszy kuchenki mikrofalowe do 350 PLN

Samsung GE73M

Najlepszy kuchenki mikrofalowe do 400 PLN

Samsung MG23F301EAS

Najlepszy kuchenki mikrofalowe do 500 PLN

Samsung GE89MST1

Najlepszy kuchenki mikrofalowe powyżej 500 PLN

Panasonic NN-GD371S Inverter

Jak działa mikrofalówka?

Działanie kuchenki mikrofalowej bez względu na to, na zakup, jakiego modelu się zdecyduje, obejmuje ten sam proces działania. Włożona do niej żywność zostaje podgrzana przy pomocy mikrofal, które wprawiają w drganie cząsteczki wody. Cząsteczki te uderzają o siebie i wytwarzają ciepło, które w następnym etapie rozchodzi się po podgrzewanej potrawie.

Budowa kuchenki mikrofalowej

Podobne działanie różnych modeli kuchenek mikrofalowych to nie jedyne podobieństwo, jakie między nimi występuje. Urządzenie te, niezależnie od modelu mają również niemal identyczną budowę. Składają się z komory oraz drzwiczek z przezroczystą szybką i wybudowanej siatki. Wydawać by się więc mogło, że każda z kuchenek mikrofalowych jest taka sama. Tak jednak nie jest. Podobne działania oraz budowa nie sprawiają, że są one identyczne.

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

Przede wszystkim kuchenki mikrofalowe dzieli na te do zabudowy i wolnostojące. Ten podział pozwala na dopasowanie urządzenia do wnętrza oraz powierzchni kuchni. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Ta, która interesuje większość osób, czyli cena kuchenki mikrofalowej wypada na korzyść tych wolnostojących. Modele do zabudowy zazwyczaj wykonana są z dobrej jakości materiałów, a przez to droższe.

Funkcjonalności kuchenek mikrofalowych – czy tylko podgrzewanie?

Mimo wielu negatywnych opinii kuchenka mikrofalowa nadal cieszy się dużą popularnością. Bez wątpienia ma ona wiele zalet. Jedną z nich jest fakt, że współczesne urządzenia nie służą już tylko do podgrzania obiadu. Nowoczesne kuchenki mikrofalowe pozwalają również gotować na parze, przypiekać, piec ciasta czy mięsa oraz rozmrażać potrawy. Dobrej jakość kuchenka i ustawienie odpowiednich programów sprawia, że posiłki w niej przygotowane lub podgrzane w smaku nie ustępują tym świeżym, a dodatkowo są zdrowe. Kuchenki mikrofalowe z rozbudowanymi funkcjami mogą więc i często zastępują wiele domowych urządzeń np. piekarnik czy grill.

Podstawową funkcją kuchenni mikrofalowej jest podgrzewanie, ten sam program tylko o mniejszej mocy może posłużyć do rozmrażania mięsa czy ryb. Do rozmrażania w kuchence mikrofalowej służy osobny program, jeśli go nie ma, funkcję podgrzewania należy nastawić na 20 W i włożyć do urządzenia mięso na 1-2 minuty. Z funkcji tej można korzystać nie tylko przy mięsach, ale także przy innych produktach spożywczych.

Bardzo często spotyka się również kuchenki mikrofalowe z grillem i termoobiegiem. Termoobieg w kuchence mikrofalowej pozwala na pieczenie w niej na podobnych zasadach jak w tradycyjnym piekarniki. Dzięki temu, że w urządzeniu zamontowany jest wentylator, potrawy podgrzewane i pieczone są równomiernie przy dość krótkim czasie. Termoobieg w kuchence mikrofalowej można również wykorzystać do suszenia grzybów. Nowsze i bardziej rozbudowane urządzenia łączą w sobie funkcje mikrofali i grilla. Takie urządzenia to kuchenki mikrofalowe z funkcją kombi. Pozwalają one na jednoczesne podgrzewanie potraw oraz ich przypiekanie.

Pojemność i kształt kuchenki mikrofalowej

Wybierając kuchenkę mikrofalową, ważne jest przeanalizowanie swoich potrzeb. To od nich uzależniona jest pojemność oraz wielkość kupowanego urządzenia. Producenci, mając na myśli pojemność kuchenki mikrofalowej, określają, ile składników można umieścić w jej komorze jednocześnie. Pojemność sprzętu wiąże się również z jego wymiarami oraz średnicą talerza obrotowego, na którym umieszcza się potrawy i produkty. Na rynku bez problemu można znaleźć zarówno małe mikrofalówki, których pojemność wynosi 15 litrów, jak i większe sprzęty o pojemności nawet 40 litrów. W rankingu kuchenek mikrofalowych największym zainteresowaniem cieszą się kuchenki o pojemności w przedziale 17-20 litrów i talerzu o średnicy 25 litrów. Trzeba jednak zaznaczyć, że trudno w takich rozmrozi całego kurczaka czy podgrzać największych rozmiarów pizzę. Wadą małych kuchenek mikrofalowych jest też to, że posiadają one ograniczone funkcje. Te, które mogą w kuchni zastąpić piekarnik, zazwyczaj mają powyżej 25 litrów.

Moc mikrofal – czyli jaka moc kuchenki mikrofalowej wybrać?

