Ranking Gier przygodowych na PC. Najlepsze gry na PC. Jakie wybrać?

0
355

Gry przygodowe na PC to ten rodzaj rozgrywek, który nie traci na popularności. Mnogość tytułów oraz różnorodne fabuły sprawiają, że gracze szukający w grach komputerowych wrażeń, adrenaliny i przygody mają w czym wybierać. Niestety szeroki wybór utrudnia też decyzje co do wyboru najlepszych gier przygodowych na PC. Znaleźć dobrą przygodówkę wcale nie jest tak łatwo. Dlatego też w sieci można znaleźć liczne rankingi gier przygodowych na PC, które podpowiadają, w jakie tytułu warto zainwestować. Te wskazywane przez graczy są jak interaktywna arcyciekawa książka, która wciąga od początku do końca i pozwala zagłębić się w świat przygody. Poznaj ranking gier przygodowych na PC.

Czym jest gra przygodowa na PC?

Aby móc wybrać najlepsze gry przygodowe na PC przede wszystkim należy dowiedzieć się, czym są tego rodzaju rozgrywki. Ich określenie wywodzi się z języka angielskiego, gdzie gry przygodowe określone są mianem adventure game. Nazwa ta pochodzi od komputerowej gry tekstowej pod tytułem Adventure. To ona swoją fabułą była inspiracją dla dzisiejszych gier przygodowych na PC. Dzisiejszy twórcy wzorują się na niej m.in. w zakresie stylu rozgrywki. Oprócz tego, aby mówić o tym, że dany tytuł może pretendować do gry przygodowej na komputer, musi on opowiadać historię, obejmować eksplorację oraz rozwiązywanie zagadek. Gry komputerowe z tego gatunku często mają w sobie cechy gier logicznych o podbudowie narracyjnej. W rzeczywistości oznacza to, że gracz nie od razu poznaje całą fabułę, informacje o niej udzielane są mu w miarę postępów rozgrywki. Atrakcje, które zostały przewidziane przez twórców gry, chociaż muszą angażować, to nie mogą odrywać gracza od opowiadanej historii.

Na czym polegają gry przygodowe na PC?

Należy pamiętać, że w rankingu gier przygodowych na PC nie znajdziemy rozgrywek, które przede wszystkim opierają się na akcji oraz walce pomiędzy poszczególnymi bohaterami. Te elementy w najlepszych tytułach ograniczone są do minimum, a niekiedy w ogóle nie występują. Wynika to z tego, że walka nie jest tu najważniejszą czynnością. Należy jednak wspomnieć, że dla fanów żądnych wrażeń producenci przygotowali specjalny podgatunek nazywany przygodowymi grami akcji. Fabuły zakwalifikowane do tego miana zawierają dość dużo wyzwań zręcznościowych oraz mają szybsze tempo niż tradycyjne przygodówki. W tych ostatnich najważniejsze są wyzwania i zagadki logiczne, które ściśle związane są z opowieścią i postacią gracza. Ich rozwiązywanie zazwyczaj nie podlega wielu zasadom i regułom (jak np. w grach fabularnych). W przygodówkach nie spotkamy również przeciwnika, którego musimy pokonać, używając do tego odpowiednich umiejętności, broni, strategii czy taktyki.

Rodzaje gier przygodowych na PC

Przeglądając ranking gier przygodowych na komputer, można łatwo się zorientować, że występują w nim trzy podstawowe odmiany gatunkowe przygodówek.

