Ranking routerów. Top 10 najlepszych routerów. Jaki wybrać?

0
559

Router to urządzenie, które wydaje się być niezbędne w każdym domu. To ono zapewnia dostęp do Internetu wielu urządzeniom w domu. Dzięki routerowi w domowym zaciszu z sieci może korzystać jednocześnie kilku użytkowników lub też kilka urządzeń. Jednak aby móc spokojnie cieszyć się szybkim i bezawaryjnym Internetem, konieczny jest wybór odpowiedniego routera. Urządzenie to powinno być dopasowane do potrzeb domowników. Co więcej, nie zawsze musi być ono najnowsze i trendy. Ważne, aby było skuteczne i niezawodne. Jak więc wybrać to idealne? Można skorzystać z rankingu routerów, a także przeanalizować podstawowe parametry oferowanych przez sklepy urządzeń. Należy pamiętać, że zakup routera to inwestycja na lata, dlatego też warto poświęcić mu trochę czasu i uwagi.

Spis treści

Polecane routery

Najlepsze routery do 100 PLN

TP-LINK TL-WR841N

ASUS RT-N12+

Najlepsze routery do 200 PLN

TP-LINK TD-W8968

ASUS DSL-N14U

Najlepszy router do 300 PLN

ASUS RT-AC1200G Plus

Najlepszy router do 500 PLN

TP-LINK Archer C9

Kiedy potrzebny jest router?

Router to urządzenie, w które powinno się zainwestować, jeśli w domu korzysta się z więcej niż jednego urządzenia, które chcemy podłączyć do Internetu. Umożliwia ono jednoczesne korzystanie z sieci wszystkim sprzętom mobilnym oraz komputerowi stacjonarnemu. Ceny routerów nie są wysokie, dlatego na jego zakup może pozwolić sobie niemal każdy. Zazwyczaj jednak urządzenie kupuje się raz i korzysta z niego przez długie lata. Dobrze wybrany router jest sprzętem bezawaryjnym i uniwersalnym, stąd też nie ma potrzeby jego częstej zmiany i dostosowywania się podczas zakupu do najnowszych trendów. Wygląd routera ma drugorzędne znaczenie,  o wiele ważniejsze są jego funkcjonalności i parametry techniczne.

Typ łącza w routerze – jakie wybrać?

Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając router. jest typ zastosowanego łącza w domu. Można go sprawdzić poprzez oględziny końcówki kabla, który jest podłączony do komputera lub też wyczytać z umowy albo instrukcji dostarczonej przez operatora.

Co do zasady spotkać można się z trzema możliwościami podłączenia. Najpopularniejszą opcją jest standardowa skrętka z końcówką RJ-5. Wykorzystywana jest ona przez operatorów telewizji kablowych oraz lokalne czy osiedlowe sieci. Kolejną możliwością jest podłączenie linią telefoniczną RJ-11. Z nim spotykamy się, jeśli nasz Internet pochodzi od operatorów telekomunikacyjnych. Należy pamiętać, że jeśli dysponujemy takim rodzajem podłączenia, zakupiony router oprócz właściwego wejścia musi być również wyposażony w modem ADSL2 + z aneksem A lub B. Ostatnim typem połączenia jest Internet mobilny z karty SIM. Rodzaj podłączenia ma znaczący wpływ na to, jaki model routera należy zakupić. Gdy inwestuje się w ten niewłaściwy, to Internet zwyczajnie nie będzie działał. Należy też wspomnieć, że na rynku dostępne są urządzenia, które obsługują wszystkie typy łączy lub też wybrane konfiguracje, jednak ich cena jest wyższa do standardowej.

