Ranking top 10 gier na PC. Najlepsze gry na PC

0
368

Każdy posiadacz komputera chociaż raz uruchomił na nim grę. Niektórzy ograniczają się do tych wirtualnych, dostępnych on-line, inni decydują się na zakup kultowych lub najnowszych produkcji oferowanych przez takie potęgi jak Electronic Arts czy Microsoft. Ci ostatni mają nie lada problem. Gier na PC jest niezliczona ilość, co znacznie utrudnia dokonanie wyboru. Wybierać można pomiędzy różnymi gatunkami i odmianami. Na bardzo często zadawane pytanie, jaką grę na PC wybrać, znaleźć można miliony odpowiedzi, a każdy z graczy ma odmienne zdanie w tym temacie. Co więcej, odpowiedzi na to pytanie udzielane są na tysiącach for internetowych polskich i zagranicznych. Przeanalizowanie tych wypowiedzi jest rzeczą niemożliwą. Stąd też jeśli poszukuje się sprawdzonej produkcji, która cieszy się dobrymi opiniami graczy, warto sięgnąć do rankingu gier na PC.

Czym jest gra komputerowa?

Dla dzisiejszego pokolenia gra komputerowa jest czymś, co istnieje od zawsze i niekoniecznie trzeba ją definiować. Trzeba jednak pamiętać, że gry na PC są stosunkowo młodym wynalazkiem.  Pojęcie gry komputerowe zostało wyjaśnione niedawno. Mówi ono, że grą komputerową możemy nazwać program komputerowy, do którego dołączone są dane takie jak grafika, muzyka oraz dźwięk i którego zasadniczym celem jest dostarczanie rozrywki. Każda z gier komputerowych powinna posiadać określone zasady oraz warunki mówiące o tym, jak osiągnąć sukces lub polepszyć swoją pozycję w wirtualnym świecie.

Podział gier komputerowych

Gry na PC można podzielić na kilka sposobów. Tymi zaliczanymi do najpopularniejszych są podziały ze względu na to, dla jakiego gracza są przeznaczone oraz jaką mają fabułę.

Pierwszy podział określa, czy w grę może grać dziecko, czy dorosły oraz od jakiego wieku jest ona odpowiednia. W tym zakresie podział gier komputerowych opiera się na ogólnoeuropejskiej klasyfikacji znanej pod nazwą PEGI. Rating wiekowy gier komputerowych obejmuje 5 klas, wśród których wyróżniamy; gry od 3, 7, 12, 16 oraz 18 lat. Produkcje dedykowane najmłodszym to te niezawierające przemocy, wulgarnego języka i innych negatywnych zjawisk oraz takie, w których nie występują postacie rzeczywiste. Największą realnością wirtualnego świata charakteryzują się gry dostępne powyżej 18 roku życia. Spotkać w nich można nie tylko przemoc, ale i wulgaryzmy, używki czy sceny aktywności seksualnej.

Drugim podziałem gier komputerowych są gatunki, do jakich można je zaliczyć. Podstawowy podział obejmuje 8 gatunków, które warunkują cel rozgrywki oraz jego osiągniecie. Trzeba jednak zaznaczyć, że sprawni gracze dodatkowo wyróżniają ponad 40 ściśle wyspecjalizowanych podgatunków. Coraz częściej na rynku można spotkać również produkcje, które łączą w sobie cechy kilku gatunków oraz specjalizacji. Produkcje z każdego gatunku bez problemu można odnaleźć w naszym rankingu gier PC, który znajduje się powyżej.

