Ranking Telewizorów

0
272

Technologia 3D od kilku już lat podbija rynek. Aby móc cieszyć się trójwymiarowym obrazem nie trzeba już wychodzić z domu. Producenci odpowiadając na potrzeby swoich klientów, stworzyli telewizory 3D do domowego użytku. Wystarczy je kupić i cieszyć się obrazem, który jeszcze do niedawna dostępny był tylko w salach kinowych. Jednak wybór telewizora 3D nie jest taki prosty. W rankingu telewizorów trójwymiarowych pojawiają się modele działające w oparciu o trzy technologie, które znacznie się od siebie różnią. Różnica ta nie polega tylko na cenie, ale i w działaniu sprzętu. Jeśli chcesz wiedzieć jak kupić dobry telewizor 3D, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim również ranking telewizorów 3D, który podpowiedzą ci, jakie modele są obecnie najchętniej kupowane.

Co może telewizor 3D?

Telewizor 3D to ten, który pozwala na wyświetlanie standardowych obrazów oraz tych wytworzonych w technologii trójmiarowej. Pozwolą one na odtwarzanie nie tylko filmów, ale i gier komputerowych 3D. Oprócz tego, że umożliwia na obsługiwanie jest technologii, niczym nie rożni się od tradycyjnego odbiornika telewizyjnego. Oznacza to, że podczas jego zakupu konieczna jest przeanalizowanie takich parametrów jak: wielkość ekranu, jego przekątna, rodzaj matrycy, oferowana rozdzielczość, dodatkowe funkcjonalności np. Smart TV, możliwość skalowania obrazu, paleta kolorów, technologia odświeżania obrazu itd. Oprócz tego konieczne jest przeanalizowanie danych dotyczących odtwarzania technologii trójwymiarowej na ekranie. Nie jest więc to prosta i szybka decyzja. Pomoc w jej podjęciu może ranking telewizorów 3D. Jest to aktualny spis najchętniej wybieranych modeli odbiorników, które cieszą się dobrymi opiniami. W rankingu telewizorów trójwymiarowych znajdziemy zarówno sprzęty małe, jak i te pasujące do wielkopowierzchniowych salonów. Co ważne, spis oferuje telewizory z każdej półki cenowej.

Jak działają telewizory 3D?

Obraz trójwymiarowy, czyli ten 3D to ten, który pozwala na używanie głębi, wypukłości przedmiarów oraz efektów wyglądających bardzo naturalnie. Oglądając go, mamy wrażenie, że wszystko dzieje się wokół nas, a poszczególnych przedmiotów możemy dotknąć. Niezwykłe doznania, jakie zapewnia trójwymiarowa technologia są jej główną zaletą. Przeciętny Kowalski mógł się z nią zapoznać w salach kinowych, ponieważ to tam po raz pierwszy została udostępniona szerokiemu gronu widzów. Jej popularność sprawia, że postanowili wykorzystać ją producenci telewizorów. Pierwsze telewizory pozwalające na odtworzenie trójwymiarowych obrazów pojawimy się na rynku w 2010 roku i od razu zostały nazywane przełomowym wynalazkiem. Dziś technologia nie stanowi żadnego novum i można spotkać ją w wielu modelach odbiorników telewizyjnych. Jej działanie opiera się na wyświetlaniu na ekranie naprzemiennie obrazu raz po lewej raz po prawej stronie pod różnymi kątami. Obrazy te wyświetlane są tak szybko, że mózg człowieka widzi oba kąty w tym samym czasie, a w efekcie wytwarza złudzenie obrazu 3D, będącego takim jak rzeczywistość. Rozwój 3D sprawił jednak, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze urządzenia pozwalające cieszyć się trójwymiarowymi efektami w filmach czy programach. W XXI wieku nie potrzeba już nawet okularów do ich oglądania. To jak będzie można oglądać obrazy 3D na ekranie własnego telewizora, zależy jednak od tego, jakie urządzenie się zakupi.

