Ranking Gier zręcznościowych na PC. Najlepsze gry na PC. Jakie wybrać?

0
349

Gry zręcznościowe to jedne z najchętniej wybieranych produkcji. Ilość tytułów popularnych zręcznościówek jest też największa na rynku. Wśród gier tego typu wyróżnia się wiele różnych odmian oraz podgatunków. Wszystko to sprawia, że każdy gracz komputerowy w dostępnej na rynku ofercie znajdzie tytuł, który będzie odpowiadał jego oczekiwaniom. Trzeba jednak zaznaczyć, że mnogość tytułów jest też powodem niemałego bólu głowy niejednego gracza. Jak bowiem wśród tysięcy gier zręcznościowych na komputer wybrać tę najlepszą? Z pomocą spieszy ranking  gier zręcznościowych na PC. Podpowiada on jakie tytuły były najchętniej wybierane w ostatnich miesiącach, a dodatkowo uwzględnia opinie graczy. Z rankingiem gier zręcznościowych na PC bez problemu wybierze się produkcję, która zapewni niemałe emocje i rozrywkę przy konsoli.

Komputerowa gra zręcznościowa, czyli co?

Komputerowa gra zręcznościowa nazywana potocznie zręcznościówką jest jedną z podstawowych gatunków gier na PC. Oprócz niej do wyróżnia się jeszcze gry edukacyjne, fabularne, logiczne, przygodowe, sportowe, strategiczne oraz symulacyjne. Każdy z tych gatunków dzieli się na specjalizacje, które z kolejni podzielone są ze względu na perspektywę ukazywania świata wirtualnego, stopień naśladowania rzeczywistości, tematykę oraz formy czasowej rozgrywki. Coraz częściej w grach zręcznościowych można odnaleźć cechy innych gatunków. Mimo to w zręcznościówkach nadal najważniejsza jest szybkość, precyzja oraz zręczność gracza. To od jego refleksu oraz sprawnego operowania joystickiem lub przyciskami kontrolera zależy czy osiągnie on sukces w rozgrywce i wygra.

Komputerowe gry zręcznościowe wyróżniają się szybką i dynamiczną akcją, która toczy się przez cały czas rozrywki. Gracz nie jest przymuszony do rozwiązywania zagadek, planowania i strategicznego myślenia. Pierwszą komputerową grą zręcznościową była gra Pong, która swoją premierę miała w 1972 roku. Odniosła ona również niemały sukces komercyjny. Dziś gry zręcznościowe na PC mają o wiele więcej do zaoferowania. Wśród nich można wyróżnić co najmniej kilka podgatunków, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Tytuły najlepszych produkcji można odnaleźć w wyżej prezentowanym rankingu gier zręcznościowych na PC.

Komputerowe gry zręcznościowe: gry arkadowe

Popularność komputerowych gier zręcznościowych rozpoczęła się od arkadówek. To one były tymi, które jako pierwsze wzbudziły zainteresowanie graczy i to od nich rozpoczęła się ewaluacja zręcznościówek. Obecnie gier arkadowych próżno szukać w rankingach gier zręcznościowych na PC, zostały wyparte przez produkcje akcji, które można zaliczyć jako te zręcznościowo – przygodowe. Nie mniej jednak i dziś nie brakuje fanów arkadówek. Zaistniały one jako gry telewizyjne wideo i na automaty. Wyróżniają się małym skomplikowaniem oraz tym, że obszar, na którym toczy się rozgrywkę, znajduje się w granicach ekranu. Arkadówki są niezwykle zróżnicowane. Wśród kultowych gier tego typu wyróżnić można takie tytuły jak Arkanoid czy Caterpilar. Warto podkreślić, że gry arkadowe w XXI wieku występują najczęściej w telefonach komórkowych oraz na prostych przenośnych konsolach. Ich duża popularność wynika z tego, że pojedyncza rozgrywka wymaga niewiele czasu i zaangażowania ze strony gracza.

