Ranking żarówek LED GU10

0
336

Szukając sposobów na oszczędzanie na domowych rachunkach, często natknąć się można na radę mówiącą, aby wymienić zwykłe, wolframowe żarówki  na te energooszczędne. Wiele osób zastanawia się, czy faktycznie zastosowanie żarówek LED ma sens i pozwoli obniżyć domowe rachunki za prąd. O tym, że są one energooszczędne, wydajniejsze i doskonalsze od tradycyjnych świetlówek od lat przekonują eksperci. Z ich opinią w tym zakresie nie ma co dyskutować. Żarówki LED od kilku już lat cieszą się dużą popularnością. Mimo że kupić możemy je od kilku lat, to dużą część osób nadal nie wie, na jakiej zasadzie one działają i jak je wybrać. Problem stwarzają przede wszystkim różne odmiany i rodzaje. Zapraszamy do rankingu żarówki LED GU 10.

Czym są żarówki LED?

Żarówki LED, a dokładnie lampy to urządzenia zbudowane z małych diod elektroluminescencyjnych. Diody te umieszczone są w specjalnej oprawie, dzięki czemu można zamontować je w tym samym miejscu, gdzie znajdowały się tradycyjne żarówki. W lampach LED głównym źródłem światła jest biała dioda składające się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest luminofor, drugim niebieska dioda elektroluminescencyjna. To ona emituje światło o długości fali ok. 450 nm. Pobudza ono do świecenia luminofor umieszczony w obudowie diody. Należy pamiętać, że w zależności od tego, jaki luminofor zostanie zastosowany, taki kolor białego światła można uzyskać w żarówkach LED GU10.

Czy warto stosować żarówki LED GU 10?

Żarówki LED posiadają bardzo wiele zalet. To one sprawiły, że tego typu sprzęt staje się coraz popularniejszy i wiele osób stosuje go do oświetlania domowych wnętrz. Żarówki LED-owe cechuje przede wszystkim większa trwałość. Szacuje się, że mogą one świecić ok. 50 tysięcy godzin, co sprawia, że przy 5 godzinnym świeceniu codziennie z jednej żarówki korzysta się ok. 30 lat. Lampy LED wyróżniają się również szerszym zakresem napięć roboczych, większość sprawnością, mniejszy ryzykiem nagrzewania się, brakiem zależności temperatury barwowej światła od napięcia zasilającego.  Warto również wspomnieć, że  wykazane w rankingu żarówek LED GU10 modele pozwalają na uzyskanie dowolnego koloru świecenia bez używania filtrów barwnych.

Użytkownicy lamp LED doceniają je przede wszystkim za niską cenę eksploracji. Mówi się, że zwrot z inwestycji, jaką jest wymiana żarówek żarowych na LED, wynosi 1 rok. Co ważne, szczególnie przy modelu GU10, żarówki LED są praktycznie w ogóle niewrażliwe na częste wyłączanie i włączanie. W praktyce oznacza to, że idealnie spisują się w tych pomieszczeniach i miejscach, gdzie często i na krótko zapala się światła. Żarówki LED można więc montować w toaletach szafach, garderobach czy lampach z czujnikiem ruchu.

Żarówka LED GU10 – gdzie ją zamontować?

Żarówek LED na rynku jest bardzo dużo. Większość osób idąc do sklepu po zwykłą żarówkę, nie jest w stanie wybrać tej, która będzie dla nich odpowiednia. Wynika to z faktu, że na rynku dostępnych jest nie tylko wiele rodzajów żarówek LED, ale i wiele gwintów i trzonków, jakie one posiadają. Jeśli chce się mieć pewność, że zakupi się dobrą żarówkę LED najlepiej do sklepu zabrać tą starą i pokazać sprzedawcy na wzór. Robiąc zakupy w sklepach internetowych, gwint starej żarówki można porównać samodzielnie z trzonkami modeli zjadających się w ofercie sklepu. Do najpopularniejszych żarówek LED zaliczamy E27, E14, MR16, G9, G6,35, G4. Dużą popularnością cieszą się również żarówki LED GU10.

