Ranking blenderów. Top 10 najlepszych modeli

1
609

Blender to sprzęt pomocny i przydatny w każdej kuchni. Nikogo nie powinny zmylić jego niewielkie rozmiary i niepozorny wygląd. Kuchenny blender pomocny jest przy wielu czynnościach. Ułatwia gotowanie oraz przygotowywanie deserów. Co więcej, do zalet blendera można dodać jeszcze stosunkowo niską cenę. Podstawowe modele można kupić już za kilkanaście złotych, a ich niska cena wcale nie oznacza, że będą źle służyć. Ilość blenderów kuchennych na rynku jest jednak bardzo duża, stąd też wiele osób staje przed pytaniem, jaki model będzie tym najlepszym. Odpowiedzi na nie może udzieli ranking blenderów. Przedstawi on zestawienie najpopularniejszych modeli takiego sprzętu kuchennego oraz szczegółowo omówi ich parametry.

Spis treści

Polecane blendery

Najlepszy blender do 50 PLN

Electrolux ESTM1456

Najlepszy blender do 100 PLN

Bosch ErgoMixx MSM64010

Najlepszy blender do 150 PLN

Bosch ErgoMixx MSM66120

Najlepszy blender do 200 PLN

Zelmer ZHB1304B

Najlepszy blender do 250 PLN

Bosch MaxoMixx MSM87160

Najlepszy blender do 300 PLN

Braun Multiquick 7 MQ745 Aperitif

Najlepszy blender do 400 PLN

Bosch MaxoMixx MSM88190

Najlepszy blender do 600 PLN

Braun Multiquick 9 MQ9087 Gourmet

Blender czy robot kuchenny?

Wiele osób nadal myli blender z robotem kuchennym. Warto jednak pamiętać, że są to dwa oddzielne sprzęty kuchenne. Blender jest niewielkim urządzeniem elektronicznym, które przede wszystkim służy do miksowania i mieszania. Można go wykorzystywać do rozdrabniania. Świetnie sprawdza się w robieniu koktajli czy miksowania zup-kremów. Jego zaletą jest fakt, że nie zajmuje dużo miejsca, jest poręczny, i łatwy w użyciu. Robot kuchenny to natomiast o wiele większy sprzęt, którego głównym plusem jest wszechstronność. Z jego pomocą można przygotowywać wiele potraw i deserów.

Do czego wykorzystuje się blender w kuchni?

Oprócz wyżej już wspomnianych zastosowań blendera to urządzenie w kuchni może pomóc w przygotowaniu ciasta na naleśniki, posiekaniu orzechów, przygotowaniu musów owocowych. Blender to również doskonałe urządzenie do miksowania zupek dla małych dzieci lub owoców dla starszych osób, które mają problemy z gryzieniem.

Rodzaje kuchennych blenderów

Zakup blendera do kuchni warto rozpocząć od decyzji, jaki rodzaj będzie tym najlepszym. Na rynku dostępne są dwa rodzaje blenderów. Pierwszym z nich jest ten ręczny. Blender ręczny to niewielkich rozmiarów urządzenie, które umożliwia miksowanie, mieszanie i rozdrabnianie w garnkach i miskach. Nie jest on wyposażony we własny kielich i składa się tylko z uchwytu i specjalnych końcówek. Blender ręczny zasilany jest na prąd, ewentualnie na akumulator. Jego zaletą jest zarówno niska cena, jak i kompaktowy i ergonomiczny wygląd, lekkość i możliwość miksowania poza wyznaczonym kielichem.

Drugim rodzajem blendera dostępnym na rynku jest ten kielichowy, często nazywany też stacjonarnym. Urządzenie jest większe od tego ręcznego i wyposażone jest w kielich (pojemnik), w którym miksowane są dane produkty. Zaletą blenderów kielichowych jest ich duża moc, co pozwala na rozdrabnianie nawet twardych produktów spożywczych oraz fakt,  że pracują one samodzielnie. Blendery stojące dostępne są w różnych rozmiarach. Kielich może mieć pojemność od 1 do 2,5 litra. Można też zainwestować w blender z wymiennymi pojemnikami do miksowania, małym i dużym.

Ile kosztuje blender?

Cena blendera nie jest zbyt wygórowana. Oczywiście uzależniona jest ona od rodzaju urządzenia oraz funkcji, w jakie jest on wyposażony, ale średni koszt jego zakupu to ok. 200-300 zł. Tańsze są blendery ręczne, czyli te bez wbudowanego kielicha. Te model można kupić już w cenie 100 zł.

