Wtyczki Chrome, które mogą Ci się przydać

0
317

Chrome, czyli przeglądarka firmy Google, jest zdecydowanym liderem w swojej branży. Polska jest jednym z tych krajów, gdzie cieszy się ona szczególnym zainteresowaniem. Jak wielu Polaków korzysta z Chrome? Jakie wtyczki do tej aplikacji warto zainstalować, aby cieszyć się jeszcze większymi możliwościami programu?

Chrome używane przez 77 proc. Polaków!

Wg danych gs.statcounter.com z października 2018 roku przeglądarka Chrome deklasuje rywali. Uwzględniając wszystkie urządzenia, ma aż 77 proc. udziału w rynku! Dokładnie w pierwszej piątce klasyfikacji znalazły się:

  • Chrome – 77,04 proc. udziału w rynku,
  • Firefox – 7,56 proc.,
  • Samsung Internet – 4,42 proc.,
  • Opera – 3,83 proc.,
  • Safari – 2,52 proc.

Dodajmy do tego, że udział Chrome stale rośnie. Rok wcześniej o tej samej porze przeglądarka ta była wybierana przez 70 proc. Polaków. Co ciekawe, inaczej wygląda podium, jeśli weźmiemy pod uwagę zainteresowanie przeglądarkami na świecie. Liderem również jest Chrome, ale ma mniej, bo ponad 61 proc. udziału w rynku. Drugie miejsce zajmuje Safari, mające 15,13 proc. udziału, a dopiero trzeci jest Firefox, który cieszy się zainteresowaniem 5,02 proc. użytkowników.

Wtyczki do Chrome, które warto mieć!

Liczba wtyczek do Chrome wyrażana jest już w tysiącach. Oczywiście wiele z nich po prostu powtarza funkcje innych, przez co są do siebie podobne. Przygotowaliśmy listę dodatków do omawianej przeglądarki, które mogą się okazać przydatne.

  • Adblock Plus – listę przydatnych wtyczek musieliśmy zacząć od tej, która znana jest większości użytkowników. Adblock Plus blokuje reklamy na stronach internetowych. Wtyczka daje duże możliwości konfiguracyjne. Możemy m.in. wskazywać strony, na których nie chcemy blokować reklam. Warto jednak dodać, że właściciele stron internetowych, które działają na bazie zysków z reklam, wykorzystują rozwiązania służące wykrywaniu tego typu wtyczek. Użytkownik może np. móc korzystać z danego serwisu dopiero po wyłączeniu blokady dla tej strony.
  • Mercury Reader – wiele stron internetowych składa się z dziesiątek przeróżnych rozpraszaczy, animacji, banerów. To powoduje, że trudno skupić się na tym, co faktycznie nas interesuje. Rozwiązaniem problemu jest wtyczka Mercury Reader. Wystarczy jedno kliknięcie i naszym oczom ukaże się wersja strony pozbawiona wszelkich rozpraszających dodatków. Zobaczymy tekst, który nie jest podzielony reklamami i nie jest otoczony żadną ramką.
  • Awesome Screenshot – prosty, bardzo przydatny dodatek do robienia zrzutów ekranu podczas korzystania z przeglądarki. Aplikacja umożliwia zrobienie screena wyświetlanej strony, jej wybranego fragmentu albo całego ekranu. Bardzo ciekawą funkcją jest tutaj możliwość zamazania części obrazka, co się przydaje, jeśli chcemy opublikować grafikę, na której widać np. dane osobowe. Po zrobieniu screena można go zapisać na dysku, w chmurze albo skopiować do schowka.
  • Better History – nie przemawia do Was karta historii w Chrome? Z pomocą tej wtyczki sprawicie, że będzie ona zdecydowanie lepsza. Przede wszystkim dzięki niej zyskacie zdecydowanie więcej statystyk i możliwości filtrowania. Łatwo sprawdzicie, na jakich stronach spędzacie najwięcej czasu, łatwiej również będziecie mogli przeglądać dotychczas odwiedzane witryny.
  • Speedtest – dzięki tej wtyczce szybko możecie sprawdzić, jaka jest prędkość Waszego łącza. I tak w ramach oferty dostępny jest internet światłowodowy UPC możecie mieć łącze np. do 500 Mb/s, ale realna prędkość wskazana w Speedteście będzie zawsze nieco niższa od maksimum z oferty.

Wtyczki do Chrome rozwiązaniem na wszystko?

Powyżej skupiliśmy się na ledwie kilku wtyczkach, które powinny mieć zastosowanie u większości użytkowników. Tak naprawdę odpowiednie dodatki można dopasować do różnych czynności i różnych specjalizacji oraz branż.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here