Ranking zintegrowanych kin domowych

0
352

Każdy, kto chciałby uzyskać kinowy efekt oglądania filmów, bez wychodzenia z domu teraz ma taką możliwość. Pomocna jest w tym nowoczesne technologia. Przynieś może ona wiele doznań i emocji. Otworzenie kinowego klimatu jest możliwe, jeśli zakupi się kino domowe. Odpowiedni zestaw zapewni niezapomniane emocje i sprawia, że oglądanie filmów będzie przypominało wyjście do kina. Aby jednak móc się cieszyć takimi efektami, konieczne jest zakupienie odpowiedniego zestawu kina domowego. Nie jest to proste, ponieważ sprzętów tego typu na rynku jest bardzo dużo. Sprawę utrudnia również cena. Zakup kina domowego to nie najmniejszy wydatek. Tak więc przy wyborze sprzętu lepiej się nie pomylić. Jeśli nie wiesz, jakimi parametrami się kierować, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i zobacz ranking zintegrowanych  kin domowych.

Czym jest kino domowe?

Kino domowe to zestaw urządzeń audio i wideo, których zadaniem jest odtwarzanie filmów i muzyki. W skład zestawu wchodzą takie elementy, jak odtwarza, amplituner, zestaw głośników oraz telewizor, który opcjonalnie może być zamieniony na projektor multimedialny. Wszystkie te sprzęty kupuje się w jednym zestawie i są one ze sobą kompatybilne. Ze względu na liczbę elementów kino domowe nie jest małe. Zazwyczaj umieszcza się go w dużych salonach czy pokojach rozrywki. Zestaw można kupić gotowy lub skompletować samodzielne poszczególne urządzania. Składnie kina domowego nie jest jednak proste. Wymaga wiedzy i znajomości sprzętu. Decydując się jednak na to rozwiązanie, uzyskuje się pewność, że wszystkie zakupione sprzęty będą wysokiej jakości oraz dopasowane do naszych potrzeb. Niestety takiej gwarancji nie otrzymuje się przy wyborze gotowego zestawu kina domowego. W tym przypadku producenci zazwyczaj wyposażają go w produkty masowe, które jakością wykonania, funkcjonalności i możliwościami nie dorastają do urządzeń kupowanych osobno. Mają jednak swoją zaletę są tańsze i nie wymagają czasu na ich skompletowanie. Na rynku można dostać również dobrej jakości zintegrowane kina domowe. Aby je jednak znaleźć, należy wiedzieć, jakie parametry brać pod uwagę.

Odtwarzacz w zintegrowanym kinie domowym

Pierwszym elementem kina domowego jest odtwarzać i to na niego należy w pierwszych krokach zwrócić uwagę. W zintegrowanych zestawach możemy spotkać zarówno odtwarzacz DVD, jak i Blu-Ray. Zadaniem tego elementu jest dostarczanie obrazu oraz dźwięku, który będzie wyświetlany na ekranie telewizora. Szukając więc dobrego zintegrowanego kina domowego, należy szukać zestawu z dobrym odtwarzaczem. Powinien on zapewnić nie tylko obsługę dźwięku i wizji na wysokim poziomie, ale także odczytywać różne formaty materiałów wideo. Dobre odtwarzacze do kina domowego to również te pozwalające na odtworzenie danych znajdujących się na innych komputerach lub urządzeniach wpiętych w sieć lokalną. Należy pamiętać, że dane powinny być przesyłane w miarę szybko, dlatego standardem jest port USB 3.0 czy eSATA. Porty te pozwolą również na podpięcie zewnętrznego nośnika danych. W rankingu zintegrowanych kin domowych aktualnie dominują zestawy z nowszym i o wiele bardziej funkcjonalnym odtwarzaczami Blu-Ray.

