Ranking kart graficznych. Top 10 najlepszych kart

0
445

Karta graficzna to podstawowy element każdego komputera. Kupując sprzęt stacjonarny lub laptopa zazwyczaj możemy wybierać pomiędzy kilkoma rodzajami kart graficznych. Istnieje również możliwość zakupu komputera bez karty graficznej i kupienia jej osobno. Na to rozwiązanie decydują się zazwyczaj osoby, które do grafiki przykładają dużą wagę. Dobra karta graficzna to podstawa, jeśli chodzi o gry komputerowe, czy programy do obróbki zdjęć i obrazów. Wydawać by się mogło, że zakup karty graficznej do komputera to nic trudnego. Sklepowe półki dosłownie uginają się pod ich ilością. Producenci proponują karty o różnych parametrach i funkcjonalnościach. Jednak to właśnie ten szeroki wybór sprawia, że decyzja nie jest łatwa, szczególnie dla laika w tym zakresie. Ułatwieniem jej będzie zapoznanie się wynikami rankingu kart graficznych. Prezentuje on zestawienie kart, które cieszą się na rynku największym zainteresowaniem.

Spis treści

Polecane karty graficzne

Najlepsza karta graficzna do 200 PLN

Gigabyte GeForce GT 710 2GB GDDR3

Najlepsza karta graficzna do 300 PLN

Asus GeForce GT 730 2GB DDR3 (128 bit)

Najlepsza karta graficzna do 400 PLN

Sapphire Radeon VAPOR-X R7 250X OC, 1GB GDDR5 (128-Bit)

Najlepsza karta graficzna do 500 PLN

Zotac GeForce GTX 1050 Mini 2GB GDDR5 (128 Bit)

Najlepsza karta graficzna do 600 PLN

MSI GeForce GTX 1050 GAMING X 2GB GDDR5 (128 Bit)

Najlepsza karta graficzna do 700 PLN

MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC 4GB GDDR5 (128 Bit)

Najlepsza karta graficzna do 800 PLN

Asus GeForce GTX 1050 TI OC 4GB GDDR5 (128 Bit)

Najlepsza karta graficzna do 900 PLN

Gigabyte GeForce GTX 1060 WindForce OC 3GB GDDR5 (192 Bit)

Najlepsza karta graficzna do 1000 PLN

Asus GeForce GTX 1060 DUAL OC 3GB GDDR5 (192 Bit)

Najlepsza karta graficzna do 1500 PLN

Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 6GB GDDR5

Najlepsza karta graficzna do 2000 PLN

Palit GeForce GTX 1070 JetStream 8GB GDDR5 (256 bit)

Najlepsza karta graficzna do 2500 PLN

MSI GeForce GTX 1080 ARMOR OC 8GB GDDR5X (256 bit)

Najlepsza karta graficzna do 3000 PLN

Gigabyte Radeon RX VEGA 64 8GB HBM2 (2048 bit)

Karta graficzna – jak ją wybrać?

Wybór karty graficznej tak naprawdę sprowadza się do odpowiedzi na jedno podstawowe pytanie. Pytaniem tym jest: do czego karta ma być wykorzystywana. Odpowiedź ta jest o tyle ważna, że jak dotąd na rynku nie istnieje żadna uniwersalna karta graficzna. Kolejną rzeczą jest ustalenie budżetu, jakim się dysponuje. Ceny kart graficznych są bardzo różnorodne. Można spotkać takie za kilkaset złotych i takie po kilkanaście tysięcy. Ustalenie swoich potrzeb i możliwości finansowych pozwala na zawężenie poszukiwań do kilku modeli, a wtedy sam wybór będzie łatwiejszym.

Rodzaje kart graficznych

Podstawowy podział kart graficznych obejmuje te zintegrowane i dedykowane. To, którą z nich się wybierze, powinno być uzależnione do od tego, do czego będzie ona wykorzystywana. Karty graficzne zintegrowane to te, które mają moc i wydajność zbliżoną do starszych wersji kart dedykowanych. Sprawdzają się one, jeśli komputer będzie się wykorzystywać głównie do oglądania filmów oraz prac biurowych. Trzeba jednak zadbać o to, aby karta była zintegrowana z dobrej jakości procesorem. W przypadku, gdy oprócz filmów na komputerze chce się sporadycznie grać w średnio wymagające gry, lepiej jest postawić na kartę dedykowaną ze średniej półki cenowej. Wydajne karty graficzne dedykowane z dobrym chłodzeniem aktywnym są natomiast koniecznością na komputerze wytrawnego gracza, który stawia na najnowsze tytuły wymagające dużego zapasu mocy.

