Ranking telewizorów 2018. Polecane modele. Jaki telewizor wybrać?

0
400

Telewizor to urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie domu czy mieszkania. Niejednokrotnie jest on głównym bohaterem pokoju dziennego czy jadalni. Mimo szybkiego rozwoju Internetu oraz telewizji działających w sieci ten tradycyjny nadal jest chętnie kupowany i oglądany. Jednak wybór odpowiedniego modelu telewizora nie jest łatwy. Dzisiaj producenci oferują odbiorniki o różnej wielkości, sposobie montażu i funkcjonalności. Wchodząc do sklepu, można dostać prawdziwego zawrotu głowy. Jak więc wśród tej bogatej oferty wybrać telewizor idealny? Jakimi parametrami się kierować? Na to pytanie odpowiemy w naszym dzisiejszym artykule.

Spis treści

Polecane telewizory

Najlepszy telewizor do 500 PLN

Lin 22LFHD1600

 

Najlepszy telewizor do 750 PLN

Hitachi 32HB4T01

 

Najlepszy telewizor do 1000 PLN

Philips 32PHT4032/12

 

Najlepszy telewizor do 1500 PLN

Samsung UE40J5200

 

Najlepszy telewizor do 2000 PLN

Samsung UE49M5602

 

Najlepszy telewizor do 2500 PLN

Samsung UE50MU6172

 

Najlepszy telewizor do 3000 PLN

LG 55UJ6517

 

Najlepszy telewizor do 3500 PLN

Sony KD-43XE8005

 

Najlepszy telewizor do 4000 PLN

Samsung UE55MU6672 Curved

 

Najlepszy telewizor do 4500 PLN

LG 55SJ800V

 

Najlepszy telewizor do 5000 PLN

Panasonic TX-65EX600E

 

Najlepszy telewizor do 6000 PLN

Sony KD-65XD7505

 

Najlepszy telewizor do 7000 PLN

Samsung UE65MU8002

 

Najlepszy telewizor do 8000 PLN

LG OLED55B7V

 

Najlepszy telewizor do 9000 PLN

Panasonic TX-65EX780E

 

Najlepszy telewizor do 10000 PLN

Samsung UE75MU7002

 

Rodzaje telewizorów

Dziś w sklepach można zakupić różnego rodzaju telewizory: małe, duże, z zakrzywionym ekranem, w technologii 3D lub Smart TV. Jednak zanim przejdzie się do wyboru szczegółowych parametrów i funkcjonalności odbiornika, warto się zawęzić swój wybór i określić, jaki telewizor jest nam potrzebny. Aby to zrobić, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego chcemy go wykorzystywać. W przypadku, gdy ma być on jedynie sprzętem, na którym ogląda się telewizję nadawaną przez operatorów lub z sieci kablowej oraz odtwarza filmy z nośników zewnętrznych, należy zainwestować w telewizor do codziennego użytku. W przypadku, gdy pod urządzenie chce się podpiąć konsolę lub Xbox-a lepiej zakupić specjalistyczny telewizor do konsoli.

Jaki rozmiar telewizora wybrać?

W drugiej kolejność należy zastosować się, jak duży ma być telewizor. W przypadku jego zakupu nie warto kierować się zasadą, że im większy, tym lepszy. Chociaż duży odbiornik na początku może wydać się atrakcyjny, to jednak nie sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Wielkość telewizora należy uzależnić nie tylko od swoich preferencji, ale również metrażu pomieszczenia. Warto również jego rozmiar dostawać do tego, w jakiej odległości od odbiornika ustawi się kanapę lub inne siedziska. Będzie to miało wpływ na wygodę oglądania oraz zdrowie oczu domowników. Przyjęło się, że telewizory 32 cale powinny znajdować się nie bliżej niż 1,25 metra od siedziska, a te o wymiarze 55 cali muszą być oddalone o minimum 2 metry. Telewizor nie może stać też za daleko, aby oglądanie go było komfortowe, odległość od siedzisk nie może być większa niż dwukrotność minimalnej odległości.

Wielkość telewizora bez problemu można dopasować do rozmiarów pomieszczenia. Na rynku dostępne są telewizory od 19 do ponad 80 cali. Jak jednak pokazuje ranking telewizorów, najczęściej wybieranymi opcjami są odbiorniki o przekątnej od 40 do 50 cali. Sprawdzają się one w średnich i dużych salonach.

