Ranking suszarek do ubrań. Top 10 najlepszych modeli. Jak wybrać?

0
433

Suszenie prania zwłaszcza zimą i jesienią to nie lada wyzwanie. Duża wilgoć sprawia, że wyprane ubrania schną bardzo długo, a i tak w pewnym stopniu pozostają mokre. Jest jednak sposób, aby od razu z bębna wyciągać suche i miękkie prania. Tym sposobem jest zakup suszarki do ubrań. Sprzęt ten staje się coraz popularniejszym wyposażeniem polskich domów i mieszkań. Jeśli i ty przymierzasz się do jego zakupu, zobacz,na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę oraz poznaj ranking suszarek do ubrań. Zgromadzona wiedza pozwoli ci na zakup najlepszego dla ciebie urządzenia w atrakcyjnej cenie i bezproblemowego korzystania z zalet, jakie daje domowa suszarka do ubrań.

Czy warto kupić suszarkę do ubrań?

Wiele osób rezygnuje z zakupu suszarki do ubrań po przeczytaniu wielu niesprzyjających temu urządzaniu opinii. Mówią one, że suszarki są głośne, niszczą odzież, gniota ją, proces suszenia trwa bardzo długo, a co za tym idzie, zażywają one dużo energii elektrycznej. Wszystkie te wady oczywiście można spotkać w domowych suszarkach, jak jeśli do zakupu podejdzie się z głową, można je łatwo wyeliminować. Nowoczesne suszarki do ubrań są energooszczędne, pojemne i ciche. Co więcej, dzięki temu, że producenci wyposażają je w liczne programy, opcje suszenia można bez większych trudności dopasować do typu tkanin, przez co nie zostaną one zniszczone.

Wiele kontrowersji budzi również rozmiar suszarki do ubrań. Jej zakupu obawiają się szczególnie właściciele niewielkich mieszkań. Boją się, że urządzenie zajmie wiele miejsca. Trzeba jednak zaznaczyć, że w sklepach można zakupić małe suszarki, które idealne wpasują się do mini łazienkę. Na rynku dostępne są również suszarki do ubrań, które można postawić na pralce lub ukryć pod blatem. Dzięki nim oszczędzi się miejsce, które do tej pory przeznacza się na rozwieszanie prania, a także czas potrzebny na wysuszenie odzieży.

Rodzaje elektronicznych suszarek do ubrań

Wybór suszarki do ubrań należy rozpocząć od podjęcia decyzji co do typu urządzenia, jakie chce się mieć w domu. Możliwości są dwie. Pierwszą są suszarki wywiewowe starszej generacji, drugą nowsze suszarki kondensacyjne.

Te ostatnie dominują w rankingu suszarek do ubrań. Działają one w oparciu o parę wodną, która powstaje w bębnie urządzenia. Para jest kondensowana, czyli skraplana w wodę i gromadzi się w specjalnym, niezależnym zbiorniku. Po zakończeniu suszenia odzieży zbiornik należy opóźnić. Wodę, która zostaje w nim zgromadzona, można wylać lub wykorzystać do prasowania/podlewania domowej roślinności.

Suszarki do ubrań można kupić w formie wolnostojące lub do zabudowy. Różnią się one przede wszystkim możliwością ładowania prania. Szukarki do ubrań wolnostojące pozwalają na ładowanie od frontu lub od góry, natomiast urządzenia do zabudowy dają możliwość ładowania jedynie od frontu. Jak pokazuje ranking suszarek do ubrań, w Polsce największą popularnością cieszą się modele wolnostojące.

