Ranking suszarek do grzybów. Top 10 najlepszych modeli

0
421

Suszone grzyby są elementem wielu polskich dań. Osoby, które zapału do zabierania grzybów nie mają, kupują je w sklepie. Jednak Ci, dla których grzybobrania są przyjemnością, zostają z koszykami grzybów, które trzeba przygotować do dalszego spożycia. Nie wszystkie zebrane da się zjeść od razu. Nie zawsze też dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie wszystkich grzybów przetwory. Aby więc konserwować żywność, konieczne jej wysuszenie. Jeszcze do niedawna grzyby suszyło się na słońcu, jednak dziś  proces ten ułatwiają suszarki do żywności. Pozwalają one nie tylko na szybkie wysuszenie grzybów, ale i sprawia, że proces ten jest łatwy. Co więcej, suszarki do grzybów można też wykorzystywać do konserwacji innych produktów żywnościowych np. mięs, warzyw czy owoców. Zobacz jak wybrać suszarkę do grzybów.

Spis treści

Polecane suszarki do grzybów

Najlepsza suszarka do grzybów do 150 PLN

Scarlett SC-421

Najlepsza suszarka do grzybów do 200 PLN

RAVEN ESS001

Najlepsza suszarka do grzybów do 250 PLN

Severin OD 2940

Najlepsza suszarka do grzybów do 500 PLN

Hendi 229002

Najlepsza suszarka do grzybów do 1000 PLN

COUNTER INTELLIGENCE D-Cube LD-9013A

Jak działa suszarka do grzybów?

Suszarka do grzybów to proste urządzenie składające się z sit, szczelnej pokrywy oraz obudowy z zamontowanym w niej panelem wentylacyjno-grzewczym. To właśnie ten element pozwala na suszenie znajdujących się urządzeniu produktów spożywczych. Prace suszarki do grzybów reguluje się przyciskami znajdującymi się na obudowie. Pozwalają one na włączenie i wyłączenie urządzenia oraz opcjonalnie na zmianę prędkości suszenia.

Jednak najważniejszym elementem budowy suszarki do grzybów są sita. To na nich rozkłada się grzyby lub ewentualnie owoce czy warzywa. To od nich również pojemność całego urządzenia. Małe suszarki do grzybów zazwyczaj wyposażone są w 3 sita, duże modele mają nawet 9 sit. Większość sit jest okrągła, a jak pokazuje ranking suszarek do grzybów najpopularniejsza średnica to 33 centymetry. W przypadku sit warto także sprawdzić wysokość ich brzegów. Standardowo mają one do 5 centymetrów, co pozwala na komfortowe suszenie większości produktów spożywczych. Dobrej jakości suszarki do grzybów wyposażone są zazwyczaj w sita o regulowanej wysokości, a także całe zestawy tacek do konserwowania poszczególnych produktów spożywczych (na wyposażeniu można znaleźć i tacki z dziurami i bez nich).  W najpopularniejszych modelach suszarek do grzybów sita otoczone są przezroczystymi pokrywami, które pozwalają na bieżąco kontrolować proces suszenia. Dodatkowym ułatwieniem jest również fakt rozbieralności obudowy oraz wysuwania poszczególnych sit. Pozwala to na szybkie i proste mycie poszczególnych części urządzenia.

Ostatnim elementem budowy suszarki jest pokrywa. Aby suszarka do grzybów mogła pracować wydajnie, pokrywa powinna być szczelna.

Pojemność suszarki do grzybów

Pojemność suszarek do grzybów to parametr podawany w litrach. Najpopularniejsze urządzenia wskazywane w rankingu suszarek do grzybów jako te najlepsze mają od 10 do 11 litrów i zabudowane są z 5 sit. Na rynku dostępne są także o wiele większe suszarki, które jednocześnie mogą suszyć aż 15 litrów produktów spożywczych. Informacja o pojemności bardzo często nie jest podawana przez producentów nawet specyfikacji technicznej, zastępują ją dane dotyczące liczby sit oraz ich średnicy.

