Ranking Słuchawek

0
268

Słuchawki są niezwykle przydatnym i praktycznym gadżetem. Pozwalają na słuchanie muzyki, radia czy prowadzenie rozmów telefonicznych. Wykorzystywane są również podczas toczenia wirtualnych rozgrywek. Korzystamy w nich zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Pozwalają one odciąć się od otaczającego nas świata i dochodzących z niego odgłosów, przy jednoczesnym oddaniu się w całości dźwiękom generowanym z membrany. Chociaż słuchawki to popularny sprzęt to wiele osób nadal nie wie jak wybrać te właściwe. Podjęcie decyzji utrudnia szeroka oferta słuchawek dostępnych na rynku. Jeśli i ty masz ten problem, zobacz na jakie elementy i  parametry tego gadżetu zwrócić uwagę oraz poznaj ranking słuchawek.

Mnogość opcji wyboru – rodzaje słuchawek

Podjęcie decyzji co do zakupu słuchawek nie ułatwiają sami producenci tego sprzętu. Odpowiadając na liczne potrzeby swoich klientów, stworzyli rozbudowany segment gadżetów przeznaczonych do słuchania muzyki. Dziś na sklepowych półkach spotkać słuchawki dla gracza czy słuchawki biznesowe. W ofercie odnajdziemy również profesjonalnych sprzęt dla audiofilów. Jednak w podstawowym założeniu słuchawki dzielą się na te otwarte i zamknięte. Takie też można odnaleźć w rankingu słuchawek.

Słuchawki otwarte to te zakładane na uszy. Zapewniają dobrą cyrkulację powietrza oraz przewodzenie dźwięków przez muszle. Cechy te wynikają z ich budowy. Konstrukcja obejmę liczne otwory wykonane w formie tzw. grilla lub siatki. Słuchawki otwarte dostępne są w konstrukcji nausznej i wokołousznej. Ich zaletą jest to, że zapewniają bardzo dobre brzmienie oraz że nie wpływają negatywnie na uszy. Posiadają one jednak i minusy. Do tych najważniejszych zalicza się to, że słabo izolują one dźwięki z otoczenia. Stąd też polecane są one osobom, które przede wszystkim chcąc korzystać ze słuchawek w domowym zaciszu. Wtedy to dochodzące z membrany dźwięki nie będą przeszkadzać innym, a odgłosy otoczenia nie wpłyną negatywnie na odbierany przez słuchacza dźwięk.

Ich przeciwieństwo stanowią słuchawki zamknięte. Ścisłe przylegają one do kanału słuchowego, dzięki czemu nie dopuszczają do niego żadnego niepożądanego dzięki. Szczelna obudowa sprawia, że wydobywający się z membrany dźwięk nie jest emitowany na zewnątrz, dzięki czemu nie przeszkadza innym osobom. Słuchawki zamknięte występują w formie nausznej i dokanałowej. Najczęściej wykorzystywane są przez sportowców oraz osoby, które słuchają muzyki w miejscach publicznych, gdzie panuje duży szum i hałas. Decydując się na słuchawki zamknięte, należy pamiętać, że mogą one mieć negatywny wpływ na narząd słuchu. Powodują jego szybkie zmęczenie oraz brak wentylacji kanału słuchowego, stąd też niezalecane jest zbyt długie używanie słuchawek zamkniętych.

Oprócz tych dwóch podstawowych rodzajów słuchawek wyróżnia się jeszcze konstrukcje półotwarte. Łączą one w sobie zalety słuchawek otwartych i zamkniętych. Zapewniają odpowiednią wentylację ucha, nie obciążając go zbytnio, a przy tym izolują hałasy dochodzące z zewnątrz (nie można to jednak mówić o takiej izolacji jak w przypadku słuchawek zamkniętych). W rankingu słuchawek tego typu urządzenia pojawia się jako te najdroższe.

