Ranking nawilżaczy powietrza. Top 10 najlepszych modeli.

0
726

Wraz z nadejściem zimy i rozpoczęciem sezonu grzewczego dla organizmu zaczyna się ciężki okres. Mowa to nie tylko o tym, że jest on narażony na chłód, mróz i wiatr na zewnątrz, ale także i na obniżoną wilgotność w powietrzu. Kaloryfery i grzejniki działające z pełną mocą sprawiają, że suche i ciepłe powietrze negatywnie wpływania na skórę i włosy, obniża koncentrację i przyczynia się do problemów z zatokami. Takich negatywnych skutków okresu grzewczego można jednak uniknąć, zaopatrując się w nawilżacz powietrza. Pozwoli on zapewnić w domowych pomieszczeniach odpowiednią wilgotność i wyeliminuje problemy ze snem czy uciążliwym kaszlem. Oferta nawilżaczy powietrza jest bardzo szeroka, jeśli więc nie orientujesz się w temacie, sprawdź nasze podpowiedzi jak wybrać najlepszy model.

Spis treści

Polecane nawilżacze powietrza

Najlepsze nawilżacze powietrza do 150 PLN

RAVEN EN005

Tech-Med Lotos

Najlepsze nawilżacze powietrza do 300 PLN

RAVEN EN003

RAVEN EN004

Najlepsze nawilżacze powietrza do 500 PLN

Philips HU4801/01

Stadler Form Oskar Little

Najlepsze nawilżacze powietrza do 1000 PLN

HB UH1100B

Stadler Form Oskar

Kiedy warto kupić nawilżacz powietrza?

O nawilżaczu powietrza warto pomyśleć w okresie jesienno-zimowym, czyli wtedy, gdy w domu lub mieszkaniu działają kaloryfery czy też innego typu grzejniki. Na początek warto jednak sprawdzi, czy faktycznie w domowych wnętrzach panuje obniżona wilgotność. Można to zrobić, wykorzystując przyrząd nazywany higrometrem. Jeśli wilgotność powietrza jest większa niż przewidywane przez normy 30% to dobrze. Najbardziej komfortowa sytuacja dla organizmu jest, jeśli wynosi ona od 40 do 60%. W przypadku, gdy wilgotność jest mniejsza, koniecznie należy rozejrzeć się za nawilżaczem powietrza, ponieważ sytuacja jest groźna dla zdrowia. Suche powietrze powoduje wiele problemów m.in. wysychanie śluzówki nosa czy osłabienie systemu odpornościowego. Może ona także wpływać negatywnie na domowe sprzęty, np. powodując pękanie drewnianych mebli.

Tani nawilżacz powietrza

Osoby, które poszukują tanich sposobów na zwiększenie wilgotności powietrza w mieszkaniu, często stawiają na domowe metody takie jak hodowanie kwiatów czy codzienne pranie. Popularnym rozwiązaniem jest także stosowanie nawilżaczy na kaloryfer, czyli takich nieelektrycznych. Są to ceramiczne lub metalowe pojemniki, które wypełnione są wodą. Wiesza się je na kaloryferze, a zgromadzona w nich woda paruje i delikatnie nawilża powietrze w mieszkaniu. Chociaż takie tradycyjne nawilżacze mają swoje zalety, takie jak: niska cena czy małe gabaryty, to posiadają one niewielką wydajność oraz mają ograniczoną powierzchnię działania. Sprawdzają się one tylko w domach osób, które chcą wspomóc nawilżenie powietrza w domu. Jeśli problem z niską wilgotnością powietrza jest większy, optymalnie jest postawić na elektroniczne nawilżacze powietrza.

Elektroniczne nawilżacze powietrza – nawilżacz parowy

Parowy nawilżacz powietrza wytwarza parę na podobnych zasadach co ten tradycyjny. Wytwarza niewidoczną ciepłą mgiełkę z wody znajdującej się w zbiorniku. Woda ta jest podgrzewana i miesza się z powietrzem z zewnątrz, które dostaje się do nawilżacza. Wytworzona mgiełka następnie wyrzucana jest na zewnątrz do pomieszczenia. Co więcej, wytworzona para jest sterylna, niszczy bakterie oraz drobnoustroje i podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Nawilżacz parowy sprawdza się również do inhalacji. Bardzo często stosowany jest w pokojach dziecinnych. Należy jednak pamiętać, że zużywa on bardzo dużo energii elektrycznie i niezbyt dobrze sprawdza się w upalne dni.

