Ranking soundbarów. Top 10 najlepszych modeli. Jaki wybrać?

0
387

Zakup telewizora nie jest prostym zadaniem. Przed wyborem tego odpowiedniego modelu konieczne jest przeanalizowanie szeregu parametrów technicznych, które pozwolą cieszyć się dobrym obrazem i dźwiękiem. Niestety nie zawsze drobiazgowa analiza pozwala na zakup tego wymarzonego modelu. Często ograniczeniem dla  zakupu telewizora, który pozwala poczuć się jak w kinowej Sali, są finanse lub miejsce, jakim się dysponuje. W każdym z tych przypadków dobrym rozwiązaniem jest zakup soundbara do telewizora. To szerzej nieznane urządzenie pozwala synchronizować dźwięk odbiornika oraz pozwoli cieszyć się kinową jakością na własnej kanapie. Czym jednak jest soundbar do telewizora i jak go kupić? Odpowiedzi na te pytania oraz ranking soundbarów znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Spis treści

Polecane soundbary

Najlepszy soundbar do 100 PLN

Microlab B51

Najlepszy soundbar do 200 PLN

Hitachi AXS014BTU

Najlepszy soundbar do 300 PLN

LG LAS160B

Najlepszy soundbar do 400 PLN

Kruger & Matz Ghost 2.0 KM0543

Najlepszy soundbar do 500 PLN

Samsung HW-J355

Najlepszy soundbar do 600 PLN

Samsung HW-K360

Najlepszy soundbar do 700 PLN

Sony HT-CT180

Najlepszy soundbar do 800 PLN

Panasonic SC-HTE80EG-S

Najlepszy soundbar do 900 PLN

Samsung HW-K450

Najlepszy soundbar do 1000 PLN

LG LAS655K

Najlepszy soundbar do 1250 PLN

Sony HT-CT390

Najlepszy soundbar do 1500 PLN

Sony HT-CT790

Najlepszy soundbar do 2000 PLN

Sony HT-CT800

Najlepszy soundbar do 2500 PLN

Sony HT-NT5

Najlepszy soundbar do 3000 PLN

Denon HEOS HomeCinema

Najlepszy soundbar do 4000 PLN

LG SJ9

Czym jest soundbar do telewizora?

Soundbar jest urządzeniem, które najczęściej umieszcza się pod telewizorem. Traktuje się je jako dodatkowe akcesorium, a jego głównym zadaniem jest zatroszczenie się o fonię w telewizyjnym odbiorniku. Soundbar składa się zazwyczaj z od 2 do 12 głośników, które odpowiednio się rozmieści, umożliwiają odbiór dźwięku przestrzennego. Zazwyczaj mówimy tu o standardzie dźwięku 2.1, ale w przypadku dobrych soundbarów oraz droższych modeli można liczyć na jakość systemu 7.1. Proces jego instalacji oraz rozmieszczenia nagłośnienia nie wymaga fachowej wiedzy. Aby połączyć soundbar do telewizora, konieczne jest połączenie urządzeń kablem poprzez wejście optyczne lub częściej spotykane gniazdo HDMI.

Warto również wspomnieć, że urządzenie to kompatybilnie działa nie tylko z telewizorem, ale również  i z innymi sprzętami mobilnymi oraz komputerem stacjonarnych. W tym przypadku soundbar łączy się z nimi za pośrednictwem technologii bluetooth. Należy jednak pamiętać, że to czy dany soundbar będzie mógł działać, zależy od tego, czy będzie on kompatybilny z dekoderem dźwięku zastosowanym w telewizorze, komputerze czy innym urządzeniu mobilnym. Do jego prawidłowego działania potrzebne jest również to, aby urządzenia dysponowała odpowiednimi gniazdami, które pozwolą na podpięcie soundbaru. Nie jest to jednak problem, dziś producenci oferują zestawy głośników, które można podpiąć do najnowszych modeli telewizorów zarówno tych opierających się na technologii Full HD, jaki i 4K. Ilość dostępnych modeli soundbarów pozwalają na dopasowanie go do każdego nowoczesnego odbiornika telewizyjnego.

Czy soundbar to kino domowe?

