Ranking monitorów. Top 10 najlepszych monitorów

0
365

Każdy komputer potrzebuje dobrego monitora. Jednak jego wybór nie jest rzeczą prostą. Producenci oferuje monitory o różnych matrycach i kątach widzenia. A te dwa elementy to tylko jedne z kilku ważnych parametrów monitora do komputera. Analiza kolejnych wcale nie ułatwiają zadania, szczególnie laikom, dla których parametry takie jak jasność czy kontrast monitora komputerowego są czarną magią. Dlatego też przed zakupem powinni oni dowiedzieć się, jakie są najważniejsze parametry monitora do komputera oraz jak odczytywać ich wskaźniki. Należy również pamiętać, że oprócz  dobrych parametrów technicznych powinien być on również bezpieczny dla wzroku użytkownika. Pomocą w wyborze uniwersalnego urządzenia będzie też ranking monitorów do komputera, który wskaże najpopularniejsze aktualnie modele. Zapraszamy do lektury artykułu.

Spis treści

Polecane monitory 21.5″

Najlepszy monitor 21.5″ do 350 PLN

Philips 223V5LSB2/10

Najlepszy monitor 21.5″ do 400 PLN

BenQ GL2250

Najlepszy monitor 21.5″ do 450 PLN

Acer K222HQLCbid (UM.WX2EE.C01)

Najlepszy monitor 21.5″ do 500 PLN

AOC G2260VWQ6 GAMING!

Najlepszy monitor 21.5″ do 600 PLN

iiyama G-MASTER Black Hawk GE2288HS

Najlepszy monitor 21.5″ do 700 PLN

Dell P2217H

Najlepszy monitor 21.5″ do 800 PLN

Acer B226HQLAymdr

Najlepszy monitor 21.5″ do 1000 PLN

NEC LCD EA224WMi

Polecane monitory 24″

Najlepszy monitor 24″ do 500 PLN

BenQ GL2450

Najlepszy monitor 24″ do 600 PLN

iiyama G-MASTER Black Hawk GE2488HS – B2

Najlepszy monitor 24″ do 700 PLN

Samsung LC24F390FHUXEN

Najlepszy monitor 24″ do 800 PLN

BenQ ZOWIE RL2455 e-Sport

Najlepszy monitor 24″ do 900 PLN

Dell U2412M

Najlepszy monitor 24″ do 1000 PLN

AOC G2460PF

Najlepszy monitor 24″ do 1250 PLN

Asus VG248QE

Najlepszy monitor 24″ do 1500 PLN

BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport

Najlepszy monitor 24″ do 2000 PLN

Asus ROG PG248Q

Polecane monitory 27″

Najlepszy monitor 27″ do 600 PLN

Philips 273V5LHSB

Najlepszy monitor 27″ do 700 PLN

BenQ GL2760H

Najlepszy monitor 27″ do 800 PLN

AOC I2781FH

Najlepszy monitor 27″ do 900 PLN

LG 27MP59G-P

Najlepszy monitor 27″ do 1000 PLN

iiyama G-Master Black Hawk G2730HSU

Najlepszy monitor 27″ do 1250 PLN

AOC G2770PF

Najlepszy monitor 27″ do 1500 PLN

MSI Optix G27C2

Najlepszy monitor 27″ do 2000 PLN

Dell U2715H

Najlepszy monitor 27″ do 2500 PLN

Asus MG279Q

Najlepszy monitor 27″ do 3000 PLN

LG 27UD88-W

Rodzaje matryc w monitorach do komputera

Wybór monitora do komputera zazwyczaj rozpoczyna się od decyzji co do jego matrycy. Matryca to element, który odpowiada za sposób wyświetlania. Obecnie na rynku oraz w rankingu monitorów do komputera dominują urządzenia posiadające ekrany LCD o różnych technologiach wykonania i sposobach podświetlania.

Ze względu na sposób podświetlania wyróżniamy dwa rodzaje monitorów komputerowych. Pierwszy z nich to LED, gdzie źródłem światła są diody LED. Na rynku spotkać można monitory z podświetlanymi krawędziami oraz z podświetlanym pełnym ekranem. Zaletami monitorów do komputerów LED jest energooszczędność oraz dłuższa żywotność. Alternatywa dla nich są odbiorniki z CCFL. W ich przypadku źródłem światła jest zamontowana lampa fluorescencyjna. Monitory CCFL są tanią opcją, jednak zużywają więcej prądu niż wcześniej opisane urządzenia ledowe oraz mają problem z wyświetlaniem głębokiej czerni.

