Ranking pralek. Top 10 najlepszych modeli

0
765

Pralka to podstawowe wyposażenie każdego domu. Bez względu na to, czy umieści się ją tradycyjnie w łazience, czy też brytyjskim zwyczajem w kuchni, jest ona sprzętem, który obowiązkowo powinien znaleźć się w domu. Dawniej, kiedy nasze babcie wybierały pomiędzy Frania a Franią, zakup pralki nie był trudnym zadaniem, dziś jest zupełnie inaczej. Producenci maszyn piorących proponują wiele modelu, które trudno nazwać zwykłymi pralkami. Każdy z nich ma mnóstwo funkcji i udogodnień, a dodatków wszystkie te modele różnią się od siebie tak trywialnymi rzeczami, jak np. sposób ładowania prania. Oznacza to, że kupienie domowej pralki jest nie lada wyzwaniem. Jeśli i ty stoisz przed takim wyborem, zobacz, jak wybrać pralkę oraz poznaj ranking najlepszych modeli.

Polecane pralki

Najlepszy wybór do 1000 PLN

Amica AWB510L

Polar PTL1019

Candy Smart CS4 1061D3

Najlepszy wybór do 1500 PLN

Electrolux EWS11252NDU

Indesit XWSE 61252 PL

Whirlpool TDLR 60114

Najlepszy wybór do 2000 PLN

Bosch WAN2826EPL Serie 4 VarioPerfect

Electrolux EWF1276GDW

Siemens WS12T46EPL iQ500 iSensoric

Najlepszy wybór do 3000 PLN

Bosch WAW24540PL Serie 8 VarioPerfect

Samsung WW70K5210VW

Electrolux EWF1408WDL2

Najlepsza pralka na rynku

Najlepsza pralka na rynku dla każdego oznacza coś innego. To jaki będzie idealny model maszyny piorącej, zależy od wielu czynników, nad którymi warto zastanowić się przed udaniem się do sklepu ze sprzętem AGD. Przede wszystkim należy ustalić swoje oczekiwania oraz potrzeby, a także zastanowić się, w jakim miejscu pralka będzie umieszczona. Inny model sprawdzi się w przypadku dużej rodziny, a inna pralka będzie pasować do małej łazienki w kawalerce. Wiele osób ma też konkretne oczekiwania co do programów, w jakie będzie wyposażona pralka. Przy podejmowaniu decyzji należy również wziąć pod uwagę te najważniejsze cechy jak np. pojemność czy ilość obrotów, to one wpływają na komfort użytkowania. Z pomocą może przyjść ranking pralek dostępny pod linkiem https://rankingmania.pl/ranking-pralek/.

Jak wybrać pralkę? Pojemność

Pojemność pralki to jeden z najbardziej istotnych elementów. Mówiąc o pojemności mamy na myśli to, ile prania można jednorazowo włożyć i uprać. Na rynku dostępne są pralki o różnej konfiguracji zaczynającej się od 3 a kończącej na 10 kilogramach. Wybierając ją najlepiej kierować się własnymi potrzebami oraz liczebnością rodzin. Osoby mieszkające samotnie mogą zakupić mniejsze urządzenie o pojemności do 5 kilogramów, natomiast kilkuosobowe rodziny powinny wybierać pralki o pojemności  do 7 kg. Większe modele, czyli takie o ładowności bębna powyżej 7 kilogramów polecane są do działalności gospodarczych np. restauracji. Należy pamiętać, że wraz ze zwiększaniem pojemności pralki zwiększa się również jej cena. Szukając więc taniej pralki, należy postawić na model o ładowności między 3 a 5 kilogramów.

Klasy energetyczne pralki

Osoby, które dużo piorą lub też chcą oszczędzać energię elektryczną, wybierając domowe urządzenie piorące, powinny także zwrócić uwagę na klasę energetyczną pralki. Klasa ta informuje o tym, jakie jest roczne zużycie energii wyrażone w kW/h. Informacje o klasie energetycznej pralki można znaleźć na specjalnej etykiecie. Kwalifikacja obejmuje 7 stopni. Ta najwyższa zaczyna się od litery A i schodzi stopniowo do litery D. Cała kwalifikacja wygląda następująco:

  • A+++ – współczynnik niższy niż 46%
  • A++ – między 46 a 52%
  • A+ – między 52 a 59%
  • A – między 59 a 68%
  • B – między 68 a 77%
  • C – między 77 a 87%
  • D – współczynnik wyższy niż 87%.

