Rolnik szuka studiów

0
232

Polska przez wieki nazywana była “spichlerzem Europy”. Nie bez kozery – dość łagodny, umiarkowany klimat w połączeniu z żyzną ziemią sprawiał, że nasz kraj był przez lata – w czasach swojej największej świetności – czołowym importerem zboża. Do tej pory nam coś z tego zostało.

W ogóle Polska ma tradycje rolnicze – bardzo stare i bardzo bogate. Choć etos szlachecki chyba na zawsze zagościł w naszej kulturze i tym, co nazywamy swoją tożsamością, to tak naprawdę – jako zbiorowość – w ogromnej swojej masie jesteśmy narodem pochodzenia wiejskiego, chłopskiego. Czyli – rolniczego właśnie. Warto więc te tradycje pielęgnować. Choć rolnictwo to o wiele więcej, niż tylko piękne tradycje – to bardzo istotna gałąź gospodarki. Przez lata niestety zaniedbywana – z różnych powodów. Sprzeczne interesy, brak kapitału, wreszcie brak wysokiej klasy specjalistów w tej dziedzinie. Bo nie każdy mieszkaniec wsi może być prawdziwym, nowoczesnym rolnikiem. Do tego prowadzi długa, często pełna wyrzeczeń i ciężkiej pracy droga. Warto jednak nią przejść aż do samego końca, gdyż polskie rolnictwo nie może rozwijać się samoczynnie, bez pomocy wykwalifikowanych specjalistów.

Jeszcze kilka pytań z mojej strony zanim przejdziemy dalej. Kochasz ziemię? Chcesz być rolnikiem, mieć prężnie prosperujące gospodarstwo? A może wreszcie chcesz wziąć udział w popularnym programie telewizyjnym i znaleźć miłość życia? Zainwestuj w studia rolnicze.

Mamy dwudziesty pierwszy wiek, a co za tym idzie – rolnictwo też podąża z duchem czasu. Dlatego też, aby odnaleźć się w tej branży, oprócz wiedzy z zakresu biologii i chemii, będzie ci potrzebna także wiedza i doskonała znajomość marketingu, zarządzania, ekonomii, a także nowoczesnych technologii – bez tego bowiem nie może istnieć współczesne rolnictwo. Nie oszukujmy się. Dlatego też studia rolnicze będą dla ciebie atrakcyjnym – także koniecznym – wyborem.

Dlaczego? Opisuję i objaśniam. Rolnictwo – co powszechnie każdemu jest wiadome – to tak naprawdę nie zawód. To dziedzina działalności człowieka, zajmująca się pozyskiwaniem płodów rolnych. Czyli, ogólnie rzecz biorąc, chodzi tu głównie o uprawę rozmaitych roślin i hodowlę najprzeróżniejszych zwierząt. Oczywiście – jak już było wspomniane – niemal wszystko w naszym świecie idzie z duchem czasu. Również rolnictwo. Dziś, aby racjonalnie podejść do uprawy roślin czy hodowli zwierząt, trzeba dysponować fachową wiedzą – bowiem coraz częściej mamy tu do czynienia z obsługą nowoczesnych maszyn i wykorzystaniem coraz to nowszych preparatów. Dlatego też współczesne studia rolnicze są nawet dla tych rolników, którzy zarządzają niewielkimi gospodarstwami.

Jeżeli jeszcze cię nie zachęciłem, to czytaj dalej. W trakcie studiów rolniczych pojawi się przed tobą niepowtarzalna okazja, aby poznać od podstaw zasady prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Warto wiedzieć, iż studia takie mają charakter przyrodniczo-techniczny. Czyli – mówiąc krótko – obejmują nie tylko podstawowe dyscypliny przyrodnicze, ale także i wiedzę z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomiki i organizacji gospodarstw, a także rynku produktów rolniczych oraz zastosowania informatyki w rolnictwie. Po zakończeniu studiów, zgromadzona wiedza pozwoli ci na samodzielne – i to efektywne – prowadzenie gospodarstwa rolnego. Trzeba więc przyznać, iż warto rozważyć takie studia.

