Ranking CB radia. Top 10 najlepszych modeli. Który wybrać?

0
531

Z CB radia korzysta coraz większa ilość kierowców. Urządzenie to znajduje się nie tylko w samochodach ciężarowych, ale i swoje miejsce ma w autach osobowych. Pozwala ono na swobodne komunikowanie się kierowców podczas jazdy i jest cennym źródłem informacji o korkach, remontach i wypadkach. Kierowcy, którzy na co dzień korzystają z CB radio, mówią, że jazda z nim jest prostsza, przyjemniejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza. Popularyzacja tych urządzeń sprawiła, że na rynku dostępnych jest coraz więcej citizen band. Dlatego też kierowcy, którzy stają przed wyborem odpowiedniego odbiornika, mają do pojęcia niełatwą decyzję. Wybrany model powinien odpowiadać ich potrzebom oraz mieścić się w przeznaczonym budżecie. Zobacz czym kierować się przy zakupie CB radia.

Spis treści

Polecane CB radia

Najlepsze CB radio do 200 PLN

Manta Multimedia CB01 TALKER

Najlepsze CB radio do 300 PLN

Midland Alan 100 Plus

Najlepsze CB radio do 400 PLN

President TEDDY ASC

Najlepsze CB radio do 500 PLN

Midland Alan 42 Multi

Najlepsze CB radio do 600 PLN

President Johny ASC III

Najlepsze CB radio do 700 PLN

President HARRY III ASC

Czym jest CB radio?

CB radio jest  to radio pasma obywatelskiego oraz urządzenie do łączności, które pracuje w zakresie 27 MHz. Stacje bazowa radia pracuje na otwartym i płaskim terenie oraz ma zasięg kilkudziesięciu metrów, a w przypadku modeli samochodowych kilkunastu kilometrów. Radio powstało w latach 40.  XX wieku i korzystać z niego może każdy. Na jego używanie jest potrzebne licencja ani specjalne pozwolenie. W Polsce zgodnie z rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 grudnia 201 roku nadawanie przez CB radio w zakresie częstotliwości 26,960-27,410 MHz nie wymaga uzyskania pozwolenia radiowego ani posiadania świadectwa operatora. W przypadku kontroli drogowej nie trzeba także pokazywać świadectwa hologacji CB radia lub deklaracji zgodności urządzenia z normą ETSI EN 300 135; ETSI EN 300 433.

Rodzaj CB radia

Na rynku dostępnych jest wiele modeli CB radia. Urządzenia, które możemy aktualnie dostać w sklepach, można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich są przenośne sprzęty. Wykorzystywane są one głównie do pracy w terenie i działają podobnie jak krótkofalówki, tym że na ich używanie niepotrzebna jest licencja. Kolejnym rodzajem urządzenia są CB radia przewoźne, czyli te najpopularniejsze i stosowane w samochodach. To takie modele można znaleźć najczęściej w rankingu CD radio. Ostatnią grupą dostępnych na rynku urządzeń są sprzęty stacjonarne. Wykorzystywane są one przede wszystkim na posterunkach służb mundurowych.

Pierwsze CB radio

Jeśli CB radio kupuje się po raz pierwszy, konieczny jest zakup całego urządzenia. Zestaw składa się z radia, czyli TRX oraz anteny. W sklepach można również zakupić poszczególne elementy CB radia. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą rozbudować posiadane urządzenie lub wymienić poszczególna część. Kupując CB radio, należy pamiętać, że aby kierować się nie tylko opiniami i recenzjami użytkowników poszczególnych modeli, ale i indywidualnymi preferencjami, miejscami, w jakie się podróżuje oraz posiadanym samochodem.

Radio, czyli TRX – jak je wysłać?

Radio to podstawowy element CB radia. W jego przypadku najważniejsze jest wykonanie. Tutaj najlepiej wybierać proste, ale dobrze i solidnie wykonane odbiornik. Będą one się sprawować lepiej niż te zaawansowane, ale wykonane z kiepskiej jakości materiałów.