Najstarszą odmianą gier przygodowych jest ta tekstowa, która nazywana jest text adventures. Obsługa tego rodzaju przygodówek polega na czytaniu tekstu, który wyświetlany jest na ekranie, a następnie wpisywaniu komend pozwalających na poruszanie się gracza oraz wykonywanie przez niego określonych akcji. W rankingu gier przygodowych na PC można zaraz również fabułę graficzne, czyli graphic adventures. Ich akcja przedstawiana jest przez producentów w postaci ilustracji graficznych. Przykładem najlepszej graficznej gry przygodowej na PC jest kultowa Mystery House. Aktualnie graficzne przygodówki są tymi najczęściej wybieranym. Mamy w nich do czynienia z trzema sposobami przedstawiania akcji. W przypadku pierwszego gracz obserwuje wszystko w statycznym, dwuwymiarowym widoku bocznym. Drugim sposobem jest umożliwienie graczowi obserwowania świata z perspektywy pierwszej osoby, natomiast ostatnim sposobem jest obserwacja z perspektywy osoby trzeciej. Warto również wspomnieć o zyskujących coraz większą popularność szczególnie w Japonii powieściach wizualnych. Powstają one na motywach anime, a ich narracja kształtuje się poprzez konwersacje w formie tekstowej. Gry przygodowe będące powieściami wizualnymi wyróżniającymi się od innych produkcji charakterystycznym stylem graficznym oraz wielością zakończeń. Te zależą od decyzji oraz konwertujących wybranych przez danych bohaterów rozgrywki. W rankingu gier przygodowych PC trudno znaleźć tego rodzaju przygodówki, gdyż w Polsce nie zyskały one zbyt dużej popularności w ogólnym kręgu graczy.

Na co zwrócić uwagę wybierając grę przygodową na PC?

Szukając dobrej gry przygodowej na komputer, należy zawrócić uwagę przede wszystkim na to, czy będzie ona dostosowana do wieku i możliwości gracza. W tym zakresie pomocną będzie klasyfikacja PEGI, która podpowie dla gracza, w jakim wieku przeznaczona jest rozgrywka oraz czy nie zawiera ona elementów niepożądanych jak np. przekleństwa, czy ostre sceny przemocy. PEGI obejmuje 5 poziomów wiekowych. Jest to ogólnoświatowa klasyfikacja, która objęci są wszyscy producenci gier komputerowych oraz rozgrywek na konsole.

Oprócz dopasowania wiekowego warto zwrócić uwagę czy wybrana gra przygodowa otworzy się na posiadanym sprzęcie komputerowym. Problemem może być chęć uruchomienia najnowszych produkcji na starym komputerze. Najprawdopodobniej nie będzie on spełniał wymagań techniczny i gra albo w ogóle się nie uruchomi, albo też będzie się zacinać i zawieszać znacznie utrudniając wirtualne zmagania.

Szukając dobrej gry komputerowej z gatunku przygodówki, wiele osób bierze również pod uwagę opinie innych graczy. Recenzje gier są bardzo często podstawa do zakupienia danego tytułu. Takie oceny poszczególnych tytułów można odnieść również w rankingu gier przygodowych na PC. Analizując poszczególne opinie, warto zwrócić uwagę, co gracze piszą o takich momentach jak:

