Ranking Telewizorów LED

0
302

Dioda emitująca światło (LED) to półprzewodnikowe urządzenie emitujące światło widzialne, wówczas, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny. Światło nie jest szczególnie jasne, ale w większości diod LED jest monochromatyczne, występujące przy jednej długości fali. Moc diody LED występuje od czerwieni (przy długości fali około 700 nanometrów) do niebiesko-fioletowego (około 400 nanometrów). Niektóre diody LED emitują energię podczerwoną (IR) (830 nanometrów lub dłuższe) takie urządzenie jest znane jako dioda emitująca promieniowanie podczerwone (IRED). Dioda LED lub IRED ma przezroczystą obudowę, która przepuszcza widzialną lub podczerwoną energię.

Zalety diod LED i IRED

Zalety diod LED i IRED w porównaniu z oświetlaczami żarowymi i fluorescencyjnymi to:

 • Niskie zapotrzebowanie na moc: Większość z nich może być zasilanych z baterii.
 • Wysoka wydajność: Większość mocy dostarczanej do LED lub IRED jest przekształcana w promieniowanie w pożądanej formie, przy minimalnym wytwarzaniu ciepła.
 • Długa żywotność: Po prawidłowym zainstalowaniu dioda LED lub IRED może działać przez dziesięciolecia.

Typowe zastosowania diod LED

 • Lampki kontrolne: Mogą to być diagramy dwustanowe (tzn. Włączanie/wyłączanie), wykres słupkowy lub alfabetyczno-numeryczny.
 • Podświetlenie panelu LCD: Specjalistyczne białe diody LED są używane w płaskich wyświetlaczach komputerowych.
 • Transmisja danych światłowodowych: Łatwość modulacji umożliwia szerokie pasmo przenoszenia przy minimalnym szumie, co przekłada się na dużą szybkość i dokładność.
 • Zdalne sterowanie: Większość domowych “pilotów” używa IRED do przesyłania danych do głównej jednostki.
 • Optoizolator: Etapy w systemie elektronicznym można łączyć ze sobą bez niepożądanych interakcji.

Co to jest oznaczenie LED?

Krótko mówiąc, jest to dioda emitująca światło, ponieważ LED oznacza Light Emitting Diode. Diody LED zaczęły być ekscytującymi, ale drogimi elementami elektronicznymi już w latach sześćdziesiątych, używanymi w przenośnych kalkulatorach i innych podobnych urządzeniach. Dzięki badaniom i rozwojowi, technologia LED stała się bardziej wydajna i tańsza, aż osiągnęła obecną formę. Diody LED mogą być teraz używane do wielu zastosowań oświetleniowych i są dostępne w całym spektrum światła widzialnego, podczerwonego i ultrafioletowego. Niedrogie lampy LED 12V są często używane jako konwencjonalne źródło światła w domach, biurach i miejscach prowadzenia działalności, ponieważ są bardziej energooszczędne, działają dłużej, są bardziej trwałe fizycznie i są bezpieczniejsze niż tradycyjne źródła światła.

Jednak ta sama technologia, która pozwala diodom LED wytwarzać światło przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej, oznacza również, że ma inne wymagania sprzętowe niż tradycyjne lampy żarowe. Właściwa instalacja oświetleniowa LED 12V obejmuje użycie specjalnych zasilaczy lub sterowników do regulacji napięcia i ciepła, które docierają do diody emitującej światło, dzięki czemu diody odbierają tylko odpowiednią ilość energii elektrycznej i działają prawidłowo.

Jak działa telewizor w technologii LED?

Telewizor LED to bardziej zaawansowana wersja telewizora LCD. Podczas, gdy oba typy telewizorów opierają się na technologii LCD i mają płaskie ekrany, przegląd zasobów internetowych, o telewizorach LED można powiedzieć, że są cieńsze, jaśniejsze i bardziej szczegółowe niż tradycyjne telewizory LCD. Telewizory LED działają poprzez podświetlanie paneli LCD podświetleniem LED. Jednak nie wszystkie telewizory LED korzystają z tego samego rodzaju podświetlenia LED.

