Ranking projektorów. Top 10 najlepszych modeli

0
356

Jeszcze do niedawna projektor multimedialny był urządzeniem wykorzystywanym tylko do prezentacji. Swoje zastosowanie znajdował głównie w biznesie. Jednak w ostatnich latach projektory zagościły również w domowych wnętrzach. Coraz częściej zastępują one telewizor, pozwalając na oglądanie filmów w kinowej jakości i klimacie. Jeśli jednak projektor multimedialny chce się wykorzystać jako jeden z elementów kina domowego, konieczne jest odpowiednie dobranie jego modelu oraz parametrów. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Z natury rzeczy projektory są urządzeniami prostymi w budowie, a także w obsłudze. W wyborze właściwego urządzenia pomoże nie tylko znajomość rodzajów oraz parametrów sprzętu, ale i ranking projektorów multimedialnych, który wskaże najpopularniejsze modele dostępne aktualnie na rynku.

Spis treści

Polecane projektory multimedialne

Najlepszy projektor multimedialny do 300 PLN

Dignity DI1024 LED, HVGA (480×320), 60 lumenów

Najlepszy projektor multimedialny do 500 PLN

ART PROART Z2001, LED, WVGA (800×480) 1000 lumenów

Najlepszy projektor multimedialny do 750 PLN

Overmax MULTIPIC 3.1 LED, WVGA (800×480), 2000 lumenów

Najlepszy projektor multimedialny do 1000 PLN

ART PROART Z3000, LED, WXGA, 2800 lumenów

Najlepszy projektor multimedialny do 1250 PLN

BenQ MS527 DLP, SVGA, HDMI, 3300 ANSI (9H.JFA77.13E)

Najlepszy projektor multimedialny do 1500 PLN

Epson EB-S41

Najlepszy projektor multimedialny do 2000 PLN

BenQ MW533 DLP, WXGA, 3300 ANSI (9H.JG877.33E)

Najlepszy projektor multimedialny do 2500 PLN

Epson EH-TW570 3D

Najlepszy projektor multimedialny do 3000 PLN

Epson EH-TW5300 3D

Najlepszy projektor multimedialny do 3500 PLN

Acer H6518BD DLP, 1080p, (MR.JM911.001)

Najlepszy projektor multimedialny do 4000 PLN

BenQ W2000 DLP, Full HD, 2000 ANSI (9H.Y1J77.17E)

Najlepszy projektor multimedialny do 4500 PLN

Dell 4320

Najlepszy projektor multimedialny do 5000 PLN

Casio XJ-A247 DLP LED Laser ,1280×800 (WXGA), HDMI, Biały

Rodzaje projektorów multimedialnych

Projektory multimedialne to urządzenia, które dzielimy ze względu na rodzaj wykorzystywanej w ich technologii. Producenci proponuje kilka rodzajów tego urządzenia, te podstawowe to:

  • projektory DLP – w ich przypadku obraz przetwarzany jest przez procesor, a w następnej kolejności za pomocą mikroskopijnych i niezależnych od siebie ruchomych luster trafia do obiektywu; dodatkowo w projektorze DLP stosowany jest filtr RGB, który przepuszcza światło i pozwala uzyskać nasycony kolor; projektory multimedialne tego typu oferują wyższy kontrast, lepsze odwzorowanie czerni i słabo widoczne pojedyncze piksele; ich dużą zaletą jest również niewielki rozmiar oraz waga; trzeba jednak zaznaczyć, że te modele osiągają dość wysokie ceny; projektory DLP mogą być wykorzystywane zarówno do stworzenia kina domowego, jak i w celach biznesowych;
  • projektory LCD – ten typ projektora to duże i ciężkie urządzenie, które działa w oparciu o przechodzenie światła z lampy przez matrycę ciekłokrystaliczną; mimo swojej niskiej ceny, lepszemu odzwierciedleniu kolorów i jaśniejszym obrazowi nie są zbyt popularne w rankingu projektorów; wynika to z tego, że oglądającemu oferują niższy kontrast, słabą jakość głębokiej czerni oraz możliwość wystąpienia martwych pikseli; ze względu na swoje wielkogabarytowe rozmiary oraz wrażliwość na uszkodzenia zazwyczaj wykorzystuję się je jako urządzenia stacjonarne;
  • projektory LCOS – ten typ projektora multimedialnego to hybryda łącząca w sobie najlepsze cechy dwóch wyżej wymienionych modeli; urządzenie wykorzystuję panele ciekłokrystaliczne oraz obicie świateł od powierzchni luster, które następnie kierowane jest do obiektowy; aktualnie projektory LCOS to te najdroższe na rynku modele; jednak są one warte swojej ceny; gwarantują dobrą jakość obrazu, odwzorowanie kolorów, płynny obraz, wysoki kontrast, rozdzielczość oraz brak tzw. efektu tęczy.