Rodzaje telewizorów 3D

Aktualnie producenci telewizorów 3D oferują urządzenia oparte o trzy technologie: pasywna, aktywna oraz autostereokopijna. W zależności od tego, jakie rozwiązanie jest zastosowane, inna jest cena urządzenia oraz sposób wyświetlania przez niego obrazu. W rankingu telewizorów 3D znajdziemy przede wszystkim sprzęty oparte na metodzie pasywnej i aktywnej. Wynika z tego, że ta trzecia, chociaż wygodna i umożliwiająca oglądanie filmów 3D bez okularów jest  rzadko stosowana w telewizorach do przeznaczenia domowego. Nieliczne modele, które działają w oparciu o technologię autostereoskopią, są natomiast bardzo drogie a ich zakup zwyczajnie nieopłacalny.

Telewizory 3D z technologią pasywną

Najczęściej wybieranymi modelami telewizorów trójwymiarowych są te działające w oparciu o technologię pasywną. To one pojawiły się na rynku jako pierwsze i dziś dostępne są w najkorzystniejszych cenach. Chociaż obraz przez nie wyświetlany nie należy do tego najwyższej jakości, to przeciętny odbiorca powinien się nim zadowolić. Symbolem telewizorów 3D pasywnych są okulary, w których jedno „szkło” było niebieskie, a drugie czerwone. To przez nie ogląda się pojawiające się na ekranie obrazy. Do dzisiejszy odbiorników dodawane są okulary przezroczyste, które na pierwszy rzut oka przypominają te z przyciemniamy szkłami. Pasywna technologia 3D wykorzystuje przy wyświetlaniu obrazu zaawansowane filtry, których zadaniem jest rozdzielenie rzucanego raz do jednego, raz do drugiego oka. Taki zabieg powoduje jednak, że jakość nie jest najlepsza. Kupując telewizor 3D pasywny trzeba liczyć się z tym, że przy efektach trójwymiarowych mogą wystąpić stłumione kolory, które są niewyraźne i mało rzeczywiste. Wadą tego rodzaju telewizorów 3D są również wąskie kąty widzenia w pionie. Mimo tych niedogodności odbiorniki w technologii pasywnej cieszą się dużym zainteresowaniem w rankingu telewizorów 3D, wypływa na to atrakcyjna cena zarówno odbiornika, jak i niezbędnych do oglądania okularów. Zaletą tej technologii jest również to, że w czasie oglądanie nie występuje zjawisko migotania.

Telewizory 3D z technologią aktywną

Nowszym, a co za tym idzie droższym rozwiązaniem, są telewizory 3D działające w oparciu o technologię aktywną. Jest ona stosowana w większości odbiornikowe renomowanych marek. Jej zastosowanie nie jest trudne, dlatego cieszy się równie dużą popularnością co pasywne telewizory 3D. W przeciwieństwie do wyżej omawianej technologii tutaj obraz wyświetlany jest naprzemiennie dla każdego oka. W praktyce oznacza to, że wyświetlany materiał wideo raz widzi oko lewe, a raz prawe, gdy obraz nie będzie widoczny dla jednego z oczu, zostanie on przyciemnione (migawka będzie zamknięcia). To różnice pomiędzy technologią pasywną, a aktywną. Wysypują też podobieństwa. Tym jest przede wszystkim to, że  telewizorze 3D i tej, i tej technologii efekty trójwymiarowe ogląda się za pomocą okularów. W przypadku TV 3D z technologią aktywną muszą one być jednak zsynchronizowane z działaniem odbiornika i jego odzwierciedleniem, w taki sposób, aby efekt migania nie był widoczny. Rozwiązanie to sprawia, że telewizory korzystające z aktywnej technologii 3D wyróżniają się wysoką częstotliwością odświeżania. Zapewnia to jednak bardzo dobrą jakość obrazu. Nie należy jednak zapominać o wadach tego typu telewizorów trójwymiarowych. Aby móc cieszyć się ich właściwościami, konieczne jest zakupienie drogich i ciężkich okularów, które dodatkowo wymagają bardzo silnego zasilania. Warto również pamiętać, że w czasie oglądania może wystąpić mało komfortowe migotanie szkieł.

