Ranking odkurzaczy. Najlepszy odkurzacz. Top 10 najlepszych modeli

0
505

Ilość odkurzaczy dostępnych na sklepowych półkach może przyprawić o zawrót głowy. Producenci oferują co najmniej kilka rodzajów domowy odkurzaczy laikowi trudno więc wybrać ten najlepszy. Coraz efektywniejsza rozwiązanie nie zawsze jednak idą w parze z praktycznością i potrzebami użytkowników odkurzaczy. Niekiedy kupując wielkie maszyny, które zajmują dużo miejsca, nie wykorzystuje się połowy ich funkcji, co więcej, nie wie się nawet, do czego one służą. Czym więc się kierować przy wyborze odkurzacza do domu? Jakie parametry brać pod uwagę i na jakie modele zwrócić swoją uwagę? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomocne są rankingi odkurzaczy, a także specjalistyczne artykuły szczegółowo omawiające parametry tych urządzeń.

Spis treści

Polecane odkurzacze

Najlepszy odkurzacz do 150 PLN

Zelmer Elf 3 ZVC165YF

 

Najlepszy odkurzacz do 200 PLN

Samsung VCMA15QS – VC15QSNMARD

 

Najlepszy odkurzacz do 250 PLN

Samsung VC07RVNJGNC – VCJG07RV

 

Najlepszy odkurzacz do 300 PLN

Karcher WD 3 (MV 3)

 

Najlepszy odkurzacz do 350 PLN

Electrolux Equipt EEQ16

 

Najlepszy odkurzacz do 400 PLN

Zelmer Jupiter ZVC425HT

 

Najlepszy odkurzacz do 500 PLN

Karcher WD 4 (MV 4)

 

Najlepszy odkurzacz do 1000 PLN

Karcher SE 4001

 

Najlepszy odkurzacz do 1500 PLN

Thomas MultiClean X10 Parquet

 

Najlepszy odkurzacz do 2000 PLN

Karcher SV 7

 

Najlepszy odkurzacz do 2500 PLN

Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro

 

Aby wybrać idealny odkurzacz, który spełni nasze oczekiwania i wpisze się w potrzeb, konieczne jest uporządkowanie swojej wiedzy o tych domowych sprzętach. Nie jest to łatwe, ponieważ rynek odkurzaczy jest bardzo rozbudowany. Na początek warto jednak zapoznać się z rodzajami odkurzaczy. Najczęściej podziału tych sprzętów dymowego AGD dokonuje się na podstawie systemu odkurzania.

Rodzaje odkurzaczy ze względu na system odkurzania

Aktualnie na rynku dostępne są odkurzacze, które pracują w trzech podstawowych systemach. Oprócz tego dostępne są też mniej popularne urządzenia, które szczegółowo omówimy poniżej.

Pierwszym systemem jest workowy. Odkurzacze workowe uznawane są za te tradycyjne, przez co też są tymi najtańszymi na rynku. Zanieczyszczenia, które wciągają, lądują w specjalnym wymiennym roku. Worki do odkurzacza mogą być papierowe, czyli jednorazowe lub też tekstylne, czyli wielokrotnego użytku. Niewątpliwą zaletą odkurzaczy workowych jest ich niska cena, prostota obsługi oraz fakt, że zajmują bardzo mało miejsca. Na tym jednak plusy odkurzaczy z workiem się kończą. Ich wadą jest bowiem bardzo mała skuteczność w pochłanianiu kurzu, alergenów i roztoczy, wysokie koszty utrzymania oraz czasochłonna konserwacja i czyszczenia.

Kolejnym rodzajem odkurzaczy domowych są te z filtrem wodny. Działają one na zasadzie zasysanego powietrza, które trafia do rurki z wodą, gdzie namoczony brud oddziela się od powietrza. Pozostałe zanieczyszczenia są zatrzymywane przez stosowany w odkurzaczach filtr. Odkurzacze z filtrem wodnym to te, które bardzo skutecznie usuwają zanieczyszczenia, a dodatkowo nawilżają powietrze podczas odkurzania. Sprawdzają się one w domach alergików. Mają jednak swoje wady. Przede wszystkim są bardzo awaryjne i drogie. Co więcej, zajmują one dużo miejsca, są ciężkie, przez co nieporęczne i mało komfortowe w użytkowaniu. Odkurzacze z filtrem wodny wymagają również czyszczenia pojemnika po każdym odkurzaniu.