Słuchawki douszne i nauszne

W rankingu słuchawek często również pojawiają się konstrukcje douszne, czyli do kanałowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, umieszczane są one wewnątrz kanału słuchowego. Tego rodzaju sprzęt zazwyczaj wybierają sportowcy. Jest on wygodny i lekki. Z racji niewielkich rozmiarów i dyskretności słuchawki douszne są mobilne i nie ma problemu z zabraniem ich w podróż. Dobrej jakości modele dopasowują się do anatomicznej budowy ucha, co sprawia, że są wygodne i komfortowe w użytku. Nie oznacza to jednak, że słuchawki dokanałowe są zupełnie bez wad. Jako te wskazuje się niską jakość dźwięków, które emitują oraz negatywny wpływ, jaki wywierają na kanały słuchowe.

Drugim rodzajem konstrukcji, jakie spotykamy w rankingu słuchawek, są modele nauszne. W przeciwieństwie do słuchawek dokanałowych nie wsadza się ich do kanału słuchowego. Ich konstrukcja sprawia, że przylegają bezpośrednio do małżowiny usznej od strony zewnętrznej, a z głośnikiem, z którego wydobywa się dźwięk, połączone są pałąkiem. Słuchawki nauszne występują w formie otwartej lub zamkniętej. Urządzenie może być zakładane na głowę od góry lub z tyłu głowy. Słuchawki nauszne charakteryzują się emisją dobrej jakości dźwięku oraz brakiem negatywnego wpływu na narząd słuchu. Wybierając je, trzeba mieć jednak na uwadze, że są one większe, a przez to mniej praktyczniejsze niż modele dokanałowe. Kupując słuchawki nauszne, koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na dopasowanie pałąka do wielkości głowy. Pomijając ten element, można kupić sprzęt niewygodny i mało komfortowy, który albo będzie za ciasny, albo będzie spadał z głowy.

Ranking słuchawek wskazuje również na popularność modeli zausznych. Są to konstrukcje, w których głośniki nie są połączone pałąkiem, a jednoczenie wyposażone w specjalne haczyki, które zakłada się za ucho. Słuchawka przylega do małżowiny usznej. Tego typu słuchawki bardzo dobrze trzymają się ucha, są lekkie i względnie małe, a także oferują wysoką jakość dźwięków. Ich główną wad jest cena. Są one droższe niż najtańsze modele douszne.

Słuchawki przewodowe i bezprzewodowe – jak słuchawki warto kupić?

Przy zakupie słuchawek należy również dokonać wyboru, czy chce się postawić na model przewodowy, czy też bez przewodowy. Słuchawki bezprzewodowe to takie, które do działania nie potrzebują kabla. Komunikują się one z urządzeniem bezprzewodowo. W rankingu słuchawek można znaleźć modele działające w oparciu o technologie radiową oraz bluetooh. Bez względu na to ja się wybierze, do zalet słuchawek bezprzewodowych można zaliczyć dużą swobodę ruchu oraz możliwości odejścia do źródła dźwięku nawet do 30 metrów. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tanich słuchawek bezprzewodowych mogą pojawić się kłopoty z zasięgiem oraz gorszą jakością dźwięku. Ten model słuchawek jest również droższy niż tradycyjne urządzenia przewodowe. Te ostatnie nadal są niezwykle popularne w rankingu słuchawek. Oferowane są nie tylko w atrakcyjnej cenie, ale i gwarantują słuchaczowi lepszą jakości dźwięku i mniejszą podatność na zakłócenia. Ich wadą jest jednak mniejsza mobilność oraz kabel ograniczający ruch.

Czym są słuchawki multimedialne?

Słuchawki to sprzęt, który może być przydatny w bardzo wielu sytuacjach. Wiele osób wykorzystuję go do rozmów telefonicznych czy też grania w gry komputerowe. W tym przypadku warto postawić na słuchawki multimedialne, czyli te wyposażone w mikrofon. Są to wygodne w użyciu konstrukcje, które nie wymagają dodatkowe podłączania kabli czy dodatkowych elementów, aby móc toczyć komfortowe rozmowy. Słuchawki z mikrofonem często wykorzystywane są nie tylko przez osoby prywatne, ale i przez firmy. Świetnie spisują się one w różnego rodzaju call center, działach obsługi klienta czy też biurach, gdzie zwyczajnie toczy się dużo lub długie rozmowy z klientami, lub kontrahentami.

