Ranking dysków zewnętrznych. Top 10 najlepszych modeli. Który wybrać?

0
510

W XXI wieku każdy człowiek gromadzi niezliczoną ilość informacji. Zdjęcia, filmy, muzyka, dokumenty to tylko niektóre z nich. Co więcej, lwią część zgromadzonych danych przechowujemy na nośnikach cyfrowych, najczęściej na własnym laptopie lub telefonie. Jednak wraz z gromadzeniem cyfrowych informacji na naszych sprzętach ubywa miejsca, które może je pomieścić. Dyski wewnętrzne są nie wystarczające, a dotychczasowe rozwiązania, które obejmują przegrywanie danych na płyty, czy jeszcze kilka lat temu dyskietki nie są tymi optymalnymi. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą zewnętrzne dyski. Zewnętrzne nośniki danych stają się coraz popularniejsze. Na ich zakup decyduje się coraz więcej osób, stąd też warto dowiedzieć się jakie parametry brać pod uwagę podczas dokonywania zakupu oraz poznać ranking dysków zewnętrznych.

Spis treści

Polecane dyski zewnętrzne

Najlepsze dyski zewnętrzne do 200 PLN

Adata DashDrive HV620 500GB

Seagate Expansion 500GB

Najlepsze dyski zewnętrzne do 300 PLN

Seagate Backup Plus Slim 1TB

WD My Passport Ultra 1TB

Najlepszy dysk zewnętrzny do 400 PLN

Seagate Expansion Desktop 3TB

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny to przenośny nośnik danych. Urządzenie znajduje się w specjalnej obudowie, która wyposażona jest w gniazdo USB 2.0. lub nowsze, dzięki czemu można go bez problemu podpiąć do laptopa, komputera lub tabletu. Dysk zewnętrzny zasilany jest z portu USB. Ten rodzaj pamięci zazwyczaj wyposażony jest w nośnik hybrydowy lub talerzowy, na rynku znajdą są też dyski przenośne SSD. Pojemność zewnętrznych nośników pamięci jest dość spora. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżnia się te, które mogą pomieścić dane o pojemności 512 GB, 1 Tb lub 2 Tb. Producenci oferują jednak i dyski zewnętrzne o wiele większej pojemności, które nie mają wyraźnej granicy ilości zapisywanych danych.

Do czego można wykorzystywać dyski zewnętrzne?

Dyski zewnętrzne to przede wszystkim nośniki danych, które pozwalają je trzymać poza komputerem, laptopem, telefonem czy tabletem. Dyski te pozwalają również na łatwe przenoszenie zapisanych danych pomiędzy domem a pracą lub, chociażby różnymi komputerami. Zewnętrzne nośniki danych wykorzystywane są również do tworzenia i przetrzymywania kopii zapasowych plików oraz zwiększenia powierzchni danych bez konieczności przenoszenia dysku. Dysk zewnętrzny pozwala również chronić pliki, jeśli urządzenie, na którym pierwotnie się je zapisało, ulegnie awarii lub się zepsuje.

Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Chcąc zakupić dysk zewnętrzny, pod uwagę należy brać jego podstawowe parametry. Do takich zalicza się rozmiar zewnętrznego nośnika pamięci, jego interfejs, pojemność, prędkość, bufor, jakość wykonania obudowy, zasilanie, dodatkowe wyposażenie oraz gwarancję, jaką jest objęte urządzenie. Istotną kwestią jest również rodzaj dysku zewnętrznego. Wszystkie te elementy znacząco wpływają na to, jak dysk będzie działał i czy spełni swoje zadanie.

Rodzaje dysków zewnętrznych

Planowanie zakupu zewnętrznego nośnika pamięci warto rozpocząć od wyboru rodzaju dysku. Zazwyczaj wybór ten rozstrzyga się pomiędzy dyskiem SSD a HDD. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Dyski SSD to te mniej awaryjne oraz mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak pamiętać, że kupując je, otrzymuje się mniejszą pojemność pamięci. Dyski SSD są też stosunkowo drogie. Stąd też o wiele bardziej opłaca się zainwestować w dysk HDD, czyli magnetyczny. Oferuje on dużą powierzchnię do przechowywania danych, która dostępna jest za przystępną cenę.

