Ranking ekspresów ciśnieniowych. Top 10 najlepszych modeli

0
404

Ekspresy do kawy staja się coraz popularniejszymi sprzętami małego AGD do domu. Pozwalają cieszyć się ulubionym smakiem kawy bez wychodzenie z własnego mieszkania i przepłacania za kupek czarnego trunku na mieście. Jednak na to, jak będzie smakować domowa kawa z ekspresu, ma wpływ jego rodzaj oraz model. Tanie ekspres do kawy to zwykłe kawiarki i modele kolbowe. Na rynku znajdzie się jednak również zaawansowane ekspresy ciśnieniowe, które pozwalają na stanie się prawdziwym baristom w domowym zaciszu. Zakup takiego ekspresu nie tyle wymaga fachowej wiedzy co zorientowania w parametrach urządzenia. Dzięki temu wybór urządzenia będzie tym optymalnym. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając ekspres ciśnieniowy.

Spis treści

Polecane ekspresy ciśnieniowe

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 200 PLN

Bosch Tassimo Vivy TAS 1253

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 250 PLN

Krups Nescafe Dolce Gusto Mini Me KP1208

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 300 PLN

Krups Nescafe Dolce Gusto Oblo KP110T

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 350 PLN

Electrolux Espresso EEA 111

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 400 PLN

Zelmer ZCM2053B

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 500 PLN

DeLonghi ECP33.21

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 600 PLN

Krups Calvi XP3440

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 700 PLN

Krups XP5620

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 800 PLN

DeLonghi Nespresso Lattissima Touch EN550.W

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 900 PLN

Ariete Roma Plus 1329/11 (antracyt)

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 1000 PLN

Philips XSmall HD8650/09

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 1100 PLN

DeLonghi EC 850.M

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 1200 PLN

DeLonghi Magnifica ESAM 3000 B

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 1300 PLN

Krups Roma EA8108

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 1400 PLN

DeLonghi Nespresso Lattissima Pro EN750.MB

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 1500 PLN

Bosch TES50129RW

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 2000 PLN

Philips Minuto HD8847/09

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 2500 PLN

DeLonghi ECAM 23.460S

Najlepszy ekspres ciśnieniowy do 3000 PLN

DeLonghi ECAM 350.55.B

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Wiele osób ekspresy do kawy kojarzy z drogimi i dużymi sprzętami i dlatego też z gruntu rezygnuje z ich zakup. Tymczasem jak pokazuje ranking ekspresów ciśnieniowych, na rynku dostępne są również małe i tanie modele pozwalające na niskobudżetowe rozwiązania. Najważniejsze przed zakupem jest więc ustalenie, jaki rodzaj ekspresu do kawy chce się zakupić. W tej materii producenci oferują kilka rozwiązań.

Najbardziej podstawowym wyborem są ekspresy kolbowe, czyli ręczne (mechaniczne).  Aby móc w nich zaparzyć kawę należy zmielona wsypać do sitka i umieścić w urządzaniu. W zależności od tego, jak głębokie jest sitko, tyle kaw można przyrządzić. Najczęściej ekspresy kolbowe pozwalają na jednorazowe przygotowanie jednej lub dwóch filiżanek napoju. Aby zaparzyć następne, z ekspresu trzeba pozbyć się pozostałości z pierwszej partii. Białą kawę w ekspresie ręcznym robi się z pomocą dyszy do spieniania mleka. Ten tym ekspresu, chociaż tani nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Nie mniej jednak wiele osób decyduje się  na jego zakup z racji prostoty urządzenia.

Równie prostym w obsłudze jest ekspres kapsułkowy. Jest to nieduże urządzenie, które oferują możliwość zaparzenie kilkunastu rodzajów kaw. Działanie tego rodzaju ekspresu ciśnieniowego oparte jest na wkładanych kapsułkach. To z nich robiona jest wybrany napar. Ekspres na kapsułki to ten najwygodniejszy – nie ma konieczności opróżniania pojemnika na fusy czy ograniczeń co do robienia kawy. Dodatkowym plusem jest, że oprócz czarnego napoju można w nim także przygotować gorącą czekoladę lub kakao. Ta funkcjonalności sprawiają, że urządzenie często znajduje się na najwyższych pozycjach rankingu ekspresów ciśnieniowych.  