Ranking gier na PC: gry zręcznościowe

Jak pokazuje ranking gier na PC, jednymi z najchętniej kupowanych produkcji są te zręcznościowe. Ten gatunek obejmuje największą ilość powstających gier komputerowych. Wśród popularnych zręcznościowe można wyróżnić wiele kategorii. Oprócz tradycyjnych gier na komputer zaliczają się do nich np. FPSy. W tego typu grach liczy się przede wszystkim zręczność, jest ona nadrzędną umiejętnością. W zręcznościowkach można wybierać pomiędzy dwoma sposobami pokazywania wirtualnego świata. Pierwszy z nich jest z perspektywy gracza FPP, drugi z perspektywy osoby trzeciej TPP. Dziś większość pozycji znajdujących się w rankingu gier PC to produkcje trójwymiarowe, w których perspektywa straciła swoje znaczenie, a gracz może skorzystać z jednej lub drugiej naprzemiennie. Warto również zaznaczyć, że współczesne gry zręcznościowe na komputer to głównie te oparte na dynamicznej akcji. Stąd też w rankingu gier komputerowych gościmy przede wszystkim gry zręcznościowo-przygodowe, które zastępuję tradycyjne i proste arkadówki.

Ranking gier na PC: gry przygodowe

Nie mniejszym zainteresowaniem w rankingu gier na PC cieszą się gry przygodowe. W nich gracz wciela się w postać bohatera, którego zadaniem jest wykonanie określonej misji. Od jej powodzenia zależy np. los świata czy danego kraju. Misją może być przedostanie się do innego świata czy odgadnięcie zagadki. W czasie grania bohater powoli odkrywa otaczająca go rzeczywistość. Co ważne w grach przygodowych na komputer bohater skupia się na wykonaniu misja, a nie na ulepszaniu swoich umiejętności czy zdobywaniu kolejnych elementów ekwipunku. Komputerowe przygodówki to dobry wybór dla osób, które od strzelanek i dynamicznej akcji wolą logiczne myślenie i spostrzegawczość.

Ranking gier na PC: gry fabularne

Od lat dużym zainteresowaniem cieszą się także gry fabularne. Do tych można zaliczyć coraz częściej wybierane JRPG czy MMORPG. W tym gatunku gier komputerowych zadaniem bohatera w czasie trwania fabuły jest podnoszenie swoich umiejętności, kwalifikacji i wiedzy. Rozwój ma pomoc osiągnąć końcowy sukces. Gracz rozwija swojego bohatera w danej profesji. W przypadku, gdy go zaniedbuje, przyjemność z gry jest mniejsza, mniejsze są również możliwości, jakie oferuje fabuła.

Ranking gier na PC: gry symulacyjne

Najpopularniejszą grą symulacyjną na komputer jest seria the Sims. Trzeba jednak zaznaczyć, że w rankingu gier PC znajdźmy i inne propozycje. Gry symulacyjne pozwalają nie tylko wirtualne odgrywać ludzkie życie, ale i sprawdzić jak to jest kierować rakietą kosmiczną, czołgiem czy samolotem. W tego typu produkcjach największy nacisk kładzie się na realizm. Wirtualny świat oraz zasady fizyki muszą odzwierciedlać rzeczywistość, tak aby dać wrażenie, że wszystko dzieje się naprawdę.

Ranking gier na PC: gry sportowe

Kolejnym często wybieranym gatunkiem gier komputerowych są produkcje nawiązujące do sportu. Wśród najpopularniejszych tytułów, jakie można znaleźć w rankingu gier na PC, znajdziemy dobrze wszystkim znana Fifa. Jej kolejne odsłony od lat cieszą się dużym zainteresowaniem i to nie tylko wśród fanów piłki nożnej. Trzeba jednak wspomnieć, że Fifa to nie jedyną grą sportową na komputer. Gracze, którzy lubią toczyć wirtualne rozgrywki sportowe, mogą wybierać pomiędzy fabułami opartymi na innych sportach grupowych lub indywidualnych. Do wyboru są gry, które pozwalają kierować jednym lub wieloma zawodnikami, a także wcielać się w rolę managera zespołu, który kieruje i zarządza zza linii boiska.