Oprócz samej jakości wykonania koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na pozostałe również istotne elementy. Do takich zalicza się m.in. montaż. Wybór odpowiedniego modelu CB radia to postawa. Urządzenia złego rozmiaru nie będzie dało się zamontować w samochodzie, a w związku z tym i używać. Producenci stosują kilka sposobów montażu CB radia w samochodzie. Sposoby te to:

  • ramka montażowa – ten sposób instalacji CB radia obejmuje umieszczenie urządzenia w miejscu klasycznego radia samochodowego;
  • radio dzielone – montaż polega na zainstalowaniu wyświetlacza np. pod klapką, a bazy w mało widocznym miejscu; mikrofon stanowiący jeden z elementów CB radia montowany jest natomiast w podłokietniku;
  • radio kompaktowe – w tym modelu montażu gruszka wyposażona jest w radio, wyświetlacz oraz przyciski; niewielkich rozmiarów stacja bazowa raz z drugim mikrofonem umieszczana jest w dowolnym miejscu w pojeździe.

Odbiornik radiowy w CB radio powinien także posiadać odpowiednie, a przynajmniej te podstawowe funkcjonalności. Będą one wpływać na komfort użytkowania sprzętu oraz jakość nadawanych i odbieranych sygnałów. W dobrej jakości CB radiach należy szukać możliwości regulowania odbiornika. Opcja ta jest przydatna, jeśli dużo i często jeździ się po mieście oraz w zatłoczonych aglomeracjach. W specyfikacji technicznej urządzenia znaleźć ją można jako RF Gain. Przydatną funkcjonalnością jest również ASC/ASQ Selch, czyli automatyczna blokada szumów. Pozwala ona na wyeliminowanie ręcznego dostrajania radia w celu usunięcia z przekazu trzasków, szumów i innych zniekształceń. Do podstawowych funkcjonalnością CB radio złącza się również funkcje Mic Gain, która pozwala na wzmocnienie mikrofonu. Warto również sprawdzić jak w wytypowanym do zakupu urządzeniu wygląda sposób zmiany kanałów. W tym zakresie producenci oferują opcje zmiany pokrętłem lub przyciskiem. Jak pokazuje ranking CB radio, bardziej pożądaną opcją jest zmiana kanałów przez pokrętło, które w opiniach przedstawiane jest jako wygodniejsze.

Mikrofon w CB radio

Mikrofon jest jednym z elementów każdego CB radio. Potocznie nazywany jest on gruszką. W jego przypadku nie ma za wiele parametrów, które można byłoby analizować. Warto jednak wiedzieć, że w dobrym CB radio mikrofony wyposażone są w funkcje zmiany kanałów. Pozwala to na dokonywanie zmiany bez konieczności sięgania odbiornika, a co za tym idzie szybką zmianę częstotliwości nadawanych komunikatów.

Antena w CB radio

Szukając dobrego CB radio, nie można pominąć kwestii anteny. W jej przypadku do rozważenia jest budowa, materiał wykonania oraz montaż. Wszystkie te elementy wpływają na jakość nadawane i odbierane sygnały, a co za tym idzie komfort użytkowania urządzania. Teoretycznie im dłuższa jest antena CB, tym lepszy będzie odbiór rozmów toczonych nawet w bardzo dużej odległości. Należy jednak pamiętać, że zasada ta nie zawsze obowiązuje.

Kierowcy, którzy głównie poruszają się po mieście i szukają dobrego CB radia do samochodu, muszą mieć na uwadze, że długa antena będzie ściągać wiele zakłóceń, co znacząco utrudni korzystanie z urządzenia. CB radio do poruszenia się po mieście to te, które posiada antenę o długości ok. 1 metra. Zapewni ona dobry odbiór sygnału, niezłe parametry pracy oraz nie będzie zbierać niepotrzebnych zakłóceń. Dłuższe anteny CB można zastosować w przypadku, gdy samochodem porusza się głównie po terenach niezabudowanych. Wtedy faktycznie będą one przydatne. Wybierają je, trzeba zwrócić jednak uwagę, aby był sztywne i nie balansowały pod wpływem prędkości jazdy samochodu czy podmuchów wiatru. Chwiejąca się antena będzie narażać CB radio na zakłócenia i rozstrajanie.