Technologia LCD

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny jest formą technologii wyświetlania obrazu, która działa poprzez przekładanie warstwy ciekłych kryształów pomiędzy dwie przezroczyste elektrody – lub powierzchnie przewodzące. Ciekłe kryształy są wyspecjalizowanymi cząsteczkami, które przepływają jak płyny, ale spolaryzują światło jak stałe, krystaliczne struktury. Telewizor LED może zmienić wyrównanie tych ciekłych kryształów przez zastosowanie prądu elektrycznego do małych, specyficznych obszarów warstwy ciekłokrystalicznej. Zmieniając rozmieszczenie ciekłych kryształów, dioda LED może kontrolować, w jaki sposób warstwa przepuszcza światło płynące z podświetlenia telewizora. W ten sposób telewizor LED może generować obrazy na ekranie. Podczas, gdy tradycyjny telewizor LCD wykorzystuje tę samą technologię, telewizor LED wykorzystuje bardziej zaawansowaną formę podświetlania.

Oświetlenie LED – telewizor w technologii LED

Telewizor LED oświetla panel LCD diodami świecącymi. Diody LED składają się z małych półprzewodników, które świecą podczas ekspozycji na prąd elektryczny. W szczególności prąd ten przepływa między anodami LED, które są dodatnio naładowanymi elektrodami, a katodami LED, które są ujemnie naładowanymi elektrodami. Natomiast tradycyjny telewizor LCD wykorzystuje lampy fluorescencyjne do podświetlania. Lampy te działają przy użyciu oparów rtęci w celu wytworzenia promieni ultrafioletowych, które z kolei powodują świecenie luminoforów lamp. Diody LED mają kilka zalet w porównaniu do lamp fluorescencyjnych, w tym wymagają mniejszej ilości energii i są w stanie wytwarzać jaśniejsze kolory na ekranie.

Mówiąc zwięźlej, telewizor LED to po prostu rodzaj telewizora LCD, który wykorzystuje diody emitujące światło (LED) do podświetlania wyświetlacza zamiast lamp fluorescencyjnych zimnej katody (CCFL) używanych w standardowych telewizorach LCD. Telewizory LED są bardziej formalnie znane jako telewizory LCD z podświetleniem LED.

Dioda LED, jak wspominaliśmy powyżej, to półprzewodnikowe urządzenie emitujące światło widzialne, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny. Światło nie jest szczególnie jasne, ale w większości diod LED jest monochromatyczne, występujące przy jednej długości fali. W porównaniu z lampami fluorescencyjnymi, diody LED mają znacznie niższe zapotrzebowanie mocy i bardziej wydajnie konwertują moc na światło, dzięki czemu mniej energii jest traconej w postaci ciepła. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dioda LED działa znacznie dłużej niż większość innych technologii oświetleniowych.

Trzy różne technologie LED

Wykorzystywane są trzy różne technologie LED.

 • Najczęściej stosowaną z nich jest dioda LED oświetlająca krawędzie, w której białe diody LED znajdują się wokół krawędzi ekranu, a panel dyfuzyjny służy do równomiernego oświetlenia wyświetlacza. Oświetlone krawędzie wyświetlacze LED mogą być bardzo cienkie.
 • Kolejnym typem jest dynamiczna dioda LED RGB, które są umieszczone za panelem. Diody LED RGB umożliwiają precyzyjne przyciemnianie obszarów, co z kolei prowadzi do prawdziwszej reprodukcji czerni i bieli.
 • W trzecim typie wyświetlacza, mamy do czynienia z pełną tablicą LED, gdzie diody LED są umieszczone za panelem podobnie jak w przypadku wyświetlaczy LED RGB, ale nie ma możliwości lokalnego ściemniania.

Zużycie energii

Jak w przypadku każdego telewizora, telewizor LED potrzebuje energii, aby jego elementy mogły funkcjonować. W szczególności telewizor LED potrzebuje prądu elektrycznego do stymulowania ciekłych kryształów na panelu LCD i do aktywowania podświetlenia LED. W porównaniu do standardowych telewizorów LCD, telewizory LED zużywają mniej energii, kwalifikując wiele z nich do standardu energooszczędności EPA Energy Star. Jak zauważa telewizja internetowa LED TV, telewizor LED zużywa zwykle od 20 do 30 procent mniej energii niż telewizor LCD o tym samym rozmiarze ekranu.

Telewizor LED vs OLED

Czym się różnią?