  • rozwiązywanie zagadek – w komputerowych grach przygodowych dobrej jakości spotykamy zróżnicowane łamigłówki; mogą one polegać na rozszyfrowywaniu wiadomości, znajdowaniu określonych przedmiotów, otwieraniu zaryglowanych drzwi lub też odkrywaniu nowych, tajemnych lokalizacji i miejsc; rozwiązanie zagadki zawsze powinno prowadzić do pojawienia się kolejnych części fabuły lub odkrycia nowego świata; warto doczytać czy gracze, którzy wypróbowali już daną rozgrywkę, nie określili zastosowanych przez producentów zagadek jako mętnych, zbyt prostych do rozwiązania czy nie zrozumiałych; należy pamiętać,  że w dobrych grach przygodowych zastosowane zagadki zawsze mają związek z główną narracją;
  • zdobywanie i użytkowanie przedmiotów – w wielu fabułach typu przygodowego gracz musi zbierać poszczególne elementy ekwipunku, które pozwolą mu na przejście całej rozgrywki; z racji tego dobrze jest, jeśli w grze występuje ekran umożliwiający zarządzanie zebranymi przedmiotami;
  • fabułę, scenerie i motywy – gry przygodowe na PC to rozgrywki jednoosobowe, które w dużej mierze oparte są na fabule; ta jest opowiadaną historią, która powinna wciągnąć i zainteresować gracza; podobnie powinno być ze stworzonym przez producentów światem; miejsca akcji zazwyczaj różnią się od siebie w zależności od rozdziału gry; w większość w najpopularniejszych przygodówkach dominuje konwencja komediowa; zabawne odpowiedzi wysyłane są w przypadku, gdy gracz wykonuje nielogiczne lub niemożliwe do wykonania akcje;
  • bohater gry – w grach przygodowych mamy do czynienia z bohaterem, który na etapie rozgrywki dojrzewa i się zmienia; jest to dość ważne z racji tego, że w tego typu fabułach rzadko postać otrzymuje nowe moce czy znosi umożliwiające toczenie rozgrywki;
  • dialogi – w komputerowych grach przygodowych ważną rolę odgrywają dialogi; ważne są one nie tylko w  popularnych w Japonii powieściach wizualnych, ale również i tradycyjnych przygodówkach; za pomocą dialogów w postaci drzewek konwersacyjnych gracz przyciąga uwagę bohaterów niezależnych, odkrywa wskazówki i uzyskuje informacje od innych postaci występujących w fabule;
  • cel gry – głównym celem każdej przygodówki jest ukończenie podjętej misji; nie mniej jednak zakończenie rozgrywki sukcesem może skutkować dodatkowymi gratyfikacjami np. wpisaniem do tabeli rekordów czy przyznaniem określonej rangi w zależności od osiągniętego wyniku; warto również sprawdzić scenariusz gry pod względem porażki; w niektórych tytułach porażką jest śmierć bohatera, budzi ona jednak wiele kontrowersji wśród fanów przygodówek; dobrze jest też wybierać tytuły, w których fabuła nie obejmuje sytuacji bez wyjścia, a przez to nie kończącą się rozgrywkę.

Ranking gier przygodowych na komputer

Gier o fabule przygodowej na komputer jest bardzo dużo. Zakup ich wszystkich nie jest możliwy, głównie ze względów finansowych. Najnowsze produkcje to wydatek ponad 100 złotych. Na niższe ceny można liczyć w przypadku gier przygodowych starszej generacji. Stąd też wielu gracz przed zakupem konkretnego tytułu decyduje się na sprawdzenie opinii i recenzji o produkcji. Szukają oni w nich potwierdzenia, że warto zainwestować w dany tytuł, a gra będzie tą, która dostarczy wielu wrażeń. Z pomocą w ocenie czy tak faktycznie będzie, przychodzi ranking gier przygodowych. Jest on aktualnym spisem najchętniej kupowanych gier przygodowych. Obejmuje zarówno najnowsze tytuły, jak i kultowe produkcje, uwzględniając oceny wystawiane tytułom przez aktywnych graczy. Skorzystanie z rankingu powoli wybrać najlepszą grę przygodową na komputer i cieszyć się na co dzień ciekawą wirtualną rozgrywka. Należy jednak pamiętać, aby przed zakupem koniecznie sprawdzić, czy dany tytuł, a dokładnie jego wymagania techniczne będą kompatybilne z posiadanym sprzętem komputerowym. Jeśli tak nie jest, nawet najlepsza gra przygodowa na PC nie będzie mogą zostać uruchomiona lub też po otworzeniu się nie dostarczy maksymalnych wrażeń. Z wymaganiami technicznymi gier komputerowych można zapoznać się w specyfikacji technicznej poszczególnego tytułu. Jej skrupulatne przeanalizowanie pozwoli uniknąć rozczarowania i niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Jak więc widać zakup przygodowej gry komputerowej nie jest łatwe. Do sprawdzenia jest wiele elementów. Jednak, jeśli do zakupu podejście się rozsądnie to uzyska się gwarancję, że później będzie można tylko cieszyć się ciekawą i intrygującą rozgrywką.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here