Karabińczyki – budowa i zastosowanie

0
368

Jest wiele sytuacji, w których  konieczne jest posługiwanie się linami. Zazwyczaj mowa o linach polipropylenowych, które okazują się przydatne w czasie wspinaczki, uprawiania różnego rodzaju sportów ekstremalnych czy żeglarstwa. Lina to jedno, ale trzeba zapewnić jej odpowiednie mocowanie, bez którego nie spełni ona swojego zadania. Dlatego właśnie w sprzedaży znajduje się szeroko pojęty osprzęt do lin. Niezbyt drogi, a jednocześnie szalenie użyteczny. Jednym z elementów takiego osprzętu jest karabińczyk, zwany także karabinkiem.

Bez karabińczyków nie ma alpinizmu

W praktyce z tego typu rozwiązań korzystają w pierwszej kolejności alpiniści, taternicy czy entuzjaści stacjonarnych ścianek wspinaczkowych. Karabińczyki w połączeniu z odpowiednio wytrzymałymi linami pozwalają zapewnić sobie elementarną asekurację podczas wspinaczki, aczkolwiek potrzebne są też odpowiednie uprzęże, magnezja oraz inne akcesoria doskonale znane praktykom takiej rekreacji. Jednakże na tych sportowych aktywnościach zastosowanie karabińczyka się nie kończy.

Skoro wiemy, że karabińczyk przydaje się wtedy, kiedy robi się z niego użytek w połączeniu z linami, to w jakich jeszcze okolicznościach akcesorium to jest niezbędne? Poza wspinaniem w górach alpinizm oznaczać może także wykonywanie pracy na wysokościach. Chodzić może o czyszczenie elewacji, prace montażowe związane z instalacjami elektrycznymi, a także o inne zadania. W takich warunkach karabińczyki również znajdują zastosowanie.

Specyfika budowy i rodzaje karabińczyków

Na rynku dostępne są karabinki w różnych formach, o odmiennych parametrach wytrzymałościowych oraz z różnymi typami zamków. Używanie karabińczyka ma sens wtedy, kiedy jest on zamknięty, a lina może się „zaprzeć” na jego korpusie i tym samym być utrzymaną w jednej pożądanej pozycji. Mamy więc w ofercie karabińczyki asymetryczne, D-kształtne, owalne oraz gruszkowate. Do najbardziej powszechnych i zwykle najtańszych należą te ostatnie. Można je też określić mianem najbardziej uniwersalnych. Da się nabyć je w wersjach z zabezpieczeniem i bez.

Karabińczyk z zabezpieczeniem posiada rodzaj zakręcanego zamka, co czyni go mniej podatnym na przypadkowe otwarcie. Dlatego jest częściej wybierany przez alpinistów i osoby, które chcą maksymalizować bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o wykonanie, standardowo używa się do ich produkcji stali C10 lub C15 z ocynkiem, który zapobiega korozji. Dokładnie takie rozwiązania czekają chociażby w sklepie online Muntech24.pl. – Posiadamy w asortymencie karabińczyki polskiej marki Góralmet, wybierane z racji solidności oraz niskiej ceny – mówi pan Szymon, specjalista sklepu. – Są one ocynkowane elektrolitycznie i wysoko oceniane za odporność na zużycie w różnych warunkach – dodaje ekspert.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here