Ranking głośników komputerowych. Top 10 najlepszych głośników

0
604

Głośniki komputerowe to jeden z istotniejszych akcesoriów. Korzysta z nich większość osób, a częstotliwość ich użytkowania jest bardzo duża. Z racji tego, że z tego akcesorium komputerowego korzysta się bardzo często i ma ono znaczący wpływ na jakość i komfort  pracy na komputerze, ich wyborowi należy poświęcić trochę czasu i uwagi. Wybór głośników może nie być łatwy, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele modeli o zróżnicowanych opcjach. Co więcej, producenci proponują głośniki komputerowe w różnym przedziale cenowy. Te najtańsze można kupić za kilkanaście złotych, zaś najdroższe modele osiągają ceny i 1000 złotych wzwyż. Jeśli zastanawiasz się, które modele są najpopularniejsze, zapraszamy do rankingu głośników komputerowych.

Spis treści

Polecane głośniki komputerowe

Najlepsze głośniki komputerowe do 50 PLN

Microlab B56

Najlepsze głośniki komputerowe do 100 PLN

Logitech Z150 (980-000814)

Najlepsze głośniki komputerowe do 150 PLN

Genius SP-HF800A

Najlepsze głośniki komputerowe do 200 PLN

Fenda R25BT

Najlepsze głośniki komputerowe do 250 PLN

Genius SP-HF1800A (31730908100)

Najlepsze głośniki komputerowe do 300 PLN

Logitech Z533 (980-001054)

Najlepsze głośniki komputerowe do 350 PLN

Edifier R1010BT

Najlepsze głośniki komputerowe do 400 PLN

Logitech Z506 (980-000431)

Najlepsze głośniki komputerowe do 500 PLN

Edifier Studio R1600 TIII (SPK-EF-R1600T)

Głos z komputera

Wiele osób narzeka na jakość dźwięku wydobywającego się z komputera, niewiele jednak wie, że zazwyczaj zła jakość głosu jest winą nie samego sprzętu, ale nieodpowiednio dobranych głośników. Dobry zestaw głośników to podstawa, jeśli z komputera chce się słyszeć dźwięki bez zakłóceń. Głośniki przydają się niemal każdemu i w wielu sytuacja. Dzięki nim  można osiągnąć  dobre brzmienie podczas oglądania filmów, słuchania muzyki czy też grania w gry komputerowe. Ważne jednak, aby dopasować głośniki komputerowe do swoich potrzeb.

Rodzaje głośników komputerowych

Do komputera można dokupić różnego rodzaju głośniki. Część z nich jest umieszczona we wnętrzu sprzętu, inne są zestawami mobilnymi. Wśród najpopularniejszych typów głośników komputerowych wyróżnia się przenośne,  dokujące (te mogą współpracować również ze smartfonami, tabletami i odtwarzaczami MP3 i MP4), bezprzewodowe pozwalające na łączność z WiFi i Bluetooth oraz zestawy 2.0, 2.1.5.1 i 7.1

Il głośników kupić do komputera?

Dziś zestawy głośników komputerowych z powodzeniem mogą konkurować z profesjonalnym sprzętem Hi-Fi. Głośniki nie stanowią już bowiem nie atrakcyjnego dodatku do zestawu komputerowego, ale jedne z głównych elementów, na który zwraca się uwagę. Kupując je, przede wszystkim sprawdza się, ile posiadają kolumn. Te najprostsze i najtańsze głośniki komputerowe określane są mianem 2.0, co oznacza, że zestaw wchodzi dwie kolumny. Ich zadaniem jest emitowanie tonów niskich średnich i wysokich. Trzeba jednak zaznaczyć, że zestawy głośnikowe składające się z dwóch kolumn są wyborem niskobudżetowym, który nie zapewnia najwyższej jakości dźwięki. Polecane są osobom, które komputer i głośniki wykorzystują sporadycznie, rzadko kiedy oglądają na nich filmy, a grając w gry, korzystają głównie z zestawów słuchawkowych. Głośniki 2.0 do komputera oferują więc słabą jakość dźwięku i niewielką głośność urządzania. Szukają lepszego rozwiązania, należy skupić się na modelach oznaczonych symbolem 2.1. Te głośniki do komputera mają odseparowany bas oraz posiadają dodatkowy głośnik niskotonowy. Taka konfiguracja sprawia, że znacznie lepiej brzmi w nich muzyka czy dźwięki z gry komputerowej. Ton i barwa dźwięku jest wyraźniejsza. Głośniki 2.1 do komputera to solidne zestawy ze średniej półki. Podstawowe zestawy można kupić za ok. 300-400 zł. Osoby szukające jeszcze lepszej jakości swój wzrok powinny skierować na głośniki komputerowe typu 5.1. Te zestawy wykorzystują dźwięk wielokanałowy. Składają się aż z 6 elementów, z czego 5 stanowią głośniki satelickie, a jeden to niskotonowy subwoofer. Charakterystyczne dla tych zestawów jest to, że głos do słuchającego dociera z wielu kierunków, dzięki temu pozwala na lepsze doznania słuchowe. Dźwięk wydobywający się z głośników komputerowych 5.1 jest wyrazisty i głęboki. Należy również wspomnieć o głośnikach komputerowych 7.1. Są to te najbardziej zaawansowane, składające się  z 7 satelitów i jednego subwoofera.