Są to sprzęty o rozstawie nóżek trzcinka 10 milimetrów. Średnica tego typu żarówki wynosi 50 milimetrów. Żarówkę LED GU10 montuje się na zasadzie wciśnij i obróć, czyli tzw. popularny zatrzask. Zazwyczaj stosowane są one w oprawach sufitowych oraz punktowych, a także w oprawach reflektorowych. Żarówki LED GU10 najczęściej kierują strumień świetlny bezpośrednio ku dołowi. Żarówki GU10 dostosowane są do instalacji 230 V, co oznacza, że nie wymagają żadnych przeróbek instalacji elektrycznej. Mówiąc o żarówce GU10, należy również wiedzieć, że jest to model z zabezpieczeniem przed tylną emisją ciepła oraz miniaturowy.

Dobra żarówka LED GU10

Wybierając żarówkę LED GU10, pod uwagę należy wziąć kilka parametrów. Są one ważne przy wyborze każdej lampy LED-owej. Osoby, które mają problem z ich przeanalizowaniem i dopasowaniem do swoich potrzeb, mogą skorzystać z podpowiedzi, jakie zawiera ranking żarówek LED GU10. Jest on spisem najpopularniejszych, czyli najchętniej kupowanych w ostatnim czasie modeli, które cieszyły się pozytywnymi opiniami użytkowników. Wykaz ten pomoże laikom dokonać dobrego zakupu.

Moc żarówki LED i ilość emitowanego światła

Pierwszym parametrem, jaki należy sprawdzić, wybierając żarówkę LED GU10 jest moc, czyli ilość emitowanego światła. Warto tutaj wziąć pod uwagę, że moc podawana na opakowaniu przez producenta tak naprawdę nie wiele nie powie. Ze względu na energooszczędny charakter lamp LED najczęściej producenci podają, że moc wynosi od 7 do 10 W. Oznacza to, że na własną rękę należy znaleźć odpowiednik tradycyjnej żarówki. W tych poszukiwaniach można kierować się zarówno deklaracjami producenta, jak i zaleceniami przygotowanymi przez Unię Europejską. Dużą pomocą są także opinie i recenzje faktycznych użytkowników danego modelu oraz ranking żarówek LED GU10. W celu uniknięcia błędu przy zakupie można również kierować się poniższym rozróżnienie:

  • do 200 lumenów – taką moc mają słabe żarówki LED; stosuje się je zazwyczaj w oprawach, w których wchodzą lampy w wymiarze 3 do 6 sztuk;
  • między 200 a 500 lumenów – są to żarówki o średniej mocy; pojedynczo montowane nie są wystarczającym źródłem światła w pomieszczeniu; zazwyczaj stosuje się je do opraw wielożarnikowych lub do małych lampek mających stanowić oświetlenie dekoracyjne;
  • powyżej 500 lumenów – silne żarówki LED, które pozwalają na oświetlenie dużej przestrzeni.

W przypadku żarówek LED GU10 zazwyczaj spotykamy te o mocy do 500 lumenów. Wynika to z faktu, że montuje się je w oprawach obejmujących więcej niż jedną świetlówkę.

Kąt świecenia żarówki LED

Żarówki LED bez względu na typ gwintu nie są tymi, które emitują światło dookólnie. W praktyce oznacza to, że nie oświetlają całego pomieszczenie i nie rozpraszają światła. W przypadku lamp LED-owych możemy wybierać pomiędzy światłem emitowanym pod kątem 120 lub 30 stopni. To pierwsze jest bardziej rozproszone i słabe, natomiast te drugie skupione i skutecznie oświetlają wnętrze Ze względy na zastosowaniu żarówek LED GU10 najlepiej postawić model świecące pod kątem 60 stopni.