Platformowe gry zręcznościowe na komputer

Wraz z rozwojem zręcznościówek powstały gry platformowe. W tego rodzaju grach świat wirtualny ulega rozbudowie i pojawia się fabuła. Zadaniem gracza jest nie tylko wykazanie się zręcznością i szybkością, ale i przebycie pewniej drogi, która powadzi przez wiele ekranów. Zazwyczaj bohater, którym się kieruje, porusza się po wielu poziomach. Gry platformowe wyróżniają się tym, że gracz w czasie rozgrywki napotyka przeciwników, których musi pokonać czy przedmioty, które musi zebrać. Jako takie rozumie się np. dodatkową broń, uleczenia czy życia, które mają pomoc w dalszej grze. Gry platformowe to również pozycje, które w dzisiejszych rankingach gier zręcznościowych na PC trudno znaleźć. Przede wszystkim zauważalna jest w nich słaba grafika i prosta fabuła, która nie zadowala wykwintnych graczy. Nie mniej jednak znajdują one swoich amatorów. Ci sięgają przede wszystkim po kultowe tytuły takie jak Duke Nekem, Zool czy Aladdin. W platformówki gra się zarówno na sprzętach mobilnych, jak i droższych platformach sprzętowych. W ostatnich latach można zaobserwować, że najpopularniejsze tytułu przenoszone są przez producentów do świata trójwymiarowego i przybierają postać gier akcji.

Komputerowe gry zręcznościowe: strzelanki

Strzelanki to gry określane mianem shoot lub shoot right. W tego rodzaju produkcjach zazwyczaj zadaniem gracza jest sterowanie pojazdem latającym: samolotem, helikopterem, statkiem kosmicznym i zaatakowanie jak największej grupy przeciwników oraz obrona przed nimi. Wraz z rozwojem fabuły gracz zbiera dodatkowe bonusy, które pozwalają mu na rozszerzenia funkcjonalności, a co za tym idzie szybsze pokonywanie przeciwników. Poszczególne rundy rozgrywki kończą się starcie z groźnymi przeciwnikami, którzy w wirtualnym świecie nazywani są bossami. Mimo że strzelanki mają już kilka lat, to nadal pozostają popularnymi pozycjami w rankingu gier zręcznościowych na PC. Gracze, którzy chcieli by je wypróbować, mogą zdecydować się na zakup najnowszych produkcji lub postawić na klasykę gatunku np. Raptor czy Xenon. Proste i przyjemne gry dostarcza niemałej rozrywki.

Warto również wspomnieć o popularnej odmiennie strzelanek, jaką są gry oparte na strzelaniu nie do latających pojazdów, a do kaczek. Ilość komputerowych gier zręcznościowych tego typu jest bardzo duża. Strzelanki do kaczek wywodzą się z gier arkadowych. Ideą tego typu rozgrywek jest umieszczenie gracza po drugiej stronie ekranu i pozwolenie mu strzelać do celów, które pojawiają się przed nim. Jego głównym zadaniem jest sterowanie celownikiem i szybkie eliminowanie przeciwników. Utrudnieniem misji jest to, że gracz jest atakowany np. przez rzucanie w niego przedmiotami. Z kaczkami zmierzyć się można m.in. w popularnej grze Kurka Wodna lub Action Force.

Komputerowe gry zręcznościowe: bijatyki

W rankingu gier zręcznościowych na PC bez problemu odnajdziemy również bijatyki. W tego typu fabułach gracz musi zmierzyć się z przeciwnikiem, który staje naprzeciwko niego. Starcie wygrywa tylko jeden z nich. Dzisiejsze bijatyki to gry trójwymiarowe, w których gracze bez problemu mogą poruszać się po całej arenie walki. Ich ruchy są niemal nieorganiczne. Większość gier tego typu inspirowane jest sztukami walki. Bohaterowie, którymi się kieruje, w czasie pojedynku wykorzystują  zarówno walkę wręcz, jak i białą broń. Klasycznym tytułem oddającym charakter tego typu komputerowych gier zręcznościowych jest Mortal Kombat.