Oprócz tych popularnych dysków na rynku dostępne są opcje, które wybierane są o wiele rzadziej. Standardowy dysk zewnętrzny można zastąpić tym sieciowym, który podpisany jest do switcha lub routera. Dzięki temu z zewnętrznego dysku sieciowego może korzystać wiele osób, którym nada się odpowiednie uprawienia. W ten sposób można tworzyć lokalne sieci np. w biurze. Ułatwia to pracę i pozwala dzielić się danymi na różnych komputerach bez konieczności przepisana zewnętrznego nośnika pamięci z jednego urządzenia do drugiego.

W sklepach z RTV można również zakupić dyski zewnętrzne bezprzewodowe. Korzystają one z własnego źródła energii i komunikują się z pomocą WiFi.  Dane z zewnętrznych dysków bezprzewodowych można udostępniania jednocześnie kilku osobom lub kilku urządzeniom.

Oprócz tego ciekawą i praktyczną opcją jest zakup dysku multimedialnego. Można połączyć go z odtwarzaczem DVD lub telewizorem. Ten typ pamięci zewnętrznej wyposażony jest w porty HDMI oraz USB.

Producenci dysków zewnętrznych – jaką markę wybrać?

Dyski zewnętrzne produkowane są przez wiele firm. Wiodącymi markami, które posiadają w swojej ofercie najlepsze modele a AData, Wetern Digital, LaCie, Toshiba czy Hewlett-Packard. Każdy z oferowanych przez te firmy modeli różni się jednak funkcjonalnością oraz poszczególnymi parametrami, przed zakupem warto więc sięgnąć po ranking dysków zewnętrznych i sprawdzić, które modele są polecane. Osoby, które chcą kupić tani dysk zewnętrzny, mogą natomiast zdecydować się na model składany. Są to dyski nie oryginalne, składane własnoręcznie np. z pozostałego dysku po laptopie. Takie rozwiązanie wiążę się z niższą ceną oraz możliwością dowolnego ustalania jego parametrów.

Jaki rozmiar dysku wybrać?

Rozmiar dysku znacząco wpływa na jego wagę oraz poręczność. Najczęściej do użytku domowego i prywatnego wybiera się dyski 2,5 lub 3,5 calowe. Te ostatnie sprawdzą się również w małych biurach. Wymagają one podpięcia zasilacza, są mniej poręczne i duże. Zaleta dysków zewnętrznych 3,5 calowych jest natomiast to, że mogą one pełnić rolę dodatkowego stacjonarnego magazyny danych. Dysk zewnętrzny 2,5 calowy warto wybrać, jeśli będzie się go traktować jako nośnik danych, których często przemieszcza się pomiędzy różnymi urządzeniami. Trzeba też wspomnieć, że każdy z nich dysków jest mobilny, można więc go bez przeszkód transportować.

Interfejs dysku zewnętrznego

Mówiąc o interfejsie dysku zewnętrznego, ma się na myśli sposób jego komunikacji z drugim urządzeniem. Tym najbardziej rozpowszechnionym sposobem jest port USB. Trzeba jednak pamiętać, że porty te nie wykorzystują w pełni szybkości przesyłu danych. Ich maksymalna prędkość to 60 MB/s, można ją zwiększyć, jeśli wykorzystuje się format USB 3.0, wtedy to prędkość osiąga wartość 600 MS/s. Nowe portu USB 3.0 montowane są w nowszej generacji komputerów stacjonarnych oraz laptopów. Stąd też przymierzając się do zakupu zewnętrznego nośnika pamięci lepiej wybrać ten wyposażony w interfejs 3.0, który jednocześnie jest kompatybilny ze starszymi portami typu 2.0. Opończ portów USB do komunikacji wykorzystuje się również eSATA oraz FireWire. Pierwszy pozwala na przesył danych z prędkością 375 MB/s, drugi 100 MB/s. W przypadku dysków sieciowych do czynienia mamy z interfejsem portu sieciowego RJ-45, który posiada przepustowość nawet do 1GB/s. Jeśli szuka się uniwersalnego dysku zewnętrznego, warto poszukać urządzenia, które wyposażone jest w kilka interfejsów. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy jego cena rośnie.