Jak kupić suszarkę? Parametry suszarek do ubrań

Kupując suszarkę, przede wszystkim należy zastanowić się, jakie urządzeniem będzie nam potrzebne oraz będzie spełniać nasze oczekiwania. Inny sprzęt wybiera się dla dużej rodzinny, inny dla singla. Suszarki dla tych dwóch grup społecznych będą różnić się przede wszystkim wielkością, a co za tym idzie ładownością bębna. Im bęben jest większy, tym więcej prania można wysuszyć przy jednym uruchomieniu urządzenia. Standardowe suszarki do ubrań pozwalają na jednorazowe załadowanie 3- 4 kilogramów prania. Nie oznacza to jednak, że nie dostępne są i bardziej pojemne modele. Wybierając pojemność suszarki, warto ją dostosować do posiadanej pralki. Jeśli jej pojemność wynosi 5 kilogramów, to suszarka mieszcząca 9 kilogramów prania jest niepotrzebnym zbytkiem. W przypadku zakupu pojemnych suszarek do ubrań warto wybierać sprzęty pozwalające na suszenie tylko połowę wsadu, nie zawsze przecież robi się duże pranie.

Pojemność zbiornika na wodę

W suszarkach kondensacyjnych znaczącym parametrem jest również pojemność zbiornika na wodę. W standardowych urządzeniach, które najczęściej możemy spotkać w rankingu suszarek do ubrań, zbiornik ten ma pojemność ok. 5 litrów. Pozwala to na komfortowe suszenie prania, bez jego ciągłego opróżniania. Warto zaznaczyć, że w nowszych modelach urządzeń z wyższej półki zbiornik opóźnia się sam, dzięki temu, że można podłączyć go do instalacji kanalizacyjno-ściekowej. Warto również sprawdzić umiejscowienie zbiornika. Jak wskazuje ranking modele, które są najczęściej kupowane to te ze zbiornikiem u góry.

Klasa energetyczna suszarki do ubrań

Chcąc kupić suszarkę do ubrań, która zużywa mało energii elektrycznej, należy sprawdzić jej klasę energetyczną. Tak jak w przypadku innych urządzeń zasilanych prądem klasa ta mówi, ile urządzenie zużyje energii w ciągu roku w porównaniu ze standardowym sprzętem tego typu. W przypadku suszarek do ubrań obowiązuje klasy oznaczone literami alfabetu od  A do G. Najwyższej klasy urządzenia to te oznaczone literą A. Przy czym należy pamiętać, że są one najdroższe i najrzadziej spotykane. Analizując ranking suszarek do prania, można zauważyć, że najchętniej kupowane są sprzęty o efektywności B i C. W nich stosunku ceny do zużycia prądu jest najlepszy.

Czas suszenia

Nie bez znaczenia w suszarce do ubrań jest również czas, w jaki wykonuje ona powierzone zadanie. Modele dostępne na rynku pracują od 35 do 110 minut. W dużej mierze czas suszenia zależy od wagi załadunku, rodzaju tkanin oraz wybranego programu suszenia. Należy pamiętać, że ten zawsze powinien być dostosowany do konkretnych materiałów. Jeśli tak nie będzie, ubrania w suszarce mogą zostać bezpowrotnie zniszczyć.

Jak głośno pracuje suszarka do ubrań?

Wiele osób przed zakupem suszarki do ubrań zastanawia się również, z jakim natężeniem hałasu pracuje urządzenia. Głośność pracy sprzętu wyrażana jest przez producentów w decybelach. Najczęściej suszarki pracują na poziomie od 61 do 70 decybeli. Im wyższa jest ich klasa energetyczna, tym cichsza pracy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tego rodzaju domowy sprzęt nie należy do najcichszych.

Wymiary suszarki do ubrań

Posiadając niewielkie mieszkanie, konieczne jest dobranie takiego urządzenia, które będzie pasować wymiarami do pomieszczenia, gdzie ma ono stanąć. Większość suszarek do ubrań wymiarami przypomina standardowe pralki, co oznacza, że mierzą one 49×51 cm, gdzie pierwszy wymiar dotyczy wysokości, a drugi głębokości. Na rynku, a  także w powyższym rankingu suszarek do ubrań znaleźć można również modele kompaktowe. Ich zakup jest dobrym rozważanie, jeśli w łazience ma się mało miejsca. Producenci oferują również urządzenia, które można postawić na pralce, ukryć pod blatem czy przymocować do ściany. Należy pamiętać, że wybierając suszarkę do ubrań otwieraną od frontu, trzeba przewidzieć dodatkowe miejsce na otwieranie drzwiczek.