Kolejnym elementem wartym sprawdzenie jest materiał wykonania anten. Tanie CB radia zazwyczaj wyposażone są w anteny wykonane z bardzo słabej jakości materiałów. W praktyce oznacza to, że szybko się one zużywają, a także nie działają, jak należy. Decydując się na niskobudżetowe rozwiązanie, trzeba być świadomym, że ten element będzie trzeba często wymieniać, co nie będzie zbyt ekonomiczne i tanie w ostatecznym rozrachunku.

Wybierając CB radio z anteną, dobrze jest zadbać o to, aby montaż był szybki i łatwy. W rankingu CB radio największą popularnością cieszą się odbiorniki z promiennikiem o podstawie magnetycznej. Takie, aby działać, należy tylko postawić na dachu samochodu. Jeśli chce się cieszyć dobrą jakością rozmów, konieczne jest zamontowanie anteny na samym środku dachu, przynosi to najlepsze efekty. W sklepach dostępne są też anteny, które instaluje się poprzez wykonanie otworu w dachu pojazdu lub mocuje przy wykorzystaniu specjalnych uchwytów na relingu/ klapie bagażnika. Wybór tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb.

Dobre CB radio – jak je wybrać?

Jak w przypadku większości gadżetów i akcesoriów do samochodów, tak i w przypadku CB radia liczą się nie tylko parametry, ale i producent urządzenia. Marka ma tu kolosalne znaczenie. CB radia renomowanych producentów są nie tylko droższe, ale i posiadają szereg dodatkowych funkcyjności. Zakup markowego urządzania objętego gwarancją jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które poważnie podchodzą do komunikacji CB, a przekazywane przez nią informacje są im niezbędne np. do wykonywania obowiązków zawodowych. Godni polecenia producenci CB radio to m.in. President, Alan, Cobra, Intek, TTI, Sunker, Midland. Urządzenia przez nich produkowane znajdują się wśród tych najczęściej polecanych w rankingu CB radio.

CB radio – etykieta motoryzacyjnej społeczności

Trzeba jednak pamiętać, że sam zakup dobrego CB radio oraz odpowiedni montaż to nie wszystko. Korzystając z tego sprzętu, konieczne jest stosowanie się do obowiązującej w samochodowym świecie etykiety. Liczy się tu szacunek i uprzejmość wobec innych kierowców i tworzysz na jezdni. W komunikacji CB panuje równie specyficzny żargon, który dobrze jest poznać, zanim zacznie nadawać się własne komunikaty. Warto również zapamiętać, aby zasłyszane przez CB radio informacje nie traktować jako pewnik. Są one jedynie wskazówkami, które należy weryfikować i sprawdzać, aby móc bezpiecznie poruszać się po polskich i nie tylko drogach. Weryfikacja zasłyszanych informacji pomoc ma nie tylko nam w poruszaniu się po ulicach, ale i innym kierowców. Pomoc innym w motoryzacyjnej społeczności jest jednym z kluczowych elementów obowiązującej etykiety.

Ile trzeba zapłacić za dobre CB radio do samochodu?

Przy mało zaawansowanych potrzebach wystarczy zakupić najprostszy i najtańszy obornik, który pomoże w komunikacji. Podstawowe CB radia to urządzenia, które można zakupić za ok. 200-250 złotych. Propozycje takich modeli można bez problemu odnaleźć w rankingu CB radio. Trzeba jednak wspomnieć, że w sklepach można dostać również radia bardziej zaawansowane, przeznaczone dla bardziej wymagających kierowców. Wyposażone w ponadstandardowe funkcje i solidnie wykonane CB radia kosztują od 500 złotych wzwyż. Takie urządzenia również znajdują swoich nabywców i często spotkać można je w rankingu CB radio.

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here