Wiele  osób będących laikami w zakresie technologii traktuje soundbar jako zastępstwo kina domowego lub jeden z jego elementów. Należy jednak pamiętać, że soundbar to zupełnie osobne i niezależne urządzenie, które nie jest też kinem domowym. Nawet najlepszy model listwy głośników nigdy nie da takich możliwości co tradycyjne kino domowe. Jednak samo w sobie ma kilka zalet. Przede wszystkim soundbar do telewizora sprawdza się w małych mieszkaniach, gdzie kino domowe nie ma racji bytu. Bez problemu można je zainstalować nawet w niewielki pokoju dziennym o powierzchni 15 mertow2. Bez względu na wybrany model może zapewnić on lepszą jakość dźwięku niż sam telewizor. Soundbar jest też rozwiązaniem niskobudżetowym, jego cena nawet w przypadku najwyższej klasy modeli  jest o wiele niższa niż w przypadku kina domowego. Trzeba jednak pamiętać, że ma on swoje wady. Przede wszystkim listwy głośników nigdy nie dostarczy takich wrażeń dźwiękowych jak rozbudowane zestawy kin domowych, a przy tym nie posiadają możliwości konfiguracji.

Moc soundbara

Jednym z dodatkowych parametrów soundbara jest moc, jaką on dysponuje. Należy jednak pamiętać, że jeśli jest ona wysoka, to nie oznacza to, że głośniki będą lepszej jakości.  Moc w przypadku soundbarów informuje o tym, ile ciepła głośniki są w stanie rozproszyć, aby nie ulec awarii. Moc oczywiście wpływa także na głośność emitowanego dźwięku. W tym zakresie należy pamiętać, aby wybierać urządzenia, które pozwalają osiągać lepsze efekty od wybudowanych w telewizor głośników. Standardowe soundbary to te o mocy 76W. Trzeba jednak zaznaczyć, że w rankingu soundbarów znajdują się także i listwy, które dysponują mocą ponad 300W. W związku z tym przed zakupem urządzenia warto porównać zakres dźwięku, aby nie kupić tego, które będzie oferować mniejszą głośność od posiadanych już głośników telewizyjnych.

Dźwięk w soundbarze

Podstawowym zadaniem soundbarów jest poprawa fonii w telewizorze, dlatego też parametru mówiącego o tym, jaką jakością dźwięków one dysponują, nie sposób pominąć. Rozbudowane urządzenia wyposażone są w szereg funkcji, które wzmacniają jego podstawowe zadanie. Na dodatkowe funkcjonalności warto zwrócić uwagę i zastanowić się, czy dzięki nim odbiór dźwięku nie będzie jeszcze lepszy. W soundbarach z wyższej półki często można spotkać się z takimi udogodnieniami jak:

  • Virtual Surround Sound – funkcjonalność ta pozwala na emitowanie dźwięku surround;
  • Crystal Amplifier Plus – dzięki  tej funkcji istnieje możliwość generowania czystego dźwięku;
  • możliwość regulacji tonów, zarówno wysokich, jak i niskich;
  • korektor dźwięku;
  • zewnętrzny bezprzewodowy subwoofer pozwalający uzyskać basy.

Warto również wspomnieć, że wielu producentów jako dodatkową funkcjonalność traktuje możliwość prowadzenia przez soundbar transmisji bezprzewodowej. Możliwość bezprzewodowego łączenia się z innym urządzeniem możliwa jest tylko w lepszej jakości sprzętach. Opiera się ona na technologii bluetooth i pozwala na szybkim i prostym odsłuchiwaniu plików zapisanych na przenośnym sprzęcie.

Ilość kanałów w soundbarze

Producenci, podając w specyfikacji ilość kanałów obsługiwanych przez soundbar, mają na myśli ilość głośników, jaką obsługuje urządzenie. Im więcej kanałów jest podanych w specyfikacji, tym więcej głośników będzie wbudowanych w listwę. Te natomiast przekładają się na odpowiednie wrażenia dźwiękowe, w tym możliwość cieszenia się dźwiękiem przestrzennym. Tanie soundbary wyposażone są w minimalną ilość głośników, która dla tych urządzeń wynosi 2. Trzeba jednak pamiętać, że taka ilość obsługiwanych kanałów nie zapewni dobrego dźwięku. Chcąc poczuć się prawie jak w kinie, dobrze jest postawić na bardziej rozbudowany listwy głośników. W przypadku drogich sprzętów można cieszyć się głosem aż 12 głośników zamontowanych w urządzenie. Średniej jakość listwy cieszące się dużym zainteresowaniem w rankingu soundbarów posiadają od 8 do 10 głośników. Ilość obsługiwanych przez wybrane urządzenie kanałów można sprawdzić w specyfikacji technicznej. Parametr ten określany jest zapisem np. 2.1 czy 8.1 Pierwsza z podanych cyfr określa ilość głośników zwykłych, natomiast druga opowiada ilości głośników niskotonowych, czyli subwooferów.