Chcąc kupić pralkę klasy A+++, należy liczyć się z jej wysoką ceną. Do gospodarstwa domowego optymalnym wyborem są urządzenia oznaczone klasą A+ lub A.

Z podobnymi klasami można spotkać się w zakresie efektywności prania i odwirowywania. W tym wypadku producenci stosują 9 stopniową skalę, która zaczyna się od A+++ a kończy na G. Najwyższym odznaczeniem jest A+++. Skala ta odpowiada za skuteczność pralki w usuwaniu brudu z ubrań oraz szybszemu i dokładniejszemu odwirowywaniu.

Jak wybrać pralkę? Pobór wody

Mówiąc o oszczędnym praniu, nie można też nie wspomnieć o poborze wody  podczas jednego cyklu prania. W różnych modelach może się on wahać pomiędzy 11 a 94 lirami. Pobór wody pralki również można sprawdzić na przyklejonej na niej etykiecie. Najczęściej przez producentów podawany jest on na rok, ale może być też przeliczony na jedno pranie. Spotykając się z informacją o zużyciu wody na rok, należy pamiętać, że jest on obliczony dla  osobowej rodziny przy 200 cyklach praniach, które są standardowe. Szukając pralki ze średniej półki cenowej najlepiej wybierać te, które zużywają ok. 9 tysięcy litrów na rok.

Cicha pralka do łazienki

Wiele osób szukając domowej pralki, kieruje się również tym, czy urządzenie jest ciche i jaki poziom hałasu wytwarza podczas prania. Jest to szczególnie ważne kryterium, jeśli posiada się małe mieszkanie. Głośną pralkę będzie słychać w całym domu, co obniży komfort mieszkania. Standardowe natężenie dźwięków pralki to ok. 50 dB podczas prania i 70 dB podczas wirowania. Droższe modele będą miały jeszcze niższe te wskaźniki.

Chcąc kupić cichą pralkę, warto zwrócić uwagę na zastosowany w urządzeniu silnik. Producenci pralek najczęściej montują jeden z trzech rodzajów silnika:

  • klatkowy, którego zaletą jest cicha praca, natomiast wadą niska prędkość wirowania,
  • komutatorowy, który pozwala na szybkie wirowanie, jest natomiast bardzo głośny,
  • indukcyjny – silniki te stosowane są w wyższej klasie pralek i są zarówno ciche, jak i pozwalają osiągnięcie dużej prędkości wirowania.

Jaką pralkę wybrać? Rodzaje pralek do domu

Producenci domowego sprzętu AGD oferują wiele rodzajów pralek, które można zastosować w gospodarstwie domowym. Oprócz tych nowoczesnych i automatycznych w sklepach nadal można kupić pralki wirnikowe, czyli np. znana wszystkim Franie. Pralki wirnikowe to tanie i trwałe rozwiązanie, które pozwala na skuteczne usuwanie plam. Jednak te zalety bledną przy ich wadach. Pralka wirnikowa do łazienki wymaga ręcznego wpuszczania i wypuszczania wody, nie posiada dodatkowych funkcji prania, w tym również jego odwirowywania, charakteryzuje się mniejszą ładownością i brakiem grzałki, a także nie posiada funkcji oszczędnego prania. Te modele wymaga również dużo miejsca, dlatego nie sprawdza się w małych łazienkach czy niewielkich kuchniach. Należy również wspomnieć, że bardzo często niszczą one ubrania.

Dziś o wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup pralki automatycznej. Modele te pozwalają na zautomatyzowanie wszystkich czynności, posiadają dodatkowe funkcje oraz programy, które czynią pranie łatwiejszym, mają wbudowane opcje odwirowywania oraz suszenia prania, a także większą ładowność od pralek wirowych. Automaty to jednak wyższa cena oraz większa awaryjność.