Dylematem wielu osób jest to jaka liczba głośników jest optymalna. Trzeba zaznaczyć, że ten parametr w dużej mierze zależy do indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Do odtwarzania prostych dźwięków np. tych ze stron internetowych wystarcza dwie kolumny głośników, zestaw o większej ilości elementów warto zakupić, jeśli często ogląda się na komputerze filmy lub gra w gry. Wtedy lepszy będą głośniki typu 5.1 lub 7.1, te standardowe typu 2.1 nie zapewnia przestrzennego dźwięku.

Parametry głośników komputerowych: jakość wykonania

Podczas wyboru głośników komputerowych warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na ilość kolumn. Również istotnymi parametrami jest jakość wykonania, ich brzmienie, zapewnianie efekty oraz stosunek ceny do jakości. Może zdarzyć się, że z pozoru lepsze i bardziej rozbudowane zestawy głośników komputerowych są w takiej samej cenie co te o mniejszej ilości kolumn. Wynika to z tego, że nawet uważane za gorszej jakości głośniki komputerowe 2.1 mogą być wykonanie z wyższej klasy materiałów niż te posiadające pięć kolumn, stąd ich wysoka cena.

Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że jakość wykonania głośników ma duży wpływ na to, jaki dźwięk się z nich wydobywa. W przypadku słabo skonstruowanych urządzeń wykonanych z plastiku, które są dodatkowo zamknięte w sztucznych i kiepskiej jakości obudowach nie ma co liczyć na przestronny dźwięki i czyste brzmienie, nie pomoże tu nawet maksymalna liczba kolumn. Szukając dobrych głośników do komputera, warto patrzeć przede wszystkim na modele wykonane z drewna lub skrajki oraz wyposażone w papierową membranę. Należy unikać głośników komputerowych z plastiku. Materiał ten może generować niepożądane dźwięki. Istotnym parametrem jest również grubość zastosowanej obudowy, powinna być ona dopasowana do wielkości kolumny. Im ta jest większa, tym obudowa powinna być grubsza. Dobrej jakości głośniki komputerowe to również te, które posiadają odpowiednią izolację.

Moc głośników komputerowych

Kolejnym parametrem ważnym w przypadku głośników komputerowych jest ich moc. Zazwyczaj podawana jest ona przez producentów w PMPO, jednak należy pamiętać, że w rzeczywistości liczy się a w RMS. PMPO jest mocą chwilową i nie odzwierciedla faktycznych możliwości głośników. Koniecznie więc przed zakupem trzeba sprawdzić moc wyrażoną w RMS, która jest bardziej wydajna. Do standardowego użytkowania głośników komputerowych, powinna wystarczyć ta na poziomie 40. Trzeba jednak zaznaczyć, że moc głośników trzeba dobrać do indywidualnych upodobań. Warto także pamiętać, że zazwyczaj po przekroczeniu 2/3 skali regulatora pojawiają się pierwsze słyszalne zniekształcenia dźwięku.

