Ranking Tabletów 10 cali

0
327

Wierzcie lub nie, ale tablety nie rozpoczęły się od Apple i jego słynnego iPada. Podobnie jak w przypadku smartfonów wyprodukowanych przed iPhone’em, producenci przedyskutowali różne warianty koncepcji komputerów przenośnych bez klawiatury na wiele lat przed pojawieniem się przenośnego urządzenia, które stało się standardem.

Mimo całkiem niedawnego postępu w produkcji tabletów, wizje komputera w stylu notatnika istniały na długo przed tym, zanim ludzie mieli nawet domowe komputery.

Pierwszy opublikowany pomysł na tablet – milion pikseli

Pierwszy poważny pomysł na prawdziwy tablet zrodził się w wyobraźni amerykańskiego informatyka Alana Kaya. Jego koncepcja, Dynabook, została opublikowana w 1972 roku i zawierała szczegółowe urządzenie komputerowe dla dzieci, które funkcjonowało podobnie do komputera osobistego. Opowiadając się za wykonalnością takiej technologii, pojawiły się sugestie, które rodzaje istniejących komponentów sprzętowych mogłyby działać z powodzeniem wewnątrz tabletu, w tym różne typy ekranów, procesorów i pamięci.

Dynabook miał ważyć około jednego kilograma, był w cienkiej obudowie, wyposażony w wyświetlacz z co najmniej milionem pikseli i miał prawie nieograniczoną moc zasilania. Zawierał również rysik. Należy jednak pamiętać, że idea Alana Kaya wydawała się wówczas wręcz nieosiągalna – pojęcie domowych komputerów było wciąż całkiem nowe, a laptopy, oczywiście, jeszcze nie zostały wymyślone.

Pierwszy tablet na rynku konsumenckim

GRidPad to pierwszy tablet PC, który trafił na rynek konsumencki, jednak GRidPad nie był tym, co Alan Kay miał na myśli. Ważył prawie trzy kilogramy i był raczej nieporęczny. Ekran był daleki od wyświetlania miliona pikseli, o których marzył Kay i ledwo mógł wyświetlać obrazy w skali szarości. Mimo to, był bardzo chętnie kupowany przez duże firmy i agencje rządowe, które wykorzystywały go do usprawniania prowadzenia rejestrów. GRidPad kosztował około 10 000 zł.

PDA: prostszy rodzaj tabletu

Osobistych asystentów cyfrowych (PDA) nie można uznać za pełnoprawne tablety PC mając jako porównanie produkty obecnie dostępne na rynku. Natomiast na początku lat 90. miały wystarczającą moc obliczeniową, grafikę i dość znaczne portfolio aplikacji. Najważniejsze nazwy w tej epoce to: Psion, Palm, Apple, Handspring i Nokia.

W czasie gdy GRidPad działał w wersji archaicznej MS-DOS, urządzenia PDA były jednymi z pierwszych komercyjnych produktów, które połączyły przenośne komputery z przyjaznymi dla użytkownika systemami operacyjnymi.

W roku 1991 Go Corporation zademonstrowało, w jaki sposób tego rodzaju integracja może zapewnić bardziej płynne działanie wprowadzając na rynek system operacyjny PenPoint na ThinkPadzie 700T firmy IBM. Wkrótce bardziej ugruntowani gracze, tacy jak Apple, Microsoft, a później Palm, zaczynają wypuszczać konkurencyjne produkty, czyli autorskie systemy operacyjne. Apple zadebiutowało swoim systemem operacyjnym w Apple Newton Messenger.

Początki tabletów dzisiejszej doby technologicznej

Założyciel Microsoftu, Bill Gates, na targach technologii Comdex w roku 2001 ogłosił, że tablety są przyszłością i przewidywał, że nowy format stanie się najbardziej popularną formą PC w ciągu pięciu najbliższych lat. Ostatecznie ta wizja nie spełniła się, a ich produkt oparty na Window’sie nie podbił rynku tabletów.

Era IPad’a

Do 2010 r. firma Apple nie wypuszczała tabletu, którego domagali się fani amerykańskiej marki. Steve Jobs ze swoją załogą wcześniej przygotowali grunt, zdobywając całe pokolenie konsumentów, aby przyzwyczaić się do intuicyjnego pisania na klawiaturze ekranu dotykowego, gestów i korzystania z aplikacji z szalenie udanym iPhone’em, który był szczupły, lekki i miał wystarczającą moc baterii na wiele godzin użytkowania. Do tego czasu system operacyjny iOS był bardzo dobrze rozwinięty, a iPad działał na dokładnie tej samej platformie.

