Ranking routerów do LTE. Top 10 najlepszych modeli. Jaki wybrać?

0
635

Jeszcze do niedawna mobilny Internet był  dostępny tylko dla wybranych. Większość osób nie mogła z niego skorzystać ze względu na limity i wysokie opłaty za ich przekroczenie. Wadą Internetu LTE było również to, że był on o wiele wolniejszy niż ten z kabla. Jednak te minusy Internetu mobilnego powoli odchodzą w zapomnienie. Dziś Internetu LTE nie jest traktowany jako dodatek czy rozwiązanie dla niezbyt wymagających użytkowników sieci, ale jako ten podstawowy. Aby jednak móc z niego bez przeszkód korzystać, należy wyposażyć się w router LTE. Rozwijający się w szybkim tempie rynek Internetu mobilnego sprawia, że producenci oferują szeroki wybór routera do Internetu bezprzewodowego. Pytaniem jest więc jak wybrać ten właściwy. Jeśli masz wątpliwości co do zakupu tego urządzenia, zobacz ranking routerów LTE i sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu.

Polecane routery LTE

Najlepsze routery LTE do 150 PLN

TP-LINK TL-MR3420

D-Link DWR-116

Najlepsze routery LTE do 300 PLN

ALCATEL Link Zone 4G LTE

TP-LINK M7350

Do czego potrzebny jest router LTE?

Routery LTE to urządzenia, które pozwalają dzielić połączenie internetowe przez wiele urządzeń. Zapewniają one dostęp do mobilnego Internetu w całym domu lub biurze. Połączenie z siecią uzyskuje się bez względu na to, czy korzystają się z telefonu stacjonarnego tabletu, czy smartfonu. Ruter LTE, szczególnie ten kieszonkowy to również doskonałą opcją dla osób, które często i dużo podróżują. Łączenie się z niezabezpieczonymi, często darmowymi sieciami WIFI sprawia, że dostęp do danych zapisanych na laptopie czy w telefonie jest bardzo łatwy. W praktyce oznacza to, że niemal każdy może mieć np. dostęp do konta bankowego. Stąd o wiele lepiej jest do wykonywania przelewów wykorzystać osobisty router przenośny. Jest to bezpieczniejsze.

Czym jest router LTE?

Router LTE tak naprawdę nie różni się bardzo zwykłego tradycyjnego routera. Różnice występują głównie w formie przesyłu danych. Odróżnia go również to, że posiada slot na kartę SIM, którą otrzymuje się od operatora, u którego wykupiło się usługi internetowe. To właśnie przez te modem może on odbierać Internet z karty SIM i przesyła go poprzez WIFI na wybrane urządzenia. Router LTE jest urządzeniem, które pozwala na korzystanie z mobilnego Internetu na: smartfonie, laptopie telewizorze, konsoli do gier czy tablecie.

Jaki i kiedy kupić router LTE?

Router do Internetu mobilnego można zakupić w dwóch opcjach. Pierwsza to zakup u operatora routera wraz z telefonem, druga samodzielne dokupienie urządzenia w sklepie. Bez względu na to, na którą opcję się zdecyduje, warto zadbać o to, aby urządzenie było wysokiej jakości. Odpowiedniej klasy model zapewni lepszy zasięg, dłuższe działania baterii oraz szybsze transfery. Biorąc pod uwagę te parametry, najlepszą opcją jest wybór routera 4G LTE, a nie tego o starszej technologii 3G. Ten drugi będzie dobrą opcją jedynie dla tych osób, które poszukują tanich rozwiązań oraz tych, którym operatorzy nie dają możliwości korzystania z Internetu LTD. Jeśli tak jest, to zakup droższego routera na nic się nie zda.

Router LTD – jaką markę wybrać?