Wśród pralek automatycznych należy też wyróżnić modele ładowane od góry lub od przodu. Najpopularniejszym wyborem są pralki ładowane od przodu (frontu), są one bardziej praktyczne  i komfortowe, mogą jednak nie sprawdzić się w niewielkich pomieszczeniach, wymagają bowiem pozostawienia wolnej przestrzeni na otwarcie drzwiczek. W tym wypadku alternatywą są pralki ładowane od góry. Te modele są mniejsze i węższe, dzięki czemu można ustawić je we wnękach, czy bokiem.

Wśród domowych pralek wyróżniamy również modele do zabudowy oraz wolnostojące. Tymi  popularniejszymi są pralki wolnostojące, to one też stanowią większa część oferty sklepów z tego typu sprzętem. Pralki do zabudowy to te, które będą obudowana meblem łazienkowym. Jeśli chodzi o funkcje i możliwości to zarówno modele do zabudowy i wolnostojące są takie same.

Popularnym rozwiązaniem jest także zakup pralko – suszarki. Urządzenie takie przypomina tradycyjną pralkę, ale oprócz prania i wirowania posiada również funkcję suszenia ubrań. Sprawia to, że ten sprzęt cechuje się jeszcze wyższym komfortem użytkowania.

Dodatkowe funkcje pralek

Dziś rzadko można spotkać pralkę, która tylko oferuje pranie i płukanie. Producenci do urządzeń wprowadzają inteligentne funkcje, które mają poprawić komfort użytkowania i nadać czynność prania nowego wymiaru. Funkcji tych należy szukać przede wszystkim w urządzeniach automatycznych. Do tych najpopularniejszych należy: wirowanie, kontrola piany, równomierne rozłożenie ubrań w pralce, automatyczny pobór wody, systemy zabezpieczające przed otwarciem drzwi czy opóźnienie startu pracy. Te funkcje to jednak tylko podstawa im droższe model pralki, tym więcej rozbudowanych funkcji i możliwości on posiada.

Programy prania

Dodatkową funkcją, która bardzo często stosowana jest w przypadku pralek automatycznych,programy prania. Standardowo każde urządzenie wyposażone jest w te podstawowe, które dostosowują temperaturę prania czy też poszczególne jego etapy do rodzaju tkaniny. Jednak pralki z wyższej półki cenowej posiadają także dodatkowe programy. Wśród takich można znaleźć m.in. prawnie ręcznie, eko, skrócone czy do tkanin mieszanych. Popularne są też programy bio, które obejmują wydłużone pranie wstępne w obniżonej temperaturze 40 stopni Celsjusza. Przy zakupie pralki warto zwrócić uwagę na to, jakimi programami ona dysponuje i dopasować je do swoich potrzeb i wymagań.

Dodatkowe wyposażenie pralki

Pralki mogą obejmować też dodatkowe wyposażenie, która ma za zadanie ułatwić pracę. Producenci w tym zakresie oferują np. szuflady pod pralką, w których można przechowywać detergenty, drzwiczki otwierana o 180 stopni, co ułatwia wkładanie i wyciąganie prania, drzwiczki z kaskadowy oknem, blaty do suszenia, które wysuwane są z górnej części obwodowy, zewnętrzne lub automatyczne dozowniki detergentów często z kilkoma przedziałkami. Wszystkie te opcje są oczywiście dodatkowo płatne, jednak w niektórych przypadkach mogą się przydać. Jeśli po gruntownym przemyśleniu uzna się, że będą one potrzebne, to warto w nie inwestować, w innym przypadku nie ma co dopłacać za funkcjonalności, z których nigdy lub bardzo rzadko będzie się korzystać.

Ile kosztuje dobra pralka? Ranking pralek

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać dobrą pralkę wiele osób myśli również o cenie urządzenia. Niejednokrotnie to właśnie ona jest jednym z głównych kryteriów wyboru urządzenia piorącego. Wiele osób uważa, że aby kupić dobrą pralkę, należy wydać fortunę. To nie zawsze jest prawda. Zazwyczaj droższe modele posiadają bardziej rozbudowane funkcje oraz wyższe klasy, jednak czasem w dobrej i przystępnej cenie można znaleźć model spełniający wszystkie nasze oczekiwania. Często zdarza się też, że wysokie ceny nie gwarantują, że pralka będzie najlepszym modelem. Stąd też przed podjęciem decyzji o zakupie warto zerknąć do rankingu pralek i zorientować się jakie urządzenia są polecane.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here