Rolety zewnętrzne – bezpieczeństwo i elegancja

0
306

Rolety zewnętrzne to bardzo popularna osłona okienna, która zapewnia ochronę przeciwsłoneczną, a jednocześnie stanowi zabezpieczenie przed włamaniem. Coraz częściej tego typu rozwiązanie stosuje się w domkach jednorodzinnych, ale również w budynkach użytku publicznego. Na rynku znaleźć możemy wiele różnych rozwiązań dotyczących tego typu rolet. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym się od siebie różnią, aby wybór najodpowiedniejszego rozwiązania był łatwiejszy i bardziej przejrzysty.

Rolety zewnętrzne stanowią skuteczną ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Stanowią przeszkodę dla włamywaczy i pozytywnie wpływają na bilans energetyczny budynku, w którym zostaną zastosowane. W niektórych przypadkach warto rozważyć takie rozwiązanie już na etapie projektowania budynku. Rolety w sposób znaczący zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, dzięki czemu mniej gazów cieplarnianych trafia do atmosfery. Jednak jedną z najistotniejszych zalet dla użytkowników jest fakt, iż pozwalają one zachować prywatność i zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Konstrukcja rolety zewnętrznej

Rolety zewnętrzne nie są skomplikowaną konstrukcją, ale żeby omawiać ich poszczególne rodzaje warto na wstępie wyjaśnić sobie nazewnictwo poszczególnych elementów:

  • Prowadnica – to pionowe listwy umieszczone po obu stronach wnęki.
  • Pancerz – listwy ułożone poziomo, to one stanowią zabezpieczenie okna lub drzwi.
  • Skrzynka – obudowa, we wnętrzu, której znajduje się mechanizm do sterowania pancerzem. Są różne rodzaje skrzynek, mogące zawierać jeden, bądź kilka pancerzy, lub też mechanizmy z moskitierą.
  • Zwijacz – urządzenie do ręcznego sterowania pancerzem.
  • Rygle anty wyważeniowe – mogą być automatyczne lub ręczne, stanowią zabezpieczenie w dolnej części pancerza, blokujące możliwość podniesienia pancerza od zewnątrz.
  • Pokrywa rewizyjna – stosuje się ją w niektórych typach rolet, jest to element ruchomej obudowy, który umożliwia dostanie się do mechanizmu umieszczonego w skrzynce.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje:

  • Rolety zewnętrzne standardowe.
  • Rolety zewnętrzne nakładane.
  • Rolety zewnętrzne podtynkowe.

Rolety zewnętrzne standardowe mogą być też nazywane natynkowymi, adaptacyjnymi lub elewacyjnymi. W tym modelu rolet skrzynkę montuje się na murze lub we wnęce okiennej. Zastosowanie tego rodzaju rolet można zaplanować na etapie projektu, ale też bez przeszkód można je zastosować w przypadku rolet budynków już istniejących. Minusem tego rodzaju rolety jest widoczność skrzynki. Nie dla każdego będzie ona stanowiła atrakcyjny element na elewacji.  Wykorzystany w tym modelu montaż może również powodować szybsze zabrudzenia fasady. Plusem jest fakt, iż ten typ rolety można montować do istniejących już budynków, a montażem można zająć się samodzielnie.

Rolety zewnętrzne nakładane, to rodzaj rolet nakładanych na okno, i montowanych razem z nim we wnęce okiennej. Decyzję o wyborze tego rodzaju rolet należy podjąć na etapie projektu. Dobierając odpowiednio dopasowany do stolarki okiennej kolor skrzynek i prowadnic, mogą one pozostać zupełnie niewidoczne.

Rolety zewnętrzne podtynkowe to rolety praktycznie niewidoczne. Stanowią wysoką ochronę cieplną i akustyczną. Decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej – już podczas przygotowania projektu, jest to spowodowane sposobem ich montażu.

Podsumowując

Rolety zewnętrzne stanowią świetną ochronę przeciwsłoneczną, ale też przeciwwłamaniową. Pozwalają na zachowanie prywatności we własnej przestrzeni domowej. Ważne jednak, aby decyzję o ich montażu podjąć odpowiednio wcześnie, najlepiej już na etapie projektu budynku. Będziemy wtedy mieli możliwość zastosowania rozwiązania, które w pełni nam odpowiada i pełen wachlarz możliwości wyboru produktu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here