Ranking zasilaczy komputerowych. Top 10 najlepszych modeli

0
372

Kupując komputer, głównie skupiamy się na wyborze odpowiedniego procesora, karty graficznej czy płyty głównej. Wybór tych parametrów komputer zaprząta nam głowę i to o nich poszukujemy informacji na forach i w rankingach komputerów. W ferworze ich poszukiwania często zapomina się o zasilaczu, który również jest istotnym elementem zestawu komputerowego. Bez niego żaden sprzęt nie będzie działał, bowiem jego zadaniem jest dostarczanie prądu do wszystkich kluczowych podzespołów. W związku z tym warto dokładnie przemyśleć jego zakup. Źle dobrany i kiepskiej jakości może właścicielowi komputer przynieść wiele kłopotów. Zobacz, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas jego zakupu oraz poznaj ranking zasilaczy komputerowych będący wykazem najpopularniejszych modeli na rynku.

Spis treści

Polecane zasilacze komputerowe

Najlepszy zasilacz komputerowy do 100 PLN

Zasilacz Whitenergy 500W (5753)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 150 PLN

Zasilacz LC-Power 600W (LC600H-12)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 200 PLN

Zasilacz Corsair VS 550W (CP-9020097-EU)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 250 PLN

Zasilacz Chieftec A80 CTG-650C, 650W, 85+

Najlepszy zasilacz komputerowy do 300 PLN

Zasilacz SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W (SPC140)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 350 PLN

Zasilacz Chieftec 750W (GDP-750C)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 400 PLN

Zasilacz Corsair Builder CX 750W (CP-9020061-EU)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 450 PLN

Zasilacz be quiet! Straight Power 10-CM 600W (BN235)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 500 PLN

Zasilacz be quiet! POWER ZONE 750W (BN211)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 600 PLN

Zasilacz be quiet! Straight Power 10 800W (BN237)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 700 PLN

Zasilacz Corsair HX750i 750W (CP-9020072-EU)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 800 PLN

Zasilacz Corsair HX850i 850W (CP-9020073-EU)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 900 PLN

Zasilacz Enermax ERV1000EWT-G

Najlepszy zasilacz komputerowy do 1000 PLN

Zasilacz be quiet! Dark Power Pro P11 1000W (BN254)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 1500 PLN

Zasilacz be quiet! Dark Power Pro P11 modular Netzteil 1200 Watt (BN255)

Najlepszy zasilacz komputerowy do 2000 PLN

Zasilacz Corsair 1200W 80 PLUS Platinum, Modular CP-9020008-EU

Czym jest zasilacz do komputera i czy jest on w ogóle potrzebny?

Kupując nowy komputer, bardzo często trzeba zmieścić się z przewidywanym budżecie. Wiąże się to z tym, że jego przyszły właściciel do minimum stara się ograniczyć niepotrzebne rzeczy. Może to się przejawiać rezygnacją z dodatkowej pamięci czy wyborem gorszej jakości karty graficznej. Laicy w tym zakresie zastanawiają się też, czy istnieje możliwość zakupu komputer bez zasilacza. Na takie pytanie odpowiedź jest tylko jedna: nie.

Żaden komputer nie  może działać bez zasilacza. Jest on urządzeniem elektronicznym, które pozwala dostarczyć zasilanie do poszczególnych podzespołów urządzenia. Niepozorny i mało rzucający się w oczy jest istotnym sprzętem, którego budowa jest dość skomplikowana. Oznacza to również, że jego wybór nie jest łatwy, bowiem pod uwagę należy więc co najmniej kilka parametrów.

Jak wybrać zasilacz do komputera?

Wybór zasilacza najlepiej rozpocząć od przejrzenia rankingu zasilaczy komputerowych. Spis pokaże najlepiej oceniane modele, które mogą również  być odpowiednie dla naszego komputera. Wymienione zasilacze należy także przeanalizować pod względem zastosowanych komponentów, które będą wpływać na awaryjność urządzenia, stabilność napięć zasilających oraz sprawność energetyczną. Należy pamiętać, że im lepsze są te parametry, tym cena zasilacza do komputera jest wyższa. Osoby, które poszukują taniego zasilacza i przy jego wyborze kierują się tylko kosztami, powinny pamiętać, że dobór tego nieodpowiedniego niemal zawsze jest dużym problemem. Nie odpowiednia jednostka sprawi, że komputer nie będzie działał prawidłowo, a nawet może ona spowodować uszkodzenie poszczególnych podzespołów. Tak więc w trakcie podejmowania decyzji należy kierować się nie tylko ceną zasilacza do komputera, ale i jego specyfikacją techniczną. O wiele lepiej jest zapłacić więcej za to urządzenie niż kupować nowy komputer, kiedy ten stary zostanie zepsuty przez źle działający zasilacz.

