Typowe objawy różyczki

0
251

Różyczka jest jedną z wirusowych chorób wieku dziecięcego. Jest to choroba zakaźna, powodowana przez retrowirus, czyli wirus, którego materiałem genetycznym jest RNA. Mimo szczepień ochronnych, w Polsce występuje ona wciąż dość powszechnie. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie są typowe objawy różyczki?
Objawy różyczki są zwykle dość łagodne, umiejscowione w obrębie górnych dróg oddechowych. Dodatkowo mamy zwykle do czynienia z charakterystycznym powiększeniem węzłów chłonnych, które może być jedno lub obustronne. Jednak objawem, który pozwala z dużą pewnością zidentyfikować różyczkę jest wysypka o charakterze plamisto – grudkowatym.
Symptomy, które występują jako pierwsze, to tak zwane objawy zwiastunowe. należą do nich powiększone zauszne węzły chłonne, oraz węzły tylne szyi i potyliczne, które nienaturalnie zwiększają swoją objętość. Objawy te są dużo bardziej nasilone u dorosłych niż u dzieci. Badania i obserwacje dowodzą, że nie ma drugiej choroby, która powoduje powiększenie się tej właśnie grupy węzłów chłonnych.
Większość z nas kojarzy jednak różyczkę z wysypką. Czerwono zabarwione plamy i grudki mogą pokryć całe ciało chorego w ciągu 24 godzin. Jedyne miejsca, które pozostają nieporażone przez wysypkę to doły łokciowe i podkolanowe. Zmiany skórne nie są zbyt dokuczliwe, jedynie cześć chorych skarży się na swędzenie.
Wysypka rozprzestrzenia się błyskawicznie, jednak bardzo charakterystyczne jest to, że pierwsze zmiany pojawiają się w obrębie twarzy. Na twarzy również zaczynają one zanikać w pierwsze kolejności. Najdłużej pokryte wysypką są ręce i nogi chorych. Bardzo rzadko plamy utrzymują się na ciele dłużej niż kilka dni. Z reguły nie pozostają po nich żadne ślady, które na stałe zeszpeciłyby cerę chorego.
Do objawów występujących w przebiegu różyczki należy zaliczyć również gorączkę, która towarzyszy najczęściej rozwojowi wysypki. Kiedy plamy przestają się rozprzestrzeniać, temperatura ciała spada zwykle samoistnie.
Chory na różyczkę może cierpieć również na zapalenie spojówek i powiększenie śledziony. Zdarza się również, że chorobie tej towarzyszą stany zapalne stawów.

galax-sport.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here