Ranking myszy dla graczy. Top 10 myszek gamingowych

0
439

Każdy gracz komputerowy powinien posiadać zestaw akcesoriów, który ułatwi mu oddawanie się wirtualnym rozrywkom. Do zestawu takich akcesoriów należą m.in. odpowiedniej jakości słuchawki, klawiatura oraz mysz gamingowa. Ta ostatnia musi skutecznie odwzorowywać ruchy dłoni oraz zapewniać komfort podczas długich godzin grania. Konieczność spełnienia tych parametrów oznacza, że w przypadku gracza zwykła mysz do komputera zazwyczaj nie zda egzaminu. Oznacza to, że należy rozejrzeć się za bardziej specjalistycznym urządzeniem. To zazwyczaj jej droższe, dlatego swój wybór warto dobrze przemyśleć i przeanalizować, czy oferowane przez producenta parametry spełnią wymogi wymagających użytkowników gier komputerowych. Zobacz, czym kierować się wybierając mysz dla gracza oraz poznaj najpopularniejsze modele tego akcesorium.

Spis treści

Polecane myszki dla graczy

Najlepsza mysz gamingowa do 25 PLN

Zalman M201R (ZM-M201R)

Najlepsza mysz gamingowa do 50 PLN

Zalman ZM-M401R (ZM-M401R)

Najlepsza mysz gamingowa do 75 PLN

A4 Tech Bloody V7m (A4TMYS43940)

Najlepsza mysz gamingowa do 100 PLN

MODECOM Volcano MC-GMX4 BLACK (M-MC-GMX4-100)

Najlepsza mysz gamingowa do 150 PLN

Logitech G300S (910-004345)

Najlepsza mysz gamingowa do 200 PLN

Dream Machines DM1 Pro S Matte (DM1 Pro S Matte)

Najlepsza mysz gamingowa do 250 PLN

Logitech G403 Prodigy (910-004824)

Najlepsza mysz gamingowa do 300 PLN

Razer Lancehead Tournament Edition (RZ01-02130100-R3G1)

Najlepsza mysz gamingowa do 350 PLN

Razer Naga Chroma (RZ01-01610100-R3G1)

Najlepsza mysz gamingowa do 400 PLN

SteelSeries Rival 700 (62331)

Najlepsza mysz gamingowa do 500 PLN

Razer Lancehead

Myszka dla gracza, czyli jaka?

Myszka dla gracza niezależnie od tego, czy zdecyduje się na model z wyższej półki cenowej, czy też na rozwiązanie niskobudżetowe, powinna posiadać pewne cechy, obce tej zwykłej do standardowego użytku. Przede wszystkim powinna gwarantować wygodny i pewny chwyt, charakteryzować się płynnym ruchem wskaźnika oraz możliwością dostosowania funkcjonalności przycisków. W przypadku myszki dla graczy ważne jest również to, aby maksymalnie odwzorowała ona ruchy dłoni.

Rodzaje myszy dla graczy

Wyżej wymienione parametry może zapewnić kilka rodzajów myszy dostępnych na rynku. Przede wszystkim na początku swój wybór należy zawęzić do tego, czy chce się postawić na mysz przewodową, czy bez przewodowa. Jeszcze do niedawna myszkami dla graczy były głównie modele kablowe, jednak rozwój technologii sprawił, że na ich biurku sprawdzają się i myszy bezprzewodowe.

Jeśli zdecyduje się na model bez kabla, należy zadbać o to, aby urządzenie charakteryzowała się sporym zasięgiem, nie może on być mniejszy niż 5 metrów. Tak odległość gwarantuje sprawne działanie myszy, nawet jeśli pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem znajdzie się jakaś przeszkodą.

W przypadku myszy przewodowych dla gracza koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj końcówki. W rankingu myszek gamingowych najwyższe pozycje osiągają te z pozłacaną wtyczką. Takie rozwiązanie pozwala na idealne przewodnictwo sygnałów, co jest niezmiernie ważne przy toczeniu wirtualnych rozgrywek. Ważnym parametrem myszek kablowych dla graczy jest też długość przewodu – powinien ona dawać swobodę ruchu co najmniej w obrębie 35 cm w każdą stronę.