Jaka powinna być moc zasilacza do komputera?

Moc to jeden z najważniejszych parametrów komputerowych zasilaczy. To właśnie ona określa, ile energii może zostać dostarczona podzespołom urządzenia. Warto zaznaczyć, że wartość energii nie jest taka sama jak ta, którą pobiera zasilacz z sieci elektrycznej. Dostarcza ilość, przede wszystkim uzależniona jest od sprawności urządzenia i składa się ze wszystkich linii zasilania. W sklepach oraz rankingu zasilaczy komputerowych zawsze zazwyczaj spotkamy się z wartością mocy ciągłej, czyli tej, jaką jednostka może dostarczyć, pracują bez przerwy. Rzadziej można spotkać się z podaną mocą chwilową (moc chwilowa jest zawyżoną wartością, która może być dostarczana do komputera tylko przez określony czas). Wybierając zasilacz komputerowy, należy pamiętać, że wskazana na nim moc nie zawsze oznacza, że taka będzie pobierana. W praktyce więc urządzenia o dużej mocy wcale nie muszą być prądożerne. Zasilacze pobierają tyle mocy, ile w danej chwili jest wymagane dla działania poszczególnych podzespołów komputera.

Sprawność zasilacza komputerowego

Przy wyborze zasilacza do komputera należy również sprawdzić jego sprawność energetyczną. Pod tym pojęciem kryje się stosunek mocy, doprowadzaj do komputera do mocy pobieranej przez jednostkę z sieci energetycznej. Wysoka sprawność oznacza, że zasilacz nie będzie tracił energii, zapewni odpowiednią temperaturę oraz będzie trwalszy. Należy też zaznaczyć, że to właśnie ten parametr wpływa na ilość pobranej energii. To jaka ona będzie można przeczytać na etykiecie urządzenia lub w przyznanym Certyfikacie sprawności. Standaryzowana i podstawowa norma to 80 PLUS, zakłada ona sprawność przekraczającą 80%.

Chłodzenie w zasilaczu do komputera

Nawet w dobrym zasilaczu do komputera część mocy zamieniana jest w ciepło, dlatego też konieczne jest, aby urządzenie posiadało system chłodzenia. Zazwyczaj w standardowych zasilaczach stosowane są wentylatory, które mają automatyczną regulację prędkości obrotowej. Decydując się na taki model zasilacza do komputera, najlepiej jest postawić na urządzenie z dość dużym wentylatorem. Zapewni on nie tylko odpowiedni przewiew, ale i obracając się z niską prędkością, nie będzie generowało dużego hałasu. Oprócz rozmiaru wentylatora do zasilacza komputerowego trzeba także sprawdzić jego jakość oraz tym łożyska, który został zastosowany. W tanich zasilaczach do komputera zazwyczaj stosuje się wiatraki o średnicy 120 mm, natomiast lepszej jakości urządzenia wyposażone są w wentylatory o średnicy 135 mm. Należy jednak pamiętać, że system chłodzenia w zasilaczu może mieć trzy formy:

  • aktywny, czyli ten opisywany powyżej;
  • półpasywny –  system chłodzenia posiada wiatrak, który uruchamia się tylko w momencie zaistnienia takiej potrzeby, np. gdy konkretny podzespole pracuje wydajniej;
  • pasywny – w jego przypadku nie montuje się wiatraków, przez co jest on niemal bezgłośny; system jest przeznaczony dla zasilaczy dostarczających małej mocy.

Okablowanie zasilacza

Dla własnej wygody i komfortu warto również zwrócić uwagę na okablowanie zastosowane w zasilaczu. Ważne są tu przede wszystkim wtyczki oraz długość poszczególnych kabli. Najlepszym rozwalaniem jest oplot lub płaskie ułożenie przewodów. Dobrze sprawdzają się również okablowania modularne z odpinanymi wiązkami. Dobre okablowanie nie tylko ułatwia podpinanie i odpinania, ale również pozwala na aranżację wnętrza w sposób poprawiający przepływ powietrza w obudowie. Ponadto ważne jest, aby zasilacz zawierał podatkowe wtyczki i przewody. Standardem jest wyposażenie zestawu w:

  • SATA (15-pin, zasilanie pamięci masowych, napędów optycznych, itd.);
  • PCIe (6+2 pin, zasilanie kart graficznych, dźwiękowych, itd.);
  • P4/P8 (4 + 4 lub 8-pin, zasilanie procesora; dodatkowe gniazda tego typu często spotykane na płytach dla overclockerów);
  • Molex (4-pin, zasilanie starszych napędów optycznych, dysków IDE, wentylatorów, itd.).