Wybierając  kuchenkę mikrofalową, warto zwrócić również uwagę na moc mikrofal. To za ich pomocą podgrzewane i gotowane są potrawy. Im jest ona wyższa, tym szybkość przygotowania posiłku jest większa. Najpopularniejsze modele mikrofalek posiadają fale o mocy 900-1000 W. Pozwalają one na szybkie podgrzewanie. Wysoka moc oznacza jednak, że w przypadku małych kawałków mięsa czy ciasta na brzegach mogą one być wysuszone lub spalone. Kuchenki mikrofalowe o mniejszej mocy zazwyczaj jednak nie spełniają swoich zadań. Na podgrzanie potraw trzeba długo czekać, a dodatkowo pobierają duże ilości prądu. Należy również pamiętać, że kupując kuchenkę mikrofalową z funkcją grilla, powinno się osobno sprawdzić jego moc. Ta najczęściej spotykana to 1300 W.

Sposoby sterowania kuchenką mikrofalową

Kuchenki mikrofalowe oprócz funkcjonalności również się też sposobem sterowania. Najprostszym jest te mechaniczny. Mechaniczne sterowanie wykorzystywane jest w tanich kuchenkach mikrofalowych, które można kupić za ok. 200 zł. Opierają się one na ręcznym ustawieniu mocy oraz czasu działania kuchenki. Oznacza to, że nie trudno tu o brak precyzji. Kuchenki mikrofalowe średniej klasy wyposażone zazwyczaj w sterowanie elektroniczne. Pojawia się ona również w modelach z wyższej półki cenowej. W urządzeniach znajduje się panel sterujący, który pozwala za pomocą przycisków wybrać poszczególne funkcje sprzętu, typ podgrzewania potrawy lub jej wagę. System, w który wyposażona jest mikrofalówka, samodzielnie ustawi moc radiofal oraz czas podgrzewania potrawy. W najdroższych kuchenkach mikrofalowych wykorzystywany jest system sterowania z automatyką wagową. Kuchenka po włożeniu do niej potraw sama określa jej wagą z pomocą specjalnych czujek i na tej podstawie dobiera czas i moc grzania.

Materiały wykonania kuchenki mikrofalowej

Chcąc kupić kuchenkę mikrofalową dobrej jakości, należy również zwrócić uwagę na jej wnętrze, a dokładnie materiały, jakimi ono zostało wykończone. Najtańsze modele zazwyczaj posiadają wykończenie emaliowane. Powierzchnia z tego materiału zwiększa rozpraszanie mikrofal w komorze, dzięki czemu czas przygotowywania potraw znacznie się skraca. Emalia jest także łatwa w czyszczeniu. Jej największą zaletą jest jednak to, że nie jest odporna na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Na te natomiast odporne są powłoki ceramiczne, stosowane w lepszej jakości mikrofalówkach. Najdroższymi modelami są kuchenki mikrofalowe z wykończeniem ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest trwały i solidny, nie powoduje też rdzewienia.

Dodatkowe funkcje i zabezpieczenia kuchenek mikrofalowych

O kuchenkach mikrofalowych z dodatkowymi funkcjami powinni pomyśleć szczególnie rodzice małych dzieci. Podstawową w tym zakresie jest bowiem blokada rodzicielska. Pozwala ona na bezpieczne korzystanie  z kuchenki, nawet w obecności najmłodszych. Często spotkać można również kuchenki mikrofalowe z programem samooczyszczenia z pomocą pary wodnej. Jest to wygodna opcja, która pozwala na szybkie pozbycie się zaschniętych resztek potraw z wnętrza urządzenia.

Akcesoria do kuchenek mikrofalowych – jakie warto kupić?

Producenci kuchenek mikrofalowych dbają również o dostarczenie ich użytkownikom odpowiednich akcesoriów. Te podstawowe, w jakie wyposażony jest niemal każdy model to talerz obrotowy, a także podstawka do niego. W przypadku kuchenek, które posiadają wbudowany grill, dodawany jest też ruszt. W zakresie dodatkowych akcesoriów wchodzą również pojemniki do gotowania parze lub talerze przyrumieniające. Wraz z kuchenką można zakupić również osłony, które pozwalają ustrzec wnętrze urządzenia przed zaburzeniami, a także specjalne ściereczki i preparaty przeznaczone do czyszczenia tego typu urządzeń. Jako akcesoria do kuchenek mikrofalowych traktowane są również naczynia, które pozwalają na bezpieczne podgrzewanie w niej potraw.

Jak bezpiecznie korzystać z kuchenki mikrofalowej?

W temacie użytkowania kuchenki mikrofalowej narosło wiele mitów. Niektóre z nich skurczenie zniechęcają do korzystania z tego typu urządzeń. Trzeba jednak wiedzieć, że bezpieczne korzystanie z kuchenki mikrofalowej zależy tylko od nas samych. Jej użytkownicy powinni pamiętać, aby nie podgrzewać potraw w metalowych, aluminiowych lub pozłacanych naczyniach ze wzorami. Takie typu powierzchnie odbijają fale, które w efekcie mogą prowadzić do pożaru. Do podgrzewania potraw w kuchence mikrofalowej należy używać naczyń żaroodpornych, z ceramiki lub tworzywa sztucznego. Naczynia powinny być otwarte, tak aby para wodna mogła się bez problemu wydostać i nie rozsadziła pojemnika. Kuchenkę mikrofalową należy również utrzymywać w czystości i dbać, aby drzwiczki były szczelne.

Zakup kuchenki mikrofalowej powinien być przemyślany. Jej model, rodzaj oraz oferowane funkcjonalności należy ściśle dopasować do potrzeb swoich i pozostałych domowników. Najlepsze modele można odnaleźć w rankingu mikrofalówek. Kierując się nimi, można wyodrębnić sprzęty, których stosunek jakości do ceny jest najlepszy. W wyborze pomoże również przejrzenie ofert znanych producentów takich jak Amica, Zelmer, Samsung, Whirlpool, Electrolux, Panasonic, Daewoo, czy LG.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here