Złącza w projektorach multimedialnych

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze projektora multimedialnego, jest sprawdzenie złączy, jakimi on dysponuje. Dobrej jakość projektory mają bogaty zestaw, który pozwala na przekazywanie różnorodnego sygnału. W podstawowych projektorach multimedialnych zazwyczaj spotyka się ze złączami takimi jak:

  • HDMI – jest to podstawowe złącze, którego zadaniem jest umożliwienie przesyłu sygnału audio oraz wideo o dużej jakości;
  • D-Sub – złącze to służy do przesyłu sygnału analogowego do rozdzielczości XGA; w nowszej generacji projektorów multimedialnych jest spotykane coraz rzadziej;
  • S-Video – interfejs stosowany jest w starszych komputerach Apple do przesyłu sygnału analogowego;
  • DVI – złącze to umożliwia przesył wysokiej jakości sygnału video, bez audio;
  • USB – złącze służy do podłączenia komputera lub nośnika pamięci (pendrive’a).

Żywotność lampy w projektorze

Kolejnym podstawowym parametrem projektora, który koniecznie trzeba sprawdzić to lampa, a dokładnie jej żywotność. Lampa to podstawowy element tego urządzenia. To od niej oraz tego, ile czasu może pracować, będzie zależała jakość wyświetlanego obrazu. W średniej jakość projektorach multimedialnych żywność lampy wynosi 2000 godzin przy standardowym użyciu. Jeśli z urządzenia korzysta się w trybie ekonomicznym, czas ten wydłuża się od 1000 godzin. W przypadku modeli o niższym parametrze inwestowanie w nie wydaje się bezzasadne, są one kiepskiej jakości i mogą nie sprostać wymaganiom nawet najmniej wymagających użytkowników. Sprawdzając ten parametr, należy również pamiętać, że lampę w projektorze należy wymieniać po upływie oznaczonego czasu, dobrze więc jest się zorientować, ile kosztują części zamienne.

Kultura pracy projektora multimedialnego

Projektory multimedialne szczególnie te tańsze i starszej generacji mogą emitować dość drażniący i przeszkadzający hasła. Jest on niekomfortowy przy oglądaniu filmów przy wygłaszaniu długich prezentacji. Istotną cechą dobrego projektora multimedialnego jest więc kwestia cichej pracy. Jeśli projektor chce się wykorzystywać do kina domowego najlepiej postawić na modele o niskim natężeniu dźwięku.

Jasność projektora multimedialnego

Przy wyborze dobrego projektora multimedialnego nie można również pominąć parametru, jakim jest jasność. Jest on wyrażany i mierzony w ANSI. Co do zasady tym większą jest wartość ANSI lumenów, tym obraz będzie jaśniejszy. Wysokość tego parametru podpowie również, do jakich zastosowań najlepiej nadaje się projektor oraz jakie przekątne obrazu są używane. Niska jasność powoduje, że obraz nie będzie mógł być wyświetlany w jasnych, niezaciemnionych wnętrzach Największą popularnością rankingu projektorów cieszą się modele o parametrach od 1000 do 2000 ANSI, duże zainteresowanie budzą również te o bardzo niskiej jasności na poziomie 100 lub 200 ANSI. Osoby, które chcą odtwarzać filmy w jasnych wnętrzach lub wykorzystywać projektory w budynkach użyteczności publicznej np. salach konferencyjnych powinny zainwestować w modele, które świecą  z siłą ponad 12000 ANSI.

Rozdzielczość i przekątna wyświetlanego obrazu

Przy wyborze projektora nie można również pominąć jego rozdzielczości. Im będzie ona większa, tym szczegółowy obraz i on sam bardziej wyraźny. Projektory o małej rozdzielczości to te z liczące 640×480, te największe to mogące się pochwalić rozdzielczością Full HD. Należy jednak zaznaczyć, że w rankingu projektorów multimedialnych przeważają urządzenia z rozdzielczością 800×600. Wynika to z tego, że w małych mieszkania trudno znaleźć ścianę, która pozwoliłaby na wystawianie filmów w Full HD.

