Zadbaj o swoje zdrowie

0
240

Żyjemy w czasach, w których u coraz większej ilości osób wykrywane są zmiany nowotworowe. Rak atakuje różne narządy oraz m.in. skórę, która szczególnie narażona jest na niekorzystne działanie np. promieni słonecznych. Z uwagi na ten fakt, warto regularnie badać się i w przypadku wykrycia zmian chorobowych zacząć leczenie.

Sposoby wykrywania nowotworów

Jest kilka sposobów wykrywania zmian nowotworowych. W zależności od rodzaju tkanki możemy wykonać badanie dermatoskopem, wykonać test na obecność markerów nowotworowych w krwi lub zlecić pobranie tkanki i poddać je badaniu na obecność zmian.

Wspomniane wcześniej badanie dermatoskopowe dotyczy problemów skórnych. Jest to bezinwazyjne badanie z użyciem specjalistycznego sprzętu. Przebiega ono bezboleśnie i zajmuje zaledwie kilka minut. Lekarz przy użyciu profesjonalnego aparatu dermatoskopowego w powiększeniu ogląda i analizuje zmiany pojawiające się na skórze m.in. pieprzyki i przebarwienia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet niewielki pieprzyk może z czasem przerodzić się w nowotwór skóry. Z uwagi na to warto poddać badaniu niepokojące nas zmiany skórne.

Kto powinien poddać się badaniu dermatoskopem?

Badaniu przy użyciu dermatoskopu powinny poddać się osoby, które trudno się opalają. Jeżeli Twoja skóra uległa oparzeniom słonecznym, to także warto udać się do gabinetu i skorzystać z badania. Kolejną grupą osób, które powinny poddawać się przynajmniej raz w roku badaniu dermatoskopowemu, są osoby ze znamionami oraz piegami.

Także inne osoby, które mają obawy co do znamion i przebarwień na swoim ciele, powinny jak najszybciej skorzystać z badania, jakim jest dermatoskopia Katowice. Badanie dermatoskopem nie jest kosztowne, a może uratować życie wielu osób.

Badanie przebiega stosunkowo szybko. W pierwszym etapie lekarz przeprowadzający badanie dermatoskopowe zbierze wywiad, w którym zapozna się z podejrzanymi zmianami na naszym ciele. Sprawdzi także, czy znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka, np. ktoś w naszej rodzinie chorował na nowotwór skóry.

Samo badanie dermatoskopowe wymaga przebadania pacjenta przy pomocy niewielkiego urządzenia, czyli dermatoskopu. Lekarz przy jego pomocy ogląda wszystkie zmiany na naszym ciele. Urządzenie wyposażone jest w lupę oraz oświetlenie pozwalające dokładnie przyjrzeć się każdej zmianie, która budzi wątpliwości nasze lub lekarza. Wiele gabinetów wyposażonych jest w dermatoskop z funkcją aparatu, co pozwala na późniejszą analizę znamion.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here