Często wybieranymi odkurzaczami są również te bez workowe. W ich przypadku zebrane zanieczyszczenia wpadają do specjalnych plastikowych pojemników, które podobnie jak worki należy systematycznie opróżniać oraz myć. Działanie odkurzacza bezworkowego opiera się na systemie cyklonu. Odwirowuje on kurz i brud z obiegu powietrza i osadza go na dnie pojemnika. Odkurzacz bezworkowy ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim nie wymaga kupowania, wymiany czy prania worków, skutecznie pochłania pyły, roztocza i alergeny, dobrze radzi sobie również z sierścią domowych zwierząt. Nie mniej jednak trzeba liczyć się z tym, że koszt jego zakupu może być wysoki, wysoka jest również cena kupna filtra, który trzeba okresowo wymieniać.

Do mniej popularnych i rzadziej używanych w domach należą odkurzacze przemysłowe. Są one wyposażone w zaawansowane systemy, które pozwalają im na skuteczne usuwanie nawet najcięższych zabrudzeń i nietypowych odpadów. Odkurzacze przemysłowe, mimo że bardzo dobrze wykonane są również drogie, dlatego nieczęsto znajdują się na domowym wyposażeniu. Inaczej wygląda kwestia odkurzaczy akumulatorowych. Te zyskują coraz większą popularność. Są to niewielkie sprzęty, które pozwalają na odkurzanie trudno dostępnych powierzchni. Często kupuje się je jako dodatkowy domowy odkurzacz, z racji tego, że nie sprawdza się na dużych powierzchniach. Odkurzacze akumulatorowe są mobilne, tanie i kompaktowe. Niesłabnącą popularnością cieszą się też odkurzacze automatyczne. Usuwają one zabrudzenia, kurzu i pyłu bez ingerencji człowieka. Jest to możliwe dzięki wybudowaniu w urządzenie zaawansowanych systemów, które m.in. pozwalają na samodzielne określanie przez nich trasy czy doładowywanie się, opróżnianie pojemnika na kurz czy omijanie przeszkód. Te inteligentne odkrzaczenie nie są jednak idealnym rozwiązaniem. Ich okrągły kształt sprawia, że nie pozwalają na użycie kurzu z kątów i zakamarków. Nie nadają się także do czyszczenia schodów, mebli i tapicerek. Odkurzacze automatyczne są też jednymi z najdroższych modeli na rynku.

Jak wybrać odkurzacz? Najważniejsze parametry

Aby wybrać idealny odkurzacz nie wystarczy tylko zdecydować o jego rodzaju, ważne są również inne parametry. Podczas przeglądania rankingu odkurzaczy dobrze jest sprawdzić ich moc, zastosowane filtry, długość kabla, głośność, wagę oraz gwarancję, jaką są objęte. Nie bez znaczenia jest również dodatkowe wyposażenie takie jak szczotki czy worki dodawane przez producenta.

Moc odkurzacza

Mówiąc o mocy odkurzacza, rozróżniamy moc silnika oraz moc ssania. Te dwa elementy składają się na ogólną moc odkurzacza, która wyrażana jest w watach. Szukają jednak dobrego odkurzacza, warto przyjrzeć się osobno każdemu z tych parametrów, bo to właśnie one bezpośrednio wpływają na jakość urządzenia.

W odkurzaczach domowych stosuje się silniki o mocy od 1200 do 2700 watów. Najmniejsza moc mają silniki odkurzaczy akumulatorowych. Pozwala ona jedynie na usunięcie drobnych zanieczyszczeń i okruchów. Tradycyjne i podstawie odkrzaczenie mają zazwyczaj wbudowany silnik o mocy 1200W, co umożliwia im czyszczenie paneli, terakoty czy podłóg drewnianych. Mogą one jednak niezbyt dobrze radzić sobie z dywanami. W domu, w którym one są lepiej wybrać odkurzacz o większej mocy, zaczynającej się od 1600W. W przypadku dywanów puszystych, grubych i gęstych ta moc powinna być jeszcze wyższa.

Moc ssania odkurzacza uzależniona jest od zastosowanego w nim silnika. Im moc silnika jest większą, tym większa jest również moc ssania. Mówiąc o mocy ssania odkurzacza, ma się na myśli to, z jaką siłą zasysa on zanieczyszczenia do swojego wnętrza. Średnia moc pozwalająca na standardowe używanie odkurzacza to 300W. Jeśli jednak posiada się w domu zwierzęta lepiej wybrać odkurzacz o dużej mocy ssania, czyli modele w przedziale 400-500 W. Praktyczny rozwiązaniem jest również wybór sprzętu, który pozwoli na regulowanie mocy ssania i dostosowywanie jej do aktualnie czyszczonej powierzchni.

