Ranking Tabletów 7 Cali

0
294

Tablety popadły ostatnio w cięższe czasy, zaobserwowano bowiem  spadek ich sprzedaży i prowadzono gorące debaty na temat tego, czy potrzebujemy tabletów w dzisiejszym ogromnym świecie napędzanym smartfonami.

Wciąż wymienić można wiele ważnych powodów, aby rozważyć zakup tabletu:

  • chcesz, aby urządzenie pomogło wypełnić twój wolny czas lub ułatwiło oglądanie telewizji na Twitterze;
  • nie potrzebujesz pełnowartościowego laptopa, ale potrzebujesz czegoś większego niż smartfon;
  • szukasz łatwego w użyciu urządzenia dla technofobów;
  • wyjeżdżasz za granicę i chcesz mieć stały kontakt z rodziną i znajomymi, ale nie chcesz zabierać laptopa, natomiast na ekranie smartfona nie będą widoczni podczas rozmów tak dobrze jak na tablecie;
  • nie chcesz udostępniać dzieciom swojego laptopa czy telefonu, ale pozwalasz im używać przez kilkadziesiąt minut dziennie tabletu do zabawy czy oglądania bajek.

Niezależnie od powodu, tablet może okazać się doskonałym urządzeniem elektronicznym w twoim domu. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, na co warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

Samodzielne tablety mają postać dużych smartfonów: składają się z jednego dużego ekranu dotykowego, kilku przycisków na obudowie, złącza ładowania i właściwie to tyle. Zazwyczaj ważą do pół kilograma i mają grubość około centymetra, dzięki czemu są super kompaktowe i łatwo przenośne. Kontrolujesz je za pomocą ekranu dotykowego, a zazwyczaj można je sparować z klawiaturą Bluetooth.

Jaki rozmiar tabletu? Najczęściej występujące rozmiary taletów

Rozmiary ekranu tabletu wynoszą od 6 cali, aż do gigantycznego 18,4 cala na tablecie Samsung Galaxy View. Natomiast większość  tabletów mieści się w zakresie od 7 do 10 cali: jeśli szukasz czegoś małego i lekkiego, co chciałbyś zabrać ze sobą wszędzie, proponujemy iPad mini lub 7-calowy Amazon Fire.

Tablety o przekątnej 10 cali, takie jak iPad Air 2, zapewniają dobrą równowagę pomiędzy przenośnością i produktywnością: nie są tak łatwe w użyciu jedną ręką, ale wciąż są bardzo lekkie i kompaktowe. Większe tablety, takie jak Galaxy View lub 12.9-calowy iPad Pro, niestety są mniej poręczne, ale mogą posłużyć w razie potreby do „podmiany” laptopa.

Wielu użytkowników tabletów najbardziej preferuje rozmiar 7-cali argumentując to tym, że wciąż można obsługiwać je jedną ręką i idealnie mieszczą się do kieszeni w spodniach czy kurtce.

  • iOS 11

Jak zapewnia Apple na swojej stronie internetowej, iOS 11 wynosi najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na wyższy poziom. Sprawia, że iPhone jest teraz jeszcze lepszy, a iPad bardziej funkcjonalny. Otwiera oba urządzenia na całkiem nową, rozszerzoną rzeczywistość w grach i aplikacjach. Krótko mówiąc, z systemem „iOS 11 iPhone i iPad stają się tak potężne, osobiste i inteligentne jak nigdy przedtem”.

Opcje sprzętowe są ograniczone w systemie iOS w stosunku do systemu Android i Windows, ponieważ do wyboru jest tylko linia iPada firmy Apple. Dostępne opcje to np. iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 4 i iPad mini 2. Z drugiej strony użytkownicy iOS mają do dyspozycji setki tysięcy aplikacji za pośrednictwem App Store.

  • Android

Jeśli chodzi o tablety z Androidem, nie brakuje różnorakich opcji – zarówno pod względem sprzętu, jak i oprogramowania.

Chociaż Android jest, rzekomo, mobilnym systemem operacyjnym Google, nie ma zunifikowanego systemu Android. Firma wydaje co roku nową aktualizację systemu operacyjnego, to niektóre tablety są aktualizowane, a inne nie. Ponadto większość twórców tabletów dostosowuje Androida do swoich potrzeb lub dodaje funkcje umożliwiające odróżnienie tabletów od konkurencji. Na przykład tablety Samsung mają spersonalizowany interfejs, który integruje wiele aplikacji i funkcji Samsung. Tablety Amazon Fire uruchamiają specjalnie dostosowaną wersję Androida, która Amazon nazywa Fire OS.

Masz także mnóstwo opcji sprzętowych – od wspomnianych tabletów Fire do szerokiej oferty Samsunga do serii Asus ZenPad.