Jaką pojemność dysku zewnętrznego wybrać?

Kupując dysk zewnętrzny, największą uwagę zwraca się na jego pojemność. To jaka powinna ona być, musi wypływać z indywidualnych potrzeb użytkownika urządzenia. Na rynku można zakupić małe dyski zewnętrzne, które pozwalają na przechowywanie danych o wielkości 320 GB, jak i bardzo duże dyski zewnętrzne, których pojemność dochodzi do 3 Tb. W dyski o dużej pojemności warto inwestować, jeśli chce się na nich przechowywać zdjęcia lub filmy wysokiej jakości. W przypadku, jeśli nośnik pamięci zewnętrznej będzie wykorzystać się tylko do magazynowania dokumentów biurowych starczą dyski o pojemności 500 GB. Trzeba też pamiętać o tym, że w rzeczywistości dysk ma zawsze mniejszą pojemność niż ta deklarowana przez producenta. Wynika to ze sposobu zapisu, producenci stosują zapis dziesiętny, natomiast system operacyjny urządzeń bazuje na systemie dwójkowym.

Jaką prędkość operacyjna musi mieć dysk zewnętrzny?

Ważnym parametrem w przypadku dysków zewnętrznych jest również ich prędkość obrotowa. Jest ona indywidualna dla każdego z modelu. Im jest ona wyższa, tym szybciej następuje odczyt zapisanych danych. Najczęściej spotyka się nośniki pamięci z szybkością 5400 RPM oraz 7200 RPM.

Obudowa dysku zewnętrznego

Dyski zewnętrzne są urządzeniami, który często się transportuje. Przenoszenie ich z miejsca na miejsce sprawia, że najlepiej jest inwestować w sprzęty dobrej jakości, trwałe, wytrzymałe i solidne. W przypadku dysków zewnętrznych warto więc zwrócić uwagę na ich obudowę. Dobrze jest, jeśli jest ona wykonana z dobrej jakości plastiku lub innego tworzywa sztucznego. Kiepskiej jakości nośnik pamięci zewnętrznej może przyczynić się do utraty zapisanych danych np. jeśli urządzenie spadnie.

Energooszczędne dyski zewnętrzne

Wiele osób poszukuje również dysków zewnętrznych energooszczędnych. Taki można zakupić, o ile wybierze się dysk 2,5 calowy. W ich przypadku producenci stosują energooszczędne rozwiązania. Do tych należy fakt,  że port USB jest jednym konieczny źródłem zasilania nośnika.

Akcesoria do dysków zewnętrznych

Bardzo często lepszej jakości dyski zewnętrzne wyposażone są również w dodatkowe akcesoria. Ich zadaniem jest ochrona samego urządzenia oraz zgromadzonych na nim danych, a także zwiększenie funkcjonalności sprzętu. Dodatkowe wyposażenie dysków zewnętrznych to np. czujnik spadania, szyfrowanie danych czy ich backup. Inwestując w nośnik pamięci zewnętrznej, warto się zainteresować, czy jest on wyposażony, w którąś z powyżej podanych funkcjonalności.

Awaria dysku zewnętrznego i gwarancja

Decydując się na zakup dysku SSD, na uwadze należy mieć to, że są to nośniki bardzo podatne na awarie. Nieodpowiednie użytkowanie, upadek czy złe podpięcie nośnika do komputera może spowodować zepsucie urządzenia oraz utratę danych. Wybierając więc dysk zewnętrzny SSD, warto zainteresować się okresem gwarancji, jaką oferuje producent oraz co wchodzi w jej zakres.

Dysk zewnętrzny wydaje się urządzeniem, które jest niezbędne w dzisiejszych czasach. Pozwala na gromadzenie danych bez konieczności martwienia się o wolne miejsce na dysku wewnętrznym laptopa czy komputera stacjonarnego. Wbrew pozorom ten typ pamięci można wykorzystać nie tylko do użytku biznesowego, ale i prywatnego. Aby jednak wybrać optymalny model, warto prześledzić ranking dysków zewnętrznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here