Programy suszenia – jakie ubrania można suszyć w suszarce?

Dzisiejsze suszarki do ubrań to rozbudowane urządzenia. Nawet podstawowe i tanie modele wyposażone są w kilka programów pozwalających na suszenie różnego rodzaju odzieży. Przed zakupem warto przeanalizować czy to, co proponuje dany sprzęt, jest dla nas wystarczające i pokrywa się z potrzebami oraz ubraniami, jakie posiada się w swojej garderobie. Najczęściej w suszarkach do ubrań można spotkać:

 • program szybki – pozwala on na suszenie odzieży wykonanej z syntetycznych materiałów; zazwyczaj wykorzystuje się go jedynie do podsuszenia prania wyjętego z pralki;
 • program bawełna – dedykowany bawełnianej odzieży, ręczników i obrusom;
 • program wełna – dzięki niemu suszarka nie uszkodzi delikatnych wełnianych czy kaszmirowych ubrań; oprócz tego, że program wysuszy je, to jeszcze nada im miękkości i puszystości; na tym programie można suszyć również odzież wykonaną z innych delikatnych tkanin, jeśli suszarka nie ma osobnych programów do nich przewidzianych;
 • program do prasowania – w tym wypadku suszenie jest bardzo delikatne, co znacznie ogranicza zagniecenia; pozwala to przygotować tkaninę do prasowania, które trwa krócej i jest łatwiejsze;
 • program odświeżania – wykorzystuje się go do suszenia odzieży, która przez dłuższy czas wisiała w szafie lub była schowana w walizkach; po sesji w suszarce odzież jest odświeżona i pachnąca;
 • program sport – dedykowany jest do suszenia odzieży sportowej;
 • program syntetyki – pozwala na bezpieczne suszenie tkanin syntetycznych, czyli poliestru, akrylu czy elastyny; można go także stosować do tkanin z domieszką syntetyczną.

Chociaż liczba programów do suszenia jest bardzo długa, należy pamiętać, że nie każdą odzież można wkładać do suszarki do ubrań. O tym, czy nadaje się ona do takiego suszenia i jak powinno ono wyglądać, aby było bezpieczne dla taniny dowiemy się, analizując metkę.

Dodatkowe funkcje suszarki do ubrań

Szukając dobrej suszarki do ubrań, można również przyjrzeć się dodatkowym funkcjom, jakie ona oferuje. Wśród tych, które najczęściej możemy spotkać, znajdują się:

 • wskaźnik opróżniana pojemnika na wodę – informuje on, kiedy zbiornik jest pełny i alarmuje, że wodę należy wylać;
 • wskaźnik czyszczenia filtra – alarmuje o konieczności wyczyszczenia filtra w suszarce;
 • opóźnienie czasu startu – pozwala na rozpoczęcie suszenia o określonej porze;
 • program parowy – pozwala na odświeżenie ubrań, a także usunięcie z nich zagnieceń;
 • czujnik wilgotności – mierzy poziom wilgoci w ubraniach i automatycznie dostosowuje do niego czas suszenia oraz zużywaną energię; opcja ta pozwala na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd;
 • dźwiękowe sygnały informujące o zakończeniu pracy;
 • możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi;
 • oświetlenie bębna – dzięki tej opcji praca będzie wygodniejsza, a przy tym będzie się miało pewność, że wszystkie ubrania zostały wyciągnięte z suszarki.

Jak korzystać z suszarki do ubrań?

Nawet najlepsza suszarka do ubrań nie będzie funkcjonalnym i dobrze służącym sprzętem, jeśli nie będzie się z niej odpowiednio korzystać. Chcąc, aby urządzeniem nie zepsuło się po kilku tygodniach użytkowania, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasada. Mówią one, aby do suszarki zawsze wkładać tylko odwirowane pranie, nie suszyć dużych ani gumowych przedmiotów, pamiętać o systematycznym czyszczeniu filtra. Ważne jest również, aby do suszarki nie wkładać niewypranych ubrań, ani jej nie przeładowywać.

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here