Zasięg i przepustowość domowego routera

Kolejnymi parametrami, któremu trzeba się przyjrzeć, jest zasięg i przepustowość routera. Aby był on odpowiedni i nie sprawiał problemów przy korzystaniu z sieci, dobrze jest kupić urządzenie obsługujące standard IEEE 802.11n i działające w trybie dwuzakresowym.  Router powinien również umożliwić transmisję danych w obu pasmach. Wynika to z tego, że wiele urządzeń komunikujących się drogą radiową może zakłócać pracę router działającego w tym samym paśmie. Z takim problemem  można się też spotkać, gdy mieszka się w budynku wielorodzinnym, w którym działa jednocześnie kilka routerów nawzajem zakłócających swoją pracę i w efekcie pogarszających jakość sygnału. Rozwiązaniem dla tego typu zdarzeń jest zmiana ruchu na wyższą i nie tak popularną częstotliwość. Aby zwiększyć zasięg domowej sieci WiFi, dobrze jest także kupić router z anteną. Zwiększa ona powierzchnię, gdzie dostępna jest sieć bezprzewodowa. Standardowe routery dostępne są wewnętrzną anteną, która jest uważana za efektywniejsze rozwiązanie (lecz droższe) lub anteną odkręcaną, którą można zamontować w przypadku, gdy sygnał jest niewystarczający.

Jeśli zaś chodzi o przepustowość domowej sieci bezprzewodowej, dobrze jest zadbać o to, aby wykorzystywała ona możliwości szybkiego łącza internetowego. Pozwoli to na sprawniejszy przesył danych. Aby tak się stało domowy router, powinien obsługiwać standard co najmniej standard 802.11n, a jeśli chce się postawić na lepszą przepustowość ten 802.11ac. W teorii ten pierwszy standard pozwala na komfortowe korzystanie z domowego Internetu, a szybkość przesyłu danych wynosi 150 Mb/s. Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce to prędkość jest o wiele mniejsza.

Domowy router a sieć bezprzewodowa w mieszkaniu

Jeśli w domu znajduje się więcej niż jeden komputer, warto pomyśleć, czy nie wygodniej i nie bardziej opłacalnie jest zainwestować router, który pozwoli na stworzenie sieci bezprzewodowej. Dzięki niej można będzie stworzyć wewnętrzny dysk do wymiany plikami czy podłączyć drukarkę sieciową. Aby router mógł służyć jako urządzenie do zbudowania sieci bezprzewodowej, musi być jednak wyposażony w port USB.

Router do Internetu mobilnego – jaki wybrać?

Ważną funkcjonalnością domowego routera jest obsługa przez niego Internetu mobilnego. Internet ten jest wygodniejszy niż ten z portu USB. Działa on na podstawie karty SIM umieszczanej w urządzaniu i wydawanej przez operatora, u którego zakupiło się Internet. Aby jednak móc korzystać z Internetu mobilnego, należy się upewnić czy zakupione urządzenie obsługuje wykupiony standard transmisji danych. Jest to szczególnie ważne, jeśli chce się zakupić starszy typu routera. Obecnie operatorzy proponują transmisję danych w systemie 3G, G oraz LTE. Najszybszym jest system LTE. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup routera, który obsługuje wszystkie 3 transmisję danych. Wynika to z faktu, że w Polsce sieć LTE, a nawet 4G nie należą do standardów. Ranking routerów LTE dostępny jest TUTAJ, pod tym linkiem znajdują się również szczegółowe informacja dotyczące parametrów routerów do Internetu mobilnego.

Oprogramowanie routerów oraz bezpieczeństwo domowej sieci

Zaawansowani użytkownicy sieci powinni także zwrócić uwagę na oprogramowanie kupowanego routera. Takie posiada każde urządzenie. To podstawowe jest tym wgrywane przez producentów i nazwa się firmware. Jednak niektóre modele pozwalają na zmianę oprogramowania routera i wgranie do niego niezależnego oprogramowania open source. Jego zaletą jest to, że poprawia ono bezpieczeństwa oraz pozwala na konfigurację ustawień urządzenia np. w zakresie poszczególnych aplikacji, protokołów czy komputerów.