Router do Internetu bezprzewodowego oferują obecnie wszystkie znaczące na rynku marki znane z produkcji smartfonów. Wydawać by się mogło, że najlepszą opcją jest zakup routera LTE tej samej marki co posiadany telefon. Nie zawsze jednak tak jest. Poszczególni producenci oferują urządzenia o zupełnie innych parametrach technicznych. Stąd też przed zakupem lepiej nie kierować się sentymentem czy opinią o marce, ale ogólną specyfiką oferowanego sprzętu. Nie warto również kupować ruterów na zagranicznych aukcjach czy w sklepach. Nie są one dostosowane do polskich sieci dystrybucyjnych i mogą działać wadliwie, a przede wszystkim wolno przesyłać dane.

Router LTE – stacjonarny czy kieszeniowy?

W dalszej części procesu zakupowego należy zdecydować, czy router ma być kieszonkowy, czy stacjonarny. Od tej decyzji zależy również to, w jaki sposób będzie on zasilany. W przypadku routera LTE stacjonarnego będzie od podłączony do portu USB w komputerze. Kieszonkowe routery do Internetu mobilnego zasilane są natomiast przez indywidualny akumulator, który należy co jakiś czas ładować. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Router mobilny przede wszystkim daje większą swobodę i umożliwia połączenie się z Internetem, nawet jeśli nie posiada się ze sobą laptopa. Połączyć się siecią można więc w środkach komunikacji czy na plaży. Jednak jego poważną wadą jest to, że szybko się on wyczerpuje, z tym problemem nie ma się do czynienia, gdy postawi się na router LTE stacjonarny. Trzeba pamiętać jednak, że aby on działał, konieczne jest podłączenie go do portu USB, który dostarczy prąd. W przypadku zakupy stacjonarnego rutera do Internetu mobilnego koniecznej jest więc zabieranie ze sobą laptopa i posiadanie stałego dostępu do prądu. Wybór rodzaju routera LTE uzależniony jest więc od indywidualnych potrzeb. Optymalnym rozwiązaniem jest oczywiście posiadanie obydwóch tych sprzętów i stosowanie ich w zależności od sytuacji i potrzeb. Wybierając rodzaj routera LTE, na uwadze warto mieć też kwestie finansowe. Modemy przenośne są droższe od tych stacjonarnych, a przy tym ich funkcjonalności są bardzo ograniczone. Dla uściślenia należy dodać, że modele przenośne występują w dwóch opcjach ze wbudowaną lub wymienną baterią oraz akumulatorem. Działają one od 5 do 10 godzin, w zależności od pojemności baterii lub akumulatora. Po tym czasie konieczne jest ich naładowanie. Routery dual, które przełączają się pomiędzy dwoma sieciami, rozładowują się szybciej.

Router LTE – z modemem czy bez?

Kolejny wybór przy zakupie routera do Internetu mobilnego dotyczy tego, czy urządzenie ma posiadać modem, czy też nie. Należy pamiętać, że część ze sprzętów wymaga tego, aby połączyć je z modemem zewnętrzny poprzez gniazda USB. Inna sytuacja jest, kiedy urządzenie ma tylko gniazdo na kartę, a USB występuje jako dodatkowa opcja umożliwiające podpięcie do sieci dysku zewnętrznego. Routery z modemem dedykowane są osobom, które dysponują już modemem, natomiast te bez nich to opcja dla osób, które chcą kupić tylko abonament na Internet lub też dysponują wcześniej już zakupionym modemem 3G i nie chcą inwestować w kolejne urządzenie.

Funkcje routerów do Internetu mobilnego, na które warto zwrócić uwagę

Przy zakupie routera LTE warto również zwrócić uwagę na pomniejsze funkcje, które często są pomijane i o których się zapominam. Wbrew pozorom są jednak ona istotne i znacząco wpływają na użytkowania urządzenia.