Zręcznościowe gry stołowe

Kolejnymi propozycjami, jakie można spotkać w rankingu gier zręcznościowych na PC, są wirtualne adaptacje gier stołowych. Dużym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim bilard oraz paintball. Kultową grą z tego gatunku jest Snooke. Zręcznościowe gry stołowe są niezwykle proste, dzięki temu gracz w nie mogą nawet najmłodsi użytkownicy komputera.

Komputerowe gry zręcznościowe: wyścigi

W kategorii zręcznościówek nie zabrakło również klasycznych wyścigów. Szybka jada po torze wyścigowym to prawdziwa klasyka, której trudno nie spotkać w rankingu gier zręcznościowych na PC. W tym gatunku zręcznościówki często łączą się z grami symulacyjnymi, dzięki czemu fabuła jest zbliżona do rzeczywistości. W tych, gdzie przeważają cechy gier zręcznościowych, wyścigi odbywają się nawet najbardziej nieprawidłowymi pojazdami np. statkami kosmicznymi. Jeśli zdecyduje się na zakup produkcji, która posiada więcej cech gry symulacyjnej, ścigać będzie się bardziej rzeczywistymi maszynami, czyli motocyklami lub samochodami.

Najpopularniejsze gry zręcznościowe na PC

W rankingu gier zręcznościowych na PC królują produkcje klasyfikowane jako FPS’y, czyli gry domopodobne. Cieszą się one nieprzemijającą popularnością już od wielu lat. Fabuła obejmuje osadzanie gracza we wrogiej wirtualnej rzeczywistości, w której spotka się on ze stworzeniami gotowymi z nim walczyć. Jego zadaniem jest wyemitowanie przeciwnika przy pomocy bogatego arsenału broni. Klasyka gatunku jest gra Dooma, od której ów wziął swoją nazwę. FPS’y występują zarówno jako gry z FPP (perspektywa pierwszej osoby), jak i popularniejsze TPP (perspektywa trzeciej osoby).

Oprócz klasycznych FPS’ów wyróżnia się również gry typu stealth. Odznaczaj się one tym, że gracz nie walczy tutaj na otwartym polu i nie wykazuje ponad naturalnej odporności na ciosy. Realizm fabuły obejmuje ukrywanie się, ciche eliminowanie przeciwników czy unikanie niepotrzebnej walki. Takie gry dostarczaj niezwykle silnych emocji oraz realizmu, stąd też dedykowane są graczom powyżej 16 roku życia.

Komputerowe gry akcji

Do gier zręcznościowych na komputer zalicza się również fabuły oparte na akcji. Tego typu rozgrywki posiadają zazwyczaj rozbudowany świat i fabułę, a także elementy erpegowe. Walka z wrogiem w zręcznościowych grach akcji stanowi jeden z elementów, trudno jednak powiedzieć, że jedynym. Gracz w czasie rozgrywki nie tylko walczy z przeciwnikiem, ale i odbywa przygody. W związku z tak szerokim rozbudowaniem scenariusza wielu graczy ten gatunek oznaczało nazywać komputerowymi grami zręcznościowo-przygodowymi.

Jaka grę zręcznościową na PC wybrać?

Ilość gier zręcznościowych oraz mnogość ich rodzajów sprawia, że wybór nie jest łatwy. Trudne zadanie mają przede wszystkim te osoby, które grę chciałyby podarować w prezencie, a same nie orientują się zbyt dobrze w świecie wirtualnych rozgrywek. To dla nich oraz dla osób, które przy zakupie gier kierują się opiniami i recenzjami stworzyliśmy ranking gier zręcznościowych na PC. Podpowiada on jakie tytuły są aktualnie na topie oraz cieszą się pozytywnymi recenzjami graczy. Takie podpowiedzi pozwolą zakupić najlepszą grę zręcznościową na komputer i cieszyć się rozrywką i zabawą. Przed zakupem warto jeszcze sprawdzić, czy posiadany komputer spełnia wymagania techniczne, jakie producent gry stawia przed sprzętem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here