Na rynku dostępne są również bardzo proste kawiarki, które również zalicza się do ekspresów ciśnieniowych.  Ich kompaktowe rozmiary pozwalają wykorzystywać urządzenie nie tylko w domu, ale i w trakcie podróży. Do zaparzenia kawy w kawiarce potrzebne są ziarna o średnim stopniu zmielenia. Trzeba jednak pamiętać, że cały proces zaparzania trwa dość długo, około 8 minut. Czajniczek trzeba też czyścić po każdym zaparzeniu. Kawiarki są ekspresami, które sprawdzają się do zaparzania niewielkie ilości kawy, dla jednej góra dwóch osób. Z racji tego, że nie posiadają mechanicznych części, spienianie w nich mleka nie jest możliwe. Należy to robić w osobnym urządzeniu.

Najbardziej rozbudowanym ekspresem ciśnieniowym dostępnym na rynku jest te automatyczny. Wyposażony jest on w specjalny młynek, który przygotowuje napar z ziaren – zmielonych lub cały w zależności od modelu. Tego rodzaju urządzenie działa pod sporym ciśnieniem, które wynosi ok. 15 barów. Jego rozbudowane funkcje pozwalają na tworzenie nie tylko tradycyjnej kawy, ale i mlecznych napojów np. cappuccino czy latte. Ekspresy ciśnieniowe automatyczne wyposażone są w dysze do spieniania mleka oraz inne zaawansowanie technicznie rozwiązania.

Wysokość ciśnienia w ekspresie

Wybór ekspresu do kawy należy rozpocząć od decyzji co do jego rodzaju. To od niej będzie uzależnione, jakimi parametrami będzie musiało się oznaczać dane urządzenie. Jednym z tych parametrów jest wysokość ciśnienia. W najprostszych ekspresach ciśnieniowych – kawiarkach czy kapsułkowych powinno ono oscylować w okolicach 3-4 bar. W przypadku, gdy szuka się dobrego ekspresu automatycznego lub mechanicznego, należy wybierać modele posiadające od 15 do 18 bar.  Wysokość ciśnienia w dużej mierze odpowiadania za to, jaki będzie smak i aromat zaparzonej kawy, stąd też tego parametru nie można pominąć.

Budowa ekspresu ciśnieniowego

Przed zakupem warto przyjrzeć się, z jakich elementów dokładnie składa się w wybrany ekspres. Elementy te nie tylko będą świadczyć o jako wysokiej jakości, ale także w późniejszym czasie ułatwiać używanie sprzętu.

Na początku, w przypadku ekspresów ciśnieniowych automatycznych dobrze jest dowiedzieć się, jaki rodzaj młynka został w nim zastosowany. Najczęściej producent oferują ekspresy automatyczne z młynkiem żarnowym lub ceramicznym. Wbudowany młynek odpowiednia, za przygotowanie kawy i mielenie ziaren, dzięki czemu ni trzeba tego robić w osobnym urządzeniu. Warto wiedzieć, że najstarszą i niepolecana generacją młynka jest ten udarowy. Ekspresy z młynkiem udarowym najlepiej omijać szerokim łukiem. Natomiast na szczytach rankingu ekspresów ciśnieniowych znajdują się modele wyposażone w najnowocześniejsze młynki żarnowe stalowe. Cechują się one wysoką wytrzymałością, jednak pracują dość głośno. Jeśli szuka się cichego ekspresu do kawy,  powinno postawić na modele z młynkiem ceramicznym.

Kolejną funkcjonalnością, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest dysza do spieniania mleka. Jest ona dostępna w ekspresach kolbowych oraz automatycznych. Za jej pomocą można regulować ciśnienia spieniania mleka. Niektóre z modeli ekspresów ciśnieniowych wyposażone są te w system do spieniania mleka ze zintegrowanym pojemnikiem lub tym niezależnym.

Zaawansowane ekspresy do kawy posiadają również płyty do podgrzewania filiżanek. Dzięki temu kawy w nich podawane smakują lepiej. Płyta do podgrzewania filiżanek w ekspresie eliminuje także konieczność ich samodzielnego ogrzewania przed podaniem naparu.

Przydatnymi elementami jest również możliwość regulacji wlotu kawy. Rozwiązanie to umożliwia przyrządzanie napoju zarówno w małych filiżankach, jak i większych klubach.

Ważnym elementem budowy każdego ekspresu ciśnieniowego jest zbiornik na wodę i odpady. Na rynku głównie dostępne są zbiorniki, które trzeba napełniać. Lepszej jakość ekspresy mają podłączenie do sieci wodnej. Parametrem, na który w tym wypadku trzeba zwrócić uwagę, jest wielkość zbiornika. Im jest ona większy, tym używanie ekspresu jest bardziej komfortowe. Należy pamiętać, że część z wody znajdującej się w zbiorniku jest wykorzystywana do przepłukiwania wnętrza urządzenia. W rankingu ekspresów ciśnieniowych największym zainteresowaniem cieszą się modele wyposażone w zbiorniki o pojemności 1,5 litra. Dobrze jest też zorientować się w wielkości zbiornika na fusy i wodę, której ekspres używał do płukania. Jeśli będzie on zbyt mały, konieczne będzie jego częste opróżnianie co może być uciążliwe.

