Optymalizacja aplikacji na smartfonie: Jak skonfigurować je od zera, by działały lepiej?

0
198

Aplikacje na smartfony swoją złożonością w wielu przypadkach dorównały lub nawet prześcignęły programy desktopowe, więc i mocy obliczeniowej potrzebują sporo. Żeby korzystać z nich w sposób optymalny, trzeba jednak zacząć od podstawowej konfiguracji.

Podstawowa konfiguracja: Dlaczego warto zadbać o dokładne ustawienia swojego urządzenia?

Otóż nie, a przynajmniej nie zawsze. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, jak rozwijają się aplikacje na smartfony. Są one nadbudowywane, kolejne funkcje trafiają do już istniejącego programu i tylko raz na jakiś czas przychodzi aktualizacja, która porządkuje też interfejs, co zresztą zwykle budzi niemałe kontrowersje. Koniec końców, aktualizowane przez miesiące i lata programy przestają być przejrzyste. Warto przeszukać internet, nawet niekoniecznie po polsku, sprawdzając app tutorials i poświęcając chwilę na podstawową konfigurację. Na przykład w przypadku przeglądarki może to być automatyzacja czyszczenia danych po pewnym czasie albo przełączania między trybem jasnym a ciemnym.

Optymalizacja konfiguracji: Jak osiągnąć najlepsze wyniki na różnych urządzeniach?

To, że kolejne dodawane do programów opcje nie zawsze trafiają tam, gdzie – wydawałoby się – będą najlepiej pasowały, to jedno. Druga sprawa to fakt, że niektóre funkcje programów będą zależne od sprzętu lub systemu operacyjnego, a w obu przypadkach sprowadza się to do tego, że tę samą czynność na różnych urządzeniach wykonuje się trochę inaczej. I tak na przykład ustawienie przeglądarki domyślnej będzie przebiegało inaczej na iPhone’ach, Xiaomi, Oppo czy Samsungach. Wszystko przez to, że pierwszy korzysta z zupełnie innego systemu operacyjnego, a trzy kolejne marki w zasadzie z tego samego, ale z różnymi nakładkami graficznymi. I oczywiście, kiedy już się korzysta z danego telefonu przez parę miesięcy, większość rzeczy można już zrobić samodzielnie, ale na początku warto zerknąć do poradnika, zamiast tracić mnóstwo czasu na samodzielne poszukiwanie rozwiązań.

Zaawansowane funkcje na wyciągnięcie ręki: Jak skonfigurować ustawienia początkowe swojego urządzenia?

Spora część programów jest projektowana tak, żeby nawet w podstawowej konfiguracji zaraz po instalacji działały w miarę wydajnie. Nawet wtedy jednak warto przynajmniej przejrzeć ustawienia, bo przy okazji można odkryć opcje dodatkowe, które mogą przydać się przynajmniej niektórym użytkownikom. Zwykle nie będą one stanowiły rewolucji, ale to właśnie z tego powodu też programiści o nich nie zawsze głośno mówią – przejrzenie ustawień i przeprowadzenie konfiguracji choćby w celu sprawdzenia ustawień startowych, pozwala często dotrzeć do ciekawszych opcji, które już warto będzie zmodyfikować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here