Sposoby na oszczędne ogrzewanie domu

0
183

Rosnące ceny paliw sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad metodami na oszczędne ogrzewanie. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę.

Już od kilku lat ceny energii w Polsce oraz Europie nieustannie rosną. Dla wielu właścicieli domów najtrudniejszym okaże się najprawdopodobniej zbliżający się sezon grzewczy. Wszyscy musimy się liczyć z wyższymi rachunkami za ogrzewanie niezależnie od tego, z jakich paliw korzystamy do ogrzewania swojego domu czy mieszkania. Oczywiście koszty tego typu można nieco zniwelować poprzez wprowadzenie pewnych nawyków, takich jak obniżenie temperatury w domu, czy zmiana podejścia do wietrzenia mieszkania, itp. Niemniej dostępne są rozwiązania dużo bardziej skuteczne, a inwestycja w nie, niemal na pewno zwróci się w ciągu najbliższych kilku lat. Oczywiście ze względu na ograniczenia techniczne nie ma możliwości wprowadzenia ich wszystkich w życie w przypadku mieszkań w blokach. Rozwiązaniami tymi niewątpliwie najbardziej są zainteresowani właściciele domów jednorodzinnych oraz budynków firmowych.

Rekuperacja w domu

Każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w sprawnie funkcjonujący system wentylacji. Rekuperacja jest to w zasadzie wentylacja, tyle, że wzbogacona o urządzenia pozwalające na odzysk ciepła z usuwanego powietrza. W przypadku typowej instalacji wentylacyjnej, ciepłe powietrze ucieka na zewnątrz budynku zabierając ze sobą energię cieplną. Rekuperacja pozwala na odzyskanie tej energii i wykorzystanie jej do podgrzania strumienia nowego powietrza napływającego do mieszkania. Jak się okazuje w praktyce, dzięki metodzie tej można wygenerować spore oszczędności, bo nawet rzędu kilkudziesięciu procent. Przy obecnych cenach paliw, mogą to być naprawdę duże pieniądze.

Jednocześnie warto zauważyć, że niejako przy okazji rekuperacja rozwiązuje także inne problemy. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy Rekuperatory ASK jest wyposażona między innymi w filtry, które odpowiadają za systematyczne oczyszczanie napływającego do budynku powietrza. Rozwiązanie to szczególnie doceniają astmatycy oraz uczuleniowcy. Rekuperacja rozwiązuje problem gromadzących się w mieszkaniu pyłków oraz innych alergenów. Oczywiście znakomicie sprawdza się także w okresie występowania uporczywego zimowego smogu, który tak negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Osoby rozpoczynające niejako swoją ‘przygodę’ z rekuperacją niejednokrotnie są zszokowane stopniem zabrudzenia wymienianych filtrów.
Instalacje rekuperacji w domu jednorodzinnym

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompy ciepła stały się urządzeniami niezwykle popularnymi nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie. Na czym polega ich fenomen? Są to nowoczesne urządzenia pozwalające na wykorzystywanie tzw. odnawialnych źródeł energii. Bo gdyby się głębiej zastanowić, to tak naprawdę energia cieplna jest zgromadzona wszędzie wokół nas – w otaczającym nas powietrzu, przedmiotach, w zbiornikach wodnych, a także w gruncie. Jeśli miałeś kiedyś możliwość kopać ziemię na dużych głębokościach, np. ok 2 m, to zapewne wiesz, że im głębiej w ziemi, tym jest cieplej. Pompy ciepła jak zresztą sama nazwa wskazuje są urządzeniami pozwalającymi na transportowanie energii cieplnej gruntu, wody lub powietrza do wewnątrz ogrzewanego domu. I co ciekawe zastosowane w tych urządzeniach technologiczne rozwiązania przypominają te, które posiada każdy z nas w domu – w lodówce. Przecież na podobnej zasadzie działa lodówka oraz zamrażalnik. Ciepło z wnętrza urządzenia jest transportowane na zewnątrz – łatwo można to zauważyć, boki lub tył lodówek czy zamrażarek są ciepłe. Jest to ciepło pochodzące ze środka. Dzięki temu możliwe jest nieustanne utrzymywanie w nich niskiej temperatury.

Jak nietrudno się zatem domyśleć wyróżnia się trzy typy pomp ciepła:

  • pompy ciepła gruntowe
  • pompy ciepła wodne
  • powietrzne pompy ciepła.

Ze względu przede wszystkim na koszty instalacji, do najpopularniejszych należą powietrzne pompy ciepła. Mogą one skutecznie zapewniać energię cieplną w mieszkaniu nawet, gdy na zewnątrz panuje temperatura poniżej zera. Osoby decydujące się na montaż pompy ciepła, zazwyczaj instalują także kocioł gazowy. Dlaczego? O tym w kolejnym śródtytule.

Oszczędny kocioł gazowy

Pompy ciepła mają pewne ograniczenia związane z warunkami atmosferycznymi. Wszystkie powietrzne pompy ciepła https://rekuperatory-ask.pl/pompy-ciepla-krakow/ nie są w stanie wydajnie funkcjonować, gdy temperatura zewnętrzna przekroczy pewien określony próg. W takich sytuacjach automatycznie może załączać się podłączony do instalacji grzewczej kocioł gazowy. Wiele osób posiadających wolnostojące domy jednorodzinne przekonało się, że posiadanie w budynku dwóch różnych urządzeń grzewczych jest praktyczne i daje poczucie bezpieczeństwa. Przecież każde urządzenie od czasu do czasu może ulec awarii – wtedy z pomocą może przyjść alternatywne źródło ciepła (niektórzy w tym celu montują w domu kominek z płaszczem wodnym podłączony do instalacji centralnego ogrzewania). Co ciekawe na rynku kotłów grzewczych jest dość duża rozpiętość sprawności energetycznej urządzeń. Do najwydajniejszych należą obecnie kotły kondensacyjne osiągające wydajność nawet 30% lepszą w porównaniu z ich typowymi odpowiednikami.

Stworzenie instalacji grzewczej uwzględniającej pompę ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania do prawdziwego minimum. Natomiast sprawnie funkcjonująca rekuperacja pozwala na dodatkowe oszczędności.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Rolety Polska https://roletypolska.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here