Ranking młynków do kawy. Top 10 najlepszych modeli

0
371

Kawa dla wielu osób to podstawowy napój. Jego przygotowaniu poświęcają wiele czasu, aby jednak przygodowa dobrą kawę w domowych warunkach należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzie i gadżety. Pozwoli to na parzenie kawy niemal tak dobrej, jak w najlepszych kawiarniach. Podstawowym narzędziem w procesie parzenia kawy w domowym zaciszu jest dobry młynek do kawy. To on m.in. odpowiada za aromat i świeżość kawy. Wybór młynka do kawy nie jest jednak łatwy. Na sklepowych półkach można znaleźć te typu żarnowego, nożowego lub tradycyjne ręczne. Jaki model więc wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Przekonaj się, przeglądając ranking młynków do kawy.

Spis treści

Polecane młynki do kawy

Najlepszy młynek do kawy do 25 PLN

Esperanza Lungo (EKC002K)

Najlepszy młynek do kawy do 50 PLN

Sencor SCG 1050BK

Najlepszy młynek do kawy do 100 PLN

Cafe Style CG201S

Najlepszy młynek do kawy do 150 PLN

Caso Germany Coffee Flavour

Najlepszy młynek do kawy do 200 PLN

DeLonghi KG89

Najlepszy młynek do kawy do 300 PLN

Severin KM 3873

Najlepszy młynek do kawy do 400 PLN

Caso Germany Barista Flavor 1832

Najlepszy młynek do kawy do 500 PLN

Graef CM 800

Rodzaje młynków do kawy

Młynek do kawy to gadżet, który w kuchni posiada każdym miłośnik czarnego trunku. Pozwala ona na szybkie zmielenie kawy i sprawienie, że przygotowany napar będzie aromatyczny i świeży. Napój przygotowany ze świeżo zmielonych ziaren smakuje zupełnie inaczej niż ten zaparzony z ziaren, które należały swoje w paczce. Miłośnicy kawy, którzy chcą zakupić to urządzenie, mogą wybierać pomiędzy dwoma rodzajami. Należą do nich:

  • ręczny młynek do kawy – ten rodzaj urządzenia jest podstawowy i tradycyjny; składa się z medalowego pojemnika z szufladą i korbką; budowa i używanie rocznego młynka do kawy jest bardzo łatwa; znajdują one wielu amatorów, którzy uważają, że proces ręcznego mielenia kawy oddaje całą magię parzenia tego napoju; trzeba jednak zaznaczyć, że ręczne młynki nie należą do najwygodniejszych; zmielenie w nich ziaren jest czasochłonne oraz wymaga dużo siły; jednak używają go, można liczyć na najbardziej aromatyczne ziarna; w ręcznym młynku  kawa się nie nagrzewa, przez co aromat nie ulatuje, dodatkowo ziarna mielone są równomierne, co pozwala na zachowanie właściwego smaku i mocy kawy; ręczne młynki do mielenia kawy działają w oparciu o żarna, które napędzane są ręczną korbką; młynki ręczne mielą kawę dość grubo, z tego względu nie nadają się do przyrządzania kawy typu espresso; aby zmielić ziarna do zaparzenia jednej kawy, należy wykonać od 60 do 70 obrotów korbką; należy również wspomnieć, że tradycyjne młynki do mielenia kawy traktowane są nie tylko jako praktyczne urządzenia, ale i element dekoracyjny w kuchni; dostępne są w różnych wzorach i fasonach i często stylizowane na styl retro;
  • młynki elektroniczne – są to urządzenia, które są wygodne i proste w użyciu; ziarna mielone są automatyczne bez pracy człowieka; zasilane są one sieciowo; w elektronicznych młynkach do kawy istnieje możliwość ustawiania grubości i wielkości przemiału, dzięki czemu traktowane są one jako uniwersalne urządzenia.