W przypadku, gdy zasilacz nie zawiera takich elementów, konieczne staje się zakupienie właściwych przejściówek. Bez problemu można dostać je w większości sklepów z elektroniką. W nich tez można zakupić dodatkowe kable, które przydadzą się w przypadku rozbudowy komputera, a więc i zasilacza.

Korekta współczynnika mocy w zasilaczu komputerowy

Zasilacze do komputera wyposażone są także w korektę wspólnika mocy, czyli układ PFC. Może on występować w wersji pasywnej lub aktywnej. Jego zadaniem jest zminimalizowanie strat energii na liniach przesyłowych. W rankingu zasilaczy komputerowych pierwsze miejsca zazwyczaj zajmują modele z układem PFC aktywnym, który pozwala na reagowanie podczas dynamicznych zmian obciążenia. Cena zasilaczy z takim układem jest trochę wyższa niż z tym pasywnym, jednak jakościowo są one o wiele lepsze.

Systemy zabezpieczeń zasilaczy do komputera

Ze względu na swoją istotną funkcję dobre zasilacze do komputera coraz częściej wyposażone są w systemy zabezpieczeń. Mają one chronić urządzenie np. przed zbyt dużym prądem  czy przeciążeniem. Do najczęściej spotykanych zabezpieczeń zalicza się:

  • OCP (Over Current Protection) – zabezpieczenie przed zbyt dużym prądem;
  • OLP (Over Load Protection) / OPP (Over Power Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem zasilacza;
  • OTP (Over Temperature Protection) – zabezpieczenie przed przegrzaniem;
  • OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem;
  • UVP (Under Voltage Protection) — zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem;
  • SCP (Short Circuit Protection) — zabezpieczenie przeciwzwarciowe.

Trzeba jednak zaznaczyć, że tego typu zabezpieczenia można spotkać w dobrej jakości zasilaczach komputerowych. W przypadku wyboru tych tanich i nieznanych producentów można ich nie odnaleźć. Urządzenia bez tych certyfikatów nie są polecane przede wszystkim tym osobom, które posiadają rozbudowane zestawy komputerowe np. z dwoma czy trzema kartami graficznymi.

Ranking zasilaczy komputerowych, jak z niego skorzystać?

Rankingi zasilaczy komputerowych to tylko jedna z możliwości pozyskania opinii o tych urządzeniach. Wskazują one najpopularniejsze modela renomowanych i bezpiecznych producentów. Niestety na rynku można także spotkać jednostki, które nie spełniają podstawowych wymagań, chociaż te na pewno nie znajdą się rankingach zasilaczy do komputera, to warto się z nimi zapoznać i nie kupować oferowanych przez nich urządzeń. Producenci, którzy tworzą urządzenia awaryjne, kiepskiej jakości, które generują mało stabilne napięcie, to ci wpisani na czarną listę producentów zasilaczy komputerowych. Listę tę bez problemu można odnaleźć w sieci. Dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa posiadanego komputera lepiej omijać takie zasilacze z daleka.

Szukając dobrego zasilacza, warto natomiast skorzystać z ranników oraz białej listy, która skupiają polecanych producentów urządzeń. W tym przypadku dobrze jednak przyjrzeć się temu, jakie warunki zakupu oni oferują. Istotna kwestia jest tu długości gwarancji. Dobre modele objęte są tą, która trwa nawet do 7 lat, w przypadku najtańszych zasilaczy komputerowych spotkać można się z gwarancją obejmującą rok.

Jak dobrać zasilacz do komputera?

Zasilacz najlepiej jest dobierać, uwzględniając zamontowane w komputerze podzespoły. Do sprzętu, który posiada ich niewiele i służy głównie do przeglądania Internetu i prac biurowych można zastosować urządzenie o mocy 350 wat. Posiadacze miniaturowego komputera HTPC mogą zakupić zasilacz o jeszcze mniejszej mocy – 300 wat. O większe powinny postarać się gracze oraz profesjonaliści wykorzystujący zaawansowane programy. W przypadku tych pierwszych powinno wystarczyć urządzenie o mocy 500 wat, ci drudzy dobrze, jeśli zainwestują w zasilacz o mocy ciągłej 850 wat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here