Ranking telewizorów Ultra HD. Top 10 najlepszych modeli. Jaki wybrać?

0
433

Dziś zakup telewizora nie jest tak prosty, jak kilkadziesiąt lat temu, kiedy to na rynku dostępne było jedno urządzenie. W XXI wieku modeli telewizorów jest całe mnóstwo, a podjęcie dobrej decyzji utrudnia dodatkowo fakt, że odbiorniki dostępne są w różnych technologiach. Ta najbardziej zaawansowana i coraz chętniej wybierane przez masowego odbiorcę jest technologia ultra HD, znana także pod nazwą 4K. Oferuje ona jeszcze wyższą jakość niż znana wszystkim rozdzielność full HD. Jednak, aby móc cieszyć się najwyższą jakością obrazu konieczne jest zakup odpowiedniego telewizora. Odbiorniki Ultra HD nie należą jednak do najtańszych, dlatego do tego zakupu należy podejść strategicznie i przeanalizować wszystkie jego najważniejsze parametry.

Spis treści

Polecane telewizory Ultra HD

Najlepszy telewizor do 500 PLN

Lin 22LFHD1600

 

Najlepszy telewizor do 750 PLN

Hitachi 32HB4T01

 

Najlepszy telewizor do 1000 PLN

Philips 32PHT4032/12

 

Najlepszy telewizor do 1500 PLN

Samsung UE40J5200

 

Najlepszy telewizor do 2000 PLN

Samsung UE49M5602

 

Najlepszy telewizor do 2500 PLN

Samsung UE50MU6172

 

Najlepszy telewizor do 3000 PLN

LG 55UJ6517

 

Najlepszy telewizor do 3500 PLN

Sony KD-43XE8005

 

Najlepszy telewizor do 4000 PLN

Samsung UE55MU6672 Curved

 

Najlepszy telewizor do 4500 PLN

LG 55SJ800V

 

Najlepszy telewizor do 5000 PLN

Panasonic TX-65EX600E

 

Najlepszy telewizor do 6000 PLN

Sony KD-65XD7505

 

Najlepszy telewizor do 7000 PLN

Samsung UE65MU8002

 

Najlepszy telewizor do 8000 PLN

LG OLED55B7V

 

Najlepszy telewizor do 9000 PLN

Panasonic TX-65EX780E

 

Najlepszy telewizor do 10000 PLN

Samsung UE75MU7002

 

Czym jest telewizor 4K?

Telewizory 4K, inaczej nazywane Ultra HD są obecnie szczytem techniki.  Oferowany obraz ma rozdzielność obrazu 3840×2160 pikseli, czyli 4 razy większy niż w popularnej technologii Full HD. Rozdzielczość 4K odpowiada tej, która stosowane jest na taśmie filmowej 35 milimetrów i pozwala na wyświetlanie obrazu w formacie 16:9. Takie parametry sprawiają, że telewizory 4K nie należą do najtańszych odbiorników. Ich wysoka cena wynika z wysokich wymagań sprzętowych pozwalających na wyświetlanie obrazu z 8 milionami pikseli. Trzeba jednak zaznaczyć, że dziś ceny telewizorów ultra HD są i tak o wiele niższe niż zaraz po premierze tej technologii.

Zalety telewizorów 4K

Spadające ceny telewizorów 4K sprawiły, że znajdują one coraz więcej nabywców. Ich użytkownicy doceniają je przede wszystkim za wysokiej jakości obraz, jaki dają, na którym widać znacznie więcej szczegółów, niż w odbiornikach o niższym standardzie. Wyświetlany obraz nie jest rozmyty, a bardzo naturalny i oglądany w dobrej widoczności, przez co i realny. Co ważne obraz może być oglądany z każdej odległości i nie traci na jakości. Można go oglądać z bardzo bliska i nie cierpi na tym ani jakości, ani wzrok. Jest to duża zmiana w stosunku do poprzednich technologii, chociażby Full HD. W ich przypadku, aby oglądanie odbiornik było bezpieczne, a wyświetlany obraz dobrze widoczny, należało odbiornik umieszczać w określonej oględności od wzorku.

Jak wybrać telewizor Ultra HD?