Niestandardowym, ale równie praktycznym rozwiązaniem jest zakup karty hybrydowej. Łączy ona w sobie układ zintegrowany z dedykowany. Pozwala połączyć moc i zwiększyć wydajność komputera, a jednocześnie nie wymaga inwestowania w drogie zewnętrzne karty graficzne.

Karta graficzna dla gracza

Dla najbardziej wymagających użytkowników producenci kart graficznych przygotowali również dodatkowe rozwiązanie. Jest nim możliwość połączenia kilku modelu wydajnych kart graficznych. Taką możliwość dają m.in. rozwiązania nazywane SLI-u nVidii lub CrosseFire – a AMD. Można je zastosować, jeśli wykorzystana w komputerze płyta główna pozwala na obsługę co najmniej dwóch akceleratorów graficznych. Zastosowanie tego rozwiązania znacznie poprawia jakość gier.

Wielu graczy decyduje się także na korzystanie z dwóch monitorów. Pozwala to na oglądanie obrazów na bardzo dużej przestrzeni. Aby takie rozwiązanie mogło być zastosowane, konieczne jest zainwestowanie w kartę graficzną obsługująca wiele ekranów. W tym zakresie każdy z producentów opracował własne rozwiązanie.

Gracze swoją uwagę powinni także kierować na zapewniane przez kartę efekty graficzne oraz obsługiwane standardy. Dobrze, jeśli wybrana karta obsługuje przynajmniej kilka z poniższych technologii. Dzięki nim obraz będzie dobrej jakości, a efekty specjalne stosowane przez producentów gier będą widoczne.

  • DirectX 11 –  to najnowsza technologia pozwalająca na wyświetlanie grafiki 2 i 3 D;
  • efekty fizyczne PhysX – ta technologia poprawia jakość grafiki poprzez naturalne odwzorowanie fizyki,
  • teselacja – rozwiązanie to pozwala na lepsze odwzorowanie postaci, samochodów, przedmiotów w grach,
  • wygładzanie krawędzi – wygładza tzw. ząbki krawędzi.

Parametry karty graficznej – na co zwrócić uwagę?

Posiadając wiedzę o rodzajach kart graficznych, można przejść do kolejnego etapu zakupowego, jakim jest porównanie poszczególnych parametrów kart. One również mają znaczący wpływ na wydajność, funkcjonalność oraz działanie tego elementu komputera.

Mówiąc o parametrach karty graficznej, na początku należy wspomnieć o SP oraz TDP. Ten pierwszy skrót oznacza Stream Processors i oznacza procesory strumieniowe odpowiadające za wydajność karty graficznej. Szukając tej dobrej, warto wybierać układy graficzne z jak największa ilości SP. TDP to natomiast Thermal Design Power, który określa maksymalny pobór mocy przez kartę graficzną.

Przy zakupie karty graficznej ważnym parametrem jest ekran, a dokładnie jego natywna rozdzielczość. Konieczne jest sprawdzenie, jak wydajny będzie kupowany układ przy jego ustawieniach. Ten parametr odpowiada za jakość wyświetlanego na monitorze obrazu. Źle dobrany parametr sprawi, że np. nie będzie widać detali lub będą one rozmazane.

W kartach graficznych ważny jest również rodzaj zastosowanej pamięci. W przypadku tych standardowych modeli najczęściej spotykamy się z pamięcią DDR3, GDDR3 oraz GDDR5. Jeżeli poszukuje się dobrej karty graficznej lepiej wybrać modele, z którymś z wariantów GDDR.  Są one bardziej wydajne oraz przepustowe. Ma to duże znaczenie w komputerach graczy, gdzie konieczne jest przesyłanie dużych ilości danych w stosunkowo krótkim czasie.

Elementem, na który warto także zwrócić uwagę podczas zakupu karty graficznej, jest jej moc, a dokładnie pobór mocy układu graficznego. Ściśle wiąże się on z zasilaczem, jakim się dysponuje. Najwydajniejsze karty graficzne potrzebują zasilaczy o mocy co najmniej 600 W, wykonanych z dobrej jakości materiałów. Zastosowanie zasilacza o niższej mocy sprawi, że nie wytrzyma on obciążenia lub nie dostarczy odpowiedniej mocy do działania karty. Przy wydajnych kartach graficznych istotnym elementem jest też chłodzenie. Ma ono zapobiegać osiąganiu zbyt wysokich temperatur przez karty graficzne. Sposobów chłodzenia kart graficznych jest kilka, producenci stosują więc różne warianty. Jeśli chce mieć się pewność, że dokona się właściwego wyboru karty graficznej, dobrze jest sprawdzić jakie chłodzenie zostało zastosowane i czy jest ono wystarczające dla akceleratora graficznego.