Parametry blenderów – na jakie warto zwrócić uwagę?

Bez względu na to, jaki rodzaj blendera się wybierze, dobrze jest przed zakupem przeanalizować jego parametry. Do tych najistotniejszych należą: moc, zasilanie, poziom wydawanego hałasu, materiał wykonania, maksymalny czas pracy, łatwość użytkowania urządzenia, zastosowane noże oraz dodatkowe funkcje oferowane przez producenta. Osoby, które w zakupie kuchennego sprzętu są laikami, mogą podpowiedzi szukać w rankingu blenderów.

Parametry blendera: moc

Najprościej kierować się zasada, która mówi, że im wyższa moc urządzenia, tym lepiej. Blender o wysokiej mocy ma możliwość miksowania i rozdrabniania twardych substancji. Trzeba pamiętać, że sprzęty posiadające wyższą moc to te kielichowe. Blendery ręczne zazwyczaj mają ją ograniczoną i waha się ona między 600 a 700 watów. W przypadku blenderów stacjonarnych można liczyć na zakup urządzenia nawet o mocy 1500 watów.

Parametry blendera: zasilanie

Wybierając zasilanie blender,  podejmuje się decyzje co do tego, czy energia elektryczna ma być dostarczana do niego po kablu, czy poprzez wbudowany akumulator. Nadmienić trzeba, że o wiele wygodniejsze są blendery bezprzewodowe. Nie ograniczają one ruchów, pozwalają na pracę w każdym miejscu kuchni oraz są bardzo wygodne. Jednak ich podstawową wadą jest to, że posiadają one bardzo niewielką moc. Blendery bezprzewodowe mogą pochwalić się zaledwie 200 watami. W praktyce oznacza to, że nie poradzą sobie one z rozdrabnianiem twardszych produktów spożywczych, problem mogą mieć nawet z miksowaniem gęstszych ciast. Stąd też o wiele funkcjonalniejszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia przewodowego. Aby ono działało, musi być podłączone do gniazdka.

Parametry blendera: materiał wykonania

Kupując blender, dobrze jest postawić na solidny model, który nie zapisuje się po kilku użyciach. Takie są natomiast wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najczęściej te kuchenne sprzęty wykonuje się z tworzyw sztucznych, które mają przyjemną w dotyku fakturę. Dolna część blendera, czyli ta, która odpowiada za miksowanie, tworzona jest natomiast ze stali nierdzewnej. Dzięki temu elementy te są odporne na uszkodzenia oraz wyższą temperaturę. Metalowe końcówki sprawiają także, że sprzęt można łatwo myć. Kielich do miksowania (w przypadku blendera stojącego) wykonywany jest najczęściej z materiału BPA Free, wolnego d bisfenolu A.

Parametry blendera: czas pracy urządzenia

Ważnym parametrem blendera jest również jego maksymalny czas pracy. Jest to o tyle ważne, że jeśli jest on bardzo krótki to miksowanie warzyw na zupę krem czy na koktajl może trwać nawet pół dnia. W najtańszych modelach blenderów czas pracy wynosi jedynie 15 sekund. Po nich należy urządzenie odstawić do ostygnięcia. Czas pracy blendera zazwyczaj szczegółowo opisywany jest w instrukcji, który znajduje się w środku pudełka. Jeśli więc nie chce się dokonać nieodpowiedniego zakupu, przed zamówieniem blendera dobrze jest poczytać opinie na jego temat lub sprawdzić ranking blenderów, który uwzględnia ten parametr.

Z tym parametrem można również powiązać ilość obrotów, jaką na minutę są w stanie wykonać noże w blenderze. W modelu ręcznym jest to ok. 20 tysięcy, natomiast w kielichowym do 35 tysięcy na minutę. Szybkość obrotów wpływa na konsystencje przygotowywanych potraw. Dobrym rozwiązaniem jest wybór blendera ze zróżnicowanym poziomem prędkości rozdrabniania.

Parametry blendera: łatwość użytkowania

Wybrany model blendera powinien być również łatwy w użytkowaniu. Na ten parametr składa się montaż i demontaż jego poszczególnych części i końcówek, łatwość czyszczenia poszczególnych elementów, a także wygoda uchwyty (w przypadku blendera ręcznego). Kupując blender ręczny, dobrze jest zadbać  to, żeby rączka była antypoślizgowa i łatwo dopasowywała się do kształtu dłoni.