  • Windows 10

Windows 10, jedna z najnowszych wersji systemu Windows, opiera się na założeniach firmy Microsoft w systemach Windows 8 i 8.1. Ten system operacyjny jest łatwiejszy w użyciu na tradycyjnych komputerach niż Windows 8 i sprawia, że ​​korzystanie z systemu Windows na tablecie jest znacznie bardziej płynne niż wcześniej. System Windows 10 oferuje kilka ustępstw dla użytkowników tabletów, takich jak: duże, przyjazne dla użytkownika przyciski, tryb tabletu (który rozszerza menu Start w celu wypełnienia całego ekranu) oraz różne gesty na ekranie dotykowym.

Windows pozostaje jednak mocno zorientowany wokół klawiatury i myszy, więc niektóre aplikacje i funkcje mogą być niewygodne w użyciu za pomocą ekranu dotykowego.

Gdzie chcesz używać tabletu 7 cali?

Do domu

Do ogólnego użytku domowego – takiego jak przeglądanie stron internetowych, poczta e-mail, słuchanie muzyki itd. – sprawdzi się każdy tablet. Prawdopodobnie nie będziesz musiał korzystać z tabletu superhigh-end, więc szukaj tabletów, które kosztują mniej niż 500 zł.

Do pracy

Jeśli planujesz używać tabletu jako komputera biznesowego – lub jako zamiennik laptopa – dobrym pomysłem będzie tablet z co najmniej 9-calowym ekranem. IPad Air i iPad Air 2, Google Nexus 9 i większe modele Samsung Galaxy to dobry wybór.

Jeśli masz budżet, wybierz 12,9-calowy iPad Pro (2 500 zl i więcej), Microsoft Surface Pro 4 (około 3000 zł i więcej) i Samsung Galaxy Note Pro 12.2 (około 2000 zł i więcej) to bardzo dobre opcje. Każdy z nich jest wyposażony w poręczne funkcje wielozadaniowe, opcjonalne załączniki klawiatury i obsługę pisaków.

Do gier

Ponieważ iOS jest centrum mobilnego świata gier, iPad to w tym przypadku jak najbardziej dobry wybór. IPad Air 2 oferuje dobrą równowagę między przenośnością i mocą, ale zaczynając zważywszy na fakt, że kosztuje od 1500 zł, trzeba przyznać, że do najtańszych nie należy. Dostępne są jednak inne opcje, takie jak 199-gierkowy tablet Nvidia Shield K1. Ten tablet z Androidem zbudowany jest z czterordzeniowego procesora mobilnego Tegra K1 firmy Nvidia i ma 8-calowy wyświetlacz 1920 x 1080 pikseli oraz 2 GB pamięci.

A co z tabletami z systemem Windows? Ponieważ te urządzenia działają w pełnowartościowych systemach Windows, możesz grać na nich w wiele gier na PC. Nie będą nadążać za wysokiej klasy konsolami do gier, ale sporo z nich nadaje się do bardziej swobodnego grania.

Dla dzieci

W przypadku tabletów dla dzieci należy wziąć pod uwagę wielkość, cenę, trwałość i funkcje kontroli rodzicielskiej. 7-calowy tablet będzie bardziej odpowiedni dla małych rąk, a biorąc pod uwagę ryzyko popsucia tabletu, radzimy wziąć pod uwagę tablety z niższej półki cenowej – do najwyżej 1000 zł, ponieważ nie ma sensu inwestować w coś, w co możliwie kupimy nie jeden raz. Wersja 99 Kids Fire dla dzieci to dobry wybór: gumowa obudowa wokół, kompaktowy rozmiar, kontrola rodzicielska i przyjazny dla dzieci interfejs.

Media

Każdy z ekosystemów tabletów jest dobrym wyborem do oglądania filmów, programów telewizyjnych i słuchania muzyki, ale jeśli jesteś prawdziwym fanem tego typu rozrywek, Amazon Fire HDX 8,9 cala może być doskonałym wyborem dla Ciebie. Nie tylko posiada świetny wyświetlacz o wymiarach 2560 x 1600 pikseli i głośniki Dolby Atmos, ale także doskonale integruje się z treścią Amazon Prime. Kolejną świetną opcją może być iPad Air 2, który integruje się z iTunes i ma ekran o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli.

Co z aplikacjami dostępnymi na tablety? App Store, Google Play, Amazon, Sklep Windows

Wszystkie trzy główne systemy operacyjne tabletów udostępniają cyfrowe witryny sklepowe, z których można kupować i pobierać aplikacje, muzykę, filmy i inne treści.

W iOS App Store to tak naprawdę jedyny sposób na kupowanie aplikacji na iPada. Apple utrzymuje dość ścisłą kontrolę nad tym, jakie aplikacje można kupić za pośrednictwem swojego sklepu, co zmniejsza ryzyko pobrania czegoś złośliwego, ale w pewien sposób ogranicza to, co aplikacje mogą robić. Sklep iTunes Store umożliwia kupowanie muzyki, filmów i programów telewizyjnych, a aplikacja iBooks zarządza wszystkimi rzeczami związanymi z e-bookami. Tymczasem aplikacja Muzyka umożliwia słuchanie własnych utworów lub strumieniowanie muzyki za pośrednictwem usługi subskrypcji Apple Music.