Mówiąc o bezpieczeństwie, warto również wspomnieć, że przydatną funkcjonalnością jest możliwość ustawiania sieci dla gości. Dzięki temu osoby z zewnątrz nie mają dostępu do domowej sieci, przez co zwiększa się bezpieczeństwo danych. O routerze z taką funkcjonalnością koniecznie natomiast powinni pomyśleć właściciele biur. Ryzyko włamania do domowej sieci zmniejsza również router, który umożliwiają szyfrowanie WAP2 z wyburzaniem AES oraz ma wbudowany firewall, który chroni przed atakami takimi jak DoS oraz DDos.

Router z pakietem smart home (inteligentny dom) – kiedy opłaca się go kupić?

Coraz popularniejsza opcja są również routery z pakietem smart home. Pozwalają one na sparowanie z urządzeniem innych domowych sprzętów oraz dają możliwość zdalnego zarządzania całością. Wygląda to podobnie jak w przypadku pracy w chmurze. Właściciel ma możliwość monitorowania domowej sieci i np. odcięcia jednemu z użytkowników dostępu do Internetu. Funkcjonalność ta jest ciekawa, ale nie zawsze praktyczna. Wiele osób nie wykorzystuje jej w rzeczywistości. Zazwyczaj sprawdza się ona w przypadku rodzin, które posiadają dzieci. Wtedy to rodzice mogą, nawet zdalnie, monitorować ile czasu pociechy spędzają w sieci. Jeśli dla pakietu inteligentnego domu nie znajdzie się zastosowania, inwestycja w router w niego wyposażony jest niepotrzebna.

Konfiguracja domowego routera – jak to zrobić?

Oprócz tego, że router powinien działać bezawaryjne, dobrze jest, jeśli urządzenie pozwala na jego łatwą konfigurację i instalację. Aby tak było, najlepiej wybierać urządzenia z polskim interfejsem, który ułatwi proces konfiguracji. Dobrze jest też wybierać urządzenia, które mają wbudowane kreatory konfiguracji oko po kroku. Jest to ważne szczególnie dla osób, które po raz pierwszy samodzielnie będą podłączać router. Sama konfiguracja routera jest dość prostym zadaniem, nie ma więc potrzeby wzywanie do niej specjalisty. Zazwyczaj obejmuje ona połączenie kabla do portów i włączenie zasilania routera WiFi. Podczas konfiguracji warto pamiętać o zabezpieczeniu hasłem dostępu do interfejsu zarządzania urządzeniem.

Ile kosztuje router?

Ceny routerów są bardzo zróżnicowane. W sklepach można znaleźć urządzenia, które kosztują 50, 300, a nawet i 1000 złotych. Koszt ich zakupu uzależnione jest od kilku czynników. Przede wszystkim na cenę routera wpływają wykorzystane w nim podzespoły i elektronika. Te, które oferują wyższe szybkości i więcej funkcjonalności, a przy tym większą moc  są droższa. W lepszych modelach routerów można także liczyć na wielordzeniowe procesory i większą pamięć RAM. Na cenę urządzenia wpływa ilość i jakość zastosowanych anten, której jak już wyżej wspominaliśmy, odpowiadają za zasięg oraz moc sygnału, oraz powierzchnię, na której on występuje. Tanie routery zazwyczaj pozwala cieszyć się siecią tylko w małym mieszkaniu. Kolejnymi parametrami, które mają znaczący wpływa na cenę, to szybkość są wspierane standardy oraz szybko urządzenia, zaawansowane funkcje i dodatkowe możliwości konfiguracyjne  oraz dodatkowe wyposażenie takie jak złącza eSATA lub USB 3.0. Oznacza to, że jeśli poszukuje się routera z wysokiej półki, jego cena będzie odpowiednio wyższa. Standardowe urządzenie, które ma jedynie rozprowadzać WiFi po mieszkaniu czy domu, nie jest jednak drogie. Ceny podstawowych modeli to ok. 100-200 zł. Wybierając je, warto kierować się podpowiedziami zawartymi w rankingu routerów. Wiedzy dostarcza również opinii innych użytkowników oraz szczegółowe rozeznanie swoich potrzeb. Najważniejsze jest jednak, aby kupić router dopasowany do posiadanego złącza, tylko to gwarantuje, że będzie on w ogóle działał i przesyłała dane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here