Ranking power banków. Top 10 najlepszych modeli

0
474

Każdy, komu zdarzyło się wyładowanie telefonu w trakcie ważnej rozmowy lub tabletu podczas korzystania z GPS wie, jak takie sytuacje bywają trudne i denerwujące. Niestety bardzo często, jeśli bateria w naszym urządzeniu mobilnym wyładuje się, nie mamy możliwości jej natychmiastowego naładowania. Brak dostępu do gniazdka nie oznacza jednak, że musimy pozostać bez dostępu do swojego telefonu, tabletu, aparatu czy innego przenośnego urządzenia elektronicznego. W naładowaniu go pomagają bowiem powerbanki, czyli przenośne banki energii elektrycznej. Powerbanki to gadżety, które w ostatnim czasie zyskały na dużej popularności. Są one praktyczne, funkcjonalne i co najważniejsze niedrogie. Te najmniejsze można kupić już za kilkanaście złotych. Czy jednak opłaca się inwestować w małe powerbanki? Jakie model najlepiej wybrać? Na te i inne pytania odpowiada nasz ranking powerbanków.

Spis treści

Polecane power banki

Najlepszy power bank do 25 PLN

Platinet PMPB26LW

Najlepszy power bank do 50 PLN

Trust Primo 4400 mAh

Najlepszy power bank do 75 PLN

Vakoss TP-2588K

Najlepszy power bank do 100 PLN

NavRoad NEXO powerBOX style

Najlepszy power bank do 150 PLN

Reinston 20000 mAh EPB010

Co to jest powerbank?

Powerbank  jest niewielkim przenośnym urządzenie z pojemną baterią litowo-jonową. Urządzenie zazwyczaj jest małe i prostokątne, chociaż dziś dostępne a powerbanki o finezyjnych kształtach i wzorach. Kompaktowy rozmiar pozwala zabrać ze sobą powerbank niemal wszędzie i uzupełniać akumulatory mobilnych urządzeń w dowolnym miejscu. Ładowanie telefonu za pomocą powerbanku czy też innego urządzenia następuje za pomocą kabla USB. W zależności od modelu zewnętrznego akumulatora, a tym samym pojemności jego baterii ilość ładowań może wahać się od 1 do 4. Aby powerbank mógł dostarczać energii, sam też musi być naładowany. W tym celu konieczne jest jego podłączenie do prądu za pomocą ładowarki.

Do czego służy powerbank?

Powerbank to urządzenie, które służy jako zewnętrzny akumulator. Pozwala on naładować sprzęty takie jak smartfon, tablet, aparat, kamera, nawigacja samochodowa, odtwarzacz muzyczny czy smartwatch nawet w sytuacji, kiedy nie ma się dostępu do prądu. Możliwość ich naładowania dają złącza, w które wyposażony jest powerbank, czyli micro USB oraz USB. Pierwsze z nich służy do ładowania powerbanku, drugie do przekazywania energii kolejnemu urządzeniu. Ważną informacją jest to, że posiadacze tabletów i smartfonów Apple, aby móc korzystać z dobrodziejstw powerbanków, powinni wyposażyć się dodatkowo w przejściówkę ze złączeniem lightning.

Dobrze jest też wiedzieć, że lepsze z modeli powerbanków oferują możliwość ładowania dwóch urządzenia jednoczenie. Takie powerbanki wyposażone są w dwa osobne porty USB oznaczana zazwyczaj 1A i 2.1A. Na szybsze ładowanie można liczyć, podłączając urządzenie do portu 2.1A. Jest ono zbliżone do tego, które zapewnia klasyczna ładowarka.

Jaki powerbank kupić? Pojemność powerbanku

Najważniejszym (chociaż nie jedynym) parametrem powerbanku jest jego pojemność. To na nią przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, dokonując zakupu takiego sprzętu. Najlepiej jest wybierać urządzenie, które pozwoli na co najmniej dwukrotne naładowanie baterii w telefonie i jedno pełne ładowanie tabletu. Zakup mniejszych modeli jest nieopłacalny i mało  praktyczny.

