Ranking kaw w kapsułkach. Top 10 najlepszych kaw. Jaką kawę wybrać?

0
583

Kawa z ekspresu smakuje o wiele lepiej niż ta parzona tradycyjne. Wraz z obniżką cen ekspresów do kawy stały się one często wybieranym sprzętem, który spotkać można już nie tylko w biurach czy kawiarniach, ale i w domach Polaków. Producenci oferują nam różnej maści ekspresy, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i sposobem działania. Jedną z nowości, która od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem, są ekspresy na kapsułki. Pozwalają one na szybkie zaparzenie kawy i cieszenie się aromatycznym napojem. Aby jednak tego typu ekspres mogli działać, konieczne jest zakupienie kapsułek do kawy. Te budzą niemało kontrowersji, a w ich wybór nie jest rzeczą łatwą. Zobacz ranking kapsułek do kawy.

Kiedy trzeba zakupić kapsułki do kawy – czyli kilka słów o ekspresie kapsułkowym

Przy wyborze kapsułek do kawy trudno milczeniem pominąć ekspres, do którego potrzebne są owe kapsułki. W ostatnich latach jest on niezwykle popularnym urządzeniem. Mechanizm jego działania jest prosty, a używanie go nie wymaga żadnych specjalnych ilości. Ekspres działa na kapsułki, które zawierają odmierzoną ilość kawy o wybranym smaku do zaparzenia. Tych na rynku do wyboru jest nieskończenie wiele. Producenci kapsułek do kawy oferują standardowe smaki takie jak kawa z mlekiem (czyli latte), kawa czarna, a także kawy smakowe. Aby przyrządzić kawę w ekspresie kapsułkowym, należy w odpowiednie miejsce włożyć kapsułkę, włączyć urządzenie i po kilku chwilach cieszyć się zaparzonym naparem. Warto również wspomnieć, że nowoczesne ekspresy na kapsułki umożliwiają nie tylko parzenie kawy, ale także i przygotowywanie gorącej czekolady czy herbaty.

Główną zaletą ekspresu kapsułkowego jest prostota jego użycia. Urządzanie nie jest wyposażone w żadne dodatkowe elementy w postaci młynka do mielenia itd. Dzięki kapsułkom kawa zawsze przyrządzona jest w prawidłowy sposób, co nie zawsze jest standardem w innych ekspresach. Użytkownicy tego typu ekspresów do kawy chwalą go również za to, że jest to sprzęt schludny i niewymagający wielu zabiegów czyszczących. Nie ma tu potrzeby opróżniania pojemników z fusami czy wykonywania czynności podobnego typu. Do zalet ekspresu na kapsułki zalicza się również to, że w prosty sposób i niemal na zawołanie można stworzyć kawę o różnych, nawet najbardziej niecodziennych smakach. Wymieniając zalety tego urządzenia trudno nie wspomnieć o cenie. Jest ona relatywnie niska, dzięki czemu na zakup ekspresu może pozwolić sobie nawet przeciętny Kowalski.

Mimo licznych zalet ekspresów kapsułkowych bez problemu można znaleźć również wielu jego przeciwników. Podkreślają oni, że mimo niskie ceny urządzenia jest ono mało ekonomiczne w codziennym użytkowaniu. Koszt jednej filiżanki jest wyższy niż w przypadku zwykłej kawy zaparzonej ekspresem ciśnieniowym. Podkreślają również, że brak młynka sprawia, że nie ma się możliwości przyrządzenia zwykłej kawy w ziarnach czy nawet mielonej i jest się skazanym na korzystanie z kapsułek. Do danego ekspresu pasują natomiast wybrane kapsułki, tej samej marki, jakiej jest ekspres.

Kawa w kapsułkach – jak ją wybrać?