Matryce monitorów do komputera wykonywane są również w różnych technologiach. Producenci oferują panele z matrycę TN, czyli twisted nematic, których zaletą jest niska cena i bardzo krótki czas reakcji. Chociaż tego typu odbiorniki często zajmują wysokie pozycje w rankingu monitorów do komputera, trzeba pamiętać o ich wadach. Te najważniejsze to kiepskie odwzorowanie kolorów, w tym głębokiej czerni, widoczne martwe piksele oraz wąskie kąty widzenia zarówno w pionie, jak i poziomie. Kolejną propozycją są monitory z matrycą MVA. Charakteryzują się one dobry czasem reakcji, kontrastem oraz odwzorowaniem kolorów, a także zapewniają szeroki kąt widzenia. Monitory z matryca MVA występują jednak w wąskiej gamie produktów, dlatego ciężko dobrać wśród nich te uniwersalne. Podobnej jakości monitory co MVA to te z matrycą PVA – o ile jednak posiadają one wiele modeli, o tyle ich wadą jest bardzo wolny czas reakcji. Podobne klasy są również monitory z matrycą IPS. Zapewniają one wysokiej jakości odwzorowanie kolorów, szeroki kąt widzenia, dobry kontrast, głęboką czerń oraz przyzwoity czas reakcji. Nie są one jednak najpopularniejszymi modelami w rankingu monitorów komputerowych ze względu na swoją dość wysoką cenę.

Rozdzielczość i przekątna monitora komputerowego

Po wybraniu rodzaju monitora komputerowego przychodzi czas na określenie jego wymiarów. To od nich w dużej mierze zależy rozdzielczość oraz przekątna monitora. Wielu laików wybierając panel, decyduje się na zakup tego największego, sądząc, że to zagwarantuje lepsze wrażenia podczas pracy. Trzeba jednak pamiętać, że wielkość monitora do komputera powinna być uzależniona od ilości miejsca, jaką dysponuje się na jego ustawienie. Należy także sprawdzić, czy monitor o wybranych wymiarach będzie mógł być ustawiony w odpowiedniej odległości od oczu osoby go używającej. Monitory komputerowe należy ustawiać nie bliżej niż 50 centymetrów od wzroku. Co więcej, cały jego ekran powinien być dobrze widzialny, bez poruszania głową. W innym przypadku nie tylko naraża się swój wzrok na uszkodzenie, ale i siebie na bóle głowy.

Wybierając szerokość monitora, należy również pamiętać, że nie zawsze ona idzie w parze z przekątną ekranu. Jeśli chodzi o proporcje monitorów do komputera, to aktualnie najpopularniejszą opcją są 16:9. Jest to format panoramiczny, który nazywany jest również Full HD. Takie urządzenia zajmują czołowe miejsca w rankingu monitorów komputerowych. Dużą popularnością w nich cieszą się także urządzenia o przekątnej 16:10, które oferują rozdzielczość rozszerzoną w pionie w Full HD. Obraz oglądany na nich zachowuje wrażenie panoramiczne. Tego typu panele wybierane są najczęściej przez osoby zajmujące się profesjonalnie grafiką komputerową. Zainteresowaniem cieszą się również monitory z ultra panoramą, czyli o proporcjach 21:9. Monitory te pozwalają na wyświetlanie obrazów  w proporcjach kinowych, bez czarnych pasków na dole i górze ekrany. Dzięki szerokiemu polu widzenia tego typu panele sprawdzają się jako monitory dla graczy.

Kąty w monitorach komputerowych

Przy zakupie monitora do komputera duże znaczenie mają również kąty widzenia, a dokładnie ich szerokość. Dobre monitory komputerowe posiadają szerokie kąty, powyżej 170 stopni, dzięki czemu obraz oglądany na ekranie nie ulega pogorszeniu bez względu na to, czy patrzy się na niego z boku, czy też na wprost. Szeroki kąt widzenia w monitorze gwarantuje także dobre kolory oraz odpowiednia jasność, gdy urządzenie odchylone jest do tyłu. W przypadku wyboru niskobudżetowego rozwiązania, czyli monitorów o kątach widzenia poniżej 160 stopni obraz oglądany na ekranie może mieć mniejszy kontrast, słabą jakość oraz niezbyt wiernie odwzorowane kolory. Osoby szukające monitora do komputera o szerokich kątach powinny skupić się na modelach z matrycą IPS, to ona oferuje te najszersze, które i w pionie i poziomie mają 178 stopni. W przypadku tanich monitorów komputerowych z matrycą typu TN kąty widzenia wynoszą 160-170 stopni.

