Oczomyjki w zakładzie pracy

0
135

Z roku na rok rośnie nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa oraz higieny pracownikom, szczególnie zatrudnionym w zakładach produkcyjnych na stanowiskach szczególnie niebezpiecznych. Troska o dobrobyt i bezpieczeństwo pracowników przekłada się nie tylko na zmniejszenie liczby wypadków, ale również zredukowanie ich wpływu i lepszą organizację pracy. Jednym z ważnych, choć nieco pomijanych urządzeń, które służy pomocą w przypadku zachlapania oczu niepożądanymi substancjami, jest oczomyjka. Czym jest i kiedy się ją stosuje?

Oczomyjka – co to?

Pod tą skomplikowaną nieco nazwą kryje się proste urządzenie będące natryskiem przeznaczonym do przemywania oczu. Niestety, pomimo starań, aby chronić ten delikatny narząd, niekiedy dochodzi do zaprószenia oczu czy kontaktu z substancją niebezpieczną lub nawet żrącą. Aby zapewnić pracownikom możliwość jak najszybszego wypłukania niebezpiecznej substancji z oczu, instaluje się oczomyjki. Dzięki starannemu projektowi pozwalają one na sprawne przeprowadzenie płukania oczu bez ryzyka ich podrażnienia czy uszkodzenia, np. zbyt dużym ciśnieniem wody.

Oczomyjka może wykorzystywać wodę wodociągową albo sterylny płyn do przemywania oczu, a do obsługi nie wymaga użycia rąk – te pozostają do dyspozycji przemywającego. Najczęściej uruchamia się ją pedałem albo dźwignią.

Kiedy zastosować oczomyjkę?

Według zaleceń laboratoria czy zakłady przemysłowe powinny być wyposażone w oczomyjki, zapewniając swoim pracownikom szybką możliwość przepłukania oczu w razie jakiegokolwiek incydentu. Właściwie w każdej pracy zakładającej kontakt z chemikaliami powinno się zapewnić pracownikom dostęp do tych urządzeń. Zresztą obowiązek taki na pracodawcę nakłada rozporządzenie MPiPS z 26 września 1997 roku, które go obliguje do montowania natrysków do przemywania oczu (oficjalna nazwa oczomyjek) wszędzie tam, gdzie znajdują się kwasy i zasady mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Odnosi się do przechowywania, transportowania czy wykorzystywania wyżej wymienionych substancji.

W przypadku dostania się substancji żrącej czy drażniącej do oka to właśnie czas reakcji ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia pracownika. Zwlekanie z usunięciem substancji z oka może skończyć się poważnymi skutkami, dlatego powinien mieć on możliwość natychmiastowego usunięcia substancji, zanim jeszcze zostanie mu udzielona profesjonalna pomoc ze strony lekarza. Warto podkreślić, że choć mogą okazać się zbawienne dla oczu, te proste urządzenia nie kosztują zbyt wiele.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here