Moc i czas suszenia

Przy zakupie suszarki do grzybów warto zwrócić uwagę na moc urządzenia. W standardowych modelach przeznaczonych do użytku domowego waha się ona od 240 do 700 W, przy czym najpopularniejsze suszarki to te o mocy ok. 400W. Od mocy urządzenia w dużej mierze zależy wydajność oraz czas suszenia poszczególnych produktów. Im moc jest wyższa, tym czas suszenia krótszy. Na moc suszarki do grzybów wpływa zamontowany w urządzeniu silnik oraz grzałka. Przy suszarce o mocy 250W grzyby należy suszyć od 3 do 15 godzin. To ile faktycznie czasu będzie trwała cały proces, zależy od ich zawilgocenia, ustawień temperatury oraz grubości kawałków. Z tego też powodu dobrze jest się zorientować, czy wybrany model suszarki do grzybów podaje temperatury, jakie osiąga urządzenie przy danej mocy. Warto pamiętać, że wysokie temperatury nie są niczym dobrym. Im są one wyższe, tym większa jest utrata substancji odżywczych i witamin z suszonego produktu.

Energooszczędna suszarka do grzybów

Z racji tego, że proces suszenia trwa zazwyczaj kilkanaście godzin, wiele osób poszukuje urządzeń energooszczędnych. Za takie uznawane są suszarki do grzybów, które pozwalają na samodzielnie ustawanie mocy suszenia. Warto również wybierać modele, których grzałka może być okresowo wyłączana. Pozwoli to na zmniejszenie poboru mocy i utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu suszarki do grzybów.

Komfort i wygoda użytkowania suszarki do grzybów

Suszarka do grzybów to zazwyczaj dość znanych rozmiarów urządzenie, którego nie trzyma się na blacie kuchennym. Ze względu na to, że jest ona często wyciągana i chowana, a także przestawiana w różne miejsca należy zadbać o to, aby wybrany model był komfortowy oraz solidny. Obudowa oraz poszczególne elementy suszarki do grzybów powinny być wykonane z wytrzymałego tworzywa, które będzie odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Oprócz tego dobre suszarki do grzybów wyposażone są w antypoślizgowe najczęściej gumowe nóżki, które sprawiają, że urządzenie stabilnie trzyma się powierzchni. Dobrze jest także zwrócić uwagę na długość przewodu kablowego urządzenia. Powinien on być na tyle długi, aby swobodnie sięgnął do najbliższego gniazdka.

Na komfort użytkowania wpływa również sposób sterowania urządzeniem. W rankingu suszarek do grzybów nadal popularne są sprzęty sterowane mechanicznie (ręcznie), jednak osoby szukające nowocześniejszych rozwiązań mogą zakupić suszarki z cyfrowym wyświetlaczem. Obsługa takich maszyn jest wygodniejsza, a przy tym na elektronicznym panelu od razu widać parametry, na jakich aktualnie pracuje suszarka do grzybów.

Ze względu na długi czas suszenia warto również przyjrzeć się temu, jak głośno pracuje maszyna. Zazwyczaj podczas suszenia wydaje one jednostajne dźwięki, które przypominają buczenie. Ciche suszarki do grzybów mogą pochwalić się pracą na poziomie 20dB, najgłośniejsze modele pracują na poziomie ok. 70 dB. Co do zasady im moc suszarki do grzybów jest większa, tym więcej hałasu ona wytwarza podczas pracy.

Równomierne suszenie – funkcjonalności suszarki do grzybów

W rankingu suszarek do grzybów najchętniej kupowane są urządzenia, które wyposażone są w funkcjonalności wspomagające równomierne suszenie produktów spożywczych. Aby osiągnąć taki efekt, urządzenia wyposażone są w takie funkcje jak:

  • dmuchawa powietrza obiegowego, ewentualnie wentylator – funkcjonalność ta sprawia, że strumień gorącego powietrza dociera do każdego sita suszarki z równomiernym natężeniem;
  • sterowanie mikroprocesorem – umożliwia to ustawienie stałego i stabilnego strumienia powietrza o jednakowej temperaturze dla każdego sita;
  • obrotowe sita – obracające się sita zapewniają, że strumień wydobywającego się powietrza nie ominie żadnego z suszonych produktów.