Należy pamiętać, że decydując się na zakup ekspresu kapsułkowego, od razu podejmujemy również decyzje o tym, jaką kawę będziemy pić. Wynika to z tego, że do danego modelu urządzenia pasuje tylko jeden rodzaj kapsułek produkowanych przez producenta kupowanego sprzętu. Co prawda do wyboru będziemy mieć kilka odmian smakowych, jednak marka kawy zawsze pozostanie ta sama. Stąd też zalecanym działaniem jest przed zakupem ekspresu udać się do punktu stacjonarnego, gdzie sprzedawany jest napój danej marki i go wypróbować. Nawet najlepszy ranking kaw w kapsułkach może bowiem nie dogodzić naszym podniebieniom. Dobrze jest też upewnić się jakie rodzaje kawy i o jakich smakach są dostępne w kapsułkach dedykowanych danemu modelowi ekspresu. W przypadku tańszych modeli może się okazać, że wybór będzie bardzo organiczny, a kawy w kapsułkach będą jedynie mieszankami Arabiki. Taka sytuacja również może nie zadowolić wybrednych kawoszy.

Ile kawy w kawie – jakość kaw w kapsułkach

Kawa przeznaczona do ekspresu kapsułkowego jest kapsułkach zabezpieczona aluminium. Ma on chronić aromat świeżo zmielonej kawy. Kapsułka otwierana jest dopiero w momencie ekstrakcji, czyli wtedy, gdy przepływa przez nią woda pod ciśnieniem. Pozwala to na uwodnienie aromatu napoju i sprawia, że nie jest on zwietrzany. W jednej kapsułce kawy znajduje się najczęściej ok. 6 gram świeżo mielonej kawy. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to standard. Z jakością kaw w kapsułkach różnie bywa. W przypadku, gdy kupujemy tanie zamienniki, możemy spodziewać się, że otrzymamy przetworzony ekstrakt, który z kawą będzie miał mało wspólnego. Dlatego też tak ważne jest stawianie na sprawdzonych producentów oraz wybieranie kapsułek zawierających kawę pochodzących z takich regionów jak Kolumbia, Etiopia czy Brazylia. Na uwadze należy mieć, że miejsce pochodzenia, transport oraz późniejszy sposób przechowywania mają niebagatelny wpływ na smak napoju i jego aromatyczność. O tym, skąd pochodzi kawa w kapsułkach, można dowiedzieć się, dokładnie analizując etykietę. Jeśli ma się wątpliwości czy wybrany produkt jest tym dobrym jakościowo, zawsze można go sprawdzi w rankingu kaw w kapsułkach. Ranking ten to spis, który pokazuje najchętniej kupowane kawy. Jest on tworzony na podstawie rzeczywistych opinii wyrażonych przez klientów, którzy kawę w kapsułkach już kupili i jej skosztowali.

Kawa w kapsułach z mlekiem czy bez?

Biała kawa, czyli ta pita z mlekiem to jeden z popularniejszych napojów kawowych w Polsce. W przypadku ekspresów  kapsułkowych oferują on sporządzenie takiej kawy z proszku. Oznacza to, że mleko jest dodatkiem w kapsułkach. Chociaż rozwiązanie to ma swoje zalety i na pewno jest wygodne, to nie zalicza się go do najsmaczniejszego oraz najzdrowszego. Należy pamiętać, że bardzo wielu producentów kaw w kapsułkach wykorzystuję odtłuszczone mleku w proszku lub co gorsze aromat mleczny z chemicznie pozyskiwanego białka mlecznego. Stosowanie mleka w kapsułkach jest wskazanie jedynie wtedy, gdy jest się uczulonym na laktozę. Saszetki nie zawierają tego związku organicznego. W innym przypadku lepiej jest korzystać z tradycyjnego mleka, które jest bardziej odżywcze. Dlatego też kupując ekspres kapsułkowy, warto postawić na urządzenie, które wyposażone jest w pojemnik na świeże mleko.