Wybór telewizora Ultra HD w dużej mierze opiera się na budżecie, jakim się dysponuje. Jeśli ten jest duży lub nieograniczony można wybrać odbiornik o zaawansowanych funkcjach oraz dużej przekątnej. Takie jednak sporo kosztują. Posiadają ograniczone środki, trzeba więc iść na kompromis i analizując poszczególne parametry odbiornika największy nacisk położyć na te elementy, na których nam najbardziej zależy. Wybór telewizora 4K, a dokładnie parametry, które należy przeanalizować, nie różnią się zbytnio od tych, które bierze się pod uwagę przy zakupie odbiornika w niższym standardzie. Zastanowić się należy więc nad przekątną, formą ekranu, możliwościami rozbudowy telewizora, skanowaniem, odtwarzanymi formatami oraz dodatkowymi funkcjami. Osoby, które chcą zakupić dobry i sprawdzony odbiornik, mogą kierować się podpowiedziami rankingu telewizorów ultra HD. W spisie znajdziemy najpopularniejsze modele telewizorów 4K, które cieszą się dobrymi opiniami użytkowników oraz atrakcyjną ceną.

Przekątna telewizorów Ultra HD

Telewizory 4K dostępne są w różnych rozmiarach, czyli o różnej przekątnej. W sklepach można spotkać te liczące 80, 60 czy 40 celi, a także i mniejsze odbiorniki. Wielkość telewizora należy dostosować do powierzchni, na jakiej chce się zamontować odbiornik. Chociaż w przypadku technologii 4K nie trzeba brać pod uwagę odległości, w jakiej chce się umieścić telewizor od siedzisk, obraz będzie dobrze widoczny z każdej, to byt duże odbiornik może przytłoczyć wnętrze. Najmniejsze telewizory ultra HD mają 19 cali, największe ponad 80. Jak jednak pokazuje ranking telewizorów,  najchętniej wybierane są modele o przekątnej od 40 do 50 cali. Sprawdzają się one w średnich i dużych salonach, które spotkać można w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach.

Skalowanie obrazu w telewizorze Ultra HD

W przypadku odbiorników telewizyjnych  w technologii Ultra HD mamy do czynienia zazwyczaj ze skalowaniem obrazu. Jest ono potrzebne, jeśli chcemy oglądać programy telewizyjne czy filmy nadane przez poszczególne stacje TV. Wynika to z tego, że w Polsce 4K nie jest jeszcze technologią dominującą i obowiązującą Większości stacji telewizyjnych swój obraz nadaje w standardzie, jakim obecnie jest teraz Full HD. Aby obraz nadawany w takiej rozdzielczości można było odbierać na telewizorze 4K, konieczne jest jego przekształcenie, czyli skalowanie. Producenci telewizorów nazywają go również upscalingiem. Należy pamiętać, że efekty tego zabiegu w poszczególnych modelach mogą być różne. W dobrych telewizorach 4K obraz skalowany jest na bardzo wysokim poziomie, w modelach z niższej półki uzyskiwany oraz w niczym nie przypomina standardu 4K. Oglądanie go utrudniają plamy, słaby kontrast i brak ostrości. Dlatego też przed zakupem odbiornika koniecznie trzeba sprawdzić, jak radzi sobie on ze skalowaniem obrazy z rozdzielczości SD ora HD.

Ekran w telewizorze 4K

W trakcie wyboru telewizora konieczne jest również podjęcie decyzji co do ekranu odbiornika. Producenci oferują w tym zakresie tradycyjne proste ekrany lub tzw. curved, czyli ekran zakrzywiony. Ten ostatni pozwala osiągać jeszcze wyższą jakość wyświetlanego obrazu. Zakrzywienie ekranu sprawia, że każdy oglądany fragment obrazu znajduje się w jednakowej odległości od oczu telewidza. Zakrzywiony ekran dopasowany jest do naturalnego pola widzenia i daje wrażenie otoczenia obrazem. Dzięki temu ma się wrażenie, że uczestnicy się w wydarzeniach rozgrywanych na ekranie.

Obsługiwane standardy

Wybierając telewizor 4K, nie można zapomnieć o sprawdzeniu obsługiwanych przez niego standardów. W pierwszym aspekcie mówimy tu o standardach HDMI. W rankingu telewizorów Ultra HD znaleźć możemy przede wszystkim odbiorniki wyposażone w port HDMI 1.4, takich jednak nie można rozbudowywać w celu podwyższenia formatu obsługi. Szukając nowoczesnego telewizora ultra HD, warto stawiać na modele ze standardem HDMI 2.0, który oferuje przepustowość na poziomie 10,2 GB/s lub 3.0

Drugim aspekt obsługiwanych standardów jest ten dotyczących odtwarzanych formatów. Dobry telewizor UHD powinien odtwarzać ich jak najwięcej. Najczęściej odbiorniki, które można spotkać w rankingu telewizorów 4K, obsługują takie formaty jak: MPEG2, MPEG4, MPO, PNG, PNS, AAC, AVI, BMP, H264/MPEG-4 AVC, HEVC, JPEG, JPS, MKV, MP3, MPEG1, WAV, WMA (od wersji 2 do wersji 9.2), WMA-PRO (wersja 9 i 10), WMV9/VC1, BMS, GIF.