Podświetlenie matrycy telewizora

Kolejnym etapem wyboru idealnego telewizor, jest decyzja co do wyboru matrycy odbiornika. Producenci oferują urządzenia z matrycą LCD z posilenie, LED oraz OLED.

Najtańszymi opcjami są telewizory z matrycą LCD ze świetlówkami. Świetlówki te umieszczane są równomiernie i oświetlają cały panel. Z racji tego, że zajmują one dość sporo miejsca, obudowa telewizora jest dość gruba, a sam ekran zapewnia stosunkowo nieduży kontra. W zakresie telewizorów LCD ze świetlówkami lepiej spisują się te z diodami za ekranem oraz na skraju ekranu. Są one  niewielkiej grubości i zapewniają wysoki kontrast, Dodatkowo telewizor z LCD z diodami na skraju ekranów jest modelem energooszczędnym.

W przypadku telewizorów LED możemy mówić o trzech rodzajach podświetleń. Pierwszym z nich są diody direct, które oświetlają cały panel. Jest to najprostsza i najgrubsza wersja w telewizorach LED. Kolejne to telewizory Edge LED z diodami znajdującymi się na krawędziach. To rozwiązanie jest energooszczędne i można stosować je nawet w ultra cienkich odbiornikach. Ostatnim tempem są telewizory z diodami doświetlającymi całą matrycę (full LED z local dimming).

Producenci oferują również telewizory z matrycą OLED. W mechanizmie swojego działania są one zbliżone do tych z matrycą LED, jednak stosują organiczne diody, które nie wymagają dodatkowe podświetlenia. Dzięki temu mogą pochwalić się dużo lepsza jakości odwzorowywania kolorów.

Najwyższej jakości telewizory na rynku to te wyposażone w matrycę QLED. Wykorzystują one technologię kwadratowych kropek, których rozmiary liczone są w nanometrach. Zastawanie takiego rozwiązania gwarantuje wysoka jakość oraz odwzorowuje szerokie spektrum kolorów.

Rozdzielczość ekranu w telewizorze

Wybierając telewizor, należy również  przyjrzeć się rozdzielczości ekranu. Na chwilę obecną producenci oferują trzy standardy wyświetlanego na ekranie obrazu. Nowoczesne telewizory posiadają rozdzielność 4K UHD, czyli 3840 na 2160 pikseli. Jest to najwyższa oferowana rozdzielczość i najlepszy z możliwych standardów. Telewizory te wyświetlają obraz Ultra HD, co oznacza, że pozwalają na wierne odwzorowanie szczegółów i detali. Aby jednak z tego standardu można było skorzystać, konieczne jest posada materiałów wideo zgodnych z tym standardem. Aktualnie nie wiele filmów dostępnych jest w tak wysokiej rozdzielczości, dlatego też zakup takiego telewizora nie zawsze jest opłacalna.

Dobre telewizory posiadają zazwyczaj rozdzielczość Full HD. Odbiorniki o tej rozdzielczości zajmują również wysokie pozycje w rankingu telewizorów. Gwarantują one wysoką jakość obrazu. Obecnie większość filmów, a także programów telewizyjnych dostępnych jest w technologii Full HD, a więc możliwości telewizora tego typu można bez przeszkód wykorzystywać na co dzień.

Osoby, które szukają taniego telewizora i którym nie zależy na najnowszych technologiach, powinny zwrócić uwagę na modele z rozdzielczością HD Ready. Umożliwi on wyświetlanie obrazu o dobrych parametrach, ale nie najwyższych. Odbiorniki sprawdza się do obierania programów nadawanych drogą kablową, a ich cena to ok. 1000 zł.

Technologia odświeżania obrazu w telewizorach

Wybór dobrego telewizora to również sprawdzenie technologii odważania ekranu. Parametr ten wyrażany jest w Hertzach (Hz). Zazwyczaj im jest on większy, tym lepiej. Podstawowe modele telewizorów mogą pochwalić się tym parametrem na poziomie 100 Hz, natomiast dobrej jakości odbiorniki telewizyjne, oferują nawet do 600 Hz. Należy zaznaczyć, że parametr ten wpływa na jakość oglądanego obrazy, bowiem redukuje rozmycia, gwarantuje płynny ruch oraz wyraźniejsze szczegóły.