Filtry do odkurzacza

Każdy odkurzacz posiada wbudowane filtry. To z czego są one wykonane, znacząco wpływa na jakość i funkcjonalność urządzenia. Filtry w odkurzaczu dzielmy na wlotowe, które chronią silnik i wylotowe, które oczyszczają powietrze. Na rynku dostępne są odkurzacze, które posiadają filtry:

  • z tkanin, jest to najprostsze i najczęściej stosowane rozważnie; filtry z tkanin zatrzymują kurz i nie pozwalają drobiną wydostać się na zewnątrz; ich wadą jest jednak to, że zatrzymują tylko duże zanieczyszczenia oraz nie oczyszczają powietrza z alergenów;
  • papierowe, uznawane są za te skuteczniejsze od tkaninowych, ale nadal nie oczyszczają one powietrza z alergenów; filtry papierowe do odkurzaczy należy systematycznie wymieniać;
  • wodne, które doskonale zatrzymują kurz i najdrobniejsze cząstki zanieczyszczeń; pozwalają na sprzątanie zarówno suchych, jak i ciekłych materiałów; ich dużą zaletą jest to, że najczęściej wyposażone w funkcję nawilżania powietrza;
  • antyalergiczne, czyli HEPA, ten rodzaj filtrów do odkurzacza zatrzymują wszystkie zanieczyszczania, nawet te mikroskopijne; filtry a wielokrotnego użytku; często stosowane są w odkurzaczach workowych oraz cyklopowych.

Producenci odkurzaczy bardzo często w urządzeniach stosują kombinację filtrów. Wybierając ją, należy uwzględnić warunki, w jakich sprzętu będzie się używać oraz indywidualne potrzeby. Pod uwagę warto również wziąć to, że filtry do odkurzacza należy co jakiś czas wymieniać. Dobrze więc wybrać takie, które będą proste do kupienia i niezbyt drogie.

Głośność odkurzacza

Chociaż wiele osób pomija ten parametr podczas zakupów, to głośność odkurzacza jest bardzo istotna. Większość z nią chce, aby urządzenie pracowało jak najciszej i nie hałasowało. Na rynku dostępnych jest coraz więcej cichych odkurzaczy. Trzeba jednak pamiętać, że kupując standardowy odkurzacz, będzie on emitował dźwięk o natężeniu ok. 70 dB. Jest to poziom, który przekracza normy i może zaszkodzić słuchowi. Odkurzacze dobrej jakości to te, których poziom hałasu wynosi nie więcej niż 65 dB.

Waga i wymiary odkurzacza

Podczas kupna odkurzacza warto również dokładnie przyjrzeć się jego wadze i wymiarom. Z dużym urządzeniem może być problem w małym mieszkaniu, ciężko będzie nim pracować, problem będzie stanowiło też jego schowanie. Nie polecane są również ciężkie odkurzacze. Są one mało komfortowe i wygodne, szczególnie w wielopoziomowych domach i na dużych powierzchnia. Przenoszenie ich może powodować ból kręgosłupa i inne dolegliwości tego typu.

Dodatkowe wyposażenie

Większość producentów do odkurzaczy dodaje dodatkowe wyposażenie i akcesoria. Do tych podstawowych należą zestawy różnych szczotek, które powalają sprzątać zarówno powierzchnie śliskie np. płytki ceramiczne, jak i dywany. W zestaw szczotek do odkurzacza mogą też wchodzić końcówki do usuwania zwierzęcej sierści czy włosów. Podstawowym wyposażeniem odkurzaczy są także worki, a czasem wymienne filtry. W dalszej kolejności zestawy akcesoriów zawierają rury teleskopowe o regulowanej długości, które pozwalają na dopasowanie rury do wzrostu i podwyższenie komfortu sprzątania czy też zapachy do odkurzaczy.

Kupując odkurzacz do domu, trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów. Nawet te z pozoru nieistotne jak np. długość kabla czy sposób parkowania przy częstym użytkowaniu urządzenia będą miały znaczący wpływ na komfort pracy. Jeśli nie wie się jaki model wybrać zawsze warto sięgnąć po ranking odkurzaczy bezprzewodowych i dowiedzieć się, który z nich jest aktualnie najlepszy na rynku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here