Na co powinieneś – lub powinnaś – zwrócić uwagę, myśląc o studiach rolniczych? Na pewno na przedmioty maturalne, które będą do nich przepustką. Jak łatwo się domyślić, są to biologia, chemia i fizyka. Doskonała znajomość tych przedmiotów to otwarta droga na studia rolnicze. Warto bowiem wiedzieć, iż doskonała wiedza z zakresu tych przedmiotów i znajomość zagadnień z nimi związanych stanowić będzie dla ciebie wydatną pomoc podczas pierwszych semestrów studiów – brak zaległości spowoduje, że z łatwością zagłębisz się w przedmioty wprowadzające niejako w samo sedno studiów. Warto więc trochę bardziej przysiąść nad swoją biologią, chemią, czy też fizyką. A najlepiej nad wszystkimi po trochu. Oby tylko skutecznie.

Jak już było wcześniej wspomniane, studia rolnicze mają charakter interdyscyplinarny. Oznacza to, że w ich trakcie zdobywa się wiedzę z całego szeregu przedmiotów, takich jak biologia, botanika, chemia, elementy weterynarii, mechanika i obsługa maszyn, prawo i administracja oraz unijne regulacje w zakresie hodowli zwierząt i uprawy roślin. Jak to na studiach, zajęcia odbywać się będą w różnych formach – część z nich będzie wykładami, część natomiast będzie prowadzona w różnego rodzaju laboratoriach i pracowniach komputerowych – w formie ćwiczeń. Pośród zajęć obowiązkowych znajdą się także konwersatoria i seminaria z języków obcych. No bo przecież wypada, aby nowoczesny rolnik potrafił porozumieć się z różnorodnymi unijnymi oficjelami. A bez angielskiego czy niemieckiego w Unii Europejskiej – niestety lub “stety” – ani rusz.

Tu można wspomnieć o kilku konkretnych, ciekawych kierunkach związanych z szeroko pojętym rolnictwem. Dzięki inżynierii precyzyjnej w produkcji rolno-spożywczej zyskasz wszechstronną wiedzę w zakresie stosowania zaawansowanych technologii w produkcji rolniczej a także przetwórstwie rolno-spożywczym. Z kolei technika rolnicza i leśna pomoże ci w przyswojeniu niezbędnej wiedzy w zakresie rolnictwa, leśnictwa i ekologii w połączeniu z wiedzą techniczną. Trzecim interesującym kierunkiem może być agrobiznes. Dzięki temu interdyscyplinarnemu kierunkowi zdobędziesz profesjonalną wiedzę z zakresu nie tylko rolnictwa, ale także skutecznego prowadzenia gospodarstwa. Z kolei agrobiochemia łączy rolnictwo z naukami biologicznymi i chemią – zresztą, jak sama nazwa wskazuje.

Natomiast co cię czeka po studiach rolniczych i co możesz po nich robić? Z reguły większość absolwentów takich studiów podejmuje decyzję o pracy we własnym gospodarstwie rolnym. Studia pomagają im w uzyskaniu przewagi nad konkurentami, którzy ich nie posiadają – mogą bowiem z większym powodzeniem starać się o fundusze unijne, wiedzą tez jak optymalizować plony i rozwiązywać problemy natury administracyjnej. Natomiast jeśli nie marzy ci się praca na roli, to studia rolnicze z łatwością dadzą ci zatrudnienie we wszelkiego rodzaju urzędach i agencjach świadczących pomoc rolnikom. Trzecią drogą jest kariera naukowo-dydaktyczna – jeśli zdobytą wiedzę chcesz przekazać kolejnym adeptom trudnej sztuki rolnictwa. Niemniej jednak, jakiej drogi zawodowej nie wybierzesz, życzę ci powodzenia!

eduranking.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here