Po pierwsze należy sprawdzić, czy router wyposażony jest w antenę zewnętrzną. Zazwyczaj antena ta nie jest potrzebna, jednak mogą zdarzyć się sytuacje, że bez niej połączenie z Internetem będzie słabe lub niemożliwe. Z racji tego, że router LTE jest zakupem na lata, warto od razu kupić taki model, który jest wyposażony w antenę lub, chociażby posiada gniazdo do jej wpięcia (co pozowali dokupić antenę osobno w późniejszym czasie, jeśli okaże się potrzebna). Jeśli router do Internetu bezprzewodowego nie będzie posiadał takich funkcji, jakość sygnału będzie można poprawić tylko przez dodatkowe wzmacniacze, co znacznie obniży komfort pracy, a także narazi na dodatkowe koszty.

Istotną funkcjonalnością routera jest również to, ile podłączonych sprzętów jednocześnie może on obsługiwać. Zazwyczaj średnia wynosi 10 urządzeń. Jednak są modele, które nie pozwalają na tak dużą liczbę podłączonych sprzętów. Jest to o tyle ważne, że jeśli każdy z domowników posiada telefon i laptop, który chce połączyć z Internetem, to podpięć może nie wystarczyć. Dobrze jest więc to sprawdzić przed zakupem routera, aby potem nie trzeba było go wymieniać na inny lub dokupować dodatkowe urządzenia.

Przydatną funkcjonalnością jest również slot na karty pamięci. Dzięki nim można udostępniać dane jednocześnie wielu użytkownikom. Takie rozwiązanie jest praktyczne nie tylko w biurach, ale i w domu. W ten sposób od razu można wszystkim domownikom udostępnić np. plan letnich wakacji.

Dobrze jest zadbać o to, aby zakupiony router LTE posiadał również funkcję kontrolowania ilości transferu danych. Jest to szczególnie ważne, jeśli u operatora wykupi się ofertę obłożoną ograniczeniami co, do wykorzystania przesyłu danych. Wtedy dobrze, jeśli na routerze będzie można odczytać wiadomości SMS przesyłane przez operatora o wykorzystaniu swojego transferu. Taka funkcjonalność znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia i eliminuje sytuacje, w których użytkownik zastanawia się, czemu Internet nie działa lub działa zbyt wolno.

Wybierając router LTE, warto również zadać o bezpieczeństwo sieci. Podstawą jest szyfrowanie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na urządzenia o rozbudowanych opcjach zabezpieczających opierających się np. na filtrowaniu adresów MAC, zaporach czy kontroli rodzicielskiej. Takie opcje mogą być przydatne w określony przypadkach.

Dodatkowymi funkcjami, jakie również mogą się przydać użytkownikowi routera LTD, jest gniazdo RJ-45, które umożliwią połączenie przewodowo komputera lub laptopa oraz gniazdu USB lub miko USB, które będzie służyć do ładowania urządzenia czy też podłączenia go do zewnętrznych urządzeń typu dysk lub pendrive.

Na koniec nie można również zapominać o łatwości i prostocie obsługi zakupionego urządzenia. Najlepiej jest postawić na router z oprogramowaniem i menu  w języku polskim, dzięki temu nie będzie trzeba się głowić i tłumaczyć wyświetlanych przez niego komunikatów. Warto również zwrócić uwagę na strukturę panelu konfiguracji oraz to jak bardzo zautomatyzowany jest proces podłączania do routera kolejnych urządzeń. O te szczegóły dobrze jest dopytać sprzedawcę, ponieważ poszczególne modele znacznie się od siebie różnią.

Kupując router LTE, pod uwagę warto wziąć wiele elementów. Należy jednak pamiętać, że główną przesłanką do jego zakupu jest posiadanie możliwości korzystania z Internetu w technologii LTE. Jeśli nie ma się takiej możliwości, zakup takiego routera nie może w przyspieszeniu transferu danych. Osoby, które nie wiedzą, czy posiadają dostęp do takiego Internetu lub też często przebywają w miejscach, gdzie LTE nie posiada wystarczającego zasięgu do płynnego działania, najlepiej zrobią, kupując router bezprzewodowy dual. Pozwala on korzystać zarówno z sieci LTE, jeśli jest ona dostępna, jak i sieci 3G.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here