Parametry blendera: hałas wydawany podczas pracy

Blender jest urządzeniem, które podczas pracy wydaje dość specyficzne dźwięki. Warto zadbać o wybór takiego, który będzie pracować jak najciszej. Głośny dźwięk może poradzić do bólów głowy i przeszkadzać pozostałym domowników. Najczęściej modele, które mają małą moc, pracują  głośniej.

Parametry blendera:  zastosowane noże

Ważna częścią każdego blendera kuchennego są zastosowane w nim noże. To one odpowiadają za miksowanie, rozdrabnianie i mieszanie. Na rynku dostępne są blendery z nożami dwuskrzydłowymi oraz czteroskrzydłowy. W standardowych blenderach ze średniej półki zazwyczaj spotyka się te pierwsze. Trzeba jednak pamiętać, że noże czteroskrzydłowe dają lepszy efekt rozdrabniania. Polecanym rozwiązaniem jest również zakup blendera z wymiennymi nożami. Dzięki temu będzie miało się możliwość zwiększenia jego funkcjonalności.

Dodatkowe funkcje blenderów

Tanie blendery to te, które mają ograniczone funkcjonalności. Zazwyczaj pozwalają one na pracę tylko w jednej prędkości i okrojonym zakresie. Jednak szukając dobrego blendera, warto dokładniej przyjrzeć się modelom oferującym bardziej rozbudowane funkcjonalności. Dobrej jakość blendery wyposażone są zazwyczaj w:

  • regulacje prędkości, która umożliwia ustawienie noży do wybranej prędkości; rozbudowane modele wyższej półki cenowej posiadają kilka, a nawet kilkanaście  poziomów;
  • regulacje płynności prędkości- funkcja ta pozwala na przyspieszanie i zwalnianie pracy w zależności od potrzeb;
  • funkcję turbo – pozwala ona  na natychmiastowe przypieczenie pracy do najwyższych możliwych obrotów;
  • dodatkowe końcówki i akcesoria – lepszej jakości blendery zazwyczaj oprócz jednej podstawowej końcówki mają również kilka innych, które pozwala na wykonywanie różnych czynności; końcówki do blendera, o ile nie znajdują się one w nim w zestawie, można też dokupić samodzielnie; do tych najpopularniejszych, a zarazem najbardziej praktycznych należą końcówki przeznaczone do ubijania i spieniania mleka; przy wyborze blendera warto także zwrócić uwagę na dodawane do niego akcesoria; dobrym rozwiązaniem jest zakup blender z pojemnikiem do rozdrabniania, pozwala on na rozdrabnianie twardych produktów np. czekolady, buraków czy lodu (do tego ostatniego będą potrzebne specjalne noże); w przypadku blendera ręcznego przydatnym akcesorium będzie pojemnik do miksowania.

Blender 2w1

Osoby, które nawet po przeanalizowaniu rankingu blenderów nie są w stanie zdecydować czy wolą urządzenie stojące, czy ręczne mogą wybrać blender łączących w sobie obydwie te funkcje. Hybrydowe blendery odznaczają się średnią mocą, która bez problemu poradzi sobie ze zmiksowanym orzechów, mrożonych owoców, a nawet pestek z awokado. Pozwalają na pracę zarówno w trybie ręcznym jak z  zamontowanym pojemnikiem do miksowania. Dodatkowo bardzo często mają wbudowane funkcje pomocnicze, które podwyższają komfort pracy oraz wyposażone są w dodatkowe końcówki i akcesoria.

Współczesne blendery są na tyle wszechstronne, że spokojnie mogą konkurować z dużymi robotami kuchennymi. Wyposażone w nowoczesne końcówki  pozwalają na wykonywanie niemal tych samych prac, a przy tym są poręczniejsze i bardziej kompaktowe. Jeśli więc w kuchni nie spędza się za dużo czasu lub też chce oszczędzić na zakupie małego AGD lepiej wybrać blender niż robot kuchenny.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

1 KOMENTARZ

  1. Czyli braun multiqick 9 de facto najlepszy, tak? Bo zastanawiam się nad zakupem, a fundusz mam powiedzmy “ograniczony tylko granicami rozsądku”:P

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here