Zabezpieczenie przed kopiowaniem

Dobry telewizor ultra HD to ten, który posiada zabezpieczenie przed kopiowaniem. Standardem jest szyfrowanie HDCP2.2. Modele, które posiadają starsze szyfrowanie oznaczone symbolem HDCP 1.3 nie są tymi bezpiecznymi. Klucz szyfrujący został złamany i opublikowany, stąd też połączenia obywające się w tym standardzie nie są bezpieczne.

Dodatkowe funkcjonalności w telewizorach Ultra HD

Odbiorniki Ultra HD najczęściej wyposażone są w wiele dodatkowych udogodnień, które korzystanie z urządzenia oraz oglądanie na nim obrazów czynią bardziej komfortowym. Miemal standardem są odbiorniki ze wbudowaną kartą sieciową, pozwalająca obsługiwać intranet. W rankingu telewizorów 4K często można znaleźć również sprzęty posiadające funkcję SMART TV. Ona również uznawana jest za standard przy sprzętach obsługujących technologię ultra HD. Pomocne i praktyczne są też funkcje:

  • Picture Quality Index 800 – opcja ta pozwala uniknąć rozmazywania się obrazu;
  • DLNA – funkcjonalność pozwala na udostępnianie multimediów;
  • MHL – pozwala na przesyłanie dźwięku i obrazu z urządzeń mobilnych;
  • tuner DVB-T (MPEG-4) – jest on koniecznością i zapewnia bezproblemowy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej;
  • Ultra Clear Panel – funkcja ta odpowiada za redukcję odbicia światła i zapewnia krystalicznie czysty i żywy obraz.

Opisane powyżej funkcjonalności można spotkać w niemal wszystkich telewizorach UHD. Jeśli jednak na zakup odbiornika można przeznaczyć większą kwotę, warto poszukać takiego, który wyposażony jest w dodatkowe funkcyjności. Pozwolą one uzyskać maksymalny komfort obioru dźwięku i obraz. Najczęściej telewizory 4K z górnej półki cenowej wyposażone są w:

  • Czujnik oświetlenia zewnętrznego;
  • Auto Motion Plus;
  • Micro Dimming Pro;
  • SRS DTS Studio Sound;
  • Wallmount Sound Mode;
  • Multiroom Link;
  • Anynet+;
  • BD Wise Plus;
  • AllShare

Ile kosztuje telewizor 4K?

Jeszcze do niedawna zakup telewizora 4K wiązał się z dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Duży odbiornik o ponadstandardowych funkcjach kosztował kilkaset tysięcy złotych. Dziś telewizory działające w tej technologii nie są uznawane za nowość. Chociaż nadal najlepsze na rynku, nie stanowią już sprzętów niedostępnych dla przeciętnego Kowalskiego. A co  więcej, ich ceny spadają z miesiąca na miesiąc. Wynika to z faktu, że technologia 4K staje się coraz bardziej popularniejsze i dostępna. Stosowana jest nie tylko w odbiornikach telewizyjnych, ale i w komputerach stacjonarnych oraz laptopach. W związku z tak szerokim stosowaniem technologii ultra HD ceny telewizorów ją obsługujących nie są zastraszająco wysokie. Dobre modele o standardowych funkcjonalnościach można kupić od około 2200 złotych. Osoby szukające urządzeń w takich cenach lub trochę droższych, mogą skierować się podpowiedziami rankingu telewizorów ultra HD, właśnie takie modele można znaleźć w przygotowanym spisie. Są one często wybierane, wyróżniają się dobrymi opiniami oraz możliwości bezproblemowego montażu nawet w małym salonie. Większość z nich posiada funkcjonalności takiej jak Smart TV czy zaawansowane funkcje obrazu, do których zalicza się tryb filmowy i gier oraz opcje optymalizacji obrazu (Auto Motion plus oraz PQI). Co ważne prezentowane modele to te wyprodukowane przez znane i renomowane marki, które od lat cieszą się dużą popularnością. Każdy z telewizorów 4K objęty jest gwarancją producencką. Trzeba jednak wspomnieć, że na sklepowych półkach można znaleźć również modele droższe niż te występujące w rankingu telewizorów ultra HD. Przeznaczone są one dla bardziej wymagających użytkowników.

Źródło: https://www.telewizory.pl/jak-dobrac-rozmiar-telewizora-do-pomieszczenia/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here