Skład kawy w kapsułkach

Szukając dobrej kawy w kapsułkach, należy również dokładnie sprawdzić jej skład. Jeśli produkt będzie zawierał zbyt duże ilości furanu, najlepiej z niego zrezygnować. Furan jest związkiem toksycznym wstępującym w niemal każdej kawie. Uwalniany on jest podczas próżniowego pakowania kawy. Spożywanie zbyt dużej ilości tej substancji może uszkadzać komórki oraz zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory wątroby, jelit lub pęcherzyka żółciowego. Według najnowszych badań największe stężenie furanu występuje w kawach przygotowywanych z kapsułek. Nie oznacza to, że picia napojów przygotowanych w ten sposób należy od razu rezygnować. Aby furan miał negatywny wpływ na nasze zdrowie, należałoby wypić kilkanaście kaw dziennie. Jednak dla swojego bezpieczeństwa warto przed wypiciem kawy z kapsułki odczekać 2-3 minuty, w tym czasie związek chemiczny powinien odparować.

Producent kawy

Wybierając kawę w kapsułkach, dobrze jest zwrócić uwagę na jej producenta. Ma on dość duże znaczenie. Jeśli szuka się dobrej jakości kawy najlepiej wybierać renomowanych producentów znanych i docenianych na rynku. Otrzyma się wtedy gwarancję, że napój będzie smaczny i aromatyczny.

Jak wybrać kawę w kapsułkach?

Wbrew pozorom wybór kawy w kapsułkach nie jest prosty. Duża liczba możliwości może przyprawić o niemały ból głowy. Należy również pamiętać, że oprócz walorów smakowych pod uwagę warto wziąć i ceny kawy w kapsułkach. Te są niezwykle zróżnicowane. Kawy dobrych marek do ekspresu kapsułkowego potrafią kosztować bardzo dużo. W rankingu kaw w kapsułkach dominują jednak produkty ze średniej półki. Za taki należy zapłacić ok. 30 złotych za 10-20 kapsułek. Warto zaznaczyć, że kapsułki te są jednorazowego użytku i pozwalają na sporządzenie jednej kawy. Oznacza to, że jednak filiżanka kawy z ekspresu kapsułkowego średnio kosztuje 2 złote.

Podsumowanie: kawy w kapsułkach – poradnik zakupowy

Kupując kapsułki do kawy, należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Wybór napoju tak naprawdę zaczyna się już wraz z podjęciem decyzji o zakupie ekspresu do kawy i wyborze jego producenta. To wtedy należy przyjrzeć się nie tylko urządzeniu, ale i ofercie napojów, jaką on posiada. Warto zwróci uwagę  na to, jaki rodzaj kawy znajdziemy w oferowanych przez niego kapsułkach. Najczęściej spotykana jest kawa mielona lub Arabica, ale dostępne są także kawy bardziej ekskluzywne. Kolejną istotną kwestią jest intensywność kawy, jej aromat oraz dodatkowe posmaki. Niemal standardem na rynku są kapsułki z kawą paloną, mocą, z mlekiem, czekoladową, bezkofeinową itd. W ofercie producentów kapsułek do kawy spotkamy także napoje takie jak cappuccino czy latte. To, na jakie kawy  postawić najlepiej uzależnić od indywidualnych preferencji. Każdemu wszak smakuje inna kawa. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zignorować dostępne w sieci opinie i recenzje kaw w kapsułkach. Mogą one być  niezwykle przydatne i pomoc w podjęciu decyzji. Osoby, które szukają dobrej kawy w atrakcyjnej cenie, mogą skorzystać z podpowiedzi powyższego rankingu kaw w kapsułkach. Sporządzony na podstawie rzeczywistych opinii podpowiada, jakie produkty w ostatnim czasie cieszyły się największym zainteresowaniem kupujących.

Nie można także zapomnieć, że zakupione kapsułki do kawy muszą pasować do rodzaju ekspresu i jego marki. Nie wszystkie dostępne w sklepach kapsułki będą mogły być zaparzone w każdym urządzeniu. Jest to niezwykle ważny element, którego nie można pomijać. Jeśli nie ma się pewności co do tego, czy dana kapsułka pasuje do posiadanego ekspresu, lepiej zakup sobie odpuścić. W takim wypadku najbezpieczniej jest kupować kawy w kapsułkach tej samej marki, jakiej jest urządzeniem. Takie będą na pewno do niego pasować.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here