Krótko mówiąc: wyświetlacze LED LCD wykorzystują podświetlenie do podświetlania swoich pikseli, podczas gdy piksele OLED w rzeczywistości wytwarzają własne światło.

Możesz usłyszeć o pikselach OLED, że są nazywane “emisyjnymi”, natomiast technologia LED LCD jest “transmisyjna”. Jasność wyświetlacza OLED może być kontrolowana piksel po pikselu. Tego typu zręczność po prostu nie jest fizycznie możliwa z LCD LED.

W tańszych telewizorach i telefonach z ekranami LCD ekrany LCD LED mają tendencję do używania “oświetlenia krawędziowego”, gdzie diody LED faktycznie znajdują się z boku wyświetlacza, a nie tuż za nim. Światło z tych diod LED jest następnie wypalane przez matrycę, która przesyła je przez czerwone, zielone i niebieskie piksele i trafia wprost do naszych oczu.

OLED vs LED LCD: Kontrast

Dzięki ekranom LED LCD kontrola poziomu jasności na wyświetlaczu jest ograniczona. Spójrz na wyświetlacz LCD w zaciemnionym pokoju, a zauważysz, że części czysto czarnego obrazu nie są w rzeczywistości czarne, ponieważ wciąż widać podświetlenie (lub oświetlenie krawędzi).

Dostrzeganie niechcianego podświetlenia wpływa na kontrast telewizora, który jest różnicą między najjaśniejszymi podświetleniami i najciemniejszymi cieniami. Często można zauważyć współczynnik kontrastu, zwłaszcza w telewizorach i monitorach. To mówi ci, jak jaśniej białe obrazy są porównywane z czarnymi. Przyzwoity ekran LCD może mieć współczynnik kontrastu 1000: 1, co oznacza, że ​​biel jest tysiąc razy jaśniejsza niż czerń.

Pod względem ogólnej wydajności, zarówno OLED i LCD są zdolne do odtwarzania fantastycznej jakości obrazu. Doskonałą funkcją telewizyjną roku 2017 jest High Dynamic Range (HDR). Jest to skrót opisu szeregu ulepszeń, które umożliwiają zachowanie szczegółów w ciemniejszych częściach obrazu, lepsze odwzorowanie kolorów, głębsze czernie i jaśniejsze odcienie bieli, więc i zasadniczo szerszy zakres kolorów i kontrastu.

Podsumowując, wymieniamy najważniejsze zalety i wady telewizorów w technologii LED

Zalety telewizorów LED

Oto niektóre z ważnych zalet telewizorów LED:

 • Jakość obrazu: Jest to ważna zaleta w przypadku telewizorów LED, stawiająca je nad zwykłymi telewizorami LCD. Czarne poziomy są znacznie ulepszone, jesteśmy w stanie dostrzec na nim najczarniejsze kolory, a ponieważ telewizor LED wykorzystuje diody LED (diody elektroluminescencyjne), jasność znacznie się poprawiła w stosunku do normalnych telewizorów LCD, które wykorzystują żarówki fluorescencyjne.
 • Efektywność energetyczna: Oprócz lepszej jakości obrazu telewizory LED są również energooszczędne. Zużywają mniej energii w porównaniu do telewizorów LCD.
 • Znacznie lepszy kontrast w telewizorach LED w porównaniu do telewizorów LCD
 • Żywotność telewizorów LED jest znacznie dłuższa niż telewizorów LCD
 • Do oświetlania panelu wyświetlacza w telewizorze LED nie służy już rtęć (podobnie zresztą jak w telewizorach LCD)
 • Telewizor LED jest najbardziej niezawodny w porównaniu do telewizorów LCD lub telewizorów plazmowych.

Wady telewizorów LED

Oto niektóre z istotnych wad telewizorów LED:

 • Cena: Telewizory z technologią LED są dość drogie w porównaniu do telewizorów LCD lub telewizorów plazmowych.
 • Trudno jest zamontować telewizor LED na ścianie, ponieważ mają one większą głębokość wymiarową.
 • W porównaniu do telewizorów plazmowych, telewizory LED nie mają lepszego współczynnika kontrastu.
 • Cena / jakość jest lepsza dla telewizji plazmowej w porównaniu do LED TV.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here