Jaką pralko-suszarkę wybrać?

0
343

Technologia cały czas idzie na przód i nieustannie nas zaskakuje – jeszcze do niedawna automatyczna pralka była dla wielu czymś wyjątkowym, dziś natomiast sprzedawane są wyłącznie tego typu pralki. Co więcej, powstały również te modele, które są w stanie jednocześnie wysuszyć nasze pranie przed wyjęciem go z pralki.

Pralko-suszarki dzielimy na:

  • Wolnostojące – są to samodzielne urządzenia, które możemy umieścić w dowolnym miejscu naszego mieszkania, łatwiej jest ja również wymienić, w sklepach znajdziemy ich bardzo duży wybór, w przypadku pralko-suszarek występują jedynie modele ładowane od frontu.
  • Przeznaczone do zabudowy – kupujemy ją w momencie, gdy dopiero urządzamy pomieszczenie, pamiętajmy, że szafka, w której będzie się ona znajdować musi mieć odpowiednie rozmiary, także lepiej nie ryzykować z kupnem pralko-suszarki do istniejącej już zabudowy, bo może się ona zwyczajnie nie zmieścić. Pralko-suszarka do zabudowy musi być również tak zamontowana, by podczas awarii lub wymiany był do niej łatwy dostęp.

Wielkość bębna

Tutaj ładowność bębna dzielimy na pranie oraz suszenie. W kwestii prania możemy znaleźć pralko-suszarki, które posiadają ładowność od 5 do 10 kilogramów, gdzie najniższa wartość wystarczy dla kilkuosobowej rodziny, a większe z nich korzystne są w przypadku częstego prania masywniejszych rzeczy, jak na przykład kołdry, koce czy poduszki.

Jeśli natomiast chodzi o suszenie możemy spotkać pralko-suszarki z bębnem o pojemności od 2,5 do 6 kilogramów. Zwróćmy uwagę na to, iż wykonując pranie ważące 5 kilogramów nie zmieści się w suszarce, której pojemność wynosi 2,5 kilograma, należy więc pranie podzielić na dwie części.

Lepsza klasa energetyczna = większa oszczędność

Bardzo ważna jest również klasa efektywności energetycznej, która mówi nam jaką ilość energii zużyjemy w ciągu roku przez to urządzenie. Unia Europejska posiada klasyfikację od A do G, gdzie A oznacza najlepszą klasę.

Pralko-suszarki najczęściej posiadają klasę A oraz B, rzadziej natomiast C i D, wiadomo – pralki o wyższej klasie energetycznej są droższe, jednak bardziej opłacalne w użytkowaniu i nie tylko ze względu na ekonomiczne korzyści, ale również ekologiczne.

Jeśli chodzi o roczną oszczędność, biorąc pod uwagę zużycie prądu wynika, iż różnica między klasą A, a D wynosi około 130 złotych.

Klasa efektywności wirowania

Wirowanie to również bardzo ważna funkcja pralko-suszarki, klasa ta określa nam stopień wydajności suszenia prania, tutaj również klasa energetyczna wynosi od A do G, gdzie A to najlepsza.

Wskaźnik wydajności odpompowywania wody w klasie A wynosi 45%, a w klasie G – powyżej 90%, jest więc to bardzo duża różnica. Dobrze, jeśli pralko-suszarka ma regulowaną prędkość wirowania, dzięki czemu możemy dostosować ją w zależności od rodzaju tkanin, które chcemy wyprać.

Możliwości pralko-suszarki

Każda z nich posiada podstawowe programy, takie jak:

  • 60°C do tkanin bawełnianych, białych i kolorowych, mocno zabrudzonych,
  • 40°C do tkanin syntetycznych, białych i kolorowych, średnio i lekko zabrudzonych,
  • 30°C do tkanin wełnianych, bez wirowania.

Mogą również posiadać dodatkowe i przydatne w przypadku pralko-suszarki funkcje, na przykład: firanki, pluszaki, poduszki, impregnacja. Poza tym istnieje szereg innych programów: bawełna, syntetyki, koszule, jeans, wełna, obuwie, odwirowanie, pranie wstępnie, pranie skrócone, czy plamy.

Programy suszenia

Najczęściej możemy spotkać się z dwoma rodzajami suszenia, pierwszym z nich jest program do prasowania, który zapewnia nam suche ubrania, lecz nadają się do prasowania. Drugi to program do szafy, dzięki czemu suche rzeczy wyciągnięte z pralki nie wymagają prasowania.

Istnieją modele pralko-suszarek wyposażone w dodatkowe programy, takie jak: delikatne suszenie, które odbywa się w niskiej temperaturze, program przeciwwirusowy, dzięki czemu pozbywamy się zapachów i wirusów z bawełnianych i syntetycznych ubrań.

Przydatną funkcją jest tak zwane autosuszenie, w którym czujniki znajdujące się wewnątrz urządzenia decydują o długości cyklu suszenia na podstawie wilgotności ubrań.

Bezpieczeństwo górą

Pralko suszarki powinny być wyposażone w podstawowe zabezpieczenia, takie jak:

  • Przed dziećmi – nie istnieje możliwość zmiany programu podczas prania lub suszenia.
  • Przed zalaniem – w przypadku wystąpienia awarii wody dopływ wody zostaje odcięty, dzieje się to dzięki czujnikom znajdującym się w bębnie, czujniku wycieku wody oraz czujniku na wężu.
  • Przed poparzeniem – zazwyczaj jest to plastikowa osłona na drzwiczki urządzenia lub izolacja, która została wbudowana w drzwiczki.

Ceny pralko-suszarek

Są to urządzenia znacznie droższe od tradycyjnych pralek, choć cena również uzależniona jest od stopnia zaawansowania danego modelu. Podstawową pralko-suszarkę w miarę dobrej jakości z podstawowymi programami i bez dodatkowych funkcji kupimy za około 1500 złotych.

Jeśli jednak wymagamy lepszych parametrów, nasza rodzina składa się z większej liczby osób niż 2 i oczekujemy zawsze zadowalających efektów z prania oraz suszenia musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 3000 złotych.

Nie wiesz na jaki model pralki się zdecydować? Zobacz nasz ranking pralek i wybierz najlepszy model w najniższej cenie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here