Ponadstandardowe funkcjonalności suszarki do grzybów

Ponad standardowymi funkcjonalnościami w suszarkach do grzybów jest możliwość regulowania mocy suszenia oraz temperatury. Zazwyczaj regulacja ta obejmuje 20-3 stopnie i w zależności od rodzaju sterowania odbywa się poprzez elektroniczny panele lub za pomocą pokręteł. Wiele lepszej jakości suszarek do grzybów wyposażone jest także w dodatkowe zabezpieczenia. Do takich zalicza się:

  • termostat, który pozwala na utrzymanie stałej temperatury podczas pracy maszyny,
  • timer z automatycznym wyłącznikiem, który sygnalizuje zakończenie procesu suszenia i sam wyłączania urządzenie,
  • zabezpieczenie termiczne, które chroni suszarkę przed przegrzaniem.

Zastosowanie suszarki do grzybów

Większość suszarek do grzybów umożliwi suszenie w niej nie tylko tych produktów spożywczych, ale i owocowo warzyw czy ziół. Jest to optymalne rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z maszyny przez cały rok, a nie tylko przez dwa jesienne miesiące. Jeśli chce się wybrać uniwersalną suszarkę do żywności, warto sprawdzić jakie produkty można w niej suszyć i czy producent do zestawu dodaje specjalne sita, pozwalają na suszenie bardziej wymagających owoców i warzyw. Warto pamiętać, że uniwersalne model obowiązkowo powinny mieć możliwość regulowania mocy i/lub temperatur. Każdy z produktów należy bowiem suszyć w innej temperaturze.

Ile kosztuje suszarka do grzybów?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli suszarek do grzybów. Najprostsze modele, które nie oferują żadnych dodatkowych funkcji czy też zabezpieczeń można kupić już za 100 zł. Trzeba jednak pamiętać, że w ich przypadku rzadko kiedy ma się do czynienia z równomiernym suszeniem. Takie modele nie są także zbyt komfortowe w użytkowaniu. Zazwyczaj nie posiadają regulowanych sit, przez co są dużymi urządzeniami, które ciężko schować. Tanie suszarki do grzybów to również mało modele, które składają się z góra 4 sit. Oznacza to, że nie są one zbyt pojemne, a wysuszenie w nich większej ilości produktów wiąże się z dużą ilością czasu. O wiele bardziej opłaca się zakup suszarki do grzybów ze średniej półki. Za ta trzeba zapłacić od 150 do 450 złotych.  Urządzenia te zazwyczaj są wyposażone w dodatkowe funkcje oraz zapewniają tak ważne równomierne suszenie warzyw i owoców.

Ranking suszarek go grzybów – w czym może pomóc?

Wybór dobrej suszarki do grzybów nie jest łatwym zadaniem, na rynku dostępnych jest wiele modeli, które posiadają różne parametry. Wiele osób przy zakupie kieruje się głównie ceną, nie może jednak być ona głównym wyznacznikiem. Dobrej jakości suszarki do grzybów muszą bowiem posiadać odpowiednie parametry, które pozwolą na suszenie produktów w odpowiedniej temperaturze. W innym przypadku te albo się wysusza na wiór, albo też pozostają mokre w środku. Osobom, które mają problem w podjęciu decyzji pomocą może służyć ranking suszarek do grzybów. Jest on spisem najpopularniejszych urządzeń kupowanych w ostatnim czasie, które zyskały dobre opinie użytkowników. Jest on o tyle pomocy, że producenci suszarek do grzybów często przy urządzeniach nie podają istotnych dla kupującego parametrów takich jak, chociażby moc urządzenia. Warto także pamiętać, że kupując jakiekolwiek urządzenie elektroniczne w tym również i suszarkę dobrze jest stawiać na modele znanych i renomowanych marek, które swoje produkty obejmują gwarancją. Dzięki temu zyska się pewność, że maszyna będzie służyć przez długie lata, a ewentualne usterki zostaną naprawione na koszt producenta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here