Moc ekspresu ciśnieniowego

Moc ekspresu ciśnieniowego to parametr, który odpowiada za czas, w jakim nagrzewa się woda oraz w jakim urządzenie robi kawę. Obowiązuje tu ta sama zasada co przy pozostałym sprzęcie domowego AGD. Im jest ona większą, tym czas oczekiwania się skraca. W tanich ekspresach ciśnieniowych zazwyczaj mamy do czynienia z mocą ok 1000W. Nagrzanie w nich wody zajmuje średnio minutę. Dobrej jakości ekspresy do kawy mają natomiast moc od 1500W wzwyż. W ich przypadku kubek z kawą pojawia się błyskawicznie. Analizując moc ekspresu, warto również przyjrzeć się sposobowi podgrzewania wody. Zaawansowane urządzania posiadają wbudowane bojlery przetrzymujące podgrzaną wodę. Jednak w domowych warunkach sprawdzają się przede wszystkim ekspresy z termoblokiem, których dzielnie opiera się na zasadach grzałki przepływowej.

Ekspres ciśnieniowy a rodzaje kaw

Wybór ekspresu ciśnieniowego nie może się odbyć bez rozeznania się jakie kawy może on zrobić. Zwykła tradycyjna to podstawa, jednak wiele urządzeń dodatkowo posiada funkcje robienia espresso, americano, cappuccino, latte macchiato czy caffe latte. Urządzenia z wyższej półki potrafią robić nie tylko kawę, ale i inne napoje mleczne. Warto sprawdzić ich możliwości w tym zakresie.

Różne rodzaje kaw to nie jedyne udogodnienia proponowane przez producentów ekspresów ciśnieniowych. Wiele urządzeń wyposażonych jest w dodatkowe funkcje, które mają ułatwić parzenie kawy. Do tych najwcześniej stosowanych zalicza się np. automatyczne dozowanie kawy oraz wody, regulacja mocy, programator czasowy, dysza do pary, podwójna dysza do kawy, filtry wody, program samoczyszczenia, podświetlanie filiżanek itd. Co więcej, dobrej jakości ekspresy ciśnieniowe to te, którymi sterować można smartfonem. Dzięki niemu urządzenie można włączy lub wyłączyć, przygotować ulubioną kawę czy tworzyć własne przepisy kawowe. W przypadku udogodnień, jakie proponuje ekspres do kawy, ważnym elementem jest również przyjazny i prosty interfejs. Dobrze, jeśli przybiera on formę ekranu LCD i wyświetla parametry pracy urządzenia oraz komunikaty informujące o konieczności wyczyszczenia czy odkamieniania ekspresu.

Rozmiary ekspresu do kawy

Nie bez znaczenia jest również rozmiar ekspresu do kawy. O ile małe modele ekspresów mechanicznych czy też kawiarenki i ekspresy na kapsułki bez problemu da się ustawić na kuchennych blatach, o tym z ekspresem ciśnieniowym automatycznym może być większy problem. Ten rodzaj urządzenia zazwyczaj przybiera dość spore rozmiary, przez co i zajmuje dużo miejsca. W związku z tym wiele osób decyduje się na zakup ekspresu ciśnieniowego automatycznego do zabudowy. Urządzenie można umieścić w ciągu szafek lub w słupku. W rankingu ekspresów ciśnieniowych do zabudowy królują modele o wymiarach 60×45 centymetrów.

Ile kosztuje ekspres ciśnieniowy?

Ceny ekspresów ciśnieniowych znacząco różnią się od siebie. Prosty model typu kawiarka można kupić już za 50 zł.  Natomiast za ekspresy ręczne oraz kapsułkowe dobrej jakości  trzeba zapłacić  powyżej 200 zł. Najdroższe są ekspresy ciśnieniowe automatyczne. W ich przypadku ceny zaczynają się od 1000 zł i idą wzwyż. Najdroższe modele potrafią kosztować nawet 8 tys. zł. Wybierając ekspres do kawy, trzeba też pamiętać o kosztach jego eksploatacji. Wymagają one regularnego odkamieniania i czyszczenia, a w przypadku ekspresu na kapsułki zakupu ich, co niesie za sobą spore koszty.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here