Jakie są wielkości karty graficznej?

Zakup układu graficznego powinien również obejmować sprawdzenie jego wielkości. Im bardziej układ jest wydajny, tym wiedzy ma rozmiar. Oznacza to, że niejednokrotnie ma on problem ze zmieszczeniem się w stacji roboczej.  Dlatego też przed zakupem karty dobrze jest sprawdzić, czy posiadania ilość miejsca w obudowanie jest wystarczająca dla wybranego układu. Należy też wspomnieć, że wśród wielkości kart graficznych wyróżnia się te o niskim i pełnym profilu. Te pierwsze mają niższą wydajność, ale mieszczą się w małych skrzynkach, natomiast karty graficzne o pełnym profilu przeznaczone są do komputerów desktopowych i dedykowane wymagającym osobom.

Jak sprawdzić, czy karta graficzna pasuje do komputera?

Zakup nawet najlepszej karty graficznej na niewiele się zda, jeśli nie będzie ona pasowała do płyty głównej komputera. Stąd też przed kupnem należy sprawdzić, czy połączenie tych dwóch elementów będzie wykonalne. Aktualnie większość układów graficznych podłącza się do magistrali PCI- Express. Aby sprawdzić kompatybilność karty graficznej z komputerem, koniecznie jest:

  • ustalenie wersji złącza PCI Express karty graficznej oraz posiadanej płyty głównej; należy przy tym pamiętać, że jeśli płyta główna ma niższą wersję, to może ona obniżać wydajność zastosowanego układu graficznego oraz sprawić, że będzie miał on niższą przepustowość,
  • ustalanie poboru energii przez kartę graficzną – jeśli pobór mocy przez kartę okaże się wysoki i płyta główna nie będzie mogła go samodzielnie obsłużyć, to będzie należało dodatkowo dokonać połączenia przewodu zasilającego.

300, 500 czy 1000 – ile kosztuje karta graficzna?

Ceny kart graficznych charakteryzują się dużą rozpiętością. Modele niskobudżetowe można kupić już za 300 zł. Takie układy graficzne sprostają jednak prostym zdaniom multimedialnym np. oglądaniu filmów w rozdzielczości HD. Lepszej jakości karty graficzne można kupić natomiast od 500 zł. Zapewnia on dobrą jakość obrazu w grach, chociaż nie pozwolą jeszcze na płynną grę na najwyższych detalach. Na tę można liczyć, jeśli w kartę graficzną zainwestuje się ok. 1000 zł. Taki budżet pozwala wybrać układ graficzny umożliwiający grę na najwyższych detalach i w rozdzielczości full HD. Karty w tym budżecie to modele z wyższej półki, które posiadają już profesjonalne chłodzenie oraz doskonałe działanie. Oczywiście na rynku dostępne są i droższe modele, które przeznaczone są przede wszystkim dla profesjonalistów, ich ceny znacznie przekraczają budżet 1000 zł.

Dobra karta graficzna – jak ją kupić?

Jak widać zakup dobrej karty graficznej, nie jest prostym zadaniem. Pod uwagę należy wziąć co najmniej kilka parametrów. Ważne jest też przeznaczenie układu graficznego. Wszystko to sprawia, że dla laików, którzy na bieżąco nie śledzą nowinek technologicznych i nie orientują się w sprzęcie komputerowym, wybór karty graficznej jest zadaniem karkołomnym. Parametry takie jak częstotliwość taktowania, ilość procesorów strumieniowych czy jednostek TMU niewiele im mówią. Nawet wczytując się w specjalistyczne opracowania, nie za bardzo widzą oni różnice pomiędzy kartą graficzną za 300 a za 600 zł. Z pomocą im przychodzą im jednak testy oraz rankingi kart graficznych. To w nich mogą oni odnaleźć odpowiedź na pytanie, jaki model karty graficznej jest najlepszy. Przeglądając jednak ranking kart graficznych, należy pamiętać, aby chociaż wstępnie zawęzić swoje oczekiwania i określić, w jakim sprzęcie karetę będzie się wykorzystywać. Wynika to z faktu, że inne karty graficzne dedykowane są komputerom stacjonarnym a  inne laptopów. Do tych ostatnich konieczny jest zakup małego układy graficznego o obniżonym poborze prądu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here