Amplituner w zintegrowanym kinie domowym

Amplituner to wzmacniacz z tunerem. W kinie domowym odpowiada on za przekształcenie sygnału cyfrowego na analogowy. Do niego podpisana się również głośniki, odtwarzacz i telewizor. W nowszych kinach domowych do tego sprzętu można wpiąć również konsolę do gier oraz komputer. Jak więc widać pełni on dość istotną rolę w całym zestawie sprzętów. Wybierając zintegrowane kino domowe w przypadku amplitunera, należy  zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • liczba obsługiwanych kanałów – od tego zależy, ile maksymalnie głośników będzie można podłączyć; w rankingu zintegrowanych kin domowych największym zainteresowaniem cieszą się amplitunery pozwalające na podłączenie 5 lub 7 głośników oraz jednego subwoofera; należy wspomnieć, że im więcej głośników, tym wyższa jest cena zestawu; dobrze też wiedzieć, że w przypadku odtwarzacza blu-ray najwcześniej wykorzystuję się system 7.1, czyli ten z siedmioma głośnikami;
  • moc wyjściowa – dobre amplitunery to te posiadające moc od 100 do 150 W na jeden kanał; pozwala to zachować wysoką jakość dźwięku; moc wyjściowa bardzo często podawana jest przez producentów ogólnie; należy więc pamiętać, aby podzielić ją na liczbę obsługiwanych przez urządzenie kanałów; szukając dobrego zestawu zintegrowanego kina domowego, można kierować się zasadą, że im wyższa jest moc wzmacniacza, tym lepsze są wrażenia dźwiękowe, trzeba jednak pamiętać, że moc powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenie, w których zainstaluje się kino domowe; w małych wzmacniacze o zbyt dużej mocy mogą przynieść odwrotny skutek do zamierzonego;
  • rozmiary urządzenia – amplitunery to zazwyczaj duże i ciężkie urządzenia; nie da się ich łatwo ukryć za kanapą czy pod szafką RTV, dlatego też warto już na wstępie sprawdzić, czy urządzenie nie będzie zagracać przestrzeni i czy w ogólne zmieści się w salonie;
  • formaty odtwarzanego dźwięki – dobry amplituner to ten, który pozwala na dekodowanie dużej ilości formatów dźwiękowych; im jest ich więcej, tym lepiej.

W rankingu zintegrowanych kin domowych możemy spotkać zestawy zarówno z amplitunerem, jak i wzmacniaczem. To, na jaki się postawi, zależy przede wszystkim od tego, do jakich celów kino domowe ma być wykorzystywane. W przypadku, gdy ma służyć głównie do słuchania muzyki, lepszym rozwiązaniem jest wzmacniacz. Zapewnia on wysokiej klasy dźwięki. W przypadku, gdy na urządzeniu będzie się oglądać filmy, to polecane jest zakupienie kina domowego z amplitunerem. Rozwiązaniem jest także zakupienie zestawu uniwersalnego, który połączy obydwa urządzenia. Wtedy zintegrowane kino domowe posiada dwa te elementy z wejściami preout, które pozwala je połączyć.

Głośniki do kina domowego

Ilość głośników w zintegrowanym kinie domowym dopasowana jest to mocy wzmacniacza. Najczęściej wybieramy zestawy obejmujące 5 lub 7 głośników wraz z subwooferem, który odpowiada za generowanie niskich dźwięków. Szukaj dobrego kina domowego, warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są głośniki. W dobrej jakości zestawach spotkamy głośniki drewniane, natomiast do tanich kin domowych dodawane są głośniki plastikowe lub wykonane ze sklejki. Takie wiążą się jednak z nie najlepszym brzemieniem. Warto również wspomnieć, że głośniki do kina domowego powinny mieć tę samą wielkość. Dzięki temu uzyska się uniwersalny zestaw, który sprawdzi się i do słuchania muzyki i do oglądania filmów. Głośniki o różnej wielkości kolumn oznaczają, że będzie trzeba je odpowiednio rozmieścić, aby uzyskać dobre efekty dźwiękowe. W przypadku tego elementu warto również sprawdzić takie parametry techniczne jak moc oraz pasmo przepuszczania, które również wpływają na jakość brzmienia.