Aby powerbank mógł sprostać wyżej postawionym zadaniom, konieczne jest zakupienie tego o odpowiedniej baterii. Standardowo na podwójne naładowanie smartfona i pojedyncze tabletu starcza bateria, która posiada pojemność między 5000 a 6000 mAH. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze może ona starczyć dla wyżej wykazane ładowania. Powerbanki bardzo często samoczynnie tracą energię. Straty te mogą wynosić nawet powyżej 20%. Dla osób, które potrzebują większego zapasu energii, przeznaczone są urządzenia o bardziej pojemnych bateriach. W sklepach można znaleźć powerbanki o pojemności 23 000 mAh. Duże zróżnicowanie w tym zakresie sprawia, że każdy może wybrać model, który odpowiada jego indywidualnym potrzebom.

Jaki powerbank kupić? Obudowa powerbanku

Powerbank to urządzenie, które jest przede wszystkim mobilne. Rzadko kto z niego korzysta w domowym zaciszu. Zazwyczaj sprzęt ten zabiera się ze sobą na wakacje, wycieczki czy w długie trasy. A takie podróże sprawiają, że jest on narażony na uszkodzenia. Stąd też w rankingach powerbanków przodują urządzenia, które wyróżniają się wytrzymałą i solidną obudową. Najlepsze modele powerbanków to te, których pokrycie nie zostało wykonane z tworzyw sztucznych, ale np. z aluminium. Dobrze sprowadzają się również gumowe powerbanku, te z obudową wykonaną z materiału przypominającego skórę lub te silikonowe. Dużą popularnością cieszą się równej obudowy odporne na zachlapania i zamoczenia oraz pokryte materiałem antypoślizgowym. Na rynku odstępne są także powerbanki przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Ich obudowy są przede wszystkim wodoszczelne, odporne na kurz, wstrząsy oraz upadki. Takie urządzenia zazwyczaj wybierają osoby, które dużo podróżują w ciężkich warunkach. Powerbanki z odpornymi obudowami są jednak cięższe i droższe od tych, które posiadają obudowy wykonane z tworzywa sztucznego.

Mówiąc o obudowach powerbanków, trzeba również wspomnieć, że producenci tych urządzeń proponują szeroki wybór w zakresie kolorów i wzorów. W sklepach można spotkać powerbanki o różnych wzorach, kolorach, a nawet kształtach. Bez problemu można więc dobrać obudowę do własnych upodobań i gustu.

Jak więc widać obudowa powerbanku jest więc kolejnym istotnym parametrem, który trzeba uwzględnić w trakcie zakupu.

Jaki powerbank kupić? Szybkość ładowania

Istotnym parametrem powerbanku jest również szybkość, z jaką może on naładować urządzenie mobilne. Jeśli szuka się urządzenia, które zrobi to szybko, to należy przede wszystkim pod uwagę brać to z dużą ilością amperów.

Jaki powerbank kupić? Bezpieczeństwo

Do istotnych parametrów powerbanków trzeba też dodać bezpieczeństwo. Urządzenie powinno posiadać systemy zabezpieczające przed zwarciem, przeciążeniem lub rozładowaniem. Takie bezpieczniki są standardem w markowych powerbankach ze średniej półki, jeśli jednak decyduje się na zakup niskobudżetowy, warto sprawdzić, czy sprzęt jest w nie wyposażony. Dobre powerbanki to również te znanych i cenionych producentów sprzętów elektronicznych. Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa posiadanych urządzeń mobilnych, które chce się ładować za pomocą powerbanków lepiej nie kupować sprzętu od nieznanych marek czy chińskich podróbek.

Jaki powerbank kupić? Wielkość powerbanku

Ze względu na swój mobilny charakter istotną cechą powerbanku jest jego wielkość oraz waga. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na małe, kompaktowe modele, których waga nie przekracza 0,5 kilograma. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że małe powerbanki to te, które mają też mniejszą pojemność baterii, a więc pozwalają na mniejszą ilość ładowań.