Ranking gier na PC: gry logiczne

W grach logicznych podstawowym zadaniem jest rozwiązywanie zadań i zagadek. Udzielenie poprawnej odpowiedzi pozwala przejść na kolejny poziom, a w efekcie ukończyć rozgrywkę. Jak wskazuje sama nazwa gatunku, w tego typu grach liczy się przede wszystkim logiczne myślenie oraz planowanie. Podjęcie nieodpowiednich decyzji może mieć negatywne konsekwencje na dalszych etapach gry.

Ranking gier na PC: gry strategiczne

W rankingu gier na PC można odnaleźć również najlepiej oceniane produkcje strategiczne. Do takich zalicza się m.in. gry taktyczne, ekonomiczne, strategie turowe i czasu rzeczywistego. W tego typu produkcjach liczy się przede wszystkim logiczne myślenie i umiejętność wyprzedzania działań przeciwnika. Zazwyczaj gry strategiczne to te, których ukończenie zajmuje wiele godzin. Zadaniem gracza jest pokonanie sztucznej inteligencji lub innego gracza, z którym toczy rozgrywkę on-line.

Ranking gier na PC: gry edukacyjne

Gry edukacyjne na komputer to propozycje najczęściej kierowane do najmłodszych. Ich zadaniem jest uczyć i przekazywać wiedzę w formie zabawy. Mali gracze dzięki nim poznają świat, uczą się literek czy cyferek. Na rynku można znaleźć również gry edukacyjne dla dorosłych, takich tytułów nie jest jednak wiele. Tego typu produkcje wyróżnia spokojna akcja i brak dynamiki.

Gry komputerowe a sprzęt

Wybór dobrej gry komputerowej to nie tylko dopasowanie jej do wieku i zainteresowań gracza, ale także i do możliwości sprzętu, który się posiada. Każda gra komputerowa ma określone wymagania techniczne względem komputera. Producenci w specyfikacji zaznaczają jaka wydajna powinna być karta graficzna czy procesor. W przypadku, gdy dysponuje się komputerem o mniejszych parametrach, gra może się w ogóle nie uruchomić. Często zdarza się również, że  gry, które działają na mało wydajnych komputerach, zacinają się i zawieszają, co obniża komfort toczenia rozgrywki. Dlatego też przed zakupem warto sprawdzić, czy spełnia się podstawowe wymagania producenta gier względem sprzętu.

Problem niedostosowania sprzętu do wymagań gry komputerowej dotyczy przede wszystkim najnowszych produkcji. To one wymagają wysokich parametrów sprzętu komputerowego. Jeśli takich się nie zapewni można mieć problem z uruchomieniem gry lub też z wykorzystywaniem jej wszystkich opcji. Stąd też temu elementowi szczególnie powinny przyjrzeć się osoby chcące grać w najnowsze tytuły a dysponujące starszym komputerem.

Ile kosztuje gra komputerowa?

Zakup gry komputerowej nie jest małym wydatkiem. Cena uzależniona jest od tego, na jaki tytuł się postawi. W zależności od niego cena może wahać się pomiędzy 80 a 200 złotych. Do najdroższych gier komputerowych zaliczają się nowości. Ceny trzymają również kultowe produkcje, które nigdy nie wychodzą z mody, a gracze chętnie do nich wracają nawet po latach. Mniej popularne tytuły można kupić za ok. 50-80 złotych. Należy również zaznaczyć, że w poszczególnych sklepach ceny tych samych gier komputerowych mogą znacząco się od siebie różnić. Stąd też przed dokonaniem zakupu warto rozeznać się, gdzie dany tytuł kupi się najtaniej.

Jak wybrać grę komputerową? Ranking gier na PC

Znalezienie fajnej gry komputerowej nie jest łatwym zadaniem. Problem mają szczególnie te osoby, które w wirtualnym świecie poruszają się po omacku i grę chcą kupić na prezent. W ich przypadku najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem będzie skorzystanie z rankingu gier na PC. Podpowie on jakie tytuły są obecnie najmodniejsze, a przy tym zyskują pozytywne recenzje graczy. Dzięki tej wiedzy łatwej będzie wybrać fajną grę komputerową, która nie rozczaruje obdarowanego.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here