Paleta kolorów w telewizorze

O jakość oglądanego obrazu w telewizorze decyduje również zastosowana paleta kolorów oraz szeroki zakres tonalny. Z tymi elementami można zapoznać się, odszukując w specyfikacji technicznej symbol HDR. Wyświetlacze, które obsługują technologię HDR, pozwalają na uzyskiwanie obrazów o dużej rozpiętości tonalnej, czyli tych bardziej szczegółowych i realistycznych.

Zakrzywiony ekran w telewizorze

Do osób, które szukają nowoczesnych rozwiązań w odbiornikach telewizyjnych, adresowane są urządzenia z zakrzywionym ekranem. Telewizory Curved oferują wysoką jakość wyświetlanego obrazu, a zakrzywiony ekran sprawia, że każdy jego fragment jest doskonale widoczny dla oczu. Telewizory z zakrzywionym ekranem są dopasowane do naturalnego pola widzenia. Cała technologia sprawia, że oglądając film lub program, można poczuć się otoczonym obrazem.

Telewizory z technologią 3D

Coraz popularniejsze w rankingu telewizorów są również modele wykorzystujące technologie 3D. Zanim jednak zdecyduje się na odbiorniki, które ją oferują, warto poznać jej możliwości. Producenci  telewizorów oferują trzy typy technologii 3D: pasywna, aktywna oraz autostereoskopia. Każda z nich umożliwia użytkownikom oglądanie filmów 3D, ale na trochę innych zasadach. W przypadku telewizorów 3D z technologią pasywną do oglądania materiałów wideo potrzebne są tanie i lekkie okulary. Nie zapewniają one jednak maksymalnego komfortu, mogą występować tu migotania oraz wąskie kąty widzenia w pionie. Dlatego też w rankingu telewizorów przeważają modele z technologią 3D aktywną, Gwarantują one wysoką jakość obrazu, ale wymagają zakupu okularów wspomaganych zasilaniem. Są one ciężkie i dość drogie. Telewizory 3D autostereoskopowe to wynik najnowszej technologii. Są one drogie i trudno dostępne, aby móc na nich oglądać obraz przestrzenny nie trzeba posiadać okularów.

Smart TV, czyli domowe centrum rozrywki

W nowoczesnych telewizorach z wysokiej półki dostępna jest również technologia Smart TV. Sprawia ona, że odbiornik zmienia się multimedialne centrum rozrywki. Telewizor może w pełni obsługiwać za pomocą tabletu lub smartfona, dzięki temu,  że posiada wgrany system operacyjny (najczęściej Android). Telewizor ze Smart TV umożliwia korzystanie z aplikacji, przeglądanie stron internetowych i portali mediów społecznościowych, a także zamawianie finów na życzenia. Niektóre modele działające w tej technologii umożliwiają również sterowanie telewizorem za pomocą gestów lub prostych komend głosowych.

Jak wybrać telewizor? Ranking telewizorów

Producenci telewizorów proponują odbiorniki o różnej klasie i możliwościach. Na rynku nie brakuje telewizorów wyposażonych w nowoczesne funkcje, których tylko kilka wspomnieliśmy powyżej. Bogata oferta sprawia, że wybór dobrego telewizora nie jest łatwy. Wiele osób kieruje się w jego trakcie tym, aby urządzenie miało jak najwięcej funkcji. Trzeba jednak pamiętać, że w rzeczywistości ciężko z nich wszystkich korzystać. Jeśli więc nad tę formę rozrywki przekłada się inne, lepiej postawi na tani telewizor, który będzie posiadał podstawowe funkcjonalności. Telewizory z technologią 3D czy Smart TV to rozwiązania dla osób, które przed ekranem spędzają stosunkowo dużo czasu. W czasie podejmowanie decyzji nie bez znaczenia jest również cena telewizora. Należy pamiętać, że im większy on będzie oraz im więcej funkcji będzie posiadał, tym cena będzie wyższa. Wysokiej klasy telewizory domowe to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc zastosować tu zasadę ceny idącej w parze z jakością i potrzebami. Przy wyborze odbiornika należy również kierować się opiniami jego faktycznych użytkowników – pozwolą one ocenić czy telewizor sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Osoby, które szukają szybkiego kompendium wiedzy na temat najlepszych modeli dostępnych na rynku, mogą natomiast skorzystać z rankingu telewizorów, pokaże on te odbiorniki, które w ostatnim czasie cieszyły się największą popularnością oraz posiadają warte uwagi parametry.

Przeczytaj też: https://www.telewizory.pl/jaki-telewizor-kupic-w-2021-roku/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here