Nowoczesne telewizor 3D – trójwymiarowy obraz bez okularów

Nowoczesne telewizory 3D to te oparte na autostereoskopii. Pozwalają one na oglądanie trójwymiarowych efektów bez okularów. Obraz w nich uzyskiwany jest na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest technologia soczewkowa, która opiera się na tym, że na przedniej warstwie ekranu układa się siatkę dwuwypukłych soczewek, te załamują odpowiednie subpiksele, dzięki czemu oczy otrzymuje dwie różne wersje obrazu i efekt 3D jest możliwy. Kolejnym sposobem jest zastosowanie bariery paralaksy, czyli wykorzystanie nieprzezroczystej przesłony ze szczelinami, które odsłaniają tylko fragmenty obrazów. Ostatni sposób to technologia wolumetryczna, która opiera się na tworzeniu hologramów i nie jest stosowana w domowych telewizorach 3D.

Jak wybrać dobry telewizor 3D?

Najważniejszym krokiem przy zakupie telewizora 3D jest wybór technologii, w jakiej ma być wyświetlany obraz. Decyzje najlepiej podjęć analizują wady i zalety każdego rozwiązania. Swój wyborem można również oprzeć na tym, jak często będzie korzystało się z technologii 3D. W przypadku, gdy będzie się jej używało często, dobrze jest wybrać telewizor, który zapewni maksymalny komfort i rozrywkę na wysokim poziomie. W przypadku, gdy technologia 3D ma być tylko dodatkiem i fajnym gadżetem wykorzystywanym przy okazji można postawić na tańszą, ale gorsza jakościowo technologię pasywną. Nie bez znaczenia jest również budżet, jakim się dysponuje. Odbiorniki w technologii aktywnej to wydatek ok. 2000-3000 tysięcy złotych, te pasywne są tańsze. Warto również zwrócić uwagę na pozostałe istotne parametry telewizora. Nie powinny one pozostawać na drugim planie. Takie elementy jak rozdzielczość czy rodzaj matrycy znacząco wpływają na komfort odbioru obrazu.

Mówiąc już o samej technologii 3D, warto także sprawdzić:

  • ilość okularów dodawanych do zestawu – wbrew pozorom jest to dość istotnym element; w przypadku telewizorów 3D w technologii aktywnej; ten sprzęt nie należy do najtańszych; jeśli więc ma się  4 – osobową rodziną, a okularów w zestawie są tylko 2 sztuki, pozostałe będzie trzeba dokupić, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem;
  • częstotliwość odświeżania –  minimalna przy telewizorach 3D aktywnych to 120 Hz, ale lepszej jakości urządzenie mogą się pochwalić parametrem o wysokość 480 Hz; im częściej będzie odświeżany obraz, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia migotania; co w efekcie podwyższyć komfort oglądania;
  • dodatkowe funkcjonalności – w tym zakresie producenci oferują odbiorniki, które pozwalają na przetwarzanie w locie obrazu z 2 na 3D, co pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu w większości oglądanych filmów, 3D Sound funkcja odpowiadająca za polepszenie ustawień dźwięku przestrzennego czy obsługę dodatkowych aplikacji pozwalających np. na wypożyczenie filmu 3D.

Technologia 3D zrewolucjonizowała rynek telewizorów domowych. Chociaż dziś nie stanowi już niczego nowego i nie budzi takiego zachwytu jak jeszcze kilka lat temu, to telewizory 3D są popularnymi sprzętami, które często i chętnie kupujemy. Warto jednak pamiętać, że aby cieszyć się trójwymiarowym obrazem, trzeba wybrać jak najlepszy odbiornik telewizyjny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here