Toksyczne składniki, których należy unikać w kosmetykach

0
276

Niektóre kosmetyki, mogą mieć w swoim składzie składniki, które są szkodliwe. A nawet toksyczne dla organizmu człowieka. Przez toksyczność niektórych surowców kosmetycznych, ogromną popularność zyskała pielęgnacja naturalna. Niektóre produkty jesteśmy w stanie wymienić, na produkty ekologiczne, ale co z tymi, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności? Jak to jest z tymi szkodliwymi substancjami? Których należy unikać?

Składniki szkodliwe dla organizmu

Dihydroksyaceton

Najczęściej ten składnik spotykany jest w różnego rodzaju samoopalaczach. Skóra, która została pokryta kosmetykiem z dihydroksyacetonem, jest w większym stopniu podatna na działanie wolnych rodników, co z kolei przyczynia się do starzenia skóry. Dodatkowo mogą pojawić się przebarwienia, które ciężko usunąć.

Dihydroksyaceton bez problemu jest w stanie przedostać się do głębszych warstw skóry, co skutkuje zetknięciem ze zdrowymi komórkami organizmu i wywołuje działanie mutagenne. Dodatkowo dihydroksyaceton pod wpływem temperatury zamienia się w toksyczny formaldehyd, który ma działanie drażniące i rakotwórcze.

Silikony

Silikony możemy spotkać w większości kremów do twarzy, odżywek do włosów, balsamów do ciała, szamponów do włosów, a nawet kosmetykach do makijażu. Silikony zaliczamy do grupy emolientów, których zadaniem jest uniemożliwienie ucieczki wodzie znajdującej się w naskórku.

Dla nas niekorzystne są tylko silikony, które są nierozpuszczalne w wodzie (cyclomethicone, trimethicone, trimethylsiloxysilicates, simethicone, cyclopentasiloxane). Ponieważ ciężko jest je zmyć z powierzchni skóry, co skutkuję zatykaniem porów i pojawieniem się niedoskonałości.

Przeczytaj też: http://www.atvn.pl/jak-dbac-o-skore-atopowa/

Fenoksyetanol

Fenoksyetanol jest to konserwant, który znajdziemy w składzie kosmetyku pod nazwą: phenoxethol, 2-phenoxyethanol, phenoxyethanolum lub ethylenglykolmonophenylether. Należy go unikać, ze względu na to, że może powodować uszkodzenia układu nerwowego, kontaktowe zapalenie skóry, gdy dojdzie do jego połknięcia, wnikania przez skórę lub wdychania. Znajdziemy go w różnorodnych produktach do pielęgnacji, między innymi: kremach do twarzy, balsamach do ciała czy płynach do higieny intymnej. W naszym kraju maksymalne stężenie w produktach które jest dopuszczalne to 1,0%.

Formaldehyd

Formaldehyd znajdziemy w lakierach i odżywkach do paznokci oraz w kosmetykach do stosowania na skórę – w roli konserwantu. W składzie preparatu powinniśmy go szukać pod nazwą: formalin, methyl aldehyde, methanal oraz ethylene oxide. Jest to składnik, którego działanie rakotwórcze zostało potwierdzone. Jednak stosowany w niskich stężeniach, nie powinien wywołać nowotworu.

Triklosan

Triklosan ma właściwości przeciwgrzybicze i bakteriobójcze. Możemy go spotkać w składzie past do zębów, żelach antybakteryjnych i dezodorantach. Składnik ten może przyczyniać się do powstawania nieswoistego zapalenia jelit, a nawet raka jelita grubego. Dzieje się tak, ponieważ ma szkodliwy wpływ na florę bakteryjną.

Źródło: https://www.e-warsaw.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here