Wybór ziemi – klucz do uprawy bonsai

0
285

Uprawa drzewek bonsai to zajęcie, które coraz bardziej pociąga Polaków. Trudno się dziwić – nic nie daje większej satysfakcji, niż cierpliwe troszczenie się o drobną roślinkę przez długi okres czasu i powolne oglądanie efektów. Do uprawy bonsai potrzebna jest pewna ilość przygotowania i akcesoriów.
Oczywiście w pierwszej kolejności musimy zdecydować się na gatunek drzewka, które chcemy otoczyć opieką. Jest wiele gatunków drzew, które można uprawiać zgodnie z tradycją bonsai, m.in cis, sosna, grubosz czy dąb.
Kiedy mamy już wybrany gatunek drzewka, które chcemy uprawiać, istotne są także odpowiednie akcesoria, takie jak specjalne płaskie doniczki do bonsai oraz akcesoria do pielęgnacji i przycinania, jak cążki, pędzle i rożnego rodzaju nożyce.
Mimo to jest jeszcze jeden element, który jest niezbędny dla powodzenia naszego przedsięwzięcia, czyli – ziemia do bonsai. Jak każdy żywy organizm, nasze drzewko potrzebuje skądś czerpać mikroelementy, minerały i witaminy potrzebne do prawidłowego rozwoju. Odpowiednia ziemia do bonsai zapewni naszemu drzewku wszystko, co niezbędne, a także pomoże w prawidłowej dystrybucji wody, co zapewni uniknięcie procesów gnilnych, a także zachowa odpowiedni stopień napowietrzenia, dzięki któremu nasze drzewko będzie rosło w siłę.
Kiedy zaczyna interesować nas ziemia do bonsai, musimy zwrócić też uwagę na stopień jej granulacji – różne rodzaje ziemi mają większą lub mniejszą objętość granulatu drobinek. Według japońskiej tradycji
najkorzystniejsza ziemia do bonsai to taka, która zawiera trzy rodzaje granulacji, ułożone warstwami, w taki sposób, że ziemia o największych drobinkach znajduje się na dnie doniczki. Istotne jest też oczywiście samo pochodzenie i skład chemiczny ziemi.
Wielu pasjonatów bonsai decyduje się na samodzielne tworzenie mieszanek ziemi do swojej rośliny, dlatego, że dzięki temu mają kontrolę nad dokładnym zawartością gleby i jej składem. Nawet na polskim rynku coraz łatwiej jest o różne rodzaje gleb i glin, w tym na przykład japońskie palone gliny czy czerwoną lawę.

ebonsai.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here