I podobnie jak iPhone, iPad zdominował nowo wyimaginowaną kategorię tabletów już na samym początku. Można pokusić się o stwierdzenie, że rynek dosłownie został zalany przez grad tabletów – naśladowców, z których wiele działało na konkurencyjnym systemie operacyjnym Android. Natomiast Microsoft ze swoim systemem Windows wkroczył później na zatłoczony rynek tabletów. Firma zdecydowała się na takie tablety, z których wiele jest w stanie przekonwertować na małe i lekkie laptopy.

Jak wybrać najlepszy rozmiar ekranu w tablecie?

Przy wyborze tabletu decydujące znaczenie ma określenie odpowiedniego rozmiaru ekranu. Decyzja o przejściu na małą, średnią lub dużą skalę zależy od tego, do czego chcesz używać tabletu, gdzie będzie on używany, oraz od Twojego budżetu.

Najlepszy rozmiar ekranu

Zanim jednak wybierzesz odpowiedni ekran, pierwszym krokiem jest wybranie preferowanego systemu operacyjnego. Po podjęciu tej decyzji, nadszedł czas, aby zastanowić się, jak duże urządzenie chcesz obsługiwać.

Jest kilka podstawowych zadań, do których nadaje się każdy tablet, w tym lekkie surfowanie po Internecie, serwisy społecznościowe, poczta e-mail i swobodna gra. Są jednak inne, które stają się praktyczne tylko przy tabletach o większych ekranach.

Tablet 7 cali

Urządzenia w tym rozmiarze są najbardziej przenośne; są małe i wystarczająco lekkie, aby łatwo zmieściły się w torebce lub nawet kieszeni. Należą też do najbardziej przystępnych cenowo, ponieważ istnieje szereg modeli dla osób o budżecie poniżej 350 zł.

7-calowy wyświetlacz jest szczególnie wygodny w przypadku e-booków, ponieważ tablety o tym rozmiarze ekranu są generalnie dość lekkie. Z drugiej strony, nie są one idealne do gier z najwyższej półki, oglądania długich filmów wideo lub uruchamiania oprogramowania zwiększającego produktywność, takiego jak edytory tekstu i arkusze kalkulacyjne, częściowo dlatego, że ekran jest mały, ale także dlatego, że niedrogie tablety mają zazwyczaj wolne procesory. Są to w większości urządzenia tzw. typu “back”, służące do konsumowania treści, a nie do jej tworzenia.

Używanie klawiatury ekranowej w modelach w tej kategorii jest podobne do pisania na smartfonie: odbywa się za pomocą kciuków, trzymając urządzenie między dłońmi.

Biorąc pod uwagę ich rozmiar, małe tablety są bardzo łatwo przenośne. Mogą zmieścić się w kieszeni marynarki, spodni, a nawet w kieszeniach z tyłu.

Prawie wszystkie tablety z 7-calowymi ekranami działają na systemie Android firmy Google lub systemie operacyjnym na nim opartym, tak jak w przypadku tabletów Amazon Fire. Osoby myślące o urządzeniu z systemem Windows lub iOS będą musiały wybrać coś większego.

Tablet 8 cali

Tablety średniej wielkości starają się zaoferować to, co najlepsze z obu światów: są zbliżone do przenośności mniejszych modeli, ale z ekranami wystarczająco dużymi, aby być produktywnymi. Ceny w tym zakresie wahają się od 300 zł do 1000 zł wzwyż.

8-calowy ekran jest nieco lepszy niż 7-calowy dla standardowej listy zadań i nadal stanowi dobry czytnik e-booków. Jest to również nieco lepsza opcja do grania lub oglądania filmów, chociaż nie jest to zalecane dla osób, które mają problemy z oglądaniem małych obiektów na niewielkich w dodatku ekranach. Tablety średniej wielkości mogą być używane do zadań związanych z produktywnością, takich jak przetwarzanie tekstu lub arkusze kalkulacyjne, ale niewielu użytkowników będzie to chciało robić na 8-calowym wyświetlaczu na dłuższą metę.

8-calowe ekrany ułatwiają przenoszenie tabletów, ale zaczynają wymagać nieco więcej zaangażowania. Osoby, które noszą torebkę lub plecak na co dzień, mają ułatwione zadanie, ponieważ mogę schować tablet właśnie w nim. Noszenie w kieszeniach nie jest już takie proste i oczywiste, bo 8-całowy tablet nie zawsze jest w stanie się w nich pomieścić.

Jedynym modelem iOS w tej kategorii jest iPad mini 4. Więcej 8-calowych tabletów mamy do wyboru z systemem Android (w tym Amazon Fire HD 8 i  Huawei MediaPad M3). Użytkownicy systemu Windows nie są pominięci dzięki  Dell Venue 8 Pro 5855.