Porty i komunikacja

Aby soundbar mógł być urządzeniem funkcjonalnym, powinien obsługiwać jak największa ilość portów. Pozwoli mu to na łączenie się z dużą ilość urządzeń. Tanie soundbary obsługują  podstawowe porty, za jakie uznaje się HDMI w wersji 1.44+ oraz port USB (coraz częściej w wersji 3.0). Standardem jest również obsługa złączy DisplayPort oraz DVI. Zaawansowane listwy głośników dodatkowo mogą obsługiwać bezprzewodowe interfejsy, np. WiFi czy NFC.

Sterowanie soundbarem

W tanich soundbarach do sterowania urządzeniem wykorzystywany jest osobny pilot. Rozwiązanie to chociaż wygodne nie jest optymalne. Oznacza to konieczność posiadania i używania dwóch osobnych pilotów podczas oglądania telewizora (jedne do soundbara, drugi do obornika telewizyjnego). Nowsze listwy głośników, które współpracują bezprzewodowo z innymi urządzeniami, mogą być natomiast sterowane za pomocą pilota telewizyjnego.  Aby mieć taką możliwość, należy zakupić soundbar z funkcją TV Remote Repeater.

Design soundbara

Soundbar to urządzenie zewnętrzne. Zazwyczaj znajduje się pod telewizorem i jest doskonale widoczne zarówno dla domowników, jak i dla gości. Stąd też przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na jego wygląd. Najlepiej jest postawić na taki, który pasuje do posiadanego odbiornika telewizyjnego. Chociaż dopasowanie długości i grubości listwy głośnikowej może nie być łatwe, to bez problemu powinno znaleźć się urządzenie pasujące stylem i kolorem do telewizora. Osoby, które szukając prostych rozwiązań, mogą postawić na zakup soundbara dedykowanego danemu odbiornika telewizora i dostosowanego do wielkości jego ekranu.

Jaki soundbar do telewizora wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli soundbarów. Przy jego wyborze oprócz wyżej opisanych parametrów technicznych oraz samego designu warto kierować się miejscem, w którym ma zostać zamontowany. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwości montażowe, jakie się posiada. Najczęściej soudbar stawia się pod telewizorem lub na okolicznej szafce. Na rynku dostępne są również modele, które można powiesić na ścianie. W każdym z tych przypadków dobrze jest sprawdzić wymiary urządzenia. Należy pamiętać, że soundbar powinien być ustawiony w ten sposób, aby inne przedmioty nie zasłaniały go, ponieważ może to utrudnić bezprzewodowe sterowanie nim.

Ile kosztuje dobry soundbar?

Ceny soundbarów są bardzo zróżnicowane. Na rynku dostępne są listwy głośnikowej kosztujące niewiele ponad 100 złotych, jak i te, których koszt zakupów wyniesie ponad 1000 złotych. Rozpiętość jest więc duża. Jak jednak pokazuje ranking soundbarów, aby kupić dobre urządzenie, wcale nie trzeba wydawać kilku tysięcy. Te ze średniej półki gwarantują dobre brzmienie nawet podczas oglądania filmów trójwymiarowych, to urządzenia, których koszt waha się od 500 do 800 złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że listwę głośników każdy powinien dobrać do swoich potrzeb. Kupowanie na wyrost drogiego urządzenia, które posiada szereg funkcjonalności, z których nigdy się nie skorzysta, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Warto również pamięć, że cena soundbara wiąże się z producentem. Im jest on lepszy, tym cena jest wyższa. Wiele osób decyduje się na zakup soundbara tej samej marki, co posiadany telewizor. Należy pamiętać, że nie jest to obowiązkiem. Zawsze warto jednak wybierać produkt dobrej i sprawdzonej firmy polegający gwarancji. W wyborze odpowiedniego modelu, w którym jakość idzie w parze z atrakcyjną ceną, pomoże ranking soundbarów.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here