Gracze mogą również wybierać pomiędzy myszkami laserowymi oraz optycznymi. W rankingu myszy do gier komputerowych królują przede wszystkim modele laserowe. Chociaż są one droższe, mogą pochwalić się wyższą precyzją i są doskonałym działaniem na powierzchniach jasno barwnych, połyskujących oraz jasnych. Myszy optyczne nawet te z segmentu dla graczy mają z tym poważny problem. Nie mniej jednak fani wirtualnych rozrywek szukający taniego rozważania mogą postawić na myszkę optyczną z dobrymi parametrami. Trzeba pamiętać, że mechanizm działania myszki laserowej i optycznej jest taki sam, jedyną różnicą jest tu źródło oświetlające powierzchnię – tę optyczne wyposażone są w diody LED, a te drogie w bardziej precyzyjny laser.

Myszka laserowa dla graczy

Ze względu na to, że mysz laserowa jest o wiele częstszym wyborem graczy, warto przyjrzeć się jej dokładnie. Aby one działały bez zakłóceń, konieczne jest zastosowanie twardej podkładki. Wyeliminuje to nierówności, które mogą negatywnie wpływać na jej działanie. W myszach laserowych dla graczy ważnym parametrem jest czynnik DPI, czyli rozdzielczość. Co do zasady im ona jest większa, tym lepiej. Jednak niektóre rozgrywki stawiające na precyzje ruchów wymaga mniejszego DPI, a większej dokładności.

Mysz dla graczy: wskaźnik DPI

Wskaźnik DPI mówiący o czułości urządzenia jest jednym z najważniejszych w przypadku myszek gamingowych. To jak będzie on wysoki, uzależnione jest zarówno od rodzaju myszki (laserowa czy optyczna), jak i rodzaju gier, w jakie się gra. Standardowo myszy optyczne dla graczy powinny charakteryzować się czułością nie mniejsza niż 1800 DPI. Taka wysokość tego parametru będzie dobra, jeśli będzie się używać idealnej podkładki. W przypadku myszy laserowych gamingowych wskaźnik DPI powinien być o wiele większy. Przyjmuje się, że powinny wyróżniać się one wskaźnikiem czułości na poziomie ok. 6000 DPI. Stąd to jednak tylko standardy, które nie zawsze pasują do wszystkich gier. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy niektóre fabuły wymagają większej dokładnością, a mniejszej czułości czy szybkości wykonania uchu.

Zaprogramowanie myszki dla gracza

Myszki z interfejsem USB to zazwyczaj urządzenia typu plug&play, czyli takie, które nie wymagają wgrywania dodatkowych sterowników. Aby one działał, wystarczy podłączyć je do komputera za pomocą kabla lub złącza USB i wydawałoby się, że już można rozpocząć rozgrywkę. Jednak w przypadku myszy gamingowych warto zwrócić uwagę na dołączone do zestawu oprogramowanie. Powinno ono umożliwić stworzenie kilku różnych profili przycisków, co w praktyce oznacza, że gracz może do nich przypisać różne działania w różnych grach. Oprogramowanie do myszek dla graczy powinno działać autonomiczne i bezbłędnie, nie może być tu mowy o problemach z kontrolą wykonywanych akcji. Jeśli mowa o przyciska, warto również zaznaczyć, że modele pojawiające się w rankingu myszy do gier zazwyczaj posiadają standardowe 5 przycisków, znaleźć można jednak w spisie droższe modele, które posiadają ich nawet dwukrotnie więcej.

Szybkość myszki dla graczy

Myszka dla graczy powinna również odznaczać się dużą szybkością, jest to ważne szczególnie przy grach akcji. Dobra myszka gamingowa musi bezbłędnie odwzorowywać nawet najbardziej nagłe i gwałtowne ruchy. Podstawowe modele, które znalazły się w rankingu myszy do gier to te, których przyspieszenie wynosi 20 g, a szybkość śledzenia 50 cali na sekundę. Ważnym parametrem jest również czas reakcji – polecane modele to te, których ten parametr nie przekracza 2ms, chociaż dobre myszki gamingowe reagują już w ciągu 1ms.

Obudowa myszki dla graczy

Podczas wybierania myszki gamingowej warto również zwrócić uwagę na obudowę danego modelu. Najlepiej, jeśli jest ona gumowa. Oznaczać będzie to, że urządzenie jest antypoślizgowe i zapewnia pewny chwyt, a ten przekłada się na precyzyjność i pewność ruchów. Antypoślizgowe myszki dla graczy szczególnie ważne są dla osób, które wybierają gry oparte na szybkich akcjach np. strzelanki czy wyścigi samochodowe.