Jaki powerbank kupić? Komfort użytkowania

Nie ulega wątpliwości, że zakupione urządzenie powinno być również komfortowe w użytkowaniu. Powerbanki nie mają rozbudowanych funkcji, które można by udoskonalać, a  przez to podwyższać komfort pracy, dlatego też producenci skupili się przede wszystkim na tych podstawowych. W tym zakresie wyróżnia się m.in. sygnalizację poziomu naładowania powerbanku. Wskaźnik zazwyczaj jest diodą LED lub wyświetlaczem LCD. Bardziej funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem jest wyświetlacz LCD. Niektóre z powerbanków dodatkowo wyposażone są w pomocne akcesoria. Nie jest ich tak dużo, jak np. w smartfonie, jednak mogą być pomocna. Dodatkowe wyposażenie powerbanków to głównie latarki LED, które dają mocne światło, nie używając przy tym zbyt dużo energii czy dodatkowe miejsce na kabel, które jest specjalną szczeliną pozwalającą na jego zachowanie. Jako dodatkowa funkcjonalność postrzegana jest również możliwość ładowania powerbanku z komputera, tak aby nie trzeba było podłączyć go do gniazdka z prądem.

Powerbank – czy warto go kupować?

Powerbank to przydatne urządzenie. Nawet gdy nie korzysta się z niego szczególnie często, warto mieć go zawsze pod ręką. Dzięki niemu zyskuje się gwarancję, że nigdy nie straci się łączności ze światem bez względu na to, czy będzie się na górskim szlaku, czy rajskiej plaży. Brak dostępu do prądu nie będzie tu problem. Jednak powerbanki jak każde urządzenia elektroniczne mogą ulegać również awariom i uszkodzeniom. Jeśli chce się ograniczyć takie sytuacje, nie wystarczy tylko wybrać odpowiedni model, kierując się rankingiem powerbanków, konieczne jest też odpowiednie jego użytkowanie. Aby powerbank służył jak najdłużej, nie należy narażać go na uszkodzenia fizyczne i trzeba dbać o baterię, znajdującą się w jego wnętrzu. Najlepiej jest wykonywać pełne cykle ładowania. Dobrze jest także minimum raz w miesiącu naładować urządzenie do pełna, a następnie je rozładować. Powerbank, który pozostaje w bezczynności przez kilka – kilkanaście dni powinien również nie być rozładowany, najlepiej, gdy wskaźnik baterii wskazuje 30-70%. Przestrzeganie tych zasad sprawi, że zakupione urządzenie nawet to zajmuje odległe miejsce w rankingu powerbanków, będzie służyło przez długi czas. Podczas wybierania modelu powerbanku warto też zwrócić uwagę na okres gwarancji, która jest on objęty. Im jest on dłuższy, tym lepiej.

Ceny powerbanków

Powerbank nie jest drogim urządzeniem. Na jego koszt przede wszystkim wpływa pojemność sprzętu oraz zastosowanie dodatkowe funkcje jak, chociażby latarka. Podstawowe powerbanki o niskiej pojemności baterii można kupić już za ok. 20 zł. Największe i najbardziej profesjonalne urządzenia potrafią jednak kosztować ok. 300 zł. Do użytku prywatnego warto jednak wybierać powerbank ze średniej półki cenowej. Jak pokazuje praktyka, powerbank za 50 zł spokojnie pozwoli na dostarczenie odpowiedniej ilości energii na naładowanie i smartfonu i tabletu.

Jeśli nie powerbank to co?

W przypadku, gdy w rankingu powerbanków nie znalazło się idealnego urządzenia dla siebie, nie oznacza to, że sprzęt będzie można ładować tylko z pomocą gniazdka elektrycznego. Alternatywą dla klasycznych powerbanków są te nastawione na zieloną energię. Ładowane są one nie za pomocą ładowarki czy kabla USB, ale energii słonecznej.  Powerbanki na energię słoneczną świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gniazdek elektrycznych, które pozwalają zaopatrzyć je w energię. Należy jednak wspomnieć, że są one o wiele droższe od klasycznych urządzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here