Kable i złącza w kinie domowym – o czym należy pamiętać?

Istotnymi parametrami przy wyborze kina domowego powinny być również załącza, jakimi ono dysponuje. Wyposażonym jest w nie przede wszystkim amplituner. Podstawą jest to, aby obsługiwał on standardowe interfejsy, które w pełni pozwolą na wykorzystanie możliwości zestawu. W rankingu zintegrowanych kin domowych znajdziemy zestawy, który posiadają złącza HDMI, analogowe RCA, czyli audio, USB oraz S-Video. Większa ilość interfejsów pozwala na zwiększone możliwości kina, a więc i lepsze doznania.

Ważnym elementem są również kable, które łączą poszczególne elementy zestawu. Te złej jakości mogą pogarszać i spłycać jakość dźwięku. Szukając dobrego kina domowego, najlepiej postawić na to z okablowaniem wykonanym z miedzi. Jakość przewodów idzie tu w parze z ceną. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów przewodów miedzianych. Najwyższej jakości są te oznaczone symbolem 6N, są one najmniej zanieczyszczone. W wyższej klasy kinach domowych wykorzystuje się przewody ze srebra, złota lub platyny. Charakteryzują się one nie tylko lepszym przewodzeniem dźwięku, ale i wytrzymałością. Nie ma jednak co ukrywać, że cena zestawów z kablami srebrnymi lub z platyny jest bardzo wysoka.

Zintegrowane domowe kino bezprzewodowe – czym jest i czy warto w nie inwestować?

Kino domowe zajmuje dość dużo miejsca. Duże są same urządzenia, które potrzebują znacznej przestrzeni. Miejsce zabierają również liczne przewody, które należy rozmieścić po pokoju. Taka wizja może przerażać nie jedną osobę. Producenci jednak chodząc naprzeciw tym obawom, oferują nowoczesne kina domowe bezprzewodowe. Dźwięk w nich odbierany jest bez konieczności przeciągania przewodów przez cały pokój. W takiego typu zestawie wykorzystywane są bezprzewodowe głośniki. Bezprzewodowe zestawy stanowią ciekawą alternatywę, która staje się coraz popularniejsza w rankingu zintegrowanych kin domowych.

Ile kosztuje kino domowe? Ranking zintegrowanych kin domowych

Dostępne w rankingu zintegrowanych kin domowych zestawy można zakupić już od ok. 900 złotych. Zawierają one standardowe i podstawowe urządzenia, które nie oferują zbyt wielu doznań. Profesjonalne zestawy najwyższej jakość to natomiast koszt powyżej 4000 złotych. W nich znajdziemy głośniki o wysokiej mocy oraz wzmacniacze pozwalające podpiąć dużą ilość kolumn. Trzeba jednak pamiętać, że takie kina domowe są tymi dużymi, które nie będą dobrze sprawdzać się w każdym mieszkaniu. Ranking zintegrowanych kin domowych pokazuje, że największą popularnością cieszą się zestawy ze średniej półki cenowej. Można zakupić je od 1500 złotych i pozwolą one na uzyskanie efektu kinowego we własnych czterech ścianach. Powyższe zestawienie obejmuje najchętniej kupowane w ostatnich miesiącach zestawy, które dodatkowo cieszą się pozytywnymi opiniami i recenzjami użytkowników. Dzięki temu otrzymuje się pewność, że zakupione urządzenia są tymi, które pozwolą na osiągnięcie maksymalnego poziomu rozrywki i zabawy. Co więcej, sprzęty wykazane w rankingu integrowanych kin domowych to te renomowanych i znanych marek, które objęte są gwarancją. Zyskuje się więc pewność, że nie zepsują się zaraz po uruchomieniu i będą działać sprawnie przez długie lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here