Google Play to Twój oficjalny, kompleksowy sklep do pobierania aplikacji, muzyki i innych treści na tablet z Androidem. Ale bardziej otwarty charakter Androida oznacza, że ​​nie jest to jedyny sposób na uzyskanie aplikacji i innych treści, a producenci urządzeń z Androidem czasami „pakują” swój własny cyfrowy magazyn na swoich urządzeniach.

Urządzenia z Androidem mogą także ładować strony sklepu z aplikacjami Amazon’s Underground – nazywany jest czasami mniejszą wersja Google Play.

Jeśli jesteśmy przy Amazonie, warto zwrócić uwagę, że jeśli jesteś członkiem Amazon Prime , tablety firmy Fire są dostarczane z wbudowaną obsługą treści Amazon Prime. Obejmuje to usługę przesyłania strumieniowego wideo, dostęp do transmisji strumieniowej, książki elektroniczne Kindle i wiele innych. Aplikacje są dostępne do pobrania za pośrednictwem aplikacji Amazon Appstore lub aplikacji Metro.

Na urządzeniach z systemem Windows 10 można kupować aplikacje, muzykę i filmy w sklepie Windows. Ponieważ jest to system Windows, możesz jednak pobierać aplikacje z dowolnego miejsca. Mimo to, niektóre tytuły oprogramowania mogą być dostępne tylko w Sklepie Windows, a ponieważ firma Microsoft dokonuje w nich wszystkich weryfikacji, oznacza to mniejsze ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem, jeśli przejdziesz właśnie przez ich Sklep.

Jakie dane mają znaczenie przy zakupie tabletu 7 cali?

Specyfikacja tabletu może być trudna do rozpoznania, ponieważ nie wszyscy producenci w pełni ujawniają wnętrze swoich urządzeń.

Procesory w tabletach 7 cali

Apple używa swoich niestandardowych układów z serii A w swoich iPadach. Obecne modele używają procesorów np. A7, A8, A8X lub A9X: wyższe liczby oznaczają nowszy procesor, który oferuje lepszą wydajność, a sufiks X wskazuje na mocniejszą wersję danego procesora. A8 jest nowszy od A7, podczas gdy A8X jest mocniejszą wersją A8.

Procesory na tablety Android pochodzą od różnych producentów. Najbardziej popularne są procesory Samsung Exynos i procesory Snapdragon firmy Qualcomm: możesz poszukać procesorów Snapdragon 800 i Exynos 8, aby uzyskać lepszą wydajność. Procesory Tegra Nvidii znajdują się na tabletach Nvidia, znajdziesz też niektóre urządzenia z Androidem z procesorami Rockchip.

W tabletach Windows znajdziesz głównie procesory Intela, w tym procesory Core m3, i5 i i7. Tablety oparte na procesorach Intel Core są urządzeniami wyższej klasy i zazwyczaj kosztują więcej. Niższe ceny tabletów Windows często wskazują na procesory Intel Atom.

Pamięć RAM

Ogólnie mówiąc, im więcej wydajesz, tym więcej pamięci RAM możesz uzyskać, a na większości tabletów możesz oczekiwać od 1 GB do 4 GB pamięci. Hybrydy komputerów przenośnych i tabletów oraz inne tablety z systemem Windows, takie jak Surface Pro 4, zwykle oferują więcej pamięci, czasami nawet 16 GB pamięci RAM. Więcej pamięci RAM często oznacza również większą wydajność.

Niektóre tablety zawierają czytniki kart SD, które umożliwiają zwiększenie pojemności urządzenia. Jeśli nie używasz tabletu zbyt wiele, możesz znaleźć 8 lub 16 GB, które będą trochę zbyt ograniczające dla twoich potrzeb, więc prawdopodobnie będziesz chciał zapłacić trochę więcej i uzyskać co najmniej 32 GB miejsca – lub znaleźć jeden z wbudowanym gniazdem kart SD

Jaka żywotności baterii?

Wiele tabletów zapewnia całodzienną żywotność baterii, ale jak testy konsumenckie, żywotność baterii tabletu może się naprawdę znacznie różnić. Lenovo Yoga Tab 3 z systemem Android działał ponad 15 godzin na jednym ładowaniu przy samym przeglądaniu stron internetowych.  Średnio testowane urządzenia działały przez 8 godzin i 45 minut, zanim ich baterie się wyczerpały. Zalecamy wybranie tabletu, który działa nie krócej niż 7 godzin na jednym ładowaniu

Cena adekwatna do urządzenia – na czym polega?

Możesz zapłacić bardzo dużo za tablet – ale przecież wcale nie musisz. Ceny tabletów wahają się od ponad 3500 zł na najwyższym poziomie do mniej niż 200 zł na najniższym poziomie, więc masz mnóstwo opcji wyboru, w zależności od tego, ile chcesz wydać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here