Jak wybrać tanie i bezpieczne opony samochodowe?

0
178

Komfort i bezpieczeństwo jazdy to elementy, którymi powinien kierować się każdy użytkownik auta. W naszym poradniku przedstawiamy kilka ważnych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze opon. Poznaj szczegóły i przemierzaj najdłuższe trasy bez żadnych kompromisów.

Odpowiedni rozmiar

Opony powinny być idealnie dopasowane do modelu samochodu oraz preferowanych warunków jazdy. Rozmiar odczytamy z napisu umieszczonego na boku opony. Producent podaje szerokość w milimetrach, współczynnik profilu oraz średnicę felgi, na której należy ogumienie zamontować. 

Rodzaj bieżnika 

To kolejny element, który w dużej mierze zależy od stylu jazdy. Do podstawowych rozwiązań należy model symetryczny – zalecany jest przy oponach letnich. Warto nadmienić, że odpowiedni układ bieżnika oraz właściwa mieszanka gumy warunkuje niższe opory toczenia, a to z kolei przekłada się na większą oszczędność paliwa. 

Dobrze również zwrócić uwagę na bieżniki kierunkowe, które przyjęły kształt litery „V”. Do ich atutów należy doskonałe odprowadzanie wody oraz znakomita reakcja na przyspieszanie i hamowanie. Sprawdzą się znakomicie w samochodach, które dysponują dużą mocą silnika. 

Do popularnych rozwiązań należy również bieżnik asymetryczny. Jego wewnętrzna część jest bardziej ponacinana i decyduje o odprowadzaniu wody. Natomiast zewnętrzna strona odpowiada za właściwości trakcyjne. Rozwiązanie to cenione jest z uwagi na stabilność pojazdu podczas pokonywania zakrętów oraz wysoką żywotność bieżnika.

Indeks nośności i prędkości

Indeks nośności to maksymalne obciążenie opony, jakie może znieść przy najwyższej dopuszczalnej prędkości. Oznaczany jest przez liczbę na boku opony. Natomiast wspomniana maksymalna prędkość (indeks prędkości) oznaczana jest literą. Warto poświęcić szczególną uwagę tym czynnikom, aby zagwarantować sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Klasa opon

W zależności od stylu jazdy wybrać można opony o określonej klasie. Jak wpływa to na komfort jazdy? 

  • Klasa ekonomiczna – idealne rozwiązanie dla osób, które najczęściej poruszają się po mieście, a poza nim preferują łagodny styl jazdy. To tanie opony, co w żadnym wypadku nie oznacza niskiej jakości. Warto jednak wybrać dobry sklep, który zaproponuje niedrogie, lecz sprawdzone rozwiązania. Znakomitą propozycją będzie oferta firmy Tire Expert.
  • Średnia klasa – wysoka jakość w całkiem dobrej cenie. Jeżeli często wyruszasz w długie trasy, a jednocześnie stawiasz na spokojną jazdę, takie modele sprawdzą się perfekcyjnie. 
  • Klasa premium – opony dla wymagających. Za wyższą ceną podążają możliwości. Producenci często stosują nowoczesne mieszanki, co pozwala na komfortową i bezpieczną jazdę nawet w trudnych warunkach pogodowych. 

W szerokiej ofercie sklepu internetowego Tire Expert każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do osobistych potrzeb oraz stylu jazdy. Ponadto liczyć można na wiele wartościowych wskazówek, których udzieli doświadczony personel. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here