Tablet 10 cali

Przez lata 10-calowy ekran był uważany za najlepszy, pełnowymiarowy tablet. Wraz z rosnącą popularnością tabletów 12-calowych są one teraz uważane za średniej wielkości. Wyświetlacze te były mniejsze niż te w większości laptopów, ale nadal wystarczająco duże, aby wykonać prawie wszystkie te same zadania, jakie wykonują laptopy.

Oprócz tego, że są znakomite w standardowych zadaniach jakie wykonują zwykle tablety, modele w tej kategorii są całkiem dobre w wideo, a większość z nich radzi sobie z grami z najwyższej półki. Są również odpowiednie dla wydajności i zastosowań korporacyjnych i chętnie wybierane przez miliony osób podróżujących w interesach. Niektórzy uważają te urządzenia za zbyt ciężkie, aby stworzyć idealne czytniki e-booków.

W przypadku tabletów 10-calowych pisanie kciukami jest praktyczne w trybie portretowym, dzięki sprytnej sztuczce: zarówno system iOS, jak i Windows mają wbudowaną klawiaturę podzieloną. Dzieli to klawiaturę na dwie części, które są umieszczone po obu stronach ekranu, dzięki czemu można łatwo dotrzeć do wszystkich klawiszy. Inne popularne opcje to: oczywiście położyć tablet i pisać za pomocą palców wskazujących lub zakupić zewnętrzną klawiaturę.

Chociaż urządzenia z ekranami tej wielkości są o wiele bardziej przenośne niż laptopy, to zwykle noszone są  tylko przez osoby, które wiedzą, że będą potrzebować tabletu. To nie są urządzenia, które wkładamy po prostu do torebki, ale nadal spokojnie mieszczą się w plecaku lub teczce. Osoby podróżujące z 10-calowym modelem powinny rozważyć zainwestowanie w specjalną torbę na tablet.

Apple oferuje dwa urządzenia w tym zakresie rozmiarów, 9,7-calowy Apple iPad (2017) i 10,5-calowy iPad Pro. Wśród modeli Windows wyróżniają się Lenovo Yoga Book oraz wersja Samsung Galaxy Book z ekranem o przekątnej 10,6 cala. Użytkownicy Androida mają wiele opcji do wyboru; niektóre z najlepszych to niedrogi Samsung Galaxy Tab A 10.1 i wersja Lenovo Yoga Book, która obsługuje system operacyjny Google.

Średnia cena tabletu 10-calowego wynosi 1500 zł, choć niektóre są znacznie niższe.

Tablet 12+ cali

Tablety z ekranami większymi niż 10 cali są zbudowane jako alternatywy dla laptopów – są skierowane do użytkowników biznesowych i koncentrują się na wydajności. Wiele osób, które korzystają z komputera w pełnym dniu roboczym, wymaga dużego wyświetlacza, ponieważ chce mieć możliwość pracy z wieloma aplikacjami w tym samym czasie. Laptop / tablet 2 w 1 jest popularną opcją.

Nic dziwnego, że pełnowymiarowe tablety z łatwością poradzą sobie z pełnym zakresem zadań: od podstaw surfowania po Internecie i obsługę konta e-mail do najbardziej wymagającego oprogramowania biznesowego. Mimo, że gry nie są zwykle celem do jakiego kupuje się taki tablet, oczywiście mogą sobie z nimi świetnie poradzić.

Pisanie kciukiem w trybie portretowym jest możliwe, chociaż rozmiar i waga 12-calowego tabletu może sprawić, że będzie to trochę uciążliwe. Pisanie kciukiem w trybie poziomym jest również wykonalne dzięki wspomnianym już wcześniej klawiszom podziału ekranu, ale odłożenie urządzenia i pisanie palcami wskazującymi jest prawdopodobnie bardziej popularne, a niektóre modele w tej kategorii są wyposażone w klawiaturę zewnętrzną.

Tablety tej wielkości nie powinny być noszone „byle jak”, zwykle są używane na spotkaniach służbowych czy w salach wykładowych. Mała torba na laptop jest często dobrym rozwiązaniem do ich transportowania, choć plecaki i teczki to również dobre opcje.

Urządzenia Windows dominują w tym rozmiarze np. 12-calowy Samsung Galaxy Book i nowy  Microsoft Surface Pro (2017). W tej kategorii nie ma najnowszych modeli Androida, ale Apple ma popularną  wersję iPada Pro (12,9 cala) (2017) .

Jako największe i najpotężniejsze tablety na rynku są również najdroższe. Ceny zazwyczaj zaczynają się od 2500 zł wzwyż.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here