Elektroniczne młynki do kawy

W rankingu młynków do kawy dominują przede wszystkim modele elektroniczne. Użytkownicy doceniają je za szybkość pracy oraz wygodę. Producenci oferują dwa rodzaje elektronicznych młynków do kawy. Pierwszym z nich są młynki udarowe nazywane również nożowymi. Są one tańszymi i podstawowymi modelami. Nie pozwalają na kontrolę grubości mielenia, powodują powstawanie pyłu, przez co zwiększają kwasowość kawy oraz nagrzewają mieloną kawę, co sprawia, że aromat naparu szynku ulatuje. Udarowe młynki do kawy wybierają zazwyczaj osoby, które nie fascynują się procesem parzenia i nie zależy im na wysokiej jakość naparu. Ich zaletą jest natomiast niska cena oraz fakt, że oprócz kawy można w nich mielić również przyprawy. Alternatywą dla nich są lepiej oceniane żarnowe młynki do kawy. Działają one podobnie jak wyżej opisane modele ręczne, jednak ich praca jest w 100% zautomatyzowane. Dobre młynki do kawy pozwalają na ustawianie grubości mielenia ziaren. Dla prawdziwych koneserów kawy producenci oferują młynki żarnowe z mechanizmem sterowanym komputerowo. Są to urządzenia z wyświetlaczem LCD oraz programami grubości i czasu mielenia ziaren.

Jak wybrać dobry młynek do kawy?

Chcąc zakupić młynek do kawy oprócz tego, że należy wybrać model, który odpowiada naszym indywidualnym potrzebom, trzeba również sprawdzić ich parametry oraz budowę. Najważniejsze w młynku do kawy są noże lub żarna, których zadaniem jest mielenie kawy.

W młynkach żarnowych występują elementy płaskie i stożkowe. W rankingu młynków do kawy większym zainteresowaniem cieszą się żarna stożkowe. Jednak jak podkreślają eksperci, w użytku domowym rodzaj żaren nie ma większego znaczenia. Jest on ważny, jeśli kaw dziennie parzy się dużo.

Noże znajdziemy w młynkach udarowych. Najlepszą opcją jest wybór noży 2 skrzydłowych. Będą one minimalizować zapychanie się urządzenia, powstającym pyłem.

Podajnik w młynku do kawy

Wyboru młynka do kawy nie można dokonać bez sprawdzenia pojemnika na zmielone ziarna. Jego najważniejszym parametrem jest pojemność. Powinna ona być taka, aby pomieścić pożądana ilość kawy. Urządzenia, które cieszą się największym zainteresowaniem w rankingu młynków do kawy to te, które posiadają pojemniki o pojemności do 50 do 250 gram. Oprócz pojemności zbiornika warto również sprawdzić, czy jest on szczelny oraz łatwy w wyjmowaniu i wkładaniu. Warto również wspomnieć, że w niektórych modelach można spotkać dozowniki na portafilter.

W młynku na kawę znaleźć można również pojemnik na ziarna, które mają być dopiero zmielone. Istotne jest, aby pojemnik ten posiadał pokrywkę oraz był odpowiednio duży. Zbyt mały zbiornik na ziarna, będzie oznaczał częste dosypywanie. W małych młynkach do kawy pojemnik ten ma pojemność taką, aby można zaparzyć jeden napój, duże urządzenia posiadają zbiornik mieszczący nawet do 1,5 kilograma ziaren kawy.

Ergonomiczny młynek do kawy

Wybierając młynek do kawy, warto zwrócić uwagę, czy urządzenie będzie proste i łatwe w obsłudze. W tym pomaga ergonomiczne budowa sprzętu. W dobrych młynkach do kawy spotkać można antypoślizgowe nóżki, pokrętła do regulacji grubości i wielkości przemiału, wyświetlacz o optymalnych rozmiarach, dozownik na kolbę oraz rączkę na odpady.

Materiał wykonania młynka do kawy

Na działanie młynka do kawy wpływa materiał jego wykonania. Największe znaczenie ma to, z czego zostały zbudowane noże lub żarna oraz pozostałe części mechaniczne urządzenia. W rankingu młynków do kawy dominują urządzenia wykonane ze stali, jest ona wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Najlepszym wyborem są młynki do kawy ze stali nierdzewnej lub chromowanej. W zakresie żaren popularne są te wykonane z żeliwa, stopu żelaza z węglem lub ceramiki. Te ostatnie stosowane są w doczesnych i wysokiej klasy młynkach.