Obudowa myszki dla graczy powinna również zaganiać właściwe podparcie dłoni. Najlepiej radzą sobie z tym modele, które podpierają część śródręcza i eliminują podkurczanie palców.

Z racji tego, że myszki dla graczy zużywają się szybciej niż te do standardowego użytku, powinny być też wykonane z lepszych materiałów. Przyciski nie mogą być pokryte lakierem, który będzie się szybko wycierać, ta sama zasada dotyczy obudowy. Jakość materiałów ma wpływ nie tylko na wygląd oraz trwałość urządzenia, ale także na jego działanie. Niedziałające przyciski, uszkodzony kabel, starte ślizgacze czy roli sprawia, że radość z grania nie będzie duża.

Ślizgacze w myszce gamingowej

Kolejnym parametrem ważnym w przypadku myszek dla graczy jest żywotność oraz materiał wykonania ślizgaczy. Ślizgacze to te elementy, które znajdują się pod spodem obudowy, ich zadaniem jest uławianie ruchu po wybranej powierzchni. W przypadku myszek gamingowych, najlepiej zakupić modele ze ślizgaczami o jak największe żywotności, minimalna to ta 200 kilometrów. Warto również zorientować się, jaki jest koszt wymiany ślizgaczy – pozwoli to zakupić urządzenie tanie w eksploatacji. Jeśli chodzi o materiał wykonania ślizgaczy, to w rankingu myszek dla graczy przeważają te z powierzchnią teflonową.

Waga myszki dla graczy – ile powinna ważyć myszka gamingowa?

W przypadku myszek dla graczy duże znaczenie ma również ich waga. Wpływa ona na szybkość ruchów. Na to ile ważny myszka powinni zwrócić uwagę przede wszystkim te osoby, które decydują się na model bezprzewodowy zasilany bateriami. Jeśli zasilanie będzie pochodzić z baterii – paluszków, może się okazać, że myszka straci na zwrotności i szybkości.

Mysz dla graczy a dodatkowe funkcjonalności – na jakie zwrócić uwagę?

Myszki dla graczy to często urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcjonalności. Mowa tu nie tylko o ponadstandardowej ilości przycisków, ale i np. możliwości dociążenia urządzenia Na rynku dostępne są komplety gamingowe wyposażone w ciężarki o masie 15-30 gram, które mają dociążyć myszkę, a dzięki temu zwiększyć jej precyzje. Często także zestawy gamingowe wyposażone są w stacje pozwalającą na ładowanie akumulator, dzięki czemu nie trzeba inwestować w osobną ładowarkę. Stacja jest przydatna, szczególnie jeśli decyduje się na zakup myszki bezprzewodowej. Wtedy też warto zadbać, aby model wyposażony był w więcej niż jeden akumulator – pozwoli to na ich wymianę w trakcie gry, bez konieczności przerywania rozgrywki. Dodatkową funkcjonalnością, która cieszy się uznaniem użytkowników, są też podświetlane przyciski.

Myszka dla gracza dla…

Wybierać myszkę dla gracza pod uwagę należy wziąć jeszcze jeden parametr, jest nim praworęczność lub leworęczność samego gracza. Myszka powinna być dopasowana do tego, którą dłonią się pracuje. Na rynku więc jest modeli dla osób praworęcznych, ale również i co leworęczni nie powinni mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego urządzenia. Myszka dla gracza leworęcznego to przede wszystkim ta o symetrycznym profilu.

Myszka gamingowa powinna pasować nie tylko to tego, która ręka się pracuje, ale również i do samej dłoni. Najlepiej, gdy leży w niej komfortowa i jest dopasowana do jej wielkości i układa. Przykładowo płaskie myszki z małymi przyskakani nie sprawdza się w dużej dłoni i na odwrót, duże modele będą niewygodne dla graczy o małych dłoniach. Takie dopasowanie jest  możliwe, jeśli w czasie wyboru myszki gamingowej na żywo przetestuje się kilka modeli i na tej podstawie wybierze ten najlepszy. Pomocą w wyodrębnieniu tych najbardziej popularnych, a zatem najlepszych będzie ranking myszek dla graczy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here