Elektroniczne nawilżacze powietrza – nawilżacz ewaporacyjny

Model ewaporacyjny to nawilżacz, który zasysa powietrze w pomieszczeniu, które jest nawilżona, a następnie wypuszcza je pod postacią chłodnej mgiełki. Powietrze nie jest tu podgrzewane, stąd też jest chłodne. Tego typu nawilżacze powietrza są energooszczędne i świetne sprawdzają się w aromaterapii. Nawilżacz ewaporacyjny nie jest jednak polecany do małych mieszkań. Urządzenie jest dość głośne i nie przyjemnie szumi, co może obniżać komfort mieszkania.

Elektroniczne nawilżacze powietrza – nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacze ultradźwiękowe to te, które emitują fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Fale te są niesłyszalne dla człowieka, rozpoznają je jednak zwierzęta domowe. Działanie nawilżaczy ultradźwiękowych polega na rozbijaniu cząsteczek wody, z których tworzy się mgiełka wyrzucana na zewnątrz. W zależności od wybranego modelu może ona być chłodna, ciepła lub mieszkania. Mgiełka ta jest widoczna dla człowieka i ujawnia się pod postaci dość dużych kropli. Modele nawilżaczy ultradźwiękowych mają często wybudowany higrometr, dzięki temu można na bieżąco kontrolować stan nawilżenia pomieszczenia. Do ich zalet zalicza się również to, że są energooszczędne i ciche. Urządzenia mogą jednak drażnić domowych pupili, a także wymagają odpowiedniej konserwacji tj. okresowej wymiany filtra.

Jaki nawilżacz powietrze kupić?

Oprócz wyboru rodzaju nawilżacza powietrza w trakcie zakupu należy zwrócić również uwagę na parametry urządzenia. Ważna jest przede wszystkim wydajność sprzętu, która obawia się tym, jaką powierzchnię jest w stanie nawilżyć urządzanie i jak intensywnie może ono pracować. Wiadomości te można znaleźć w opisie technicznym nawilżacza powietrza. Powierzchnia, która może on nawilżyć, zazwyczaj podawana jest w m2 lub m3. Określa ona wielkość pomieszczenia, w jakim urządzenie będzie pracować najwydajniej.  Najmniejsze modele mogą zapewnić odpowiednią wilgotność wnętrza o powierzchni 10-25 metrów, natomiast największe modele podnoszą wilgotność nawet na powierzchni 300 metrów2.

Wydajność parowania podawana jest natomiast w milimetrach na godzinę lub litrach na dobę. Pod tym parametrem kryje się ilość wytwarzanej pary/mgiełki w podanym okresie czasu. Ściśle wiąże się to z tym, ile wody zużyje nawilżacz. Najmniejsze modele do działania potrzebują ok. 4 litry na dobę, największe nawet 60 litrów. Wydajność parowania to parametr, który uzależniony jest od powierzchni nawilżania oraz samej wielkości nawilżacza, a także od typu urządzenia i częstotliwości wytwarzania pary. Czytając opis techniczny sprzętu, warto również zwrócić uwagę na czas pracy urządzenia. Czas ten określa, ile nawilżacz może pracować przez przerwy, czyli bez wymieniania wody.

Istotna jest również moc nawilżacza. To z nią bezpośrednio wiążę się to, ile prądu zużywa urządzanie. Osoby szukające nawilżaczy energooszczędnych powinny postawić na modele ewaporacyjne, których moc waha się między 20 a 50 W. Nawilżacze o średniej mocy to te ultradźwiękowe, pobierają one między 25 a 150 W, w zależności od tego, jaką mgiełkę wytwarzają. Z dużym z użyciem prądu należy się natomiast liczyć, kupując nawilżacz parowy, ich moc to od 350 do 2000 W. Przedziały te pokazują, że większy pobór mocy dotyczy modeli, które wytwarzają mgiełkę ciepłą. Jeśli więc z nawilżacza powietrza zamierza się korzystać codziennie lepiej wybrać te bardziej energooszczędne.