Warto również sprawdzić materiał wykonania obudowy. Młynki ręczne wykonywane są zarówno ze stopów metali, jak i ceramiki czy drewna. Sprawia to, że świetnie się one prezentują. Elektroniczne młynki do kawy to głównie te stalowe. Bez względu na materiał obudowy, powinien on być zabezpieczonych przed zniszczeniem oraz trwały. Pojemniki na ziarna i kawę w wykonuje się ze szkła, tworzyw sztucznych lub stali.

Parametry elektrycznych młynków do kawy

Decydując się na zakup elektronicznego młynka do kawy, konieczne jest również przeanalizowanie jego parametrów technicznych. Do tych najważniejszych zalicza się:

  • moc młynka do kawydobry młynek do kawy to ten o odpowiedniej wysokiej mocy; podstawowe modele mogą pochwalić się 150 watami, lepsze modele z wyższej półki posiadają moc w przedziale 200-900 watów; należy pamiętać, że młynki o niskiej mocy będą niewydajne;
  • ilość obrotów – istotnym parametrem jest również ilość obrotów na minutę; im jest ich mniej, tym lepiej; wolne obroty sprawiają, że kawa się nie nagrzewa się, a co za tym idzie, nie traci aromatu; szukając dobrego młynka do kawy, należy wybierać modele, w których obroty na minutę są niższe niż 1000;
  • wydajność młynka do kawy – parametr ten mówi o tym, ile kawy młynek jest w stanie zmielić w ciągu minuty pracy; standardowo większość młynków do kawy pracuje z wydajnością 115 g/ na minutę, przy zaawansowanych modelach można liczyć na 200 g na minutę.

Dodatkowe funkcjonalności młynków do kawy – w jakie warto zainwestować?

W dobrych młynkach do kawy można odnaleźć szereg dodatkowych funkcji, które pozwalają na komfortowe i wygodne używanie urządzenia. Pozwalają one kontrolować tryb i czas pracy urządzenia oraz umożliwiają mielenie ziaren potrzebnych do przygotowania różnego rodzaju kaw. W młynkach do kawy wyższej jakości spotkać może taki funkcje jak:

  • ustawienie grubości mielenia ziaren – mielenie może być płynne lub skokowe; w dobrych młynkach można ustalić grubość, na jaką mają być zmielone ziarna; regulacja odbywa się za pomocą pokręteł;
  • programator czasowy mielenia kawy – opcja ta pozwala ustalić ilość kaw; w praktyce oznacza to, że młynek zmieli tylko tyle ziaren, ile będzie potrzebne do wykonania zadanych kaw; w zależności od modelu można ustawić programator na przygotowanie do 2 do 12 filiżanek naparu;
  • automatyczne programowanie – ta funkcjonalność występuje w młynkach do kaw wysokiej jakości; opcja ta pozwala na wybór rodzaju kawy, jaką chce się wypić, a młynek dostosuje grubość mielonego ziarna;
  • systemy zabezpieczeń – młynki elektryczne wyposażone są również w funkcje zabezpieczające; mają one przede wszystkim zminimalizować ryzyko uruchomienia urządzenia bez pokrywy zamykającej pojemnik, w którym znajdują się ziarna.

Ile kosztuje dobry młynek do kawy? Ranking młynków do kawy

Ceny młynków do kawy są bardzo zróżnicowane. Dobre modele ręczne można kupić za ok. 100 złotych. W sklepach spotkać można też tańsze urządzenia, jednak ich jakość nie jest najlepsza. Szukając urządzenia elektronicznego, trzeba wydać od 80 do 150 złotych w przypadku modeli podstawowych. Miłośnicy kawy, którzy poszukują zaawansowanego młynka, powinni swój wzrok zwrócić na bardziej specjalistyczne, a zatem i droższe urządzenia. Dobre młynki, które spełnia wymagania kawoszy to te za 300-400 złotych. Takie modele są przeznaczone do użytku domowego, jeśli chce się zakupić młynek do kawiarni czy innego lokalu gastronomicznego trzeba przygotować się na o wiele większy wydatek. Młynki, które sprawdza się w użytku prywatny, cieszą się dobrymi opiniami oraz atrakcyjną cenę można znaleźć w rankingu młynków do kawy, czyli spisie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych modeli.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here