Częstotliwość przenoszenia w głośnikach komputerowych

Na jakość dźwięku duży wpływ ma także częstotliwość przenoszenia. Dobrej jakości głośniki komputerowe mają ją ustawioną w poziomie minimalnym na jak najniższym stopniu i w poziomie maksymalnym na najwyższym. Im częstotliwość przenoszenia będzie szersza, tym lepiej. Warto też dodać, że częstotliwość słyszana przez człowieka to do 16 do 20 000 HZ. Poniżej tej granicy znajdują się infradźwięki a powyżej ultradźwięki. Zakres częstotliwości słyszalnej jest indywidualny dla każdej osoby, dużym wahaniom podlega szczególnie górna granica.

Montaż głośników komputerowych

Wybierając głośniki komputerowe, zastanowić się trzeba również jaką ilością miejsca się dysponuje. Aby  mogły one pokazać, na co je stać, głośniki muszą być dobrze rozmieszczone w pomieszczeniu. Najprostsze w montażu są tanie zestawy 2.0. Zazwyczaj do komputera lub laptopa podłącza się je za pomocą kabla USB. Nie wymagają one dużo miejsca, można je postawić na biurku obok komputera. Wyjątek stanowią tu zestawy 2.0 o dużej mocy, na nie trzeba już przewidzieć więcej miejsca. Podobnie jest z głośnikami komputerowymi wyższych typów.  Zestawy wyposażone w głośnik niskotonowy nie powinny stać na biurku. Najlepszym miejscem dla nich jest podłoga. Trzeba też pamiętać, że każdy z głośników wchodzący w skład zestawu musi być ze sobą połączony przewodami i dodatków zasilany prądem, czyli podłączony do gniazdka. Sprawia to, że ich nieprzemyślanie rozmieszczenie będzie oznaczać plątaninę kabli i przewodów na podłodze. Jeszcze większy problem pojawia się, gdy kupi się głośniki o dość sporych wymiarach, które będą zajmować dużo miejsca na podłodze pokoju. Trzeba także pamiętać, że zaawansowane zestawy głośników do komputera nie wystarczy po prostu ustawić. Msza one znaleźć się w odpowiednich miejscach, najlepiej powinny otaczać osobę pracującą na komputerze.

Głośniki komputerowe a karta dźwiękowa

Wybór głośników komputerowych powinien być również determinowany tym jaką kartę dźwiękową się posiada oraz jakie ona ma wyjścia. Standardowo ma się do czynienia z wyjściem Jack, takie też można spotkać w większości głośników komputerowych. Lepszej jakości i bardziej rozbudowane karty dźwiękowe mogą mieć więcej niż jedno wejście cyfrowe. Osoby, które poszukują jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań, muszą sprawdzić, czy w głośniki będzie dało się podłączyć przez slot PCI lub FireWire.

Jakie głośniki wybrać do komputera?

Kiedy już wybierze się odpowiednie parametry głośników komputerowych, warto skupić się na wygodzie ich użytkowania oraz funkcjonalności. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na długość kabli. Standardowo powinna ona wynosić 2-3 metry, dzięki temu nie będzie problemu z podłączeniem urządzeń. Taka długość kabli głośników komputerowych sprawi też, że będą one miały również mniejszą impedancję i niższą reaktancję. Warto też wybierać modele o grubszych kablach, które dodatkowo pokryte są srebrem lub wykonane z między. Ich jakość będzie wysoka, przez co nie będzie trzeba często inwestować w nowe okablowanie, które z czasem się zużywa. Dla osób, które poszukują wysokiej klasy wtyk, przeznaczone są te pokryte złotem.

Na komfort użytkowania głośników wpływa także rozmieszczenie poszczególnych pokręteł. Modele, które potencjometry mają umieszczone w nietypowych i trudno dostępnych miejscach są niewygodne w użyciu. W takim przypadku, aby wyregulować głośniki, trzeba się sporo nagimnastykować. Stąd rankingu głośników komputerowych  dominują przede wszystkim te modele, które posiadają pilot pozwalający na bezprzewodową zmianę ustawień. Oprócz pokręteł głośniki mają również cały zestaw wejść, np. na słuchawki te również powinny być umieszczone w dogodnym miejscu, tak aby dodatkowe akcesoria dało się bez problemu podpiąć i użytkować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here