Dobre nawilżacze powietrza

Chcąc kupić dobry nawilżacz powietrza, koniecznie trzeba też przyjrzeć się jego wyposażeniu. Do wyposażenia nawilżacza powietrza zalicza się m.in. zbiornik na wodę. Im jest on większy, tym większa powierzchnie urządzenie może nawilżyć. Nawilżacze z dużym pojemnikiem sprawdzają się przede wszystkim w domach, w których urządzenie chodzi przez całą dobę. Są też wygodne, jeśli ma się mało czasu na kontrolowanie poziomu wody co kilka godzin. Wybierając pojemnik do nawilżacza, dobrze jest też sprawdzić, czy jest on wyjmowany, co ułatwia jego mycie oraz w jaki sposób można w nim kontrolować poziom wody, w tym zakresie zbiorniki mogą być przezroczyste lub podświetlane.

Na funkcjonalność nawilżacza powietrza wypływają także zastosowane w nim filtry. To one odpowiadają za to, aby mgiełka była czysta. Filtry do nawilżacza to:

  • HEPA – oczyszczają powietrze z kurzu i alergenów,
  • węglowe – niwelują nieprzyjemne zapachy,
  • ceramiczne – filtrują wodę i zmieszają ją, jednocześnie usuwając kamień,
  • dyszowe – umożliwiają lepszą dystrybucję pary.

Filtry do nawilżacza można dokupować osobno, trzeba tylko sprawdzić, czy pasują do zakupionego modelu.

Funkcje nawilżacza powietrza

Oprócz tego, że nawilżacz podnosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu, może on posiadać różne dodatkowe funkcje. Dzięki nim ma się możliwość kontrolowania stanu wilgotności, pozwalają one również na bardziej komfortowe korzystanie z urządzenia. Funkcje te nie znajdują się we wszystkich dostępnych modelach na rynku. Wybierając więc swój nawilżacz powietrza, warto zwrócić uwagę czy posiadają te, na których nam zależy. Do najpopularniejszych, a zarazem bardzo praktycznych funkcji nawilżacza powietrza zalicza się:

  • higrometr – jest to funkcja, która pozwala na bieżąco mierzyć poziom wilgotności; co więcej, jeśli urządzenie stwierdzi, że powietrze w pomieszczeniu osiągnęło idealny poziom, samo się wyłącz i ponownie włącza dopiero wtedy, gdy wilgotność spadnie poniżej normy; nawilżacz z higrometrem pozwala na sprawny pomiar wilgoci i zautomatyzowanie całego procesu,
  • ustawienie poziomu intensywności wydzielanej mgiełki,
  • wybór programów nawilżenia,
  • obrotowa dysza pary wodnej,
  • panel sterowania wraz z wyświetlaczem,
  • lampki kontrolne sygnalizujące brak wody w pojemniku,
  • automatyczne wyłączanie w razie braku wody w pojemniku,
  • funkcje pozwalające na zaprogramowanie czasu pracy nawilżacza.

Nawilżacze powietrza z wyższej półki cenowej wyposażone są również w szereg dodatkowych funkcji.  Oprócz samego nawilżania powietrza mogą je:

  • oczyszczać z bakterii, pleśni i grzybów,
  • jonizować, czyli wytwarzać aniony, które będą naturalizować jony dodatnie znajdujące się w powietrzu i tym samym ograniczać ryzyko niedotleniania organizmu,
  • osuszać – ta funkcja przydaje się, jeśli w mieszkaniu panuje za duża wilgoć, która może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a co za tym idzie chorób układu oddechowego.

Niektóre z nawilżaczy powietrza mogą być również wykorzystywane do leczniczych inhalacji lub aromaterapii olejkami zapachowymi.

Design nawilżacza powietrza

Właściwości i funkcjonalności nawilżacza powietrza są bardzo ważne, jednak nie można zapominać o jego wyglądzie. Urządzenie, aby prawnie działało, powinno znajdować się na widoku tj. nie być np. schowane w szafie. Stąd też warto zadbać o to, aby ciekawie wyglądało i nie szpeciło pomieszczenia. Na rynku dostępne są nawilżacze powietrza nierzucające się w oczy lub wręcz przeciwnie o ciekawym designu, który może stanowić element dekoracyjny wnętrza. Nawilżacze mogą przybierać różne formy od śmiesznych postaci z dziecięcych bajek po fikuśne wazony, które można ustawiać w salonie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here