Co oznaczają opisy przewodów elektrycznych?

0
197

W dzisiejszych czasach korzysta się z coraz większej liczby urządzeń elektrycznych, które należy podłączyć do zasilania za pomocą specjalnych przewodów zasilających. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, w jaki sposób należy prawidłowo odczytywać oznaczenia, które pojawiają się na przewodach elektrycznych.

Co warto wiedzieć?

Na półkach sklepowych można znaleźć przewody elektryczne jednożyłowe i wielożyłowe, które mają zupełnie inne przeznaczenie. Poszczególne żyły jak powszechnie wiadomo otulone są zazwyczaj kolorowymi powłokami, na których umieszcza się dodatkowo ciągi liter i cyfr. Każdy producent oznacza swoje przewody zgodnie z przyjętymi normami, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest wybrać odpowiednie produkty. Oznaczenia w wielu przypadkach znaleźć można także na etykiecie przewodów elektrycznych.

Co oznaczają poszczególne kolory?

Do zasilania większości urządzeń (lodówka, telewizor itp.) wykorzystuje się zwykłe przewody elektryczne z miedzi, które przeznaczone są na napięcie przemienne. Każda z żył ma oczywiście odpowiednie dobraną kolorową izolację. Jeżeli chodzi o przewody wielożyłowe, to są one na zewnątrz otulone białą izolacją wykonaną ze specjalnego tworzywa sztucznego. Przewód fazowy przez który przepływa prąd oznaczony jest literą L. Producenci najczęściej oznaczają go kolorem brązowym, szarym albo czarnym. W instalacjach elektrycznych można spotkać się także przewodami ochronnymi, które z kolei oznaczone są literami PE. Przewody tego typu umieszczane są w żółto-zielonej izolacji. Warto wspomnieć także o przewodach neutralnych, które z kolei oznaczone są literą N. Neutralne przewody otulone są niebieską izolacją.

Jak wygląda oznaczenie napięcia znamionowego?

Większość producentów po ciągu liter podaje dwie liczby, które tak naprawdę informują na, z jakim maksymalnym poziomem napięcia poradzi sobie dany przewód. Do sprzętu gospodarstwa domowego w zupełności wystarczy napięcie znamionowe 300/300 V. Jeżeli chodzi o przewody warsztatowe, to wymagają one zdecydowanie większego napięcia znamionowego (np 300/500 V). Przewody tego typu doskonale nadają się do zasilania kuchenek albo pralek.

Jaka ilość żył?

Ze względu na budowę możemy wyróżnić żyły jednodrutowe i wielodrutowe, które jak sama nazwa wskazuje wykonuje się poprzez skręcenia określonej liczby drutów. Żyły jednodrutowe wykorzystywane są jedynie w przewodach o małym przekroju. Jeżeli chodzi o większe przekroje, to producenci stosują linki skręcone z cienkich drutów, dzięki czemu kabel może pochwalić się odpowiednią giętkością.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here