Czas reakcji plamki w monitorze do komputera

Dobry monitor do komputera powinien cechować się również wysokim czasem reakcji plamki. Parametr ten mówi o tym, ile czasu potrzebuje pojedynczy piksel na zapalenie się, a następnie całkowite zgaśnięcie. W praktyce od tego wysokości tego parametru zależy, czy monitor będzie dobrze radził sobie z dynamicznym obrazem. Na ten element specyfikacji technicznej monitora koniecznie powinny zwrócić uwagę osoby szukające modele do oglądania filmów lub grania w gry. Jest on mniej ważny, jeśli  ekran będzie wykorzystywany tylko do prac biurowych. Monitory z przeciętnym czasem reakcji plamki to te odpowiadające ten wskaźnik na poziomie ms, natomiast dobre monitory do komputera wyróżniają się tym na poziomie 1ms.

Kontrast w monitorze do komputera

Daną techniczną, która należy wziąć pod uwagę wybierając dobry monitor komputerowy, jest jego kontrast. W specyfikacji producenci zazwyczaj podają kontrast dynamiczny, jednak aby ocenić czy faktycznie urządzenie jest wysokiej jakości, należy sprawdzić jego kontrast statyczny. W uniwersalnych monitorach do komputera mieści się on w przedziale 1:1000-1:5000. Im podana wartość jest wyższa, tym lepiej.

Jasność i podświetlenie monitora do komputera

W specyfikacji technicznej producenta wyszczególniona jest również jasność monitora komputerowego. Określona jest ona w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2). Aby obraz na monitorze wyświetlał się właściwie, powinna wynosić ona 140 cd/m2. Trzeba jednak zaznaczy, że wysokość tego parametru dobrze jest określić po ustaleniu, gdzie monitor będzie stał. Urządzenia ustawiane blisko okien lub w jasnych wnętrzach powinny mieć wyższy poziom tego parametru, który będzie oscylował w granicach 300 cd/m2. Monitory z wysoką jasnością lepiej sprawdzają się również podczas oglądania filmów oraz przy grach komputerowych. Warto wiedzieć, że na jasność monitora wpływa to, w jakich miejscach zamontowane jest oświetlenie ekranu. Niższy kontrast uzyskuje się w monitorach oświetlonych krawędziowo. W ich przypadku występują również różnice w równomiernym oświetleniu całego obszaru. W  związku z tym w droższych monitorach komputerowych oferujących wyższą jakość stosuje się podświetlenie umieszczane bezpośrednio za matrycą.

Jak wybrać dobry monitor do komputera?

Szukając dobrego monitora do komputera, pod uwagę należy uwzględnić nie tylko parametry techniczne ale też i jego ergonomiczność oraz komfort pracy, który on zapewnia. W tym celu dobrze jest sprawdzić, czy umożliwia on regulację położenia ekranu. W dobrych monitorach komputerowych jest ona możliwa zarówno w zakresie wysokości, jak i nachylenia kąta. Dodatkowo wysokiej jakości urządzenia wyposażone są w funkcję pivot. Pozwala ono na obrócenie ich o 90 stopni do pozycji pionowej. Z takiej funkcjonalności ucieszą się szczególnie te osoby, które pracują na długich plikach tekstowych. Przy zakupie monitora do komputera warto również sprawdzić możliwości jego montażu. W przypadku, gdy urządzenie zgodne jest z systemem VESA, ma się możliwość jego zamontowania na ścianie lub na specjalnym uchwycie. Dla użytkownika oznacza to większą swobodę w obracaniu ekranu w różnych kierunkach. Oprócz tego poszczególne modele monitorów wyposażone są w rozmaite funkcje wspierające niektóre z wykonywanych działań. I tak np. w monitorach dla graczy pojawia się funkcja AMD FeeSync, która wspiera płynność gry i eliminuje zacinanie się obrazu. Monitory komputerowe do oglądania filmów wyposażone są natomiast w technologię 3D, funkcje TV czy zintegrowana głośniki. Wszystkie one podnoszą komfort oglądania filmów, a także pozwalają na oglądanie na ekranie naziemnej telewizji cyfrowej (te właściwości mają monitory z tunerem TV). W rankingu monitorów do komputera dużą popularnością cieszą się także panele o zakrzywionym ekranie, które dają wrażenie otaczającego obrazu. Zakrzywione monitory do komputera są również mniej podatne na refleksy świetlne i należą do urządzenia z wyższej półki. Kolejnymi ważnymi udogodnieniami w monitorach są złącza, jakimi on dysponuje. Standardem jest złącze HDMI. Te nowocześniejsze i bardziej zaawansowane monitory komputerowe wyposażone są także w gniazda HDMI-MHL (pozwala na podłączenie do ekranu smartfona lub tableta) oraz Display Port (umozliiające podłączanie dwóch komputerów i przeliczanie się  pomiędzy nimi).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here