Z rozdzielczością projektora multimedialnego wiążą się także przekątne wyświetlanego obrazu. Projektory o niskie rozdzielczości pozwalają na uzyskanie obrazu o przekątnej od 80 do 100 celi. Takie cieszą się dużym zainteresowaniem osób, które szukają urządzeń do domowego użytku. Projektory o takich przekątnych to koszt ok. 2 tysięcy złotych, czyli o wiele niższy niż w przypadku chęci zakupu telewizora o takiej samej wielkości. W przypadku wybrania projektora o rozdzielczości Full HD maksymalna przekątna wyświetlanego obrazu to aż 500 cali. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc komfortowo oglądać taki obraz konieczne jest dysponowanie ścianą o wielkości ponad 12 metrów. Przy zagadnieniu przekątnych warto od razu sprawdzić jakim formatem obrazu dysponuje projektor. Mówiąc o formacie, na myśli ma się szerokość i wysokość obrazu. Najpopularniejsze modele dysponują tym w proporcjach 4:3 oraz 16:9, czyli ujęciu panoramicznym. Dobrej jakości projektory multimedialne pozwalają na obsługę dwóch niezależnych formatów.

Ogniskowa i odległość ekranu od ściany

Na minimalną i maksymalną odległość ekranu od ściany uwagę powinny zwrócić przede wszystkim te osoby, które dysponują niewielkim pomieszczeniem. Powinny one wybierać projektory o krótkiej ogniskowej. Pozwoli to na wyświetlanie ostrego obrazy przy niewielkiej odległości od ściany. Najdroższe projektory multimedialne pozwalają na wyświetlanie obrazu w odległości od ekranu od 1 do 15 metrów. Trzeba jednak zaznaczyć, że projektory o krótkiej ogniskowej są dość drogim wydatkiem.

Funkcjonalności projektorów multimedialnych

Producenci projektorów multimedialnych oprócz podstawowych funkcji proponują również te zaawansowane. Sprawiają one, że oglądanie wyświetlanego obrazu jest bardziej komfortowe. W dobrej jakości projektorach multimedialnych odnajdzie się takie udogodnienia jak:

  • Autofocus –  funkcja ta pozwala na automatyczne regulowanie przez projektor ostrości obrazu;
  • System dostosowania kolorów do tła – funkcjonalność ta pozwala na oglądanie obrazów, nawet jeśli nie dysponuje się białą ścianą; projektor wyposażony w nią, automatycznie dobiera kolory w ten sposób, aby były one jak najbardziej naturalne bez względu na barwę tła, na której wyświetlany jest obrazu;
  • Korekta trapezowa – jest to funkcja pozywająca na dostrojenie obrazy wyświetlanego pod kątem;
  • Głośnik – dobrej jakości projektory multimedialne wyposażone są w dodatkowe głośniki, które pozwalają na wyświetlanie dźwięku bez konieczności podłączania zewnętrznych urządzeń;
  • Pilot – projektory wyposażone w pilot pozwala na swobodne przewijanie slajdów i sterowanie prezentacja bez względu na to, w jakim punkcie pomieszczenia się znajduje; ten gadżet przydaje się przede wszystkim tym osobom, które urządzenie wykorzystują do celów biznesowych;
  • Karta sieciowa Wi-Fi – nowszej generacji projektory multimedialne wyposażone w karty pozwalające na połączenie się z komputerem oraz Internetem; jest to wygodne rozwiązanie zarówno przy użytkowaniu sprzętu w domowych, jak i biznesowych warunkach;
  • Czytnik kart SD – pozwala na wyświetlanie zdjęć wprost z nośnika.

W przypadku projektorów multimedialnych można również spotkać się z dodatkowymi akcesoriami. Ich zadaniem jest ułatwienie korzystania ze sprzętu. Zazwyczaj dodatkowe akcesoria można spotkać w wyższej klasy urządzeniach. W zestawach z nimi producenci oferują m.in. rozwijane ekrany tablice interaktywne, stelaże do montażu projektora przy suficie, stoliki, dodatkowe lampki, myszy, wskaźniki teleskopowe oraz laserowe.

Ranking projektorów multimedialnych wskazuje, że coraz częściej urządzenia te stosowane są do domowego użytku. Modele dobrej jakości stanowią jeden z elementów kina domowego, które dzięki projektorowi jest tańsze, niż w przypadku, gdy chce się zakupić duży telewizor. Trzeba jednak pamiętać, że aby oglądanie filmów i programów na projektorze, było komfortowe, konieczne jest dobranie jego parametrów do rozmiarów pomieszczenia jakie się posiada.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here