Na co zwrócić uwagę kupując słuchawki?

Wiedząc już jaki rodzaj słuchawek chce się kupić, dobrze jest zwrócić uwagę na ich parametry techniczne oraz elementy, które będą zapewniać komfort ich użytkowania. W tym zakresie najważniejsze jest odpowiednio dobrane urządzenia. Ich wielkość musi pasować do uszu. Należy pamiętać, że dobre słuchawki to te, które dobrze leżą w uchu (w przypadku konstrukcji dokanałowych) lub je szczelnie zamykają (w przypadku słuchawek zamkniętych). Decydując się na słuchawki w pałąkiem, należy dopasować go do rozmiaru głowy. Nie może być on ani zbyt mały, ani zbyt duży. Warto także zwrócić uwagę czy ten element posiada możliwość regulacji. Zazwyczaj występuje ona nawet w tanich słuchawkach.

Kolejnym elementem świadczącym o wysokiej jakości słuchawek, jest średnica przetwornika, czyli głośnika. W modelach dobrej jakości ma ona co najmniej 40 milimetrów, sprawia to, że ucho jest w całości zakryte przez słuchawkę. Szukając dobrego model, można kierowca się zasada, że im większą jest membrana, tym lepiej. Nie należy jednak przesadzać i kupować słuchawek nienaturalnie wielkich. Jeśli nie będą one pasować do ucha, słuchanie na nich będzie mało komfortowe.

Parametrem technicznym, którego nie można pominąć, jest natomiast impedancja. Jest ona podawana omach i oznacza opór pozorny. W przypadku słuchawek impedancja odpowiada za odporność na szumy i inne zakłócenia, a także poziom głośności. W standardowych gadżetach, które znajdziemy w rankingu słuchawek, parametr ten mieści się w przedziale 16-64 omy i zapewnia dość dobry odbiór dźwięku. Analizując specyfikacje techniczną słuchawek, warto też sprawdzić pasmo przenoszenia. Im będzie większe, tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że szeroki zakres pasma przenoszenia wiąże się z wysoką ceną słuchawek. Zazwyczaj najwyższe mają słuchawki dla audiofili, którzy są w stanie wychwycić niuanse pomiędzy poszczególnymi brzmieniami. Kolejnymi parametrami technicznymi ważnymi przy zakupie słuchawek są:

  • redukcja szumów – podawana jest w decybelach i mówi o tym, ile niepożądanych odgłosów będzie zredukowane; im wartość jest wyższa, tym lepiej dla słuchającego;
  • SPL – jest to wartość mówiąca o mocy słuchawek; im jest ona wyższa, tym głośniejszy będzie dźwięk wydobywający się z nich; wybierając poziom natężenia dźwięku, dobrze jednak jest się kierować zdrowym rozsądkiem; zbyt głośne dźwięki wpływają znacząco na słuch i nie jest to wpływ pozytywny.

Możliwości w zakresie zakupu słuchawek jest bardzo wiele. Producenci oferują zarówno standardowe i uniwersalne modele, jak i te dedykowane konkretnym grupom np. sportowcom, graczom, dla dzieci czy fanów muzyki. W rankingu słuchawek można znaleźć każdy z tych rodzajów. Dodatkowo przedstawione modele dostępne są w różnych cenach od tych najniższych do wysokiej klasy słuchawek za kilkaset złotych. Zaprezentowane powyżej słuchawki są również tymi, które cieszą się największą popularnością w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Uzyskują one dobre recenzje i opinie od faktycznych użytkowników, dzięki czemu kupując je można mieć pewność, że dokonuje się dobrego wyboru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here