Barwa światła w żarówkach LED-owych

Barwa światła przy żarówkach LED określana jest w Kelwinach. Im wskazana przez producenta wartość jest wyższa, tym barwa światła jest zimniejsza. Aby mieć podgląd, jak w rzeczywistości będzie ona wygląda, można ja porównać do barwy światła słonecznego. Ta wynosi ok. 6500 Kelwinów. W tradycyjnych żarówkach barwa oscyluje w okolicach 2500-2700 Kelwinów. W przypadku LED-ów wszystko zależne jest od modelu, jednak jak wynika z rankingu żarówek LED GU10, rzadko spotykamy się z mniejsza niż 3000 Kelwinów.

Należy również pamiętać, że przy zakupie lamp tego rodzaju do wyboru jest również kilka temperatur emitowane światła. Wybór jest pomiędzy temperaturą zimną, neutralną oraz ciepłą. Jeśli chce się wybrać najbardziej energooszczędną opcję, można postawić na światło białe zimne, czyli te o wartość 5000-5500 Kelwinów. Przy tym należy pamiętać, że jest ono najmniej przyjemne dla oka. Światło naturalne (4000-4500 Kelvina) jest polecane, jeśli chce się mieszać żarówkę z naturalnymi promieniami słońca. Do odpoczynku najlepsze jest natomiast światło białe ciepłe. Jest ono zbliżone do tego emitowanego przez świeczkę lub ognisku i podkreśla ciepłe barwy otoczenia. Żarówki LED GU10 najczęściej występuj w tonacji światła białego zimnego.

Żywotność żarówki LED

Wybierając żarówkę LED, koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na jej żywotność. Informacja na temat tego parametru zawarta jest na opakowaniu w specyfikacji technicznej. Producenci wyrażają ją w godzinach. Mówi ona o tym, po jakim czasie wydajność żarówki zacznie spadać. Szukając dobrej i wydajnej żarówki LED, najlepiej jest stawiać na model mające jak największa żywotność. Urządzenia o długiej żywotności dostępne w atrakcyjnych cenach można odnaleźć w rankingu żarówek LED GU10, który znajduje się powyżej.

Chodzenie w żarówkach LED

Żarówki LED w czasie świecenia wydzielają dużo ciepła i nagrzewają się. Jest to cecha, która dotyczy wszystkich modeli tego typu. Dobrej jakości żarówki LED-owe mają zamontowane odpowiednie chłodzenie w postaci np. radiatorów. Takie modele warto wybierać w przypadku żarówek, które będą przeznaczone do urządzeń podręcznych, takich jak lampki nocnej i innego tego typu sprzęty.

Jak nie popełnić błędu kupując żarówkę LED?

Wbrew pozorom zakup żarówki LED nie jest taką prostą sprawą. Bardzo łatwo popełnić tu błąd. Pierwszym z nich jest szukanie jak najtańszej opcji zakupu, a co za tym idzie wybieranie modelu nieznanych producentów. Takie żarówki zazwyczaj są mało skuteczne oraz posiadają krótką żywotność. Oznacza to, że zamiast faktycznie zaoszczędzić, wydaje się kilkadziesiąt złotych więcej na ich często zmiany. Modele renomowanych producentów można bez problemu odszukać w rankingu żarówek LED GU10.

Kupując lampę LED, nie należy przywiązywać również dużej wagi do mocy wyrażonej w watach. Przy oświetleniu LED nie jest ona tak ważna. O wiele istotniejsza jest informacja określająca, jak dużo światła daje dana lampa (dla przypomnienia jest ona wyrażona w lumenach) przy określonym poborze mocy.

Nowoczesne żarówki LED-owe

Popularność żarówek LED sprawiała, że producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania w tym zakresie. Dzisiejsze żarówki nie tylko święcą, ale i wpisują się w system inteligentnego domu. Kupując odpowiednią świetlówkę, można nią sterować za pomocą aplikacji na smartfony. Inteligentne systemy oświetlenie pozwalają na zmianę koloru oświetlenia, poziomu natężenia światła czy regulację oświetlania pulsującego. Wszystkie te czynności można robić zdalnie, używając do tego telefonu. Jest to możliwe w przypadku żarówek LED wyposażonych w moduł WiFi, który pozwala na